« Одного разу двоюрідний брат повів мене до криниці. Там була копанка на півтора метра. Звідти струмочок долиною біг до річки. Не замерзав, хоча річка закрижаніла. І от у копанці я побачив маленьких срібних рибок. Не міг повірити, що можуть там бути, коли все навколо крижане. Видно, продерлися струмком із річки. Вразило відчуття присутності іншого світу».
Робота над змістом• Яке значення має мати для кожної людини? Чи помічали ви, як мами (а ваші бабусі) ставляться до своїх дорослих дітей — ваших мами, тата? Як ви думаєте, чому саме так?Для батьків діти, навіть уже ставши дорослими, назавжди залишаються дітьми. Тому мами за них так само переживають, як і раніше, так само їх люблять і жаліють.
Робота над змістом Що таке досвіток? Як він може скреснути? Коли досвіток скресає?Досвіток — світанок, ранок. Скреснути — зникнути, розтанути. Навесні скресає (розтає) крига. “Ще на шибах досвіток не скрес” - метафора, означає, що замерзлі за ніч шибки, крізь які нічого не видно, ще не розтали, тобто рано-вранці.
Робота над змістом• Чи можна вважати поезію автобіографічною? Про С. Чернілевського Д. Павличко сказав так:«З його дитячих мук, з тужби за мамою, перших стражденних почувань народжувалися його вимогливі поняття людини і світу, емоційні хвилі душі, котрі проносилися через усе дитинство й молодість, щоб ударити нині гучним прибоєм поетичного слова» Вірш “Теплота родинного інтиму” передає палку любов автора до рідної неньки.
Художні засоби Епітети: «родинного інтиму», «весело гуляє», «світанковим маминим вогнем». Метафори: «на шибах досвіток не скрес», «мотузочком диму хату прив'язала до небес», «душа світліє перед днем», «прив'язана до неба…вогнем». Уособлення (персоніфікація): «полум'я гуляє», «не катує серце печія». Пестливі слова: мотузочком, малесенька.