Тема: Ґрунт. Значення ґрунту. Вміст поживних речовин у ґрунті. Охорона ґрунту
Мета:
- формувати уявлення про ґрунт як місце життєдіяльності тварин і рослин, ознайомити зі складом ґрунту;
- Розвивати навички дослідницької роботи, логічне мислення, спостережливість, зв’язне мовлення, уяву, пам’ять, уміння працювати у групі;
- виховувати почуття шанобливого ставлення до природи, вшанувати землю, викликати внутрішню потребу берегти красу рідної землі.
Обладнання: демонстраційна таблиця "Життя в ґрунті", матеріали для дослідів.
Тип уроку: засвоєння нових знань, урок-експедиція.
Хід уроку
Сіли, діти, всі рівненько.
Посміхнулися гарненько.
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
- До нас на урок завітав зайчик. Сидів якось наш зайка під кущиком, та й думає: комашки їдять пилок квітів, пташки їдять комашок. А що їдять дерева, кущі, квіти? А ми зможемо відповісти на це питання? Як ви думаєте?
- Тож я пропоную відправитися в експедицію, щоб розкрити цю таємницю. Експедиція - це подорож, під час якої виконуються певні завдання.
- Якщо ми швидко хочемо вирушити, виглянемо у віконечко, яка погода на вулиці?
Мета нашої експедиції: розкрити таємницю скарбниці, яка про себе каже:
Увесь годую, не їм. і добром плачу.
світ а сама Все терплю усім
1. Робота над загадкою.
- Що ми прочитали? (Загадку)
Що ж це за скарбниця? (Земля)
- Отже наша скарбничка - земля. Тож давайте будемо розкривати скарбничку. На початку побачили темний шар землі. І саме у верхньому шарі землі знаходиться коріння рослин.
Назву цього шару ми дізнаємося розгадавши загадку.
Мене ріжуть, мене б’ють,
я не ображаюся,
а ще кращим стаю. (ґрунт)
- Тема уроку "Ґрунт". Відкрили підручник. Прочитали назву статті. ("Ґрунт"). Тож, яку таємницю розкриваємо? Таємницю - грунт.
2. Пояснення нового матеріалу вчителем.
3. Бесіда.
- Де ростуть рослини? (у ґрунті)
- А де ми спостерігаємо ґрунт у класі? (у горщиках з квітами)
- Діти, ви вдома допомагаєте батькам садити рослини у що? ( у ґрунт)
4. Гра "Закінчи речення".
" Я кидаю картоплю, коли саджаю у... (ґрунт)"
"Ми посіяли зернятка огірочка у ... ( ґрунт)
Фізкультхвилинка
- Разом з нами в експедицію відправився кріт. І він заморився, пропонує відпочити разом з ним.
Риє, часу він не гає,
Носик вгору задирає.
Лапки струшує весь час,
Хвостиком трамбує лаз.
Ми крокуєм, присідаєм,
Легко бігаєм, стрибаєм.
Втомо, геть іди від нас!
Бо чека важливий час.
Вище руки підіймаєм
І спокійно опускаєм.
Плеснемо ще кілька раз.
За роботу! Все гаразд!
1. Робота з підручником.
- Щоб виросла рослина, потрібна родюча земля або ґрунт.
- Так, що потрібно рослині? (Ґрунт - родюча земля.)
- Чому називається родюча? (Бо в ній є поживні речовини, вода, повітря)
- Діти, всі ви снідаєте, обідаєте, їсте. Ви вживаєте їжу, щоб рости.
- Ми поливаємо квіти, на городі, у полі дощик поливає рослини. Тож рослинам потрібна, як і людям, вода.
- Ми не можемо прожити без повітря. І всьому живому необхідно повітря.
- А рослини відносяться до якої природи? (до живої)
- А де ж вони беруть повітря?
- Давайте проведемо дослід і визначити чи є в ґрунті повітря.
2. Дослід.
- Укиньмо у склянку з водою грудочку ґрунту. Що ви побачили? (бульбашки)
Висновок: Це - повітря. Саме їм дихають рослини і тварини, які живуть у ґрунті.
- А які тварини живуть у ґрунті? (розглядають таблицю).
- Кроти, польові миші, черв’яки, личинки комах.
- Всім тваринам, як і рослинам потрібна вода, повітря, поживні речовини.
- А звідкіля повітря надходить до ґрунту?
- І на якому ґрунті краще ростуть рослини?
- На пухкому ґрунті рослини ростуть краще.
- А що треба робити, щоб він був пухким?
- Щоб ґрунт був пухким, його треба орати і перекопувати.
- В який ґрунт краще проникає вода і повітря?
- У пухкий ґрунт краще проникає вода і повітря.
3. Робота з прислів’ями.
Зійшов сніжок - берись за плужок.
4. Робота з підручником.
- Розгляньте малюнки. Хто дбає про землю? А хто - ні?
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
- Чому ґрунт називають чарівною коморою?
- Позначте цифрами стадії росту рослинки.
- Позначте, для кого з тваринок ґрунт є домівкою.
1. Гра "Так чи ні"
- Сьогодні вчили ми ґрунти? (так)
- Вода й повітря є в ґрунтах? (так)
- Живе в ґрунті лише черв’як? (ні)
- Чи завжди люди бережуть ґрунти? (ні)
- А ти поможеш зберегти Ґрунти? (так)
2. Підсумкова бесіда.
- Що дізналися нового на уроці?
- Чи виконали завдання?
- Що необхідно рослинам і тваринам, які живуть у грунті?
- Ми з вами гарно попрацювали.
- Добре там живеться, де гуртом сіється і ореться.
- Ось і уроку кінець, а хто працював - молодець!