"Рудні ресурси України"

Про матеріал
Під мінеральними ресурсами розуміють сукупність різних видів корисних копалин, які можуть бути використані за сучасного рівня розвитку продуктивних сил. За характером використання мінеральні ресурси поділяються на групи: паливно-енергетичні, рудні й нерудні. Україна багата на рудні корисні копалини. Цей урок допоможе отримати знання про рудні ресурси та їх раціональне використання.
Перегляд файлу

УРОК  географії в 8 класі

 

 Тема: Рудні ресурси  України

Мета: з’ясувати розміщення основних родовищ рудних корисних копалин України, визначити господарське значення цих ресурсів, навести приклади поширення родовищ корисних копалин, розвивати вміння працювати з атласами, використовувати набуті знання на практиці,  виховувати  логічне мислення.

Знаннєвий компонент:

наводить приклади корисних копалин щодо їх використання;

Діяльнісний компонент:

Знаходить  і  показує  на картах  різного  масштабу:  

басейни і родовища корисних копалин: Криворізький залізорудний басейн, Кременчуцький залізорудний район, Придніпровський марганцеворудний басейн, Іршанське родовище титанових руд,  Артемівське, Слов’янське  родовища кам’яної солі, Заваллівське родовище графіту;

аналізує поширення різних за віком гірських порід за геологічною картою;

Ціннісний компонент:

обґрунтовує необхідність раціонального використання природних ресурсів;

оцінює вплив людини на рельєф, наслідки видобування корисних копалин та необхідність охорони надр;

встановлює взаємозв`язки  між рельєфом, тектонічними структурами, корисними копалинами,  геологічною будовою території

Обладнання: карти фізична, корисних копалин, атласи, роздатковий матеріал, проектор або мультимедійна дошка.

Тип уроку: комбінований.

 

 

 

 

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент -1 хвилина

Ми сьогодні геологічні експедиції.

Визначення завдань та етапів роботи на уроці.

Поділ учнів на групи.

Оцінювання завдань та час на роботу. Бонус (думка вчителя)

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

 «Кмітливінка»

Прийом «Вірю – не вірю» ( 2 хвилини, 3 бали )

Учні задають  відповіді на питання :

1. Корисні копалини та гірські породи тотожні поняття (Вірю – Не вірю)

2. Корисні копалини поділяють на 2 групи: рудні та нерудні (Вірю – Не вірю)

3. До паливних ресурсів належать: нафта, вугілля, газ, торф (Вірю – Не вірю)

4. В Україні є значні поклади вугільних ресурсів (Вірю – Не вірю)

5. Дніпровсько –Донецький басейн багат на кам’яне вугілля (Вірю – Не вірю)

6. Перспективним нафто-газовим басейном України є Причорноморський басейн (Вірю – Не вірю)

Помінялися з сусідньою групою і взаємоперевірили роботу. Виставили бали.

III.Мотивація навчальної діяльності.

Займаючи площу в 0,4 % від світової суші (603,7 тис. км2), Україна в кінці 80-х – початку 90-х років виробляла до 5 % корисних копалин від загального мирового видобутку. З розвідкою, здобиччю, переробкою і використанням мінеральної сировини, в тій або іншій мірі, було зв’язане біля 48 % виробничих фондів і 20 % трудових ресурсів.

В Україні значними обсягами ведеться видобуток залізних (4 %)

марганцевих (10 %) руд, урану, титану, цирконію, германію,  (4 %).

Ми з вами  дізнаємося в яких районах України це відбувається.

IV. Вивчення нового матеріалу

«Картографічна родзинка»

Прийом «Плутанина»

Так як ми сьогодні геологічні експедиції то завдання для кожної групи знайти за допомогою карт поклади цих ресурсів на території України.

1 група – шукає залізні руди

2 група – шукає марганцеві руди

3 група – шукає кольорові метали

Час на виконання 5 хвилини, 3  бали

Учні показують і називають басейни руд. Той хто перший і без помилок виконав отримує 3 бали.

«Скринька цікавинка»

Прийом «Темна конячка»

Ви бачите у Вас на столах стоять яскраві скриньки. Геологи в скриньки або рюкзаки складали саме необхідне. А ми з Вами дістане з скриньок те, що потрібно нам для наступної роботи. Відкрийте скриньки.

У кожної групи 12 картинок. Знайдіть те, що виробляють з тієї руди, яку ви досліджуєте.

4 учні піднімаються з картинками біля парт.

Час на виконання 3 хвилини, 3 бали.

 

«Географічна абетка»

Прийом  «Криптограми»

Учні отримали  конверти з буквами. Треба скласти назву рудного басейну, яку руду там видобувають.

- Криворізький (залізна руда)

- Нікопольский (марганцева руда)

- Сергіївське родовище (золото)

Час на виконання 2 хвилини, 3 бали

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

Прийом «Аукціон» 1 хвилина

Учні короткими реченнями висловлюють думки щодо вивченого на уроці матеріалу.

VI. Підсумки уроку 2 хвилини

Учитель оцінює роботу учнів на уроці, виставляє оцінки групі  відповідно до результатів за всі конкурси.

 

Назва завдання

Максимальна кількість балів

Бали отримані командою

Бонус

(думка вчителя)

1

2

3

1

«Кмітливінка»

3

 

 

 

 

2

«Картографічна родзинка»

3

 

 

 

 

3

«Скринька цікавинка»

3

 

 

 

 

4

«Географічна абетка»

3

 

 

 

 

5

Всього

12

 

 

 

 

 

VII. Домашнє завдання 1 хвилина

 Як геологи ви повинні зробити звіт про виконану роботу під час екскурсії, тому я пропоную цей звіт зробити у 3 варіантах:

4 – 6 балів -  Опрацюйте текст підручника §19.

7- 9 балів - Опрацюйте текст підручника §19 та нанесіть на контурну карту родовища рудних корисних копалин .

 10-12 балів - Опрацюйте текст підручника §19  та нанесіть на контурну карту родовища рудних корисних копалин  та приготуйте презентацію на тему : «Використання рудних ресурсів»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Роздатковий матеріал

 

 

1. Прийом «Вірю – не вірю» ( 2 хвилини, 3 бали )

Учні задають  відповіді на питання :

1. Корисні копалини та гірські породи тотожні поняття (Вірю – Не вірю)

2. Корисні копалини поділяють на 2 групи: рудні та нерудні (Вірю – Не вірю)

3. До паливних ресурсів належать: нафта, вугілля, газ, торф (Вірю – Не вірю)

4. В Україні є значні поклади вугільних ресурсів (Вірю – Не вірю)

5. Дніпровсько –Донецький басейн багат на кам’яне вугілля (Вірю – Не вірю)

6. Перспективним нафто-газовим басейном України є Причорноморський басейн (Вірю – Не вірю)

 

 

 

 

 

2. Умовні знаки корисних копалин

 

 

 

 

 

 

 

3. Картинки 12 штук

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

- К р и в о р і з ь к и й (залізна руда)

- Н і к о п о л ь с к и й (марганцева руда)

- С ер г ії в с ь к е  родовище (золото)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Назва завдання

Максимальна кількість балів

Бали отримані командою

Бонус

(думка вчителя)

1

2

3

1

«Кмітливін

ка»

3

 

 

 

 

2

«Картогра

фічна родзинка»

3

 

 

 

 

3

«Скринька цікавинка»

3

 

 

 

 

4

«Географічна абетка»

3

 

 

 

 

5

Всього

12

 

 

 

 

 

doc
Додано
9 травня 2020
Переглядів
920
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку