Сценарій позакласного заходу "День числа Пі"

Про матеріал
Даний сценарій можна використовувати з метою популяризації математичної галузі під час проведення тижня математики, Дня числа Пі. Розробка містить цікаві факти про число ПІ, які можна використати на уроках математики в 6 та 9 класах при вивченні теми "Коло. Круг. Їхні елементи"
Перегляд файлу

                           Сценарій свята числа Пі

Стиха лунає музика числа «Пі» у виконанні Кейт Буш. За столом сидять два хлопці. Один робить виміри каструлі, і інший з футбольним м’ячем у руках.

До них виходить дівчина і дивлячись на них деякий час, намагається зрозуміти чим зайняті хлопці.

Ведуча. Андрію, ти не міг би сказати: чим ти так зайнятий?

Ведучиий 1  Та, розумієш, Лізо, тут така справа. Мені батьки пообіцяли, що коли я матиму відмінні знання з математики, то щоранку матиму чашку смачної “Coca-Cola”. От я й намагаюся підібрати чашку з найбільшим об’ємом.

Ведуча. То це, по твоєму, чашка?  ( вказує на каструлю)

Ведучий 1. Це має «ноу – хау» – дворучна чашка! Дуже зручно, і об’єм мені підходить! От тільки залишилося його визначити?!

Ведуча. І як успіхи?

Ведучий 1 Та висоту визначив. Це не важко. А далі не знаю що робити. Певно що є якась формула. Вчили ж! А от не пам’ятаю. А ти, Лізо, часом не допоможеш?

Ведеча  З тобою, Андрію, більш – менш все зрозуміло! Ти, як завжди, займаєшся дослідженнями на уроках математики, замість того щоб досконало вивчати математику.  Ну а ти, Олексію, чим заклопотаний?

Ведучий. Справа в тому, що в нас скоро чемпіонат з футболу, а наша команда останнім часом стала менше забивати голів. От я й думаю: можливо, діаментр м’яча надто великий, тому й не пролазить у ворота.  А як той діаметр виміряти? Проткнути м’яч наскрізь? Так це не вихід – тільки м’яч зіпсую.

Ведуча. Дійсно, халепа! Можна сказати – просто трагедія!

Ведучий 2. Дякую, Лізо, що ти ме розумієш. Мені б тільки добратися до того діаметра!

Ведуча. Хлопці, здається, я можу вам допомоготи! З чашкою все просто -  вона має форму циліндра, тому потрібно висоту чашки ( а ти вже її знайшов, Андрію) помножити на площу круга, який є дном твоєї «чашки ноу – хау» . Залишається  знайти тільки радіус, тобто поділити діамнтр на 2. А от і формула - Зрозуміло?

Ведучий 1. Майже. Лізо,  а що таке Пі?

Ведуча. Зараз поясню. А в тебе. Олексію, задача ще простіша! Потрібно оперезати м’яч по найбільшому колу, як би сказав наш учитель географії Світлана Віталіївна – по екватору, і поділити отриманий результат на вже згадане число Пі.

Ведучий 2. Знову Пі! Та що ж це таке!?

Ведуча. Число Пі – це відношення довжини кола до діаметра цього кола. Воно є однаковим для всіх кіл – і великих, і малих, і має приблизне значення 3,14. Це мусить знати кожна цивілізована людина!

Ведучий 1. Дякую, Лізо. Вважай що з цього моменту на 2 цивілізовані людини стало більше!

Ведучий 2 . Так, Лізо, дякую! Але ти сказала що 3,14 це наближене значення числа, а мені потрібне точне! Хочу щоб наша команда перемогла!

Ведуча. А ось чому на практиці використовують наближене значення числа Пі , ми  сьогодні вам і розкажемо.

На сцену виходять учні

Історія числа П

Учень 1.

 Історія числа Пі налічує більше 4000 тисяч років! Числа багато тисячоліть тому ввійшли в життя та побут людей. Люди їх використовують не тільки для рахунку та обчислень, але й придумують різні ігри, шаради. Деякі числа людство наділило надприродними властивостями. Серед нескінченної кількості дійсних чисел існують ще особливі, і не тільки для математиків. Ці числа мають свої власні позначення, так як їх не можна записати точно за допомогою цифр. Одним із цих чисел є 3,14, тобто  π. Для його точного визначення не вистачило б і трильйона десяткових знаків.

Учень 2

Математиками вивчені послідовності цифр цього числа, і з'ясовано, що всі цифри в ньому зустрічаються з однаковою частотою. Ці числа можуть заворожити своєю непокорою. Цьому числу вдавалося впродовж тисячоліть тримати в полоні думки і почуття не тільки математиків і астрономів, але й філософів, художників. Витрачалися роки для обчислення кількох десяткових знаків числа π.

Учень 3

Письмова історія числа π починається з єгипетського папірусу, датованого приблизно 2000 роком до нашої ери. Проте воно було відоме ще стародавнім людям. Число π звернуло на себе увагу людей ще в ті часи, коли вони не вміли письмово викладати ні своїх знань, ні своїх переживань, ні своїх спогадів. Відтоді як перші натуральні числа 1,2,3,4, ... стали нерозлучними супутниками людської думки, допомагаючи оцінювати кількість предметів, довжину, площу або об’єми, люди познайомилися з числом π.

 Учень 4

Тоді воно ще не позначалося однією з букв грецького алфавіту і його роль відігравало число 3. Числу π приділяли  багато уваги, оскільки воно є величиною відношення між довжиною кола та його діаметром, воно з'явилося у всіх розрахунках пов'язаних з площею кола або довжиною кола .

Учень 1

Фахівці вважають, що  саме число Пі стало причиною краху Вавилонської вежі. Нібито вавилонські маги користувалися цим числом при будівлі вежі, однак вавилояни користувалися лише першою цифрою числа - тобто трійкою. І саме через це вони так і не змогли побудувати вежу. Подібна версія існує щодо храму царя Соломона.

Учень 2

Із зародженням архітектури в стародавній Греції необхідно було робити більш точні обчислення. І математики досить швидко і не без подиву виявили, що число 3 не зовсім точно виражає те, що тепер відоме як число Пі. Безумовно, до такого висновку могли прийти тільки після того, як до ряду натуральних чисел додалися дробові або раціональні числа. В Єгипті знайдено папірус Райдна, датований 1650 р до н.е., в якому співвідношення подається у вигляді

Учень 3

 Архімед, можливо, першим запропонував метод обчислення числа ПІ математичним способом. Для цього він вписував у коло і описував навколо нього багатокутники. Цей метод в математиці дістав назву «Метод вичерпування». Приймаючи діаметр кола за одиницю, Архімед розглядав периметри вписаного та описаного багатокутників, як довжину кола з надлишком та недостачею.

Учень 4

Почавши з 6 – кутника, перейшов до 12 – кутника, потім до 24 – кутника, і так далі – до 96 – кутника. Після цих обрахунків Архімед одержав досить вдале наближення числачисла π≈ . Для простих побутових розрахунків, обрахованих Архімедом чисел, було достатньо. Позначення числа π походить від першої літери грецького слова  Периферія –«Коло».

Учень 1

Протягом усього існування числа π, аж до наших днів, велася своєрідна "погоня" за десятковими знаками числа. Завдання – нетривіальне, у «стовпчик» не порахуєш. Леонардо Фібоначі близько 1220 року визначив три перші точних десяткових знаків числа. Франсуа Вієт (подібно Архімеду), обчислюючи периметри вписаного і описаного 322216-кутників, отримав 9 точних десяткових знаків. З появою ЕОМ кількість точних знаків десяткового запису числа. різко зростає.

Учень 2

Учені токійського університету розробили спеціальну програму, яка впродовж неперервної 400 - годинної роботи коп’ютерів, дала можливість отримати 12 411 трильйонів знаків після коми. Побити цей рекорд поки що не вдалося нікому.

Учень 3

У дробовій частині числа Пі немає повторень, як у нескінченному періодичному десятковому дробі, а кількість знаків після коми – нескінченна. Це означає що послідовність знаків Пі підпадає під теорію хаосу. Фактично число Пі – це і є хаос, записаний цифрами. І є версія, що цей хаос – розумний!

Учень 4

Згідно з езотеричною теорією - наш простір не є тривимірним. Його мірність дорівнює числу Пі. Це і є той канал, який пов’язує наш світ із ірраціональними світами.

Учень 1

У десятковому «хвості» числа Пі можна відшукати будь - яку задуману послідовність цифр. Номер вашого телефону? Будь ласка! Номер телефону вашого кумиру – без проблем! Більше того, у числі Пі зустрічаються усі існуючі комбінації цифр - номери кредитних карток, виграшні комбінації усіх тиражів, усіх лотерей. Питання тільки у тому, як їх відшукати?!

Учень 2

Перші 6 цифр числа Пі (314159) розташовуються в зворотному порядку 6 разів в перших 10 мільйонах десяткових знаків після коми. З 763 цифри десяткового запису числа Пі йде цікава послідовність чисел – 999999.  Вона називається точкою Фейнмана.

Учень 3

Якщо зашифрувати усі букви цифрами, то у десятковому записі числа Пі можна прочитати усі твори світової літератури та наукові праці. У числі Пі закодовані усі книги, які не дійшли до нащадків, і ті, які ще будуть написані! Виходить що це число (єдине розумне число у Всесвіті) і керує нашим світом за допомогою законів фізики, хімії, біології, астрономії.

Учень 4

Деякі теоретики навіть вважають, що в ньому міститься всесвітня істина. Щоб обмінюватися знаннями та новою інформацією про Пі, організували «Пі – клуб». Вступити в нього непросто - потрібно мати неабияку пам’ять. Так, бажаючих стати членом клубу екзаменують: людина повинна якомога більше по пам’яті розповісти знаків числа Пі.

Учень 1

Члени клубу придумували різні техніки для запам’ятовування числа Пі після коми. Наприклад, придумують цілі тексти. У них слова мають таку саму кількість букв, що і відповідна цифра після коми. Щоб ще спростити запам’ятовування такого довгого числа, складають вірші за тим же принципом. Наприклад, таке хобі було у Майка Кейта, який вигадав розповідь. Кожне слово в якому дорівнювало майже чотирьом тисячам перших знаків числа Пі.

Ведучий 1 Я теж знаю один такий віршик

Щоб нам не помилятися.

Щоб коло вірно порахувати,

Треба тільки постаратися-

Запам’ятати все як є

Три – чотирнадцять ,

П’ятнадцять – дев’яносто два і шість!

Ведуча.  Андрію, то виходить що ти знав про число Пі? А мене просто розіграв?

Ведучий 2  Лізо, ну добре, ми формулу забули, але не пам’ятати про число Пі?! Це занадто! Ми навіть знаємо, що з 1988 року 14 березня  відзначають як день числа Пі. Одного разу фізик Ларрі Шоу зауважив, що 14 березня написанням співпадає з числом Пі.

Ведучий 1 Цей день вважається днем математики! Цього дня проводять математичні конкурси, пригощають печивом у вигляді числа Пі.

Ведуча Для того щоб побачити значення цього числа для нашого світу, не потрібно бути математиком: Пі проявляється в усьому, що нас оточує!

Ведучий 1 У майбутньому ми ще неодмінно зустрінемося із загадками цього унікального і дивовижного числа, яке неухильно керує нашим світом. А всім вам ми бажаємо щасливого дня числа Пі!

Ведуча  І даруємо вам пісню Кейт Буш, яка так і називається - «Пі»!. Щасливого Дня числа Пі!

 

Використані джерела:

  1. https://mathema.me/blog/chislo-pi/
  2. https://znayshov.com/News/Details/tsikavi_fakty_pro_chyslo_pi
  3. https://zahid.espreso.tv/suspilstvo-den-chisla-pi-chomu-tse-chislo-e-osoblivim-ta-yak-zapamyatati-sto-i-bilshe-yogo-simvoliv

 

 

 

docx
Додано
7 січня
Переглядів
7
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку