Розвиток зв'язного мовлення: спілкування на тему «Професії»
Мета: збагачувати мовлення першокласників словами тематичної групи «Професії»; вправляти в утворенні спільнокореневих слів (без уживання термінів); навчити розрізняти значення слів пекар і перукар; формувати вміння складати і записувати речення, розповідати за малюнком, про професії своїх батьків, про власні мрії; розвивати вміння відгадувати загадки; розвивати спостережливість; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати повагу до людей різних професій.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Стали, дітки, всі рівненько,
Усміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Робота за сторінкою посібника «Я дружу зі словом» (с.8)
1) Гра «Утвори слово».
Умови гри: вибрати поміж слів назви професій, обвести їх; з інших слів утворити і записати назви професій.
космос |
футбол |
пілот |
балет |
ферма |
продавець |
лікар |
|
музика |
— Перше слово пишеться з великої літери, а решта — з малої, після кожного слова ставиться кома, після останнього слова ставиться крапка (космонавт, футболіст, балерина, фермер, музикант).
2) Бесіда «Чи згоден ти?» (завдання 2).
— Кого ви бачите на малюнку?
— Яка професія називається перукар? А яка — пекар?
— Від якого слова утворилося слово пекар? (Пекти.)
— Отже, пекар — це той, хто випікає хліб. А перукар — це той, хто робить зачіски. Слово перукар утворилося від слова перука, тобто парик.
— Підпишіть малюнки назвами професій.
— Що роблять люди цих професій?
3) Гра «Продовж речення».
— Що роблять люди кожної професії? Запишіть.
Пекар пече хліб.
Перукар робить зачіски.
2. Продовження роботи за посібником (с. 9)
1) Бесіда за малюнком.
— Де працює мама Родзинки?
— Що вирощують у теплиці? (Овочі, квіти.)
— У яку пору року вирощують овочі у теплицях?
— Чому теплиці назвали таким словом? (Бо в них зберігається тепло.)
— А де працює тато дівчинки? (На автомобільному заводі.)
— Які машини виготовляють на цьому заводі — легковики чи вантажівки?
— Які автомобілі називають вантажівками?
— Які автомобілі називають легковиками?
2) Робота в парах. Складання діалогу Родзинки з Ґаджиком на тему «Де працюють батьки?»
— Чи знаєте ви, ким працюють ваші батьки?
— Що ви знаєте про їхню професію?
3. Розвиток зв'язного мовлення (с. 9)
1) Робота над загадкою.
— Прочитайте загадку.
— Ким мріє стати дівчинка?
2) Бесіда.
— А ким хотіли б стати ви? Чому?
— Розкажіть про свою майбутню професію.
— Чим вона вам подобається?
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Бесіда
— Про що сьогодні ми говорили на уроці?
— Які професії ви запам'ятали?
— Яке завдання було найцікавішим?