Мета: Розкрити роль казки у розвитку особистості. Розширювати світогляд учнів. Вчити дітей розуміти моральний зміст казки. Розвивати творчі здібності дітей, зв`язне мовлення, поповнювати словниковий запас дітей. Виховувати доброзичливе ставлення один до одного. Виховувати читацькі інтереси.
Обладнання: ілюстрації до казок, костюми, проектор, комп’ютер, магнітофон.
На дошці записи:
Казки маленькі, а розуму в них багато.
Казка вигадка, та в ній щось повчальне зрозумій.
Що за диво ці казки...
ОлександрПушкін
Казки дружать з дітворою, полюби їх у житті – і улюблені герої будуть завжди друзями в путі
(А. Костецький).
Дитина кожна завжди залюбки йде у дитинство в диво – казки
(Василь Василашко).
Хід заняття:
І – Організація групи
Працювати час настав
Тож і ми часу не гаймо
Роботу швидко починаймо.
ІІ - Повідомлення теми заходу.
- Добрий день, любі діти!
- Добрий день, любі гості!
- Сьогодні ми зібралися тут, щоб потрапити в гості до казки, зустрітися з улюбленими казковими героями.
Казки – це наші великі і мудрі вчителі, що спочатку виховують, а вже потім розважають. Казки дають перше уявлення про добро і зло, правду і неправду, чесність і справедливість. Читаючи казки, ви стаєте добрішими, мудрішими, сильнішими, милосерднішими.
ІІІ - Виступ дітей.
Українка:
Запрошуємо усіх дітей,
Запрошуємо усіх гостей
На зустріч з казкою
В чудовий день оцей.
Українець:
Увага! Увага!
Вже час розпочинати
Веселе, радісне свято.
Чудових дитячих казок!
(Діти співають пісню Н. Май «Свято казки»)
Учні:
1. Існує книг багато на землі,
Вони цікаві, мудрі та повчальні.
Та кожен з нас: дорослий чи малий
Казки читає, дуже вони гарні.
2.Казка – це світ, чарівний та незвичний.
Казка – це диво, сповнене краси.
Поринуть в казку – це ж бо так цікаво.
Це справді свято, радість для душі.
3.У казці звірі свою мову мають,
Дерева розмовляють мов живі.
Добро і правда завжди зло долають.
Тому і люблять казку діти всі.
4.А чи знаєте, ви, друзі, звідки прийшла казка?
В ній живе народна мудрість, матусина ласка.
В ній звірята і пташата розуму навчають.
В ній завжди любов і дружба зло перемагають.
5.Ще колись, давно-давно, люди не читали
А казки із вуст в уста переповідали.
Бо народ наш український – мудрий і завзятий,
Бо з життя прийшли казки і їх так багато!
6.Ще з колиски все життя живе казка з нами.
Вона розуму навчає, мудрості з роками.
В ній живуть чарівне слово, пісенька, прислів`я.
В ній живе вкраїнська мова і природа дивна.
7.Живуть в казках колобок і кізонька-мати
Ще й солом`яний Бичок і ліниві мишенята,
І Пан Коцький, Сірий вовк, Хатка-рукавичка.
Зайчик, мудрий Журавель, Лисичка-сестричка.
8.Вже багато ми казок, друзі прочитали
Про любов, красу і дружбу ми з казок дізнались.
Бо виховують казки добро, повагу, ласку.
І дорослі і малі люблять чарівну казку.
9. Сьогодні ми казку сюди запросили.
Щоб бачити казку і слухати разом.
А казка в дорозі десь там забарилась
Давайте її погукаєм гуртом.
Всі:
Каз-ко! Каз-ко! Каз-ко!
Казка:
Вітаю вас, дорослі і малі.
Від всіх казок низенький вам уклін.
Я казка мудра, хочу вам сказати
Що кожен з вас мене повинен знати.
Бо, кажуть, казка вчить на світі жити.
Та правду й волю завжди боронити.
Я дуже рада, що ви мене запросили на свято.
Але крім вітання, я приготувала для вас завдання.
Це вікторина «Чарівний кошик».
З якої казки ці речі?
1. Золоте яйце (Курочка ряба)
2. Пшеничний колосок (Колосок)
3. Тарілка (Лисичка і журавель)
4. Черевичок (Попелюшка)
5. Золотий ключик (Буратіно)
6. Тюльпан (Дюймовочка)
Бачу вправні ви малята.
Дружні, віддані, завзяті.
Час настав нам вирушати у країну казок.
(Звучить мелодія «Веселкова».)
Завдання 1. Телеграма
(Листоноша приніс телеграму з завданням.)
Відповідь. Сім героїв: мишка - шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-побігайчик, лисичка-сестричка, вовчик-братик, кабан - іклан, ведмідь - набрід.
Відповідь. Четверо звірят: зайчик, лисичка - сестричка, вовчик-братик, ведмедик.
Відповідь. Шість героїв: дід, баба, внучка, собачка, котик, мишка.
Відповідь. Четверо Вовк, ведмідь, заєць, лисиця.
Завдання 2. «З якої казки?»
1. «Баба діда за сорочку, внучка бабу за торочку…»( «Ріпка»)
2. «Я не пила , я й не їла: тільки бігла через місточок та вхопила кленовий листочок, бігла через гребельку та вхопила водиці крапельку…» («Коза-дереза»)
3. «А мишка бігла, хвостиком зачепила, яєчко покотилося, впало та й розбилося.» («Курочка Ряба»)
4. «Уліз ведмідь – семеро стало…» («Рукавичка»)
5. «Не їж мене, я тобі пісеньку заспіваю.» («Колобок»)
6. «Котику-братику, несе мене Лиска
По каменю-мосту на своєму хвосту,
Порятуй мене!» («Казка про Котика і Півника»)
7. «Призволяйся, Журавлику, призволяйся, лебедику…» («Лисичка та Журавель»)
Фізкультхвилинка
У країні казочок
Жив веселий Колобок.
Разом з ним усі звірятка,
Вирушали на зарядку.
Похитали головою,
Раз притупили ногою,
Руки вгору піднесли,
Трішки ними потрясли,
Нахилились вліво, вправо.
Та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз,
Раз присіли, піднялись.
Головою похитали
Й працювати знов почали.
Завдання 3. «Назвати казки за ілюстраціями до них.» Слайд-шоу
Заздалегідь приготовані слайди-ілюстрації до казок. По черзі показують ілюстрації і виконують завдання:
- Назвати до якої казки належить дана ілюстрація?
Завдання 4. Намалювати казкового героя з заплющеними очима.
Завдання 5. «Країна загадок».
Завдання 6. Інсценізація казки «Ріпка» (Стара казка на новий лад)
Казка „Ріпка"
Автор. Посадив на городі дід ріпку. Виросла ріпка велика-превелика. Настала холодна осінь, а ріпка проситься:
Ріпка. - Ой, дідусю білобровий,
Занеси мене в комору.
Автор. Став дід ріпку із землі тягти. Тягне-потягне, витягти не може.
Покликав він на поміч бабусю.
Дід: - Ей, бабусю, не сиди.
Ріпку вирвати допоможи.
Автор. Тягнуть-потягнуть, витягти не можуть.
Кличе бабуся свою внучку.
Баба: -Внученько, рідненька,
Допоможи нам з ріпкою справитись, серденько.
Автор. Тягнуть знову, а ріпка міцно в землі сидить.
Кличе внучка свою собачку Жучку:
Внучка: - Жучко, де ти, приєднайся.
Ріпку вирвати постараймося!
Автор. І знову витягнуть не можуть.
Кличе Жучка Кицю:
Жучка: - Кицю, люба, веселенька.
Злазь зі припічка тепленького.
Рукавички одягли.
Ріпку вирвати поможи.
Автор. Тягнуть руками, спираються ногами, промучалися весь день, а ріпка сидить, як пень.
Киця. Що ж, прийдеться кликати мишку Сіроманку, нашу вихованку.
З'являється Мишка.
Мишка: Щоб справитись з ріпкою скоренько
Давайте зробимо вправи гарненько
Будемо гантелі піднімати
Та м'язи міцні качати.
Раз і два і,
Вліво, вправо
Вийде діло в нас на славу.
Ще раз разом усі.
Стали, потягнули!
Витягли ріпку!
Автор. Ось і казці кінець, а хто слухав молодець.
Діти виконують танок «Каченята»
Звучить музика.
Діти виконують пісню,,Чарівна країна".
Десь за горами, за лісами,
Десь на оцій землі...
Казка чарівна проживає,
Що люба нам усім,
Світ весь навколо заіскриться,
Станеш щасливим ти.
З казки чарівної, жар-птице,
Мрії усі здійсни!
Приспів: Мрія моя ясна,
Мрія твоя ясна...
Хто розповість і хто підкаже,
Де вона, де вона...
Мрія моя ясна,
Мрія твоя ясна...
Хай же здійсниться кожна мрія
Найдивовижніша!
- Виставка книжок «Українські народні казки»
Підсумок заняття
Казка – це чарівний світ, мудрості криниця.
Хай живе мільйони літ і не замутиться.
Хай навчає люд завжди, як по правді жити.
Щиру дружбу берегти, рідний край любити.
Українка та Українець:
Любі хлопчики і дівчата!
Закінчилось наше свято!
Ми вам хочем побажати
Казок багато прочитати!