Вчитель. Шевченко Л.Л.
Предмет. Українська мова.
Клас. 2
Тема. Розвитку зв’язного мовлення. Побудова діалогу.
Робота над деформованими реченнями.
Мета:
Обладнання: конверт з повідомленням, конверти зі словами – частинками речення; таблиця із друкованим повним текстом; малюнок білочки, малюнок весняного лісу, загадки в малюнках «Лісові мешканці».
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
1. Дзвонить дзвонок. Дзелень! Дзелень!
Сміється сонце, збудився день.
Кличе дзвіночок: Бім-бам! Бім-бам!
Урок розпочати час школярам.
ІІ. Активізація опорних знань.
1. Гра «Мікрофон»
Асоціативний кущ. - Які думки викликає у вас слово «ліс»? (Про що чи про кого ви думаєте, коли чуєте це слово)
звірі
дерева трави
квіти ліс кущі
птахи комахи
Правильно.
До нас із лісу прийшло маленьке звірятко. Відгадайте хто це…
Ой, яка вона гарненька,
Пишнохвоста і руденька,
Не звірятко – просто диво,
Невгамовне, пустотливе.
Вгору-вниз, на гілку, з гілки.
Хто це буде, діти?...(білка)
- Отже, до нас у гості прийшла руденька білочка. Вона сьогодні буде нам допомагати. Білочка принесла нам щось у конверті (відкриваю конверт, зачитую повідомлення)
- Діти щось я нічого не розумію, допоможіть прочитати повідомлення білочки.
чайЗутестрі снуве (Зустрічайте весну)
- Привітанням журавля
Я пробуджую поля
Небеса і ручаї,
Та заквітчую гаї
І усякий мене зна
Відгадали? Я … (весна)
ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдання уроку.
- Отже, сьогодні на уроці ми з вами здійснимо віртуальну мандрівку до весняного лісу, пригадаємо, які турботи навесні у лісових жителів. Складатимемо речення із розкиданих слів, попрацюємо над складанням діалогів.
ІV. Формування опорних знань.
- А зараз ми з вами, діти, помандруємо до весняного лісу…
1. Робота з мовним матеріалом
Гра «Продовж речення»
Піднялось вище… (сонечко)
Весело задзюрчали … (весняні струмочки)
На лісових галявинках з’явилися … (біленькі підсніжники)
Прокинулись від зимового сну… (комахи, вужі, ведмеді, їжаки)
Прилетіли з теплих країв … ( птахи)
Наступила… ( весна)
Про що свідчать речення, які ми склали? (Що прийшла весна)
2. Відгадайте такі загадки…(Читаю загадки) - демонструю малюнки.
1. Хвіст куценький, довгі вуха.
Має в шафі два кожухи.
Взимку одягає білий,
А на літо легший, сірий.(Заєць.)
2. Гостроносий і малий,
Сірий, тихий і незлий.
Вдень ховається. Вночі
Йде шукать собі харчі.
Весь із тонких голочок.
Як він зветься?...(Їжачок)
3. До пухнастого хвоста
Личить шубка їй руда.
Як рушає полювати,
Не виходить зайчик з хати.(Лисичка.)
4. Буркотливий, вайлуватий,
Ходить лісом дід кошлатий:
Одягнувся в кожушину,
Мед шукає і ожину.
Літом любить полювати,
А зимою — в лігві спати.
Як зачує він весну —
Прокидається від сну. (Ведмідь)
5. Тук-тук-тук! Тук-тук-тук!
Лине лісом перегук.
Телеграми всім завзяті.
Відправляє з пошти… (дятел).
6. Довгі ноги - довгий ніс.
Прилетів – обід приніс.
Смачних жабеняток
Для своїх маляток. (Лелека)
- Слова – відгадки, як назвемо по іншому?
- Вірно, лісові мешканці.
- А що вони роблять навесні?
- Чим вони заклопотані цієї пори року? (Своїми турботами).
- Якими саме? (Шукають їжу, будують житло, готуються до появи потомства і т. д.).
- А можуть звірята зустрічатись і при зустрічі розмовляти між собою?
- Як ми назвемо розмову двох чи більше звірят?
- Все правильно. Молодці! Сподобалось вам на екскурсії? Повертаємось в клас.
3. Каліграфічна хвилинка.
- Отже, наша гостя руденька білочка принесла нам для каліграфічної хвилинки літеру «Бб»
Записують у зошит:
Б б, ба бі лк ка білка, заєць, їжачок, лисичка, ведмідь, дятел, лелека
4. Повідомлення учителя.
Діти зараз ми з вами попрацюємо в групках. Будемо складати діалог – розмову двох звірят, які прокинулись від зимового сну і випадково зустрілися у лісі.
Зразок. Наприклад зустрілись на стежині вуж і ведмідь.
Добрий день, ведмедю!(Що має відповісти ведмідь?)
Добрий день, вуже!
Куди ти йдеш?
Я шукаю що б мені поїсти, бо дуже зголоднів. А куди ти повзеш?
А я шукаю сухеньке місце, щоб погрітись на сонечку.
Тут недалеко є сонячна галявинка.
Дякую за допомогу!
Бувай здоровий, я дуже поспішаю.
І ти бувай здоровий.
5. Робота в парах. Складання діалогів.
Н-д: ведмідь і білочка, заєць і білочка, мишка і зайчик, ведмідь і мишка, дятел і мишка.
Хто хоче розказати свій діалог?
6. Фізкультхвилинка.
Руки вгору! Погойдали –
Це дерева в лісі.
Опустили і струсили –
Збив росичку вітер.
Руки в сторони, змахнули –
Летимо, мов птахи.
Опустились, відпочили –
Руки-крила склали.
V. Робота над темою уроку.
1. Повідомлення учителя.
На нас чекає ще одне завдання білочки. Вона несла нам цікаву розповідь, але прочитати її не може, бо усі слова переплутались. Допоможемо білочці – зібрати слова у речення і прочитати розповідь? Ми з вами будемо працю-вати у групках. (Об’єдную дітей у групи)
2. Робота в групах. Відновлення деформованих речень і тексту.
(Кожна група отримує конверт з порядковим номером в якому розрізані слова)
(Учні складають і зачитують речення за номерами конвертів, таким чином, утворюючи текст.)
- Який заголовок ви доберете до тексту? Добір заголовку до тексту.
4. Запис складених речень у зошити(три речення на вибір)
VІ. Підсумок уроку.
- Білочка просить розказати, що з уроку ви запам’ятали.
Вправа «Закінчи речення»
Сьогодні на уроці…
Найкраще мені вдалося…
Складно було…