Тема. Розвиток зв’язного мовлення. Стилі мовлення
Мета:
формувати:
предметні компетентності:
навчити розрізняти стилі мовлення відповідно до їх основних ознак; навчити визначати стилі мовлення, знаходити стилістичні помилки;. розвивати творчі здібності, логічне й образотворче мислення, пам'ять, відчуття слова, усне та писемне мовлення учнів; збагачувати словниковий запас учнів;
ключові компетентності: спілкування державною мовою;
спілкування іноземними мовами;
громадянська;
екологічна;
інформаційно-цифрова;
математична;
технології навчання: компетентнісного, діяльнісного підходу;
критичного мислення;
ігрові;
ІКТ;
- виховувати ввічливість, культуру спілкування, прищеплювати любов до тварин та до природи;
- створити позитивний емоційний настрій.
Обладнання: зразки текстів, словники, мультимедійний проектор
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Мотиваційний етап
Створення позитивного настрою на урок.
Учні в парах повертаються одне до одного, усміхаються, бажають успіхів у роботі на уроці.
ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів з теми
Метод «Навчаючись-учусь»
1.Пригадайте, що таке мовлення,комунікація,слово,речення,текст( якщо є невідомі слова, з’ясувати їх значення за словником)
2.Прочитайте тексти, визначте тему ,чим вони відрізняються( тексти виведені на мультимедійну дошку)
IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
Відповідно до ситуації спілкування — залежно від того з ким, де і з якою метою ми спілкуємось, розрізняють п’ять стилів мовлення (учні записують у зошитах):
- розмовний;
- науковий;
- художній;
- офіційно-діловий;
- публіцистичний
- епістолярний
- конфесійний
Кожен із них має свої особливості: своєрідні слова, словосполучення, структуру речень.
Стилі вивчає стилістика.
Щоб визначити стиль мовлення, треба відповісти на такі запитання:
- про що людина говорить?
- для чого?
- кому говорить?
- як говорить?
- де це відбувається?
2.Перегляд відео «Стилі мовлення»
https://www.youtube.com/watch?v=r-7JMHrlmaw
3 Робота з ілюстраціями та текстами
Перегляньте ілюстрації, складіть тексти до кожного стилю мовлення (усно)
4. Робота в зошитах.
Скласти таблицю «Стилі мовлення»
На партах лежать тексти, до кожного стилю мовлення підібрати текст та записати в зошит
5. Робота біля дошки.
Завдання1: визначити, які слова в реченнях порушують стиль. Пояснити, чому. Переписати відредаговані речення.
а) Присудок — це найголовніший член кожного речення.
б) Кришталеві краплини роси виблискували на листі зелених насаджень.
в) Наталко, позич, будь ласка, олівець, бо мій чомусь не функціонує.
Завдання 2: визначити, які з наведених слів та виразів уживаються в розмовному, які — у науковому, а які — в художньому стилі? Переписати словосполучення, вказати їх стилі
Стоїть у знахідному відмінку; ой лишенько; стоїть гора високая, попід горою гай; підмет — головний член речення; значить так; чарівниця-осінь.
6.Робота в групах
Скласти твір-мініатюру на тему «Моя улюблена тваринка» : 1 група в художньому стилі, 2 група в науковому стилі, 3 група в розмовному стилі
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Запитання до учнів.
— Скільки існує стилів мовлення? Назвіть їх.
— Який розділ мовознавства вивчає стилі мовлення?
2. Виконати тестові завдання ( на моніторі)
VІ. Підсуки
«Питання-відповіді»
“На якому етапі уроку найцікавіше працювати?
Що нам заважало працювати злагоджено?
Що треба було зробити інакше?”
VI. Домашнє завдання
Створити презентацію(3-5 слайдів) на тему «Стилі мовлення»