Розвиток мовлення. Ділові папери. Автобіографія

Про матеріал
Дуже важливо витримувати культуру оформлення документів. Необхідно, щоб усі документи відповідали певним вимогам, яких суспільство ставить до ділової людини. Пізнання самого себе як особистості продовжуватиметься все наше життя.
Перегляд файлу

 

 

Тема: Розвиток зв’язного мовлення. Ділові папери. Автобіографія.

Мудрицька О.П.,  учитель української мови та літератури Білинського ліцею, Балтської міської ради, Подільського р-ну, Одеської області

 

 Мета: вивчення особливостей офіційно – ділового стилю на прикладі автобіографії;розвивати вміння сворювати текст на задану тему; через оволодіння жанром допомогти усвідомити себе як особистість.

Завдання: вивчити структуру автобіографії; визначити особливості літературної автобіографії і службової; прищеплювати культуру оформлення документів.

 

 Тип уроку: урок – практикум

Перебіг  уроку

Епіграф

Пізнай самого себе і через це пізнай світ

Сократ

1.Організаційний момент. Мотивація

Учитель.

Добрий день! Починаючи наш урок, хочу вам побажати плідної праці, сподіваюсь, що ви  сьогодні дізнаєтесь багато корисного і цікавого.

Готуючись до сьогоднішнього уроку, я думала про те, які ви, мої учні. Без сумніву, що у вашому внутрішньому «я», такому багатоликому, на різних етапах вашого життя різні речі були важливими. Давайте відрекомендуємося один перед одним. Я – учителька  Білинського ліцею Мудрицька Ольга Петрівна  . А ви? Мені теж цікаве ваше «я». Так, ми добре знаємо, що ви сьогодні учні.  А чим ви займаєтеся крім навчання?

Наприклад, я – люблю співати , це моє хобі. А ви?(до учнів)

 Отже, все разом: ставлення до навчання, ваші позашкільні заняття, ваш характер – це і є ваше «я».

Мені приємно, що ми будемо працювати разом. Зверніть увагу на епіграф.  Великий мислитель Сократ закликав: пізнай не взагалі людину або людей, а пізнай себе –своє місце в житті, свій внутрішній світ. Пізнати самого себе…Я думаю, немає необхідності говорити вам, що це складний процес, й інколи не вистачає цілого життя, щоб це зробити.

  1. Почнемо з  вправи «Продовжіть речення»

« Сьогодні на уроці я навчуся….»
« Ці знання потрібні мені для того, щоб…»
« Кожній людині потрібно вміти складати автобіографію, заяву для того, щоб…».
 

 

  1. Вихід на тему. Цілепокладання

Учитель. Один  відомий філософ писав: « Взагалі, є одна книга, яку людина зобов’язана уважно прочитати, - це книга її власного життя».Але, щоб її прочитати, потрібно, щоб вона була написана, чи не так? Скажіть, у якій літературній формі можно описати події власного життя? (Відповіді учнів: щоденник, мемуари) Для багатьох ведення щоденника — це чудовий засіб зняття чи попередження стресу та відображення різних моментів життя.  Мемуа́ри (фр. mémoires — спогади) — оповідь у формі записок від імені автора про реальні події минулого, учасником або ж очевидцем яких він був.

 

Учитель. Так, це щоденники, які письменники вели щодня. Згадаймо, наприклад, щоденник Т.Г.Шевченка, або О.Довженка. Можливо, хтось із вас теж веде щоденник? Цікаво, він допомагає краще пізнати себе? (відповіді учнів)

Жанр автобіогафії пов'язаний із самопізнанням, відкриттям власного «я». Ви можете запитати: навіщо нам писати автобіографію, якщо ми не збираємося писати мемуари?Де ж ми можемо примінити свої знання? У якій ситуації?(відповіді учнів) Ви вже говорили на попередніх уроках про особливості офіційно – ділового стилю. Давайте згадаємо їх  і проведемо з вами

«Інтелектуальну розминку»

1.Якою є сфера використання офіційно-ділового стилю?

( відповідь:Сфера використання офіційно-ділового стилю мови — це офіційне спілкування в державно-політичному, громадському й економічному житті, законодавство, адміністративно-господарська діяльність.)

2.Розказати про його основне призначення.

(відповідь: Це мовна діяльність, завданням якої є регулювання ділових стосунків між членами суспільства, задоволення потреб офіційного спілкування.)

3.Які основні ознаки має офіційно-діловий стиль?

(відповідь:  послідовність і точність викладу фактів, документальність, об'єктивність оцінок, гранична чіткість, емоційно-експресивна нейтральність вислову.)

4.Чим відрізняється офіційно-діловий стиль від інших стилів мовлення? (наявністю стандартизованості, тобто використанням сталих зворотів, однотипових виразів та вживанням спеціальної офіційно-ділової термінології. Текст, складений в офіційно-діловому стилі, має бути змістовним, точним, стандартним та інформативним.)

 

(відповіді учнів).

 

А сьогодні ми дізнаємося про правила написання атобіографії  та створимо її. Чим глибший і цікавіший внутрішній світ людини, тим цікавіша його автобіографія, у якій вона постає не як пасивний спостерігач, а як особистість, людина свого часу. Згадаймо автора «Повісті врємєнних лєт». Літописець не просто зафіксував історичні події, а дав оцінку тим фактам, що відбулися.

 

ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ: Чому не правильно висловлюватись так  « Моя автобіографія»?(бо  у перекладі означає «опис свого життя»)

Прослухайте уривок Остапа Вишні «Моя автобіографія»

А це дійсно автобіографія, бо у творі присутні всі дані, властиві цьому документу: місце і дата народження, відомості про батьків, про освіту, захоплення, початок трудової діяльності та літературної творчості. Але все це приправлене такими коментарями, поясненнями та своєрідними «ліричними відступами», що до ділового паперу його ніяк не віднесеш. Очевидно Остапу Вишні треба було написати автобіографію на чиєсь прохання чи для особової справи, а вийшов художній, та ще й гумористичний твір. Взагалі ж, це цілісний художній твір з притаманними його жанру особливостями. Композиція відповідає обраній формі ділового паперу — автобіографії. Події розміщуються в хронологічному порядку. Лише інколи автор робить відступи — екскурси в минуле (про роль книги в його житті). Незважаючи на гумористичний характер твору, письменник порушує серйозні проблеми: збереження рідної мови, зв’язку з народом, який виростив, пошани до старших, до вчителів (не тільки шкільних!), відповідальності за свою працю.  Життєвий шлях Остапа Вишні — це шлях багатьох його сучасників: через злидні, темноту — до навчання; пошук свого шляху в епоху соціальних бур; «моменти творчості» і відповідальність за свою працю. Отже, ця біографія — й характеристика того часу. Письменник, досконало володіє усіма засобами творення комічного.

 

Виникає питання: якими бувають автобіографії?

 

Залежно від призначення, розрізняють: автобіографію-розповідь (укладається в довільній формі) та автобіографію-документ (точно повідомляє основні факти). 2) Літературний жанр, у творах якого головним героєм є сам автор. Автобіографія — основа автобіографістики.

 

3.Вивчення структури автобіографій.

Коментар учителя. Автобіографія — це документ, у якому особа, яка його складає, подає опис свого життя і діяльності.

Отже,перш ніж приступити до складання автобіографії, необхідно визначити мету. Мета визначає стиль тексту, мовні засоби. Структура тексту не така регламентована, якщо це поєднання художнього та офіційно – ділового стилю.

 Про літературну автобіографію ми говоримо з вами тоді, коли вивчаємо творчість якогось письменника.

У службовій автобіографії кожен новий блок інформації чітко регламентований, повинен мати вказівку на час і починатися з нового абзацу. Кінцівка документа – дата і підпис.

 

Додаток

ПАМ'ЯТКА «Як оформляти автобіографію»

Автобіографія повинна містити такі реквізити:

  1. назва виду документа;
  2. прізвище, ім'я, по батькові в називному відмінку однини;
  3. дата народження;
  4. місце народження: місто (село, селище); район; область; держава (якщо особа, що складає автобіографію, народилася в іншій країні);
  5. відомості про навчання (подаються в хронологічній послідовності, указу­ючи повну назву всіх навчальних закладів, у яких довелося вчитися);
  6. відомості про трудову діяльність (коротко, у хронологічній послідов­ності назви місць праці й посад, час праці на тій чи іншій посаді, у тій чи іншій установі);
  7. відомості про громадську роботу;
  8. відомості про склад сім'ї — батько, мати, брат, сестра (чоловік або дру­жина, діти); (указується повністю прізвище, ім'я, по батькові в назив­ному відмінку однини) (для матері та дружини — дівоче прізвище), рік народження, посада і місце роботи (для тих, хто навчається — факуль­тет і повну назву навчального закладу);

9)дата (ліворуч);
10) підпис (праворуч).
 

Пропоную вам текст службової автобіографії.

Підготовча робота до самостійного складання автобіографії

 

Завдання: • Виявити розбіжності літературної та службової автобіографії на основі порівняльного аналізу текстів

• Доведіть, що текст на картці(текст додаток № 1 – службова; а

  додаток  №2,– це літературна автобіографія.

 

Ознайомлення із зразком автобіографії, визначення особливостей документа, реквізитів

 

 Додавток    1

Формуляр-зразок

 

Автобіографія

 

Я, Вовк Олена Сергіївна, народилася 5 березня 1992 року в м. Балта.

У 1998 році була зарахована до першого класу Балтської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів №1. У 2006 році закінчила дев’ять класів цієї ж школи. У цьому ж році вступила до десятого класу математичного профілю фізико-технічного ліцею при Одеському національному технічному університеті, який закінчила у 2008році.

У 2008 році вступила до Львівського державного університету імені Івана Франка на фізико-математичний факультет за спеціальністю «Менеджмент та економіка». Нині студентка другого курсу. За період навчання в школі й університеті виконувала обов’язки старости класу та групи.

Склад сім’ї:

 батько — Вовк Сергій Іванович, 1965 р. н., учитель трудового навчання Балтської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів №1;

 мати — Вовк (Степанова) Ганна Максимівна, 1968 р. н., лікар-педіатр Балтської багатопрофільної лікарні;

сестра— Вовк Лариса Петрівна, 2000 р. н., учениця п»ятого класу Балтської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів №1;

Мешкаю за адресою : вул. Садова, буд. 5, кв. 54, м. Балта

 

  1.    р.                                                                              (підпис)

 Спостереження за навчальним матеріалом

Додаток 2

► Прочитати фрагмент автобіографії відомого українського письменника Григорія Косинки.

...Року 1899-го, 17 листопада , у селі Щербанівці, на Київщині, у Наталки й Михайла Стрільців знайшлася перша дитина: Я.

...Змалку — така вже доля всіх селянських дітей — я пас влітку скот, а зимою ходив до земської школи — в сусіднє село Красне, звідки родом була мати. Краснянська школа — мій перший університет...

...У вільний час я дуже любив книжки читати, отож завжди надокучав батькові, щоб купили мені в Києві яку-небудь книжку (батько часто на заро­бітки до Києва їздили — дрова грузити, цеглу на будівлі носити, «лінію» десь копати); батько, бувало, привозили на цілий злотий книжок тих — Шерлок Холмс, Бова Королевич — багато всякого мотлоху...

...Року 1913-го батько одвели мене до сусідського села Трипілля у во­лость... Довго, пам'ятаю, вони просили волосного писаря, щоб той узяв мене «за мальчика» — копії службові переписувати...

► Які відступи від вимог офіційно-ділового стилю містить цей текст? (аналіз  автобіографій учнями) (Це автобіографія-розповідь з елементами опису й характеристикою згадуваних у ній людей)

Дослідження-зіставлення (слайд)

  •      ► Порівняти невідредаговані і відредаговані фрагменти автобіографій. З'ясувати недоліки, які було усунено.
  •     
    Батько — Іванець Дмитрій Яковлевич, працює в малому підприємстві «Ладога» на посаді замісника директора по виробництву.

— Батько — Іванець Дмитро Якович, працює на малому підприємстві «Ладога» заступником директора з питань виробництва

  •      Маю призові місця по змаганнях з авіамодельного спорта.— Посів призові місця на змаганнях з авіамодельного спорту.
  •     
    З 2006 року вчуся в секції по футболу. Отримала чорний пояс карате.— З 2006 року навчаюся в секції карате. Здобула чорний пояс карате.
  •     
    Я, Румянцев Андрій Григорійович, народився 10.06.95 в Одесі.— Я, Румянцев Андрій Григорович, народився 10 червня 1995 року в м. Одесі.

Лінгвістичне дослідження

  •      Від поданих імен утворити чоловічі та жіночі імена по батькові. Записати їх.
  •     
    1ГРУПА
  •      Дмитро, Володимир, Микита, Арсен, Євген,Хома
  •      2ГРУПА
  •      Юрій,  Григорій, Ілля,  Кузьма, Лука, Сава.

Самостійна робота

Виправте помилки у тексті автобіографії та правильно розташуйте реквізити

Автобіографія

Склад сім’ї :

батько – Шевченко Павло Петрович, 1954 року народження, працює лікарем-терапевтом Чернівецької лікарні швидкої медичної допомоги;

мати -  Шевченко Марія Василівна, народилася в 1956 році, лікар-терапевт Чернівецької поліклініки профоглядів;

сестра – Шевченко Ірина Павлівна, 1989 року народження, навчється в  9-му класі середньої школи №36 м. Чернівців.

Я, Шевченко Василина Павлівна , народилася 3 листопада 1978 року в

м. Чернівцях у  родині лікарів.

З 2000 року працюю на посаді програміста відділу договірно-правової роботи концерну « Світ комп’ютерів».

       У 1985 році була зарахована до першого класу середньої  загальноосвітньої школи №9 м. Чернівців.

У 1995 році вступила на навчання до Чернівецького індустріального коледжу за спеціальністю « Розробка програмного забезпечення» .

 12.11. 2007р.                                                                      Підпис

Мешкаю за адресою : вул. Першотравнева, буд. 6, кВ. 34, м. Чернівці, 58000

 

 Для роботи відводиться 5 хвилин.

Виступи учнів.

 

• Які помилки було допущено?

• Що треба виправити у тексті?

Чи витримано стиль офіційного документу?

● Що таке автобіографія?

● Від якої особи укладають документ?

 

Самостійне складання автобіографії в групах

Вчитель. Увага ! Нам трапилася нагода використати щойно отримані знання  на практиці. На мою думку, ділова людина повинна мати великий словниковий запас, найголовніше- досконало володіти культурою ділового мовлення.

 

Поділ на групи. Робота в групах.

Пропоную вашій увазі таке завдання: об’єднавшись у групи скласти автобіографії від імені Ліни Костенко та Юрія Андруховича, скориставшись поданими шаблонами та довідковим матеріалом.

► Скласти автобіографію, користуючись пам'яткою (див. додаток).

Узагальнення матеріалу

«Вільний мікрофон»
-  Якими знаннями ви збагатилися?

  • Які дані мають бути в автобіографії?

  • Що візьмете  для життя від матеріалу сьогоднішнього уроку?

Підсумок уроку.

 Учитель.    Дуже важливо витримувати культуру оформлення документів. Необхідно, щоб усі документи відповідали певним вимогам, яких суспільство ставить до ділової людини. Пізнання самого себе як особистості продовжуватиметься все ваше життя. Нехай книга вашого життя – автобіографія, щоденник чи мемуари – буде змістовною, грамотною, написаною охайно!

Звичайно, якщо навіть комусь із вас   не вдається виконати той чи інший пункт успішної людини, ви однаково зможете досягти успіху, але жодна ділова людина не здатна ефективно працювати, не знаючи рідної мови, а також мови ділової людини. Без знання рідної мови неможливо підтримувати контакти, вести облік виконаної роботи.  Тож давайте повсякчас поглиблювати й удосконалювати знання рідної мови.

Дякую всім за роботу на уроці!
 

 

1

 

docx
До підручника
Українська мова 9 клас (Авраменко О.М.)
Додано
2 березня
Переглядів
56
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку