« Д з в о н и ч о р н о б и л я »
ПРОЛОГ
Мадонна: Б`ють дзвони. Протяжно, звучно, по всій Україні. Б`ють на сполох, піднімаючи з глибини душі ті відчуття, що були майже поховані у віках — біль, нещастя, біду, сльози... Чорнобиль…Це сотні тисяч домівок, до яких вже не повернеться життя, це сльози і горе матерів, чиї діти не повернулися з цього пекла, це крики болю і страждань, це чорний біль і плач нашої землі; дзвони Смерті - Дзвони Чорнобиля...
Впала з неба до долу потривожена ангелом зірка
Покотилась до обрію, збурила зоряну синь
На душі стало сумно, на устах солоно-гірко
Пролунав той страшний Чорнобильський дзвін.
ФІЛЬМ ПРО «ЧОРНОБИЛЬ»
Ведучий: Минають дні, роки, десятиліття, а той страшний день Чорнобильської трагедії назавжди зостається у пам’яті людей.
Ведучий: Важким болем та втратою відлунює в людських душах та лиха Чорнобильська година.
Ведучий: У ніч з 25 на 26 квітня 1986 року о 1 год. 23 хв., коли всі спали безтурботним сном, над четвертим реактором Чорнобильської атомної електростанції несподівано розірвало нічну темряву велетенське атомне полум'я, яке забрало тисячі безневинних життів.
Ведучий: З того дня і почався новий відлік українського часу. Болісний. Гіркий. Печальний...
Ведучий: Господи, Боже наш!
Забери ту жорстокість, що є у серцях
І наповни серця добротою…
Ведучий: Хай з Землі згинуть війни розруха і страх…
Хай Земля наша стане святою.
ТАНОК «ПОЧУТТЯ»
Ведучий: Чорнобильська біда забрала тисячі безневинних людських життів, а ті що вижили і до сьогодні згадують той страшний день, який оповитий чорним вогнищем скорботи і болі.
Ведучий: І тільки пам’ять не дає нам забути того гіркого плачу і смутку, горя і
страждання.
Ведучий: А люди оспівують цю Чорнобильську біль у своїй поезії…
Ведучий: У своїх піснях.
«ТЕРНОВА РУЖА»
Ведучий: Чорнобильська біда торкнулась чорним крилом Житомирщини, Київщини, Чернігівщини. Найбільше постраждали Народицький, Олевський, Лугинський, Коростенський райони.
Ведучий: Наслідки вибуху четвертого реактора Чорнобильської атомної електростанції сколихнули увесь світ.
Ведучий: Над містом раптом зупинився час
І вже ніхто чомусь не поспішає.
Ведучий: Бо в цей момент, чи не в останній раз –
Мелодія самотності лунає.
АНСАМБЛЬ НАРОДНИХ ІНСТРУМЕНТІВ
ЛІТЕРАТУРНО – МУЗИЧНА КОМПОЗИЦІЯ
Ведучий: 32 роки минуло від того страшного дня, коли смертоносна пилюка з ядерної печі покрила білі хати, ріки, поля і ліси.
Ведучий: Не одним сивим пасмом закосичена ця дата – 26-те квітня 1986-го року, це день, який змінив долю тисяч, мільйонів людей.
Ведучий: З гірким плачем та болем на душі, посивілі батьки та кохані дружини з дітьми – чекали своїх героїв, своїх захисників і з того страшного пекла, яке чорною плямою осіло на нашій блакитній планеті.
Ведучий: Чорнобильська біль…Вона ще довго буде щеміти у грудях багатьох із нас, але загиблих не повернути.
Ведучий: І скільки б не минуло років – а пам’ять про них – буде жити вічно…
Ведучий: Вічно, в серцях кожного із нас.
ВОКАЛЬНИЙ АНСАМБЛЬ
Ведучий: Чорнобильські дзвони лунають сьогодні
І серце у кожного враз розрива.
За біль і страждання, за сльози солоні
За тих, хто життя своє власне віддав.
Ведучий: Забути це горе – ніколи не зможем!
І пісню до болю, що співав соловей.
А музика крику, ридай й скорботи –
Назавжди залишиться в серці людей.
АНСАМБЛЬ НАРОДНИХ ІНСТРУМЕНТІВ
Ведучий: Серед тих, хто загинув, приборкуючи ядерну стихію – пожежники. Їм би тільки починати жити: кохати, народжувати дітей, приносить радість у свої оселі.
Ведучий: У кожного з них були свої плани, свої бажання. Все було попереду, але хто б міг передбачити, що та ніч стане для них фатальною.
(ЧИТЦІ ЗІ СВІЧАМИ)
Ведучий: Вони не озирались, не відступали, не ховались за спини інших.
Ведучий: В самому пеклі аварії вони виконали свій обов’язок до останнього подиху.
Ведучий: Їх шість!
Ведучий: Перших!
Йому судилося бути першим. Кількома хвилинами раніше хлопців він зазирнув у розлом і збагнув те, про що всі здогадаються пізніше. «Всі наші дні – це боротьба за те, щоб було більше добра і справедливості» - із цими словами на вустах у лікарні він і помер.
Про що він думав, цей 23-річний лейтенант, коли ступав на охоплений полум’ям дах 4-го енергоблоку. Він боровся, поки не зупинили вогонь. Поки вистачало сил. Він помирав, як жив – ані стогіну, ані зойку.
А про що думав він, чи знав, що вирішується доля не лише атомної станції, але і його власна? Це він припинив шлях вогню до 3-го енергоблоку. Це він прийняв на себе найтяжчий удар і переміг стихію найдорожчою ціною. Посмертно нагороджений орденом «Червоного Прапора»!
Людина такої волі стала просто незамінною тієї вогняної ночі. На його плече завжди можна було обпертися у тяжку хвилину. Під час аварії виніс до драбини Володимира Тишуру і Миколу Ващука. Посмертно нагороджений орденом «За мужність»!
Він діяв з боку пошкодженої активної частини реактора, боровся з вогнем у лад зі своїми бойовими побратимами. І лише після прибуття додаткових пожежних сил у тяжкому стані був виведений з бойової обслуги. Але та радіація і кроваві опіки, які пронизали його тіло – не залишили йому шанс на життя. Посмертно нагороджений орденом за «За хоробрість»!
У нього не лише руки були золоті, а й серце. В лікарні сказав дружині: «забери мене до дому, на Україну». Неквапом водив пальцем по числах на календарі, немов підраховував. Нарешті твердо сказав: « приїзди 16го і забирай мене.» 16-го травня він і помер.
Ведучий: І уже ні сина, ані мужа
Лиш розверсті зоряні поля
Ведучий: Та пліч опліч стали біль і мужність
Дух і воля, небо і Земля.
(ЗВУК ДЗВОНІВ – ВИХІД ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ МАДОННИ)
Мадонна: Стоять люди, схиливши голови, стоять, незрушно, мов обеліски. Де-не-де сльози — то плаче мати, де-не-де стиснутий кулак... А над всіма ними тужливим журавлиним співом линуть дзвони пам’яті, дзвони пам’яті про тих, хто віддав своє життя щоб вижили інші, вижили діти, вижила наша матінка-Земля – наша Батьківщина і звучать безсмертні слова поета: «Допоки б’ються серця Ваші, пам’ятаймо, молю Вас, люди, пам’ятаймо!».
Ведучий: Вшануймо пам’ять героїв Чорнобильської катастрофи хвилиною мовчання.
ХВИЛИНА МОВЧАННЯ
Ведучий: Згадуючи ті страшні часи, ми молоде покоління, не повинні забувати цієї сумної сторінки історії нашого народу.
Ведучий: І сьогодні, ми просимо у своїх молитвах у Господа Бога благословення, терпіння та витримки для відважних воїнів, які і до сьогодні захищають нас з Вами в зоні Антитерористичних подій.
Мадонна: Благаємо у Господа Бога – милості, добра та миру – для нашої України!
«БОГОРОДЕЦЕ, ДІВО РАДУЙСЯ»
Ведучий: Завершуючи наш вечір пам’яті, ми свято віримо в те, що на нашій Землі більше ніколи не буде біди і горя…
Ведучий: А завжди пануватиме добро, злагода і мир.
З А В І С А