Мета: Розширювати знання дітей про своїх найдорожчих людей: маму і тата. Виховувати шанобливе ставлення до них, прагнення допомогти їм у повсякденних турботах, бути уважними і слухняними.
Обладнання: таблиці з прислів'ями, записи на дошці.
Хід уроку
I. Організаційний момент
(Звучить пісня “Про маму і тата ” - слова і музика Максимчук М.Ф.)
- Діти скажіть про кого ця пісня? (Про маму і тата)
То ж хто для вас найдорожчий, найрідніший і найближчий? (Мама і тато)
І справді, мама і тато - найдорожчі, найрідніші, найближчі люди. вони хочуть, щоб ви були здоровими, чемними, слухняними. Вони про вас турбуються, хвилюються, думають.
III. Повідомлення теми і мети уроку
1. Читання вірша учням
Ой, маю я три матері, та всі три хороші!
Три матері, три квіточки, три краснії рожі!
Перша мати - непорочна, як лілія біла, Із дитятком - немовлятком, Пречиста Діва.
Друга мати - це найкраща в світі є країна.
Земля наша, наша славна ненька - Україна.
Третя мати - що ж про неї гарного сказати? Це ласкава, люба, мила - рідна моя мати!
- Задумаймося: ким є мама для нас? Як ми до неї ставимося? Чи поважаємо її? Хто бажає коротенько розповісти про свою рідну неньку?
2. Розповіді учнів про своїх мам.
3. Розповідь учителя.
Є в світі одне слово, перед яким усі народи схиляють низько голови. Це слово – Мати.
Кожна людина і кожний народ мають свої святощі. До цих святощів зараховуємо й пошану до матері, до тої, яка дала нам життя. Прировідка каже,що мати держить хату за три кути, а батько за один. Усі клопоти домові, більша частина праці у вихованні дитини - все спочиває на плечах матері. Вона для добра своїх дітей віддає усе - сльози, здоров'я серця свого не жаліє дитині для її добра.
Мати - це той вогонь, який зігріває хату щирою любов'ю.
В усьому світі діти усіх народів вшановують своїх матерів з Днем Матері. І цей день припадає на другу неділю травня, коли буяє весна, коли сонце нашу землю будить і до життя кличе, коли зеленіють дерева, квітнуть квіти і щебечуть пташки.
Наш народ віками шанував матерів. При зустрічі і прощанні діти цілували мамині руки. Це була духовна потреба очищення дитини перед мамою. Про маму складено багато віршів, пісень. 4. Учениця читає вірш Г. Бойка “ Мама”.
- Які оповідання ви знаєте про те, як діти допомагали своїй мамі? (Н. Чачава “Отар і мама”, Ю.Чеповецький “Картопля”). Як же Діти допомагали своїм мамам?
5. Гра змагання мамині помічники - Хто швидше почистить картоплю.
- Хто швидше пришиє гудзика.
- Хто правильно сервірує стіл.
- Конкурс знавців прислів'їв про маму.
(У кого є ненька, у того головонька гладенька. Дитина плаче, а матері боляче. Болить у дитини пальчик, а у матері серце. Все купиш, лиш тата й маму ні).
6. Бесіда
Діти, скажіть, а кого крім мами, ви ще так дуже любите?(Тата). А за що ви його любите? Скажіть, а який ваш тато?(Відповіді учнів). А якими ніжними словами ви можете назвати свого татка? Підберіть пестливі слова.
Дійсно, мама і тато – найрідніші для вас люди. Ви повинні поважати їх, піклуватися про них, шанувати.
7. Розв’язання моральної ситуації.
Прийшла Оленка вранці в школу.
- Чого це ти не причесана? – питає вчителька.
- Бабуся не встигла причесати, - каже Оленка.
- А черевички чому брудні?
- Тато не почистив.
- А ґудзика чому не має?
- То вже я винна, сказала Оленка. – Забула нагадати мамі, щоб пришила. Запитання: - Що можете сказати про Оленку? Чи шанує вона своїх рідних.
8. Читання молитви
Прочитай молитву, щоб Бог дав для мами і тата.
Я лягаю спати.
коло мене Божа Мати. Я до неї ручки зношу
І здоров’я в неї прошу
Для мами, для тата, для всьої родини Вислухай, Боже, молитву дитини.
1. Заключне слово вчителя
Три біди у людини – смерть, старість і погані діти. Так говорить народна мудрість. “Старість неминуча, смерть невблаганна – перед нею не можна зачинити двері свого дому. А від поганих дітей можна дім зберегти, як від вогню. І це залежить не тільки від батьків, а й від самих дітей”. Це слова видатного педагога В. Сухомлинського.
Пам'ятайте, що до рідних потрібно ставитися із щирою любов'ю, повагою, чуйністю. Піклуйтесь про них, не завдавайте їм прикрощів.
Бути хорошою людиною, принести щастя матері й батькові, не допускати, щоб старість їх стала горем, - нехай все це стане бажанням всього вашого життя.
Поклонися щодня батькові низенько, Бо в нього серденько до твого близенько. Поклонися щодня матинці ще нижче, Бо серденько в неї до твого ближче.