Право є основним регулятором суспільних відносин, і тому, дітям необхідно розуміти які відносини є правовими і регулюються нормами права. Ми живемо в демократичній державі, де більшість злочинів вчиняються через правову неграмотність. Отже, вивчення норм права додасть нам знань щодо відстоювання своєї позиції у суспільстві.
Тема: Що таке право, норми права.
Очікувані результати: після уроку учні зможуть пояснювати, що таке право, норма права та галузь права; наводити приклади правових норм та розрізняти їх види; висловлювати власну оцінку ролі права в житті людей.
Хід уроку
І. організаційний момент уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда
Що таке соціальні норми?
У чому полягає призначення соціальних норм?
Який вид соціальних норм, залежно від способу встановлення і забезпечення, регулює найбільш важливі відносини між людьми?
ІІІ. Мотивація до навчальної діяльності
На попередньому уроці ми виконували практичні завдання стосовно соціальних норм. У вас була можливість переконатися в тому, що чимало відносин між людьми регулюються одночасно кількома видами соціальних норм. Інколи в регулюванні відносин між людьми виникають протиріччя, і якщо суперечності своєчасно не виявляються, а отже, не усуваються, вони можуть призвести до порушень закону. Однією з причин таких протиріч є відносна стабільність моралі. Право більш динамічне, воно швидше реагує на потреби конкретних життєвих ситуацій у процесі суспільного розвитку.
Кожне суспільство має регулювати відносини між людьми, здійснювати охорону і захист таких відносин. Таке регулювання і охорона здійснюється за допомогою соціальних норм. У системі таких норм право посідає провідне місце. В юридичній літературі право розглядають як загальносоціальне явище і волевиявлення держави. Як загальносоціальне явище право характеризується певною свободою й обгрунтованістю поведінки людей, тобто відповідними можливостями суб’єктів суспільного життя, що об’єктивно зумовлені розвитком суспільства, мають бути загальними і рівними для всіх однойменних суб’єктів. З таких позицій існують: права людини; права об’єднань, груп; права нації, народу; права людства.
IV. Вивчення нового матеріалу
Поняття права та його ознаки.
Термін «право» по-різному тлумачиться в світі різних народів. Проте в основу цих тлумачень покладено правду і справедливість. Сьогодні термін «право» можна розглядати і як можливості людини щось робити («маю право на ….»), і як систему юридичних норм (норми законів, міжнародних договорів…).
Перегляд відео «Що таке права людини»
Право—це система загальнообов’язкових, формально визначених, загальних правил поведінки, що встановлюється, гарантується і охороняється державою та регулюють суспільні відносини між людьми.
Галузь права.
Оскільки право є системою, то як і будь-яка система, система права повинна мати свої складові. Під системою права ми розуміємо єдність чинних правових норм, розділених на галузі ( в окремих випадках ці галузі діляться на підгалузі), та правові інститути. Підставою поділу права на галузі та інститути є предмет і метод правового регулювання.
Предмет—це суспільні відносини, що впорядковуються за допомогою права. Наприклад, предметом трудового права є трудові правовідносини.
Метод—це спосіб впливу права на певну сферу суспільних відносин (дозволи, заборони, вказівки, обмеження, стягнення, покарання тощо).
Галузь права—це сукупність правових норм, що регулюють однорідну сферу суспільних відносин ( конституційне право, трудове, кримінальне, земельне, адміністративне, цивільне, та інші).
Норма права.
Норма права—це загальнообов’язкове правило поведінки, що встановлюється, санкціонується та забезпечується державою з метою регулювання суспільних відносин.
Норма права має певну структуру, що виявляється в її внутрішньому поділі на окремі елементи, зв’язані між собою. Такими елементами є:
Гіпотеза—частина норми, що вказує, за яких обставин ця норма вступить в дію (відповідає на питання: коли?, де?, за яких умов?)
Диспозиція—частина норми. Що містить суб’єктивні права та юридичні обов’язки, тобто вказує на те, як повинні діяти особи в даній ситуації.
Санкція—частина норми, де зазначаються юридичні наслідки виконання, невиконання або порушення правила поведінки, що зазначене у диспозиції
Гіпотеза Диспозиція Санкція
Якщо То, тоді Інакше
Наприклад. Якщо жінка має двох і більше неповнолітніх дітей, то дирекція заводу повинна надати їй додатково 10 днів до відпустки. У протилежному випадку порушення цього права може бути оскаржено у комісії з трудових суперечок чи у судовому порядку.
Тому, далеко не завжди кожна норма права містить у собі всі три складові. Наприклад, конституційні норми не мають санкцій, а норми кримінального права—диспозицій.
V. Закріплення здобутих знань
Завдання
А) інститут права Б) диспозиція В) галузь права Г) правова норма
2. Розташувати складові системи права в логічній послідовності від меншого до більшого
А) норма права Б) підгалузь права В) правовий інститут Г) галузь права
3. Визначити відповідність між видами соціальних норм та їх змістом і функцією
1) корпоративні норми
2) норми моралі
3) правові норми
4) звичаї
А) правила поведінки, які загальнообов’язковими, формально визначеними
Б) правила поведінки, які історично склалися в результаті їх багаторазового застосування
В) виражають позицію людей щодо таких понять, як добро і зло
Г) приймаються об’єднаннями громадян, членами кооперативів, господарськими товариствами, існують тільки в письмовій формі
4. визначити ознаку права за її описом.
1) Правові норми взаємодіють між собою та доповнюють одна одну.
2) Правові норми існують тільки у письмовій формі, в усній формі існувати не можуть, закріплюються в нормативно-правових актах, договорах та інших джерелах.
3) Правові норми поширюються на всіх суб’єктів в ідентичних ситуаціях.
4) За недотримання норм права настає юридична відповідальність.
VI. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 4 підручника.
Виконати завдання, які містяться наприкінці теми.