Технологічна карта уроку математика
Тема шкільного курсу: Десяткові дроби та дії з ними
Урок № 125
ПІБ учителя: Васильєва Г.О. Клас: 5-А
Тема уроку: Що таке десятковий дріб. Порівняння десяткових дробів
Цілі уроку:
Навчальні – повторити поняття звичайного дробу,іменовані величини, сформувати у учнів розуміння поняття десяткового дробу, вміння читати і записувати десяткові дроби, називати розряди десяткових знаків у записі десяткового дробу. |
Розвивальні – розвивати пам’ять, увагу,культуру мовлення, вміння організовувати свою працю для досягнення результату. |
Виховні – виховувати кмітливість, самостійність, позитивне ставлення до рідної мови, культури. |
Обладнання уроку: компьютер, презентація, підручник з математики для 5 класів закладів загальної середньої освіти (авт. Н. А. Тарасенкова, І. М. Богатирьова, О. М. Коломієць, З. О. Сердюк, Ю. В. Рудніцька)
Тип уроку: урок засвоєння нових знань у дистанційному режимі.
Компетенції учнів на уроці:
Основні поняття |
Основні знання |
Основні вміння |
Десятковий дріб |
- Десяткові дроби. - Поняття десятковогодробу. Запис десяткового дробу. Заміна запису звичайного дробу зі знаменником 10, 100, 1000, 10 000 ...на десятковий дріб.
- Заміна запису десяткового дробу звичайним дробом. - Ціла частина десяткового дробу; дробова частина десяткового дробу. - Читання десяткових дробів. Запис десяткових дробів. |
розуміє спосіб одержання десяткового дробу; знає назви розрядів дробової частини десяткового дробу; називає розрядні одиниці дробової частини десяткового дробу; встановлює співвідношення між розрядними одиницями; - читає і записує десяткові дроби; - порівнює десяткові дроби; - розрізняє правильні та неправильні числові нерівності, що містять десяткові дроби; - перевіряє, чи є правильною числова нерівність, що містить десяткові дроби; - складає числові нерівності, подвійні числові нерівності, що містять десяткові дроби, за вимогою; - знаходить деякі розв’язки буквеної нерівності; - розміщує десяткові дроби на координатному промені; - зчитує дані із зображення координатного променя; - розуміє, що таке таблиця даних, шкала приладу; - будує таблицю даних, знятих зі шкали приладу; - зчитує дані з таблиці, які подано десятковими дробами; |
Хід уроку
Етап уроку |
Час |
Завдання етапу |
Зміст |
Методи і прийоми |
ФОНД* |
Діяльність |
Діяльність |
1. Організація класу |
1 хв |
Створення сприятливого психологічного клімату на уроці. Перевірка готовності учнів до уроку. |
«Додаток – Google Meet». Почати зустріч зі слів: « Давайте за допомогою відгуку поділимося своїм настроєм...». Оголошує правила роботи на уроці, інструктує. |
Саморефле ксія. Інструк- ція до проведення уроку
|
Ф |
Налаштовує учнів на роботу на уроці, пропонує поділитися настроєм через емоджи в додатку Google Meet . . |
Учні сприймають інформацію від однокласни ків і емоційно налаштовуються на роботу, включаються в діловий ритм уроку. Записують число. |
2.Обгрунтування навчання |
2 хв |
1. Визначення мети уроку.
2. Розвиток внутрішної мотивації до вивчення теми та предмета в цілому. |
Сьогодні наша мета - повторити поняття звичайного дробу, сформувати у учнів розуміння поняття десяткового дробу, вміння читати і записувати десяткові дроби, називати розряди десяткових знаків у записі десяткового дробу. |
Бесіда |
Ф
Ф
Ф |
Спонукає учнів до активної роботи, визначає мету уроку.
Мотивує учнів на навчальну діяльність |
З’ясовують тему уроку, сприймають повідомлення вчителя.
Учні розуміють практичну значимість навчального матеріалу для кожного з них. |
3.Актуалізація |
5 хв
|
1. Пробуджен- ня зацікавленості в учнів пригадати те, що вони знають
. |
Усне тренування. Опитування |
Бесіда |
Ф
|
Організовує , колективну роботу
Проводить опитування |
Відповідають на питання, Сприймають і називають поняття чисельник та знаменник дробу, що вони показують, переклад іменованих величин |
4. Усвідомлення змісту |
5 хв
2 хв
2 хв
|
2.Вступне слово вчителя. З історії десяткових дробів.
3. Десятковий запис дробових чисел
4. Читання десяткових дробів |
Десяткові дроби пов'язані з десятковою позиційною системою числення, яка має давню історію і знайшла широке застосування. Проте десяткові дроби лише в XV столітті увів видатний математик і астроном ал-Каші (повне ім'я — Джемшид ібн-Масуд ал-Каші) у праці «Ключ до арифметики». Він першим сформулював правила дій із десятковими дробами, навів приклади виконання дій. У 20-і роки XV століття ал-Каші був провідним ученим найбільшої на той час у світі астрономічної обсерваторії, спорудженої під керівництвом видатного астронома Улугбека поблизу середньоазіатського міста Самарканд (Узбекистан). У цій обсерваторії проводили спостереження за рухом планет, зір, Сонця й виконували пов'язані з цим математичні обчислення. Нічого не знаючи про відкриття ал-Каші, удруге «відкрив» десяткові дро би приблизно через 150 років фламандський математик та інженер Сімон Стевін. У праці «Децималь» (1585 p.) C. Стевін виклав теорію десяткових дробів. Він усіляко пропагував їх, підкреслюючи зручність десяткових дробів для практичних обчислень. Відокремлювати цілу частину десяткового дробу від дробової пропонували по-різному. Так, ал-Каші цілу й дробову частини писав різним чорнилом або ставив між ними вертикальну риску. С. Стевін для відокремлення цілої частини від дробової ставив нуль у кружечку. Прийняту в наш час кому запропонував відомий німецький астроном Йохан Кеплер (1571 - 1630).
Будь-яке число, знаменник дробової частини якого подається одиницею з одним або декількома нулями (тобто 10, 100, 1000 і т. д.) можна подати у вигляді десяткового запису або десяткового дробу. Комою будемо відокремлювати цілу частину від дробової. Чисельник дробової частини має містити стільки цифр, скільки нулів у знаменнику. Дроби зі знаменниками 10, 100, 1000 і т. д. у десятковому вигляді записують без знаменника. Спочатку записують цілу частину, а потім чисельник дробової частини.
Розглянемо слайд 5. Прочитайте дроби. А давайте на цих прикладах спробуємо вивести алгоритм читання десяткових дробів. Алгоритм читання десяткових дробів: 1) назвати цілу частину; 2) назвати число після коми; 3) порахувати кількість знаків після коми; 4) з’ясувати, в якому числі після одиниці стоїть така кількість нулів. Пам’ятаємо: 1 знак після коми (1 нуль – 10) - десяті, 2 знаки після коми (2 нулі - 100 ) - соті, 3 знаки після коми (3 нулі – 1000) - тисячні, 4 знаки після коми(4 нулі - 10000) - десятитисячні, 5 знаків після коми(5 нулів – 100000) – стотисячні, 6 знаків після коми(6 нулів – 1000000) - мільйонні. Чисельник дробової частини має містити стільки цифр, скільки нулів у знаменнику. Виконання завдання 2(слайд 6) |
Бесіда
Бесіда, опитування Виконання завдання(слайд 4)
Робота зі слайдом 5 Мозкова атака |
Ф
Ф
Ф
|
Розповідає історію виникнення десяткових дробів
Дає поняття десяткового дробу Просить навести приклади, де в житті нам зустрічаються десяткові дроби
Активує роботу учнів, корегує їх під час роботи, підштовхує до правильних висновків
. |
Задають питання за розповіддю вчителя
Записують поняття десяткового дробу Наводять приклади використання десяткових дробів Виконують завдання(усно)
Читають дроби, складають алгоритм читання десяткових дробів, виконують завдання 2(усно) |
5. Засвоєння нових знань та вмінь.
|
15хв
10хв
|
1.Робота за підручником (§ 27). |
№ 1065–1068 усно, інтерактивна вправа(слайд 8) Фізкультхвилинка
Письмово: 1069, 1070, 1072, 1074, 1078, 1080.
Експрес-контроль №55(посилання в Classroom)
|
|
Ф,І
Ф,І
І
|
Повідомляє завдання
Організовує індивідуальну роботу, повідомляє завдання.
Організовує індивідуальну роботу, повідомляє завдання.
|
Виконують завдання усно
Виконують завдання в зошиті
Виконують самостійно завдання за посиланням
|
5. Рефлексія |
2хв |
Пояснення змісту опрацьова- ного.Встановлення зв’язків між тим, що вже відомо і тим, що потрібно засвоїти |
2. – Я дізнався... - Я зрозумів... - Я навчився... - Мене зацікавило... - Я відчув труднощі… - Мені сподобалося… - Я не вмів, а тепер умію… - Мене надихнуло на… |
«Мікрофон»
Бесіда |
Ф
Ф
Ф |
Повідомляє завдання
Організовує бесіду
|
Відповідають на питання
Учні аналізують те, що відбулось на уроці. |
|
1 хв |
Диференціа- ція д/з |
Знати теоретичний матеріал- § 27 Виконати № 1071, 1073, 1075, 1079, 1081. Додаткове завдання: опрацювати матеріал рубрики «Дізнайтеся більше», № 1098 |
|
Ф І |
Пояснює д/з |
Учні самостійно обирають рівень д/з |