Тема: Що таке етика? Де і коли вона потрібна?
Мета: навчальна: вивчити поняття етика,етикет, мораль, навчити етиці при знайомстві;
розвивальна: розвивати інтерес до етичного самовиховання;
виховна: виховувати повагу до людей та оточуючого світу, прагнення до самовдосконалення.
Обладнання: презентація
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Ми з вами розпочинаємо курс під назвою
«Secrets of etiquette».
Бесіда
( Знайомляться)
— Так, це знайомство. І у вас сьогодні – урок знайомства – мене з вами і нас з етикою.
1.Знайомство
Інтерактивна вправа «Знайомство», що виконується за допомогою уявного мікрофона.
Інтерактивна технологія « Уявний мікрофон»
Вчитель пропонує дітям по колу назвати своє ім’я і коротко розповісти, що вони знають про своє ім’я, що воно означає, або хто і чому їх так назвав.
У вправі беруть участь усі діти, передаючи уявний мікрофон одне одному. На це відводиться приблизно 7 хв. Останнім бере «мікрофон» учитель, який також розповідає про себе.
2. Рефлексія
— Що ви відчуваєте після нашого знайомства?
— Для чого люди знайомляться?
3.Що таке етика та етикет.
1. Слово вчителя
— Одночасно з нашим знайомством відбулося і знайомство з етикою, тому що це є типова етикетна ситуація.
2. Бесіда:
Історичний факт
Зазвичай за етикеткою — зазвичай помітною і яскравою — ми дізнаємося про
товар, робимо висновок про його виробника й споживчі цінності. А етикетна поведінка є тим знаком, за яким судять про конкретну людину
Вчитель пропонує дітям звернути увагу на дошку і розкрити поняття етика,етикет і мораль. (слайд 3,4,5)
— Мораль є дуже важливим словом для нашого курсу,тому ми знайомимося з ним ближче.
(Проведіть паралель між трьома поняттями та дійдіть висновку, що етика не існує без моралі, але є різниця між моральними нормами та етичними: (Мораль пов’язана зі стосунками між людьми, це внутрішній вияв нашого
ставлення до інших, етика — назва науки, яка вивчає мораль, а етикет це загальноприйняті норми поведінки)
Фізхвилинка
3. Правила етикету при знайомстві.
— Етикет — зовнішній вияв моральності людини. Чи може
людина в житті бути щасливою без спілкування, без друзів?
—Так, людина не може жити одна, вона повинна з кимось спілкува-
тися, дружити, когось любити. А коли поруч з'являється хоча б одна
людина, то слід дотримуватися відповідних норм етикетної поведінки.
Із чого починається спілкування? Що необхідно зробити?
привітатися, познайомитися.)
а в яких випадках можна спілкуватися, залишаючись незнайомими?
(Знайомитися потрібно у випадках, якщо розраховуєш на довготри-
вале спілкування. Не знайомлячись, можна поспілкуватися у транс-
порті, черзі, магазині.)
4. Гра «Представ свого товариша»
Діти розбиваються по парах і пошепки розповідають про себе од-
не одному. Наприклад: «Здрастуйте, мене звуть Лариса, у перекладі
з грецької — «чайка». Мені 10 років. Я дуже люблю співати, непогано
володію комп'ютером. Удома в мене живе кіт на ім'я Мурзик, якого я ду-
же люблю». Так діти імітують знайомство одне з одним.
Потім кожен учень «представляє» всім свого співбесідника. На-
приклад: «Дозвольте представити вам мою знайому. Її звуть Лариса. Їй
10 років». Під час гри використовується іграшковий мікрофон.
(Якщо мораль — внутрішній прояв нашого ставлення До тих, хто нас
оточує, то етикет — зовнішнє.)
— Чи є правильне вітання ознакою пошани до іншої людини? (Так, є.)
дину, збагатити свій духовний світ.)
Рефлексія
(слайд 6)
Декілька учнів можуть зачитати свої записи за бажанням
Дякую вам за заняття! З радістю відповім на всі ваші питання!
Додаткова вправа:
Вправа « Ситуації»
Завдання учнів проаналізувати ситуацію зі строни морально-етичних норм та дати відповіді на питання.
Завдання 1
Пролунав дзвоник, Петрик запізнився на урок. Яких норм треба дотримуватися, щоб зайти до класу? Як треба звернутися до вчителя?
Завдання 2
Учитель розмовляє з учнем П., у цей час до вчительського столу підходять учениця К. (у неї виникло запитання при виконанні самостійної роботи). Як має діяти учениця К.?
Завдання З
Учень Д. звернувся до учениці М. з проханням пояснити незрозуміле у завданні. Чому дівчина М. не виявила бажання поспілкуватися з учнем Д.?