Іменник - це частина мови, яка означає предмет і відповідає на питання хто? що?

Про матеріал

Без іменників складно уявити наше мовлення – вони основа кожного сказаного нами речення. Тому дуже важливо вживати їх правильно.

- ознайомлення з поняттям «іменник»;

- розпізнавання іменників за питанням Хто? Що? ;

- вміння працювати з термінами «назви істот» і назви «неістот»;

- об'єднування предметів за певною ознакою.

Перегляд файлу

Тема: Що таке іменник?

 

Мета:

  • ознайомлення учнів з поняттям «іменник»;   
  • навчити розпізнавати іменники за питанням Хто? Що? ;
  • закріпити вміння працювати з термінами «назви істот» і назви «неістот»;
  • об’єднувати предмети за певною ознакою;
  • ровивати логічне мислення, уяву, письмові навички;
  • формувати вміння швидкого орієнтування у підручнику;
  • виховувати любов до Батьківщини, підвищувати емоційний стан дитини.

 

Форма проведення: урок- практикум.

Освітні галузі: мовно- літературна, соціальна, мистецька, емоційно- психологічна

Обладнання: 

  • Орфографічні словники.
  • Таблиця « Іменник – частина мови».
  • Роздатковий матеріал.
  • Картки для роботи у групах.
  • Предметні малюнки.

 

 Хід уроку

  1. Організація класу.

Хвилина емоційної настроєності.

Сенкан про мову:

Мова
Українська, веселкова.
Єднає, дзвенить, лунає.
Вона — наш великий скарб.
Бесіда.

 

2.  Ознайомлення з планом уроку.

  • Мовна розминка.
  • « Мозковий штурм» іменника.
  • Робота в парах.
  • Робота в групах.
  • Висновки.

 

3. Мовна розминка.

             Прочитайте слова.

             Вставте пропущені голосні букви

Кукур...дза, джм...ль, п...ньок, п...р’я, пр...ця

  • На які  питання відповідають слова?
  • Назвіть слово, у якому найбільше звуків.
  • Поділіть для переносу слова   ку-ку-ру-дза, пе-ньок
  • Доберіть синоніми і антоніми до слова ПРАЦЯ

( робота, труд, зусилля)      ( лінь, бездіяльність, ледарство)

Складіть речення з одним із слів, розповідаючи про працю.

1.      Хвилинки поезії. Прочитайте вірш.

Це моя Україна

Зацвітає,_______
Зеленіє­­­­­­­________,
Степом котиться диво-луна,
Це моя_________,
Це моя__________,
Що, як ______і­­­­­­­­______, одна.

- Яких слів не вистачає? Доберіть із довідки:

Калина, ліщин, Україна, Батьківщина, тато, мама.          

  • Слова якої частини мови вам допомогли?

 «Мозковий штурм»

 

1. Розпочнемо вивчати частини мови з іменника. Таку назву іменна частина мови отримала в 1873 році, після того, як Омелян Партицький використав таке найменування. А ось у правописі 1926 року іменник називали речівником.

    До речі, чи знали ви, що іменників в українській мові дуже багато? 11-томний „Словник української мови” налічує приблизно 135 000 слів і половина з них  іменники. А ось дієслів удвічі менше!

 

Іменник – це самостійна частина мови, що означає предмет, відповідає на питання хто? (до істот) і що? (до неістот). 

2. Прочитайте слова.

Стіл, повага, ліс, вода, щедрість, горобець, доброта, іній, злість, тризуб, сум.

Випишіть слова, які вважаєте іменниками, Чому вирішили, що слова : повага, любов, щедрість, доброта, злість, сум – іменники, адже це не назви конкретних предметів.

 Що називають виділені іменники?

 

Висновок:

Іменники можуть називати конкретні предмети, явища , які людина пізнає з допомогою органів чуття ( предмети, речі, люди, тварини).

 

У мові є ще й інші іменники. Вони називають абстрактні поняття, ті, які людина  не фіксує органами чуття.

- Чим  можемо  доповнити схему іменник?

Слова  -  назви рис почуттів,  предметів, характеру.

3. Робота з табличкою «Правильно вимовляй і пиши»

а) Самостійне напівголосне прочитання слів, поданих у табличці.

б) Вибіркове читання.

                  - Прочитайте назви:

                  - птахів і поставте до них запитання;

                  - інших неістот і поставте до них запитання.

Висновок. Назви істот відповідають на питання хто? Назви неістот відповідають на питання що?

   -  Щоб остаточно пересвідчитись у правильності ваших висновків, опрацюйте правило.

Іменник – це самостійна частина мови, що означає предмет, відповідає на питання хто? (до істот) і що? (до неістот).

 

Без іменників складно уявити наше мовлення – вони основа кожного сказаного нами речення. Тому дуже важливо вживати їх правильно. 

 

  1. Робота в парах.

 

Позначте назви істот, назви неістот на перфокартах

                 Сукня                     

                 Марянка

                 листопад

                 карась

                 молодість

                 лисиця

 

Руханка

 

 

  4. Закріплення вивченого.

  1. Малюнковий диктант 

 -   Діти, я показуватиму предметні малюнки, а ви запишіть їх у чотири  колонки.

 

Тварини 

Люди

Рослини

 

Предмети

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-    Прочитайте слова, які є назвами істот; поставте до них запитання.

-  Прочитайте слова, які є назвами неістот; поставте до них запитання.

- Зробіть звуко- буквений аналіз поданих слів.

 

  1. Самостійна робота.

Минуло тепле літечко. Настала осінь. На деревах листя пожовкло, почервоніло. Пташки відлітають у теплі краї. В садах дозрівають пізні сорти яблук, слив, груш. У школах розпочалося навчання.

Знайдіть у поданому тексті іменники. 

            3. Робота  у групах. 

 

         Завдання для 1 групи.

         Прочитайте. Випишіть парами антоніми.

         Доброта, юність, багатство, тепло, здоров’я, злість, холод, старість, бідність.

     Складіть і запишіть різні спонукальні речення зі словом радість.

     Поясніть значення слова ручка, використовуючи словник. Зобразіть усі  значення слова малюнками.

 

         Картка для 2 групи.

           Від іменників назв неістот утворіть іменники – назви істот.

             Журнал  -  журналіст

             село  - 

             праця  - 

             казка  - 

             лікування  - 

 

              Складіть питальні речення з словами.

 

1.      Робота над текстом

- Читання вірша

 «Що я люблю».

Люблю матусю, батька люблю,

Люблю хатину рідну свою,

І рідну школу і вчителів,

Село, де вперше сонце зустрів.

Люблю в криничці блакитну глиб,

І лан, що родить для мене хліб,

Садок, з якого грушки несу,

Горбок, де білі вівці пасу.

Бо ті горбочки, лани, ліси —

Для мене повні добра й краси,

Бо все, що бачу навколо я, —

То люба, рідна моя земля!

-          Як ставиться автор до рідної землі? З чого це зрозуміло?

-          Чи любите ви свою рідну землю?

2. Виписати іменники.

                3.      Розбір слів за будовою ( з коментуванням).

Хатина, садок, грушка, горбчик.

  1. Домашнє завдання.

З поданої таблиці виписати у два стовбчики слова , які відповідають на питання ХТО? ЩО?

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Кулак Ірина Леонідівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
28 травня 2020
Переглядів
55912
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку