1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом
Перші повідомлення про таємничу смертельну хворобу з’явились у 1981 році в США.
За думкою американського вченого Роберта Галло, ВІЛ виник дуже давно і розповсюджувався в ізольованих від зовнішнього світу групах корінного населення Африки. Економічне освоєння територій і розширення контактів сприяло розповсюдженню вірусу.
У 1986 р. прийнята назва — «вірус імунодефіциту людини», ВІЛ.
ВІЛ – вірус імунодефіциту людини, що в решті решт може спричинити СНІД.
СНІД – синдром набутого імунодефіциту – це стан або хвороба.
На сьогодні не існує вакцини для профілактики СНІДу і недостатньо ефективні методи лікарської терапії цього захворювання!
Що означає Червона стрічка?
Цей символ антиСНІДівського руху створив художник
Франк Мур у квітні 1991 року (він помер від СНІДу через 3 роки).
Середня тривалість життя ВІЛ-інфікованої людини становить приблизно 12 років, однак сучасні препарати збільшують цю цифру в 2-3 рази.
ОЗНАКИ СНІДу
Статистика…
Щоденно ВІЛ-інфікованих більше на 6 000 людей, що дає змогу говорити про пандемію СНІДу.
Сьогодні число ВІЛ-інфікованих у світі перевищує 35 млн., а померло від цієї хвороби з початку епідемії – біля 38 млн. людей!
Щодня у світі від ВІЛ/СНІДу вмирають 8 тис. хворих, 75% з них – молоді люди до 30 років.
Відомі люди які померли від СНІДу
Джиа Мария Куранджи (1960-1986). Вона була однією з перших жінок в Америці, причиною смерті якої офіційно був визначиний СНІД. Вона померла у 26 років, встигнувши здійнятися з низів до вершин модельного бізнесу, заробити купу грошей, знайти любов, славу й спалити все це в наркотичному вигарі.
Артур Еш (1943-1993). Олімпійський чемпфон з тенісу. Помер від СНіДу, інфікований ВІЛ при переливанні крові, не дожив 5 місяців до своего 50-річчя.
Энтони Перкинс (1932-1992) - американський актор, співак і режисер.
Ентоні Перкінс став одним з популярних американських акторів. Особливо варто відзначити психологічно цікаві роботи актора у фільмах Альфреда Хічкока ( «Психо»). Відомими стали його ролі у фільмах «Виверт 22», «Скандал», «Убивство в Східному експресі».
Помер від пневмонії, що розвинулась на тлі СНІДу
Рудольф Нуриев (1938-1992). Чудовий танцівник зі світовим ім'ям. Соліст театру ім. Кірова (нині Марийського театру в Санкт-Петербурзі), зірка Лондонського балету, директор балетної трупи Паризької Гранд-опера. За своє творче життя він виконав усі провідні чоловічі партії класичного балету. Та всі життєві і творчі плани Рудольфа Нуріева перекреслив страшний діагноз СНІД, поставлений у 1984 р. Відтоді він витрачав на лікування до 2 млн. доларів США на рік. Та сподівання виявилися марними.
Айзек Азімов (1920-1992). Відомий письменник і найвидатніший майстер наукової фантастики, винахідник слова «роботика» (робототехніка, робо техніка). 1983 року, коли про СНІД було дуже мало відомо, письменникові робили операцію на серці, і він був заражений ВІЛ через донорську кров. Через кілька років йому потрібна була повторна операцій, і випадково під час госпіталізації виявився ВІЛ. Від операції довелося відмовитися. Айзек Азимов помер через три роки. Через десять років його дружина повідомила про істинну причину смерті письменника.
Фредди Меркьюри (1946-1991). Соліст групи «Queen» Фредді Мерк'юрі за добу до смерті продиктував зізнання у своїй хворобі , яку до тієї пори приховував , щоб уникнути суспільного осуду . У 1991 році був знятий його прощальний відеокліп з чудовою піснею «Show must go on» ( «Шоу повинно продовжуватися » ), що вважається його передсмертною сповіддю .
СНІД ПЕРЕДАЄТЬСЯ…
СНІД НЕ передається…
Основною причиною зараження ВІЛ в Україні є ін'єкційне споживання наркотиків (близько 70-80%). На другому місці - статевий шлях, що має тенденцію до зростання, а в світі він на першому місці. Збільшується кількість дітей, що народилися від ВІЛ-інфікованих жінок.
Україна за темпами розвитку епідемії ВІЛ-інфекції займає 2-е місце в Європі і 5-те – у світі.
За десять місяців 2019 року в Україні за даними Центру громадського здоров'я МОЗ України було зареєстровано 13 207 нових випадків ВІЛ-інфекції (з них 62 дитини до 14 років). Всього з 1987 року в Україні зареєстровано 346 454 нових випадки ВІЛ-інфекції, від СНІДу в Україні померло 50 691 людина. Найбільш ураженими ВІЛ-інфекцією регіонами є Найбільш ураженими ВІЛ-інфекцією регіонами є Дніпропетровська, Одеська, Донецька області, а також Київ.
У 2018 році вперше було зафіксовано зниження темпів епідемії (на 0,52 відсотка) вже на новій статистичній базі – без урахування даних з Криму та непідконтрольних Україні районів Донецької та Луганської областей.
Пам’ятай! Небезпека поряд!
Твоє життя залежить від твоїх обдуманих дій!