Бориславська загальноосвітня санаторна школа - інтернат І-ІІІ ст.
Підготувала:
вчитель біології та екології
Пігур О. М.
м. Борислав
2018
Тема: Який сценарій загибелі людства небезпечніший?
Мета: Ознайомити учнів з поняттями СНІД і ВІЛ та їх ознаками, сприяти усвідомленню учнями небезпеки, пов’язаної із поширенням СНІД на планеті, виховувати почуття відповідальності за власну поведінку та ведення здорового способу життя.
Обладнання: мультимедійна дошка:таблиці «Будова та розвиток ВІЛ», «СНІД – хвороба XXI століття, «Вірусний гепатит».
Епіграф: Здоров’я – це скарб, це щастя, яке ми дуже часто недооцінюємо тоді, коли маємо.
Життя людей – то наче свічки,
Які горять в нічній пітьмі.
Течуть неначе воску річки,
Кудись змарновані роки.
Думки – то полум’я вогню,
А вчинки – лише чорний дим.
Що зараз начебто важливе –
Все завтра відліта пустим.
Хвороби косять нам життя,
Мов у вогонь дме вітерець.
Сьогодні в щасті все буття!
А завтра? Все… Всьому кінець.
Та ми живем життям своїм,
Марнуючи за миттю мить
Ніхто не думає над тим,
Ще скільки свічечці горіть.
Ведучий.Футурологи (спеціалісти з прогнозування майбутнього), розглядаючи несприятливі перспективи розвитку цивілізації, передбачають кілька сценаріїв її загибелі. На перше місце вони ставлять ядерний конфлікт, на друге — глобальне потепління на нашій планеті, далі — падіння великого метеориту і раптову активізацію вулканічної діяльності. “Почесне” п’яте місце належить вірусам: поява нових різновидів або активізація вже добре відомих здатні знищити людство. І це правда.
Ось уже протягом десятків тисячоліть не стихає битва між людиною і вірусом. Увесь людський організм — справжній театр воєнних дій. При кожному вдиханні, кожному ковтку, з кожним шматком їжі в наше тіло потрапляють шкідливі клітини, в тому числі й ракові. Але у всіх цих ворогів (зовнішніх і внутрішніх) є могутній противник — захисні сили організму. Ім’я тому доблесному легіону — імунна система. це дуже мудрий і чутливий механізм. У клітин імунної системи немало дивних властивостей. Постійно рухаючись, кожна з них, неначе добре вимуштруваний солдат, знає своє місце. Але як тільки в організм потрапляє “чужий”, всі вони за чіткою командою зустрічають і спільними зусиллями знищують ворога.
Ведуча: Як відомо, СНІД - одна з найважливіших проблем з якою людство ввійшло у ХХІ століття.
Серед численних хвороб, від яких нині страждає людство, синдром набутого імунного дефіциту (СНІД) є однією з найтяжчих. Цю хворобу спричиняє особливий збудник - вірус імунодефіциту людини (скорочено ВІЛ). Синдром набутого імунодефіциту був виявлений наприкінці 70-х - на початку 80-х років минулого століття, тобто зовсім недавно. Але вже на сьогодні захворювання зареєстровано практично в усіх країнах світу. Щодня на планеті СНІДом заражується до 5 тис. осіб. Не обминула біда й Україну. Найбільше ВІЛ-інфікованих, хворих на СНІД та померлих від нього зареєстровано в Дніпропетровській, Донецькій, Закарпатській областях. Сумний рекорд дають міста Одеса і Київ.
СНІД епідемічно поширюється світом й уражує людей усіх континентів. Вчені вважають: якщо не вжити відповідних заходів, то наступні 5 років близько 100 млн осіб будуть інфіковані вірусом імунодефіциту людини.
Ведучий: То що ж таке СНІД? Що ми про нього знаємо?
(Виходять 6 юнаків та дівчат на спинах яких написані букви, що разом складають слова: ВІЛ, СНІД. Вони по черзі повертаються до глядачів спинами і на кожну букву іде розшифровка з коментарем).
В - "Вірус" - збудник захворювання.
І - "Імунодефіциту" - відсутність захисної реакції організму, яка забезпечує захист від мікроорганізмів, що спричиняють хворобу.
Л - "Людини".
С - "Синдром" - ряд симптомів, що вказують на наявність якоїсь хвороби чи стану.
Н - "Набутого" - такого, що набутий протягом життя, а не властивий від народження.
І - "Імунного" - стосується імунної системи, яка забезпечує захист людини від мікроорганізмів, що спричиняють хворобу.
Д - "Дефіциту" - у даному випадку відсутність захисної реакції імунної системи людини на наявність в організмі шкідливих бактерій.
(Юнаки та дівчата шикуються в шаховому порядку та співають пісню на мелодію "Наша служба...").
СНІДу - "Ні" - ми разом скажемо усі,
І чекаємо на підтримку звідусіль.
Якщо знати і виконувати все,
Щоб не захворіти,
То не буде ані горя, ні біди,
І забуде нас хвороба назавжди,
Тільки б захотіти!
Ведуча: Для того, щоб наша зустріч пройшла з найбільшою користю для всіх присутніх, ми запросили до себе гостей. Представляємо їх: це нарколог, юрист, лікар-гінеколог (вказує імена гостей).
Наші гості зможуть відповісти на ваші запитання.
Ведучий: Але спочатку трохи історії.
Перші випадки захворювання на СНІД було діагностовано в 1981 р. у США. Спочатку хвороба видавалася вельми загадковою. У Франції, як тільки з'явилися перші повідомлення про таємничу хворобу, для її вивчення було сформовано групу дослідників під керівництвом ученого-вірусолога Люка Монтаньє.
Протягом 2-х років (починаючи з 1981) було з'ясовано загальну картину хвороби, виявлено її збудника - вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), розроблено методи, за допомогою яких знаходять вірус хвороби в організмі людини, встановлено механізм негативної дії вірусу на організм.
Ведуча: Вперше ВІЛ було виділено та ідентифіковано у 1983 р. французькими вченими на чолі з Л.Монтаньє. Водночас про факт відкриття вірусу, котрий спричиняє СНІД, повідомили американські вчені на чолі з Робертом Галло.
ВІЛ уражає і поступово вбиває спеціальні клітини-лімфоцити, які відповідають за захист людського організму від дії різноманітних мікробів і розвитку пухлин. Імунітет організму повільно, протягом багатьох місяців та років, знижується, і це призводить до виникнення різноманітних захворювань, передусім інфекційних, що уражають легені, органи травлення, шкіру, нервову систему тощо. Смерть настає саме від цих захворювань, а не від СНІДу.
Ведучий: П'ять запитання до медицичних працівників що відносяться до СНІДУ.
1. Що таке СНІД?
- Це захворювання, що викликається вірусною інфекцією.
- Воно може уразити шлунок, кишечник, шкіру, грудну клітку, м'язи і мозок.
- Його достатньо легко діагностувати.
- Медицина може допомогти подолати деякі симптоми цього захворювання, але не може його вилікувати.
2. Чи є СНІД сьогодні серйозною проблемою?
- Число молодих людей, інфікованих вірусом СНІДУ неухильно росте.
- В найближчих 5 -10 років від СНІДУ може померти велика кількість інфікованих.
- Не існує ні вакцини для запобігання інфекції, ні ліків для ефективного лікування.
3. Яким чином передається інфекція?
- В першу чергу через статеві відносини.
- Через переливання неперевіреної крові.
- Через нестерильні ін'єкційні голки.
- Від інфікованих матерів (хворої або вірусоносія) дитині до, під час або після пологів(народження).
4. Чи є інші шляхи зараження?
СНІД:
- НЕ передається через воду, їжу або дотик.
- Не передається через одяг, туалетні, столові прилади, постільну білизну.
- НЕ передається під час догляду за хворим СНІДОМ або при дотику до нього.
- НЕ передається через укуси комарів, клопів або інших комах.
5. Хто схильний до найбільшого ризику заразитися?
- Люди, що підтримують статеві контакти з партнерами, ведучими безладне статеве життя.
- Люди, що підтримують статеві контакти з декількома партнерами.
- Люди, які не можуть сказати ” ні ”, тим, хто добивається від них статевої близькості.
Ведучий: Пам'ятайте! Основними шляхами зараження ВІЛ-інфекцією є такі:
- статевий;
- при переливанні донорської крові, зараженої вірусом імунодефіциту;
- при використанні нестерильного медичного інструментарію;
- від хворої матері або вірусоносія - дитині до, під час або після пологів.
Ведуча: Ще запитання до гостей:
- Чи є хворі на СНІД у нашому місті?
- Чи виявлено, яким шляхом вони заразилися?
- Можливо, є ще якісь шляхи зараження СНІДом?
- Чи є юридична відповідальність за навмисне чи не навмисне зараження іншої людини?
Ведучий: Усі інші шляхи зараження СНІДом не мають значення, оскільки при цьому, як правило, в організм потрапляє незначна кількість вірусу і зараження не відбувається. Отже, хвороба не передається через рукостискання, поцілунки, предмети домашнього вжитку, спортивний інвентар, при купанні тощо.
Ведуча: Інкубаційний період від моменту зараження ВІЛ до перших виявів інфекції може бути як коротким - 4-5 тижнів, так і дуже довгим - декілька років. Клінічні симптоми виникають значно пізніше. А в 2/3 хворих взагалі може йти безсимптомна стадія перебігу хвороби протягом 1,5-5 років. За цей період збудник СНІДу руйнує лімфоцити, що неминуче призводить до глибоких зміну всій імунній системі хворої людини.
Ведучий: На початку інфекційного процесу людина почувається практично здоровою і не підозрює про свою недугу. Що повинно викликати занепокоєння у зміні стану здоров'я людини? Насамперед, збільшення лімфатичних вузлів, а також прогресуюча втрата ваги, незважаючи на збереження колишнього режиму харчування, часті гнійні і запальні ураження слизової оболонки рота, шкіри, статевих органів, тривалий розлад випорожнень, підвищення температури тіла, що тримається більше як місяць без будь-якої причини. Незалежно від того, чи є клінічні прояви, чи ні, ВІЛ-інфікована людина є джерелом зараження іншої людини.
(Демонстрація відеокліпу за участю соліста групи "Queen" Фреді Меркюрі, який помер від СНІДу).
Ведуча: Згадаймо про можливі шляхи зараження - і стане зрозуміло, що ризик інфікування ВІЛ з більшою чи меншою ймовірністю загрожує кожній людині. Наведу приклад, який приголомшив усю країну і який водночас вражає своєю буденністю.
Діти гралися "в лікаря" знайденими на смітнику шприцями. Уже потім виявилося, що на кінчику голки причаїлася смерть. Якщо шприци не дезінфікують (а таких "правильних" споживачів наркотиків зовсім небагато), то вірус живе на голці 3-7 днів. Ваші молодші братики і сестрички не бавляться шприцами? Не обов'язково й бавитися, щоб підчепити заразу. Зовсім недавно по допомогу до лікарів звернулася дівчина, котру зі зла штрикнув у тролейбусі використаним шприцом наркоман, хворий на СНІД.
Ведучий: Ми розповідаємо не для того, щоб залякати. А щоб застерегти: практично всі ми - у групі ризику. ВІЛ-позитивна людина, згідно з законом, має засвідчити підписом, що вона знає про свою інфекцію і усвідомлює її загрозу для інших. Але ж разом з тим ця людина продовжує жити, кохати, голитися, відвідувати лікарів... Тобто поширювати вірус статевим або побутовим шляхом. І чим раніше ми позбавимося усталених штампів щодо можливостей за ураження, тим важче ці можливості реалізовуватимуться в нашому житті.
Якщо вас хвилюють проблеми СНІДу, за консультацією можна звернутися до центру боротьби та профілактики ВІЛ/СНІД. Анонімність гарантується законом.
(Фільм про СНІД).
Ведуча: Кожна людина повинна до кінця усвідомити всю небезпеку, яку несе СНІД, і зробити все можливе, щоб уберегти себе і своїх близьких та рідних від цієї страшної інфекції, бо СНІД може увійти практично в кожен дім, кожну сім'ю.
Учень.
Ми благаємо: любіть свою сім'ю,
Збережіть її від страху і жалю,
Будьте твердими у справах і думках,
Тільки у хороших.
Не давайте вас зламати й підкорить,
Бо на світі треба гідно всім прожить.
Кожен з вас це може.
Ведуча: Однією з найсерйозніших проблем в Україні є лікування сотень тисяч людей, вже вражених вірусом. І можливість лікувати їх теоретично існує — це антиретровірусна терапія. До недавнього часу проблема полягала у її високій вартості, але потім виявилося, що ціна на ці ліки є умовною, і що ліки, виготовлені з тих самих компонентів, але не провідними фармацевтичними компаніями, так само ефективні та значно дешевші.
Ведучий: В Україні жертвою ВІЛ/СНІДу сьогодні може стати будь-хто — навіть середньостатистичний громадянин, який не вживає ін’єкційних наркотиків і не є працівником секс-індустрії.
на сьогодні в Україні близько 250 000 українців живуть з ВІЛ/СНІДом (за даними ВООЗ —400– 600 тис., за даними МОЗ України офіційно зареєстровано 60 319 чоловік, що живуть з ВІЛ). Щодня близько 150–200 осіб в Україні інфікуються ВІЛ.
Україна має найвищий показник поширення ВІЛ у віковій групі 15–49 років серед країн Європи.
Ведуча: Епідемія ВІЛ набула найбільшого поширення серед молоді, що становить групу ризику внаслідок багатьох соціальних та економічних причин. У той час, як в усьому світі близько 50 % усіх випадків інфікування ВІЛ припадає на людей віком 15–24 років, в Україні, за даними офіційної статистики, найвищі показники захворюваності має вікова група 20–29 років, за нею йде вікова група 30–39 років. Досить велика кількість інфікованих дітей віком до 12 років є наслідком передачі інфекції від матері до дитини.
Ведучий: Гепатити В і С називають “ласкавими вбивцями”. Ці захворювання протікають приховано, непомітно знищуючи клітини печінки — єдиного в нашому організмі органу, який відповідає за ней-тралізацію шлаків та токсинів, що потрапляють з продуктами харчування. Коли захворювання виявляють, буває вже пізно. Людину врятувати тоді дуже важко.
Ведуча: Людство бореться з вірусами. Розробляються і входять у практику все нові й нові противірусні препарати. Для їхнього виробництва використовуються тонкі й складні технології. Тому ці препарати дуже дорогі. Український фармацевтичний ринок заповнений препаратами імпортного виробництва, а те, що виготовляється у нас — також із компонентів, завезених із-за кордону. Лікування тяжких вірусних захворювань недоступне нашим співгромадянам тому, що ці препарати нам не по кишені. Але й це не головна причина. Володіючи противірусною дією, вони, разом з тим, негативно впливають і на імунну систему. Як кажуть: “Одне лікуємо, інше губимо”. Тому разом з цими препаратами доводиться вживати й інші ліки, які поновлюють функції захисних сил організму. А це збільшує вартість лікування.
Ведучий: Чи є вихід із даної ситуації? Виявляється, є. І цей вихід знайдений вітчизняними вченими. Справа в тому, що всі імпортні препарати —синтетичного походження. Наші вчені почали шукати речовини подібної дії в рослинах, які ростуть на території України. Спеціалісти НПК “ЕКОФАРМ” такі рослини знайшли. Ними виявились дикі злаки, поширені в середній смузі України, які навіть не занесені до реєстру лікарських рослин — щучка дерниста (Deschampsia capitosa) і війник наземний (Calamagrostis epigeios). Із них були виділені активно діючі речовини і створений препарат ПРОТЕФЛАЗИД. На це пішло близько 15 років, і ПРОТЕФЛАЗИД з’явився на полицях аптек. У результаті досліджень виявилось, що новий препарат має не тільки виражений противірусний ефект, що не поступається кращим зарубіжним аналогам, але й імунномодулюючу дію — підвищує функціональні можливості захисних сил організму.
Ведуча: Терапевтичний ефект при прийманні протефлазиду хворими на ВІЛ-інфекцію та СНІД характеризувався відновленням апетиту і збільшенням маси тіла, зменшенням астеноневротичних явищ, стабілізацією імунного статусу (Т— і В-лімфоцитів), зменшенням лімфатичних вузлів, зниженням активності супутніх інфекцій.
Звичайно, протефлазид — не панацея, але його запровадження в клінічну практику дозволяє, принаймні, зменшити дози необхідних для лікування дорогих противірусних препаратів і, крім того, провести заміну препаратів, які більшість хворих не можуть придбати.
Ведучий: Дослідження продовжуються. Можна сподіватись, що у боротьбі з вірусними інфекціями з’явилося світло в кінці тунелю, і сценарій №5 загибелі людства може втратити свою актуальність.
Ведуча: Флеш-моб «Не дай СНІДу шанс»
Сьогодні 1 грудня, в Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІДом, біля школи пройде флеш-моб «Не дай СНІДу шанс». Учасники флеш-мобу утворять велику червону стрічку як знак солідарності з ВІЛ-інфікованими людьми.
МЕТА АКЦІЇ:
привернути увагу молоді до проблеми СНІДу, розповсюдження інформації про захворювання СНІДу та попередження виникнення ВІЛ-інфекції.
СЦЕНАРІЙ ФЛЕШ-МОБУ:
- відразу після закінчення нашого заходу йдемо на вулицю ;
- дістаємо червоні кульки і вишиковуємось у велику червону стрічку як знак солідарності із ВІЛ-інфікованими людьми;
- розходимось.
.
Ініціатори флеш-мобу - учні 11-х класів .
Список літератури:
1. Александріна, Т.А. В Україні - концентрована епідемія ВІЛ/СНІДу з тенденцією до генералізації, у черзі на отримання антиретровірусної терапії - 9037 осіб: бесіда з головою Державної служби соцзахворювань/ Т.А. Александріна; записав О. Устінов // Укр. мед. часопис. - 2011. - № 6. - С. 16-17.
2. Адлер М. Азбука СПИДа. – М.: Мир. 1991.
3. Адо В.А. Екологія, алергія і СНІД. – К.: Видавництво товариства “Знання України”, 1991.
4. Бартонельозна інфекція у ВІЛ-інфікованих, особливості розпізнавання (за даними серологічного дослідження) та лікування/ А. В. Бондаренко [та ін.] // Сучас. інфекції. - 2011. - № 1. - С. 36-39.
5. Визначення оціночної чисельності представників уразливої групи (жінок секс-бізнесу) щодо інфікування ВІЛ у Закарпатській області/ І.С. Миронюк, В.Й. Шатило, І.Я. Гуцол, В.В. Брич // Україна. Здоров'я нації. - 2011. - № 2. - С. 133-137.
6. Волова, Л.Ю. Инфицирование ВИЧ медицинского работника при выполнении служебных обязанностей/ Л.Ю. Волова, М.Д. Голиусова, Е.Г. Зуйков // Журн. микробиологии, эпидемиологии и иммунобиологии. - 2012. - № 1. - С. 113-115.
7. Воспалительный синдром восстановления иммунной системы - состояние, возникающее в ответ на высокоактивную антиретровирусную терапию у ВИЧ-инфицированных пациентов/ А.И. Гоженко, В.С. Гойдык, Н.С. Гойдык, В.Н. Михальчук // Журн. Нац. академії мед. наук України. - 2011. - Т. 17, № 3. - С. 227-234.
8. Деякі питання протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ..., №1161 від 02.11.2011: Постанова КМ України №926 від 11.07.2007 р. // Зб. нормат.-директ. док. з охорони здоров'я. - 2012. - № 1. - С. 23-25.
9. Дуда, О. Вірус імунодефіциту людини у медичних працівників: профілактика зараження/ О. Дуда // Упр. закл. охорони здоров’я. - 2011. - № 10. - С. 65-76.
10. Тодоріко, Л.Д. Актуальні питання ко-інфекції ВІЛ/туберкульозу в Україні, зокрема на Буковині/ Л. Д. Тодоріко // Клініч. імунологія. Алергологія. Інфектологія. - 2011. - № 9/10. - С. 22-25.