Предмет: Літературне читання
Клас: 4-А
Розділ програми: Мовно-літературна освітня галузь
Тема уроку: Розвиток мовлення. Ситуації спілкування. Досліджуємо медіа.
Тип уроку: комбінований
Мета уроку:
навчальна: поглиблювати знання дітей про ситуації спілкування, вчити розуміти їх; закріплювати вміння аналізувати медіановину, співставляти текст і відео; вчити складати тексти, які відповідають певним жанрам, працюючи в групі, закріплювати вміння складати характеристику персонажа.
Формувати компетентності: вільне володіння державною мовою, спілкування іноземною мовою, навчання впродовж життя, громадянську та соціальну компетентності, ініціативність і підприємливість.
Розвиваюча:
розвивати комунікативну компетентність, уяву, увагу, спостережливість, пам’ять, розвивати пізнавальну активність та самостійність дітей під час складання історій, творчі здібності, розвивати вміння висловлювати свою думку в повному обсязі.
Виховна:
Виховувати відповідальність за результати праці групи, ініціативність, негативні почуття до проявів булінгу в мережі Інтернет, співчуття, бажання підтримати тих, хто зазнав знущань.
Матеріально-технічне забезпечення:
https://www.facebook.com/groups/888641031298161
Teen bullied for his ‘book review’ hobby racks up 340,000 devoted followers l GMA Digital - YouTube
Складова моделі успішного випускника: Громадянин
Орієнтир складової моделі успішного випускника: громадянська позиція (очікувані результати – здатність до спільного життя, до співпраці у громадянському суспільстві, здатність до відповідальності перед суспільством).
Складова моделі успішного випускника: Творча особистість.
Орієнтир складової моделі успішного випускника: дивергентне мислення (очікувані результати - розвиток креативного та творчого мислення, уяви, фантазії. Вміння знаходити нові ідеї та реалізовувати їх.).
Педагогічний інструментарій для формування успішного випускника: особистісно-орієнтований, компетентнісний, діяльнісний підходи; технологія інтерактивного навчання, форма роботи: заняття.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина: перевірка готовності учнів до уроку.
1. Емоційне налаштування (побажаня один одному успіхів і гарного настрою (робота в парах).
По черзі якомога швидше перебирати пальцями рук, з’єднуючи в кільце з великим пальцем послідовно вказівний, середній і т. ін. Вправу виконувати у прямому (від вказівного пальця до мізинця) і в зворотному (від мізинця до вказівного пальця) порядку. Одночасно виконується артикуляційна вправа "Змія": висовується гострий язичок.
Піднімаємо вгору обидві долоні і починаємо перебирати пальці на обох руках, поєднуючи в кільце з великим пальцем по черзі вказівний, середній, безіменний та мізинець обома руками. Одночасно виконується артикуляційна вправа «Конячка»: діти видають звук цокання.
Вчитель: Тема нашого сьогоднішнього уроку – «Ситуації спілкування». Я вам роздам зараз золоті піщинки, які ви маєте прикріпити до пісочного годинника вгорі, висловивши свої очікування від уроку. В кінці уроку ми перевіримо, чи справдилися наші очікування. Якщо це станеться, то піщинка впаде у нижню частину годинника.
ІІ. Основна частина.
Вчитель: У своєму повсякденному житті ми стикаємося з вами з різними ситуаціями спілкування. Дуже важливим є розуміння ситуації спілкування та вибір адекватних технік і способів спілкування.
Вчитель: На попередньому уроці ми з вами досліджували медіановину з сайту ВВС. News. Україна та її побудову для того, щоб краще зрозуміти описану там ситуацію спілкування.
Вчитель: Зараз ви разом зі своїм другом ще раз прочитаєте цю медіановину по абзацам. Об’єднайтесь у пару зі своїм сусідом. Пам’ятайте про правила читання з другом.
Зараз я буду кидати м’ячик і ставити питання.
Вчитель: Існує загальна класифікація ситуацій спілкування:
1) "ворожа" - ситуація, коли існує установка на сприйняття іншого як конкурента, суперника;
2) "дружня" – ситуація, коли інша людина сприймається як друг.
Якою була ця ситуація спілкування?
Вчитель: Ми зараз створимо допис на підтримку Каллума на тему «Я люблю читати».
Вчитель: А зараз перейдемо до взаємооцінювання історій груп.
У яких ситуаціях спілкування були сьогодні ваші персонажі? (Відповіді дітей)
Вчитель: Давайте підсумуємо. Чим важливим ви займалися на уроці? Що винесли для себе важливого? Можливо щось зрозуміли? (Відповіді дітей)
Вчитель: Давайте перевіримо наші піщинки. Якщо вони перемістилися для вас, то зробіть це на нашому годиннику. Перемістіть у те місце, де б вам хотілося їх залишити.
Записати створений на уроці текст у робочий зошит, на аркуші намалювати ілюстрацію до нього.
Вчитель: Оцініть свою роботу на уроці. Візьміть маркери у вас на парті та зробіть постріл в мішень. Від 1 до 10 наскільки влучними були ваші ідеї на уроці, відповіді.