Сценарій заходу, дидактична розробка для роботи з батьками (педагогами), інтелектуальна гра – конкурс: «Мова – духовне багатство народу»

Про матеріал
Аналіз мовної ситуації, що існує в нашій державі, свідчить про зростання напруження довкола проблем реалізації конституційних вимог щодо розвитку й застосування української мови як державної. Переважна частина населення – хто на активному рівні, хто на пасивному – двомовна. Одна й та ж людина може постійно переходити протягом дня з російської на українську мову спілкування. Цей науковий феномен має назву «білінгвізм» (двомовність) – специфічний стан суспільного життя, при якому спостерігається і є визнаним факт функціонування та співіснування двох мов у межах однієї держави. Саме тому питання популяризації української мови залишається актуальним і сьогодні. Всебічний розвиток державної мови, як однієї з найважливіших складових національної ідентичності українського народу, є гарантією національної безпеки і суверенітету України та забезпечує єднання нації. Водночас варто пам’ятати, що мова – це не просто засіб комунікації, а важлива складова для формування особистості, її само ідентифікації, національної свідомості. Тому питання стандартизації та модернізації, підвищення рівня володіння та використання української мови, розширення її функціонування у всіх сферах суспільного життя залишається одним з найактуальніших питань сьогодення. «Заговори, щоб я тебе побачив» (Сократ). Цей вислів стає добрим індикатором у багатьох випадках: щоб зрозуміти темперамент людини, якою мовою говорить, які має цінності, а також її світоглядність. Щошвидше розвивається світ, то більше стає зрозуміло, що людині, для того, аби бути успішною, здатною розвивати власну країну, потрібно знати універсальні мови ділового, наукового світу. Та для того, щоб народ, держава могли рости, формуватися, необхідно знати і розвивати власну культуру, мову, традиції, які є основою кожної самодостатньої нації і держави. І, як не парадоксально, але для вирішення такого складного питання треба дуже мало – лише бажання. Найголовніше у мовному питанні є те, що ми самі повинні розвивати і популяризувати українську мову, починаючи, найперше, з себе та свого найближчого оточення. Велике починається з малого, почнімо ж себе. Кожен окремо, одноосібно спроможний, змінивши своє бачення, змінити країну.
Перегляд файлу

Парамонова М.В., вихователь - методист

Дошкільний навчальний заклад № 121 «Космос» м. Запоріжжя, Україна

 

 

Сценарій заходу, дидактична розробка  для роботи з батьками (педагогами), інтелектуальна гра – конкурс: 

«Мова – духовне багатство народу» 

 

Актуальність: Аналіз мовної ситуації, що існує в нашій державі, свідчить про зростання напруження довкола проблем реалізації конституційних вимог щодо розвитку й застосування української мови як державної. Переважна частина населення – хто на активному рівні, хто на пасивному – двомовна. Одна й та ж людина може постійно переходити протягом дня з російської на українську мову спілкування. Цей науковий феномен має назву «білінгвізм» (двомовність) – специфічний стан суспільного життя, при якому спостерігається  і є визнаним факт функціонування та співіснування двох мов у межах однієї держави. Саме тому питання популяризації української мови залишається актуальним і сьогодні.

Всебічний розвиток державної мови, як однієї з найважливіших складових  національної ідентичності українського народу, є гарантією національної безпеки і суверенітету України та забезпечує єднання нації. Водночас варто пам’ятати, що мова – це не просто засіб комунікації, а важлива складова для формування особистості, її само ідентифікації, національної свідомості. Тому питання стандартизації та модернізації, підвищення рівня володіння та використання української мови, розширення її функціонування у всіх сферах суспільного життя залишається одним з найактуальніших питань сьогодення.

«Заговори, щоб я тебе побачив» (Сократ). Цей вислів стає добрим індикатором у багатьох випадках: щоб зрозуміти темперамент людини, якою мовою говорить, які має цінності, а також її світоглядність.  Щошвидше розвивається світ, то більше стає зрозуміло, що людині, для того, аби бути успішною, здатною розвивати власну країну, потрібно знати універсальні мови ділового, наукового світу. Та для того, щоб народ, держава могли рости, формуватися, необхідно знати і розвивати власну культуру, мову, традиції, які є основою кожної самодостатньої нації і держави. І, як не парадоксально, але для вирішення такого складного питання треба дуже мало – лише бажання. 

Найголовніше у мовному питанні є те, що ми самі повинні розвивати і популяризувати українську мову, починаючи, найперше, з себе та свого найближчого оточення. Велике починається з малого, почнімо ж себе. Кожен окремо, одноосібно спроможний, змінивши своє бачення, змінити країну.

Мета: підвищувати фахову майстерність працівників закладів дошкільної освіти, формувати у педагогів та батьків розуміння того, що українська мова – наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава; розширювати знання про красу і багатство української мови; збудити прагнення учасників гри продемонструвати свої знання та вміння з української мови, спонукати їх до творчої праці; розвивати навички роботи в командах, пам’ять, увагу, швидкість мислення; виховувати в учасників гри почуття патріотизму, національної гордості, любові до рідного краю, рідного слова, глибоку повагу до рідної мови та подальшого розвитку духовної культури, шанобливого ставлення до державної мови України.

Завдання: продовжити утверджувати в свідомості і почуттях особистості патріотичних цінностей, переконань і поваги до культурного та історичного минулого України через активне залучення батьків (педагогів) до спільних виховних заходів; виховувати почуття  поваги до Конституції України, Законів України, духовного спадку нашої держави;  формувати любов та повагу до державної мови, до національних особливостей,  почуття власної гідності як представника свого народу.

Місце проведення: музично – спортивна зала.

Матеріали та обладнання: ноутбук, мультимедійний проектор з екраном, колонки, емблеми для учасників команд – 8 шт., відео для відліку часу тривалістю в дев’яносто секунд, відео для відліку часу тривалістю три хвилини, відео для пісенного конкурсу, двосторонні долоньки з фетру та літерами з обох сторін – 8 шт., металевий бар’єр для організації команди у мовленнєвому конкурсі «Скажи українською», дзвіночки – 2 шт., презентація з бонусними запитаннями, презентація для конкурсу «Фразеологізми з числівниками», два плакати з вирізаними отворами для голови формату А2 кожен, коробки розміром 30х30х30 – 8 шт., кольорове зображення відомих українців для конкурсу з кубиками формату А2 – 12 шт., двостороння картинка з кольоровим зображенням з однієї сторони  (з контурами пазлу) та завдання для команд з іншої сторони – 2 шт., формат А3, матеріал – ватман для дидактичної гри «Фразеологічні синоніми», кольорові картки з запитаннями та відповідями для ведучої, планшетка.

Категорія учасників: батьки вихованців закладу дошкільної освіти; педагоги закладу дошкільної освіти.

Кількість учасників: 2 команди; 8 учасників, по 4 учасника в кожній команді.

Тривалість гри: 45 хвилин.

Попередня робота: збір статистичних даних, виготовлення презентації: «Бонусні запитання»;  виготовлення фетрових долоньок – 8 шт.; підбір музичного та фото – супроводу, виготовлення відео – презентації: «Відгадай композицію та її виконавця»;  виготовлення презентації: «Фразеологізми з числівниками»; виготовлення та оздоблення коробок – кубів – 8 шт., та підбір фото – матеріалу для конкурсу: «Кубики»; виготовлення фото-пазлів – 2 шт., підбір запитань, завдань для конкурсів.

 

 

Використана література: 

1.                  Базовий компонент дошкільної освіти (нова редакція) / Науковий керівник: А.М. Богуш, дійсний член НАПН України, проф., д-р пед. наук; - К.:

Видавництво, 2012. - 26 с.;

2.                  Дитина в дошкільні роки: комплексна додаткова освітня програма / автор. колектив; наук. керівник К. Л. Крутій. – Запоріжжя: ТОВ “ЛІПС” ЛТД, 

2015. - 188 с.;

3.                  Україна – моя Батьківщина. Парціальна програма національнопатріотичного виховання дітей дошкільного віку / О.М. Каплуновська,  І.І. Кичата, Ю.М. Палець; за наук. ред. О.Д. Рейпольської. - Тернопіль: Мандрівець, 2016. - 72 с.;

4.                  Державна   служба        статистики України      /         Інтернет      -           ресурс: http://www.ukrstat.gov.ua/.

 

Хід інтелектуальної гри:

(зала підготовлена до гри, вступне слово ведучої до гравців та глядачів)

 

Ведуча: Найщиріші вітання шанувальникам рідного слова! Відомий український педагог Василь Сухомлинський писав: «Мова – духовне багатство народу».

 Багата мова – багатий духовний світ, розвинуте почуття краси слова – велика моральна культура. Убогість слова – це убогість думки, інтелектуальної, емоційної, естетичної товстошкірості».

 Мова – це великий дар. І в кожного народу вона своя. Мова – це доля народу, і вона залежить від того, як ревно ми всі плекатимемо її.

Пропоную сьогодні пригадати, що ви знаєте про нашу рідну мову, і позмагатися в ерудованості, взявши участь у інтелектуальній грі – конкурсі знавців української мови «Мова – духовне багатство народу».

Цей захід  ми присвячуємо рідній українській мові. Саме тій мові, якою ми розмовляємо, пишемо, читаємо, мові України, українського народу, нашій рідній мові.

У нашій грі беруть участь дві команди. Дозвольте представити вам учасників команд.

(використовуємо емблеми для кожної команди,  представляємо учасників команд)

 

Ведуча: А оцінюватиме відповіді команд вельмишановне компетентне журі, яке буде підраховувати отримані бали після кожного конкурсу та в кінці гри зробить підсумки і визначить команду – переможницю.

(представляємо журі)

 

Ведуча: Гра складається з шести конкурсів та фіналу. Ціна кожного конкурсу – один бал. Також команда – переможець конкурсу може отримати додатковий бал, якщо дасть правильну відповідь на бонусне запитання. У фіналі переможе та команда, яка отримає найбільшу кількість балів.  Якщо обидві команди готові розпочати, я оголошую перший раунд.

 

Раунд 1 – «Долоньки»

(використовуємо фетрові долоньки з літерами; картки з запитаннями  для кожної команди; відео – супровід «Відлік часу - 90 секунд»)

Правила конкурсу: Я буду зачитувати вам запитання. З цих літер, що є у вас з обох сторін долоньок ви маєте формувати відповіді на мої запитання. Чим більше правильних відповідей, тим більше у команди шансів на перемогу. На все про все у команди є дев’яносто секунд. Час пішов.

Завдання для команди № 1: (картка 1)

1.   Компот із сушених фруктів (узвар);

2.   Житло гуцульських лісорубів (колиба);

3.   Пара для пави (павич);

4.   Музичний інструмент козака Мамая (кобза); 5.З квітів цього дерева заварюють чай (липа);

6. Місце зустрічі на вокзалі (перон).

Літери для конкурсу:1.У-П,К-Е;  2.З-А,О-Л;  3.В-Н, З-И;  4.А-Ч, Б-Р.

Завдання для команди № 2: (картка 2)

1.   Волосся у коня (грива);

2.   Сміливим воно по коліно (море);

3.   Нею шиють (голка);

4.   Комаха – кровосос (комар);

5.   Місце, де ночують трамваї (депо);

6.   Гетьман зображений на десяти гривневій купюрі (Мазепа).

Літери для конкурсу: 1. Г-Д, М-А;  2.Р-П,О-З;  3.И-Л, Е-А;  4.В-К,А-Р.

Ведуча: Закінченням кожного раунду є бонусне запитання. Я нагадую, що правильну відповідь на бонусне запитання буде зараховано тільки тоді, коли похибка складатиме плюс – мінус десять відсотків від правильної відповіді.

Бонусне запитання для команди – переможця раунду № 1: Скільки відсотків українців постійно розмовляють українською мовою? (Відповідь: 55%).

 

Раунд 2 – «Скажи українською»

(використовуємо картки з завданням для кожної команди;  відео – супровід «Відлік часу - 90 секунд»)

Ведуча: Наразі у нас раунд № 2 – «Скажи українською».

Правила конкурсу: У цьому раунді команди почергово виходять до бар’єру. Я називатиму вам слова російською мовою, а ваше завдання перекласти їх на українську мову. Якщо учасник команди правильно переклав слово, йому зараховується один бал. Чим більше правильних перекладів, тим більше у команди шансів на перемогу. На все про все у вас буде дев’яносто секунд. Якщо перша команда готова до гри, ми розпочинаємо.

Слова для команди № 1: (картка 1)

1.        Зонтик – парасолька;

2.        Галстук – краватка;

3.        Фасоль – квасоля;

4.        Лестница – драбина;

5.        Крыша – дах;

6.        Арбуз – кавун;

7.        Стрекоза – бабка;

8.        Небоскрёб – хмарочос;

9.        Ужас – жах;

10.   Ценок – цуцик;

11.   Потолок – стеля;

12.   Пчела – бджола;

13.   Воробей – горобець;

14.   Охотник – мисливець;

15.   Зеркало – люстерко;

16.   Пятно – пляма;

17.   Фотография – світлина;

18.   Вертолёт – гвинтокрил; 19. Кошелёк – гаманець;

20. Носки – шкарпетки.

 

Слова для команди № 2: (картка 2)

1.        Тапки – капці;

2.        Утюг – праска;

3.        Простынь –простирадло;

4.        Улитка – равлик;

5.        Пуговица – ґудзик;

6.        Телефонная трубка – слухавка;

7.        Форточка – кватирка;

8.        Калитка –хвіртка;

9.        Шприц – штрикалка;

10.   Бокал – келих;

11.   Запятая – кома;

12.   Карман – кишеня;

13.   Карта – мапа;

14.   Кровать – ліжко;

15.   Столовая – їдальня;

16.   Спички – сірники;

17.   Кузнечик – стрипиздик;

18.   Ёлка –ялинка;

19.   Тетрадь – зошит;

20.   Устройство – пристрій.

Ведуча: Бонусне запитання для команди – переможця раунду № 2: Скільки відсотків громадян України читають хоча б одну книгу на рік? (Відповідь: 43%)

 

Раунд 3 – «Відгадай композицію та її виконавця»

(використовуємо відео – супровід «Відгадай пісню та її виконавця»;  дзвіночки - 2 шт.)

Ведуча: Наразі у нас раунд № 3, який має назву: «Відгадай композицію та її виконавця».

Правила конкурсу: У нашому залі лунатиме музика. Та команда, яка першою здогадається, що це за виконавець і яку він співає пісню, дзвонить у дзвіночок. Під час відповіді важливо назвати виконавця композиції та точну назву композиції. Тільки за цих умов вам буде зараховано бал. Якщо ви помиляєтесь з виконавцем або кажете не правильну назву композиції, ваш бал автоматично переходить команді – суперників. Перемагає та команда, яка правильно відгадає більшу кількість композицій. Увага, трек № 1, 2, 3 і т.д. Правильні відповіді:

1.   Софія Ротару – «Одна калина»;

2.   Олег Винник – «Перлина Україна»;

3.   Нумер 482 – «Добрий ранок, Україно»;

4.   Тіна Кароль – «Україна – це ти»;

5.   Олександр Пономарьов  - «Соколята»; 6. Таїсія Повалій – «Чарівна скрипка»;

7. Ніна Матвієнко – «Квітка – душа».

          Ведуча: Бонусне запитання для команди – переможця раунду № 3:  Скільки відсотків українців мають вищу освіту? (Відповідь: 79%).

 

         Раунд 4 – «Фразеологізми з числівниками»

 Ведуча: Настав час раунду № 4, який називається: «Фразеологізми з числівниками».

 Правила конкурсу: Зараз на екрані будуть з’являтися різні та дуже знайомі нам українські фразеологізми. Завдання команд почергово відповідати, заповнювати пропуски цифрами. Переможе та команда, яка надасть більшу кількість правильних відповідей. Отож, розпочинаємо. Увага на екран!

         Зразок: Сидіти в … стінах.

Правильні відповіді:

1. Сидіти в 4 стінах; 2. 3 шкури дерти;

3.   Як свої 5 пальців;

4.   Намолов 7 мішків гречаної вовни;

5.   10  дорогою обійти;

6.   За 2 кроки;

7.   7 одного не ждуть;

8.   На всі 4 сторони;

9.   7 п’ятниць на тиждень; 10. Потрібний як возу 5 колесо;

11. 7 раз відмір, 1 раз відріж.

Ведуча: Закінчення кожного раунду – це бонусне запитання. Отже, увага на екран.

 Бонусне запитання для команди – переможця раунду № 4: Скільки відсотків громадян нашої країни працюють за здобутим фахом? (Відповідь: 37%).

 

         Раунд 5 – «Хто я?»

(використовуємо відео – супровід «Відлік часу – 90 секунд»; фото 1; фото 2)   Ведуча: П’ятий раунд нашої гри має назву: «Хто я?».

 Правила конкурсу: Шановні учасники, вашій увазі буде надано дві картини. 

 У кожній з картин є отвір. Хтось із вас сідає на стілець, вставляє свою голову у отвір. Там ви перетворитесь у якогось відомого персонажа. Ви будете ставити запитання своїм колегам з команди, які залишаться на своїх місцях. Запитання потрібно ставити чіткі, на які можна дати відповідь тільки «так», чи «ні». Дев’яносто секунд час тривалості цього раунду.

         Правильні відповіді:

          Команда 1 – Івасик -Телесик (фото 1);    Команда 2 – Котигорошко (фото 2).

 Ведуча: Бонусне запитання для команди – переможця раунду № 5:   Назвіть відсоток українців, які відвідують бібліотек хоча б один раз на рік? (Відповідь: 22%).

 

         Раунд 6 – «Кубики»

(використовуємо вісім коробок розміром 30х30х30 – по чотири для кожної команди; картинки з зображеннями – 12 штук, кожна картинка ділиться на чотири частини та займає одну грань одного кубика і т.д.;  картки з запитаннями – картка 1, картка 2; 

відео – супровід – «Відлік часу – 90 секунд» - додаток 9)      Ведуча: Зараз нас очікує цікава гра в кубики.

 Правила конкурсу: Кожна грань кубика – це частина відомого співака, актора, політика або казкового персонажа, відомої людини. Я задаватиму вам запитання, а ви маєте за дев’яносто секунд скласти її образ.

         Запитання для команди № 1: (картка 1)

1.                  Її справжнє ім’я – Лариса Петрівна Косач – Квітка (Леся Українка);

2.                  Хто казав: «… не одцуравсь того слова, що мати співала, як малого повивала». (Тарас Григорович Шевченко «Все йде все минає»);

3.                  Казковий персонаж, якого господар вивіз у ліс помирати, але замість того він непогано влаштувався, обдуривши всіх лісових звірів, та й ще узявши лисичку за дружину. (Пан Коцький);

4.                  Хто зображений на п’яти гривневій купюрі (Богдан Хмельницький);

5.                  Наймістичніший український письменник з-під Полтави, який казав про мову, що: «Дивуєшся дорогоцінності мови нашої: в ній що не звук, то подарунок, все крупно, зернисто, як самі перла» (Микола Гоголь);

6.                  Український співак, актор, вокаліст сучасності, лідер групи «Воплі Відоплясова» (Олег Скрипка).

         Запитання для команди № 2: (картка 2)

1.                   Людина – легенда, український співак, продюсер, актор, телеведучий, справжнє ім’я – Андрій Кузьменко (Кузьма Скрябін);

2.                   Про якого казкового персонажа пише автор: 

2.1«От були собі чоловік і жінка, Петро і … І гарна б жінка була, усім гарна, та тільки на язик швидка. Що не скаже їй чоловік, усе своїм довгим язиком розплеще. Просто хоч нічого їй не кажи! Уже її чоловік і прохав, і вмовляв, і сердився — нічого не помагає!» (Язиката Хвеська);

3.                   У честь цього українського письменника, у 1962 році було перейменовано колишнє українське місто - Станіслав у сучасний Івано –

Франківськ  (Іван Франко);

4.                   Який князь зображений на 2 гривневій купюрі (Ярослав Мудрий);

5.                   Хто казав про мову, що: «Мова – духовне багатство народу»  (Василь

Сухомлинський); 6. Хто написав: 

«Як парость виноградної лози,

Плекайте мову. Пильно й ненастанно

Політь бур'ян. Чистіша від сльози

Вона хай буде. Вірно і слухняно

Нехай вона щоразу служить вам, Хоч і живе своїм живим життям» (Максим Рильский).

 Ведуча: Бонусне запитання для команди – переможця раунду № 6:  Скільки відсотків жителів України систематично відвідують культурно – масові заходи?(Відповідь: 48%).

 

         Раунд 7 – «Фразеологічні синоніми» (Пазл)

(використовуємо відео – супровід «Відлік часу 3 хвилини»; картинки пазлу)  Ведуча: Ось ми досягли фіналу нашої гри. Останній конкурс має назву «Пазл».

 Правила конкурсу: Командам необхідно розподілити фразеологізми відповідно до значення: мало та багато. Потім, відокремивши лише фразеологізми, які відповідають значенню: багато, необхідно скласти картинку пазлу, кольоровою стороною догори. На все про все у команд буде три хвилини. Виграє та команда, яка першою складе картинку пазлу повністю та без помилок.

         Правильні відповіді:

БАГАТО:

1.        Кури не клюють;

2.        Як зірок на небі;

3.        Як грибів після дощу;

4.        Хоч греблю гати;

5.        По саму зав’язку;

6.        Хоч лопатою горни;

7.        Видимо – невидимо;

8.        Як піску морського;

9.        Аж кишить;

10.   Як грибів після дощу;

11.   По горло;

12.   Ні проїхати ні пройти;

13.   Як маку;

14.   Як цвіту в городі;

15.   На воловій шкурі не списати;

16.   З головою;

17.   Свині не їдять.

 

МАЛО:

18.   На сльози нема;

19.   Як макове зерно;

20.   Як кіт наплакав;

21.   Крапля в морі;

22.   Із заячий хвіст;

23.   Не густо;

24.   Коту на сльози не вистачить;

25.   На заячий скік;

26.   На макове зерно;

27.   На волосину;

28.   З наперсток; 29. З горобину душу.

Вислів, який має з’явитися на правильно складеній кольоровій стороні пазлу:

ЬО – вона м’яка;

ЙО – вона модна;

Ї – вона унікальна; Це – твоя МОВА!

(Оголошуються результати гри, команда –  переможець гри отримує подарунок за перше місце;  команда, яка зайняла друге місце також отримує невеличкі сувеніри;  кожному учаснику нашого змагання ми даруємо «Абетку побажань»).

 

«Абетка побажань»

А – активності  творчої.

Б – безхмарності  небесної.

В – віри  розсудливої.

Г – гумору  неміряного.

Г – ґречності  щоденної.

Д – достатку  життєвого.

Е – економії  розумної.

Є – єдності  сімейної.

Ж – життя  безкінечного.

З – здоров’я  безмежного.

І – імені  чистого.

Ї – їздити в подорожі.

К – кохання  доброго.

Л – людяності  щирої.

М – мрії  здійсненної.

Н – наснаги  професійної.

О – обрію  барвистого. П – посмішки чуйної.

Р – радості всесильної.

С – спокою літнього.

Т – теплоти  родинної.

У – успіху  великого.

Ф – фантазії гармонійної.

Х – хліба  цілющого.

Ц – царини  домашньої.

Ч – чарівності  приємної.

Ш – широти  духовної.

Щ – щастя  невичерпного.

Ю – юності  сердечної. Я – ясності  майбутньої.

 

Ведуча: Завершити нашу гру хотілося б словами Володимира Сосюри:

Любіть Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну,

красу її, вічно живу і нову, І МОВУ ЇЇ СОЛОВ’ЇНУ!

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Мураховська Таня
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Буд-Гусаїм Лілія Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pdf
Пов’язані теми
Дошкільна освіта, Сценарії
Додано
12 липня 2020
Переглядів
818
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку