Дробишевська загальноосвітня школа I-III ступенів
Лиманської міської ради
Донецької області
Вчитель початкових класів
Ясинська Г.В.
Тема: Школа. Основні правила школяра.
Навчальний проект « Історія та традиції моєї школи».
Мета: 1. Ознайомити учнів з історією відкриття шкіл, формувати уявлення учнів про школу.
2. Розвивати інтерес до навчання, прагнення їх здобуття.
3. Виховувати любов до школи, дбайливе ставлення до шкільного майна, основні правила поведінки школяра. Виховувати почуття гордості за свою школу.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: Дерево добра, картки з прислів’ями, ілюстрації з теми, відеозапис.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Перевірка домашнього завдання. ( 2 хв.)
III. Оголошення теми і мети уроку. ( 1 хв.)
Вчить читати й рахувати,
І писати, і співати
всіх дітей довкола
наша рідна …( школа).
На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про школу, про правила поведінки школяра, про історію школи, проведемо захист навчального проекту « Історія та традиції моєї школи».
ІV. Актуалізація знань. (1 хв)
Вправа «Асоціативний кущ»
- Які асоціації виникають у Вас, коли ви чуєте це слово?(знання, навчання, урок, оцінка, учні, друзі, вчитель)
Знання Навчання
Вчитель Школа Урок
Друзі Оцінка
Учні
2.Робота в парах за картками.(1хв)
Вправа «Дешифрувальник»
Здо |
ро |
бу |
не |
деш |
хто |
ос |
ні |
ві |
дрим |
ту |
му |
|
по |
ся |
ба |
вчив |
чиш |
на |
біль |
а |
ше |
ся |
сві |
див |
ту |
Здобудеш освіту, побачиш більше світу
Му |
ту |
дрим |
ві |
ні |
деш |
хто |
біль |
не |
бу |
ро |
здо |
див |
по |
ся |
ту |
а |
ві |
на |
ос |
вчив |
деш |
ся |
бу |
|
|
Мудрим ніхто не родився, а навчився.
Поясніть його значення.
V. Вивчення нового матеріалу.
1.Розповідь вчителя.
Чи знаєте ви, скільки років школі?Взагалі то школа дуже стара. Їй близько двох з половиною тисяч років. Перші школи з’явилися у Стародавній Греції – тоді їх називали «схоле». Це було місце, де діти проводили свій вільний час. Відвідувати «схоле» могли лише Хлопчики із заможних родин. На нашій землі школи з’явилися понад тисячу років тому. Спочатку вони були схожі на старогрецькі школи. Пройшло багато часу і грецьке слово «схоле» перетворилось на знайоме нам слово «школа». Сучасні школи вже не схожі на давньогрецькі школи, але їх зміст такий самий – навчити дітей читати, писати, рахувати, пізнавати секрети різних наук.
А чи всі діти нашої країни можуть навчатись? Хто дає їм право на безкоштовне навчання?(Конституція України ст. 54). Ви вже знаєте, що в нашій країні почали працювати за НУШ.
VI. Робота з підручником. ( с. 53-54)
1.Робота в групах. (10 хв.)
Вступ вчителя
І група.
Прочитати перший і другий абзац тексту на с. 53 підручника до слів «Великий грецький мислитель….»
Картка № 1
1. Коли людина починає вчитися? (З народження)
2.Чому навчають в школі?(читати, писати, лічити)
3. Чому навчалися діти, коли не було шкіл? (хлопчики – ремеслам батьків, а дівчатка – господарювати вдома)
4. Де виникли перші школи? (в Давній Греції і Давньому Єгипті)
ІІ група.
Прочитати текст від слів «Великий грецький мислитель….»
до «…. Тоді і збільшилась кількість шкіл.»
Картка № 2.
1. Хто відкрив першу школу і як вона називалася? (Платон, академія)
2. Що створив Арістотель? (школу, яку назвав ліцей)
3.Чим відрізнялися давні школи від нашої? ( учитель міг просто говорити з учнями, гуляючи по саду чи парку)
4.На чому писали діти у школах Давнього Риму? (на воскових табличках)
ІІІ група.
Прочитайте текст від слів «У Київській Русі…» до слів «…державними діячами.
Картка № 3.
1.Хто відкрив перші школи у Київській Русі? (Володимир Мономах)
2.Кого приймали до цих шкіл? (хлопчиків)
3.Чому навчали учнів у Київській Русі? (граматики, математики, астрономії, музики, риторики)
VІ група.
Прочитайте текст на с. 54 підручника від слів «У наш час…» до слів «…першого дзвоника».
Картка № 4.
1.Скільки років навчаються діти в сучасних школах?
(декілька років)
2.Чи можуть випускники шкіл продовжувати своє навчання? Де?
3.Діти, хто має право на навчання? (всі)
4. Яка є загальношкільна традиція?
2. Робота з таблицею у підручнику.
Розгляньте таблицю на с. 54.
Дайте відповіді на питання.
1.Скільки років навчаються школярі Англії, Франції, Німеччини. (11,13, 12)
2.Коли в цих країнах починається навчальний рік? (у вересні)
3.Коли завершується навчальний рік? (в Англії і Франції – у червні, у Німеччині – у липні).
Запитання до всіх.
- Діти, а скільки ж триває навчання в українських школах? (11 років, а в НУШ діти будуть навчатись 12 років.)
- Коли розпочинається навчальний рік в Україні?
- Діти, виступ якої групи Вам сподобався найбільше.
- А що нового дізналися з виступів своїх товаришів?
V . Руханка. (1хв)
VI. Основні правила учнів.( 1хв.)
Вчитель: Давайте згадаємо основні правила учнів, які ми з вами складали в класі.
1. Вчасно йди завжди до школи
Та не спізнюйся ніколи.
Вчись раніше пробудитись,
Щоб до школи не спізнитись.
2.Слухай вчителя уважно
І веди себе поважно.
Щоб чогось не пропустити
Та все добре зрозуміти.
3.На уроці не гукай,
Завжди руку піднімай.
Там, де шум і крик буває
Працездатності немає.
4.На перерві в ігри грайся,
А не бігай, не штовхайся.
Як ведеш себе негоже —
Завжди травма бути може.
5.В нашій школі — учень ти.
Скрізь порядку дотримуйсь ти.
Відповідати завжди треба,
у тебе.
6. Наполегливо учися.
У житті це знадобиться.
Вчитись ти прийшов до школи —
Не забудь про це ніколи!
VII. Презентація командних повідомлень про історію та традиції школи. ( 5 хв.)
Вступ вчителя. Сьогодні ми підішли до завершення нашого проекту« Історія та традиції моєї школи». Кожен навчальний заклад має свою історію, свої традиції. Напередодні ви поділилися на команди і кожна команда отримала завдання дізнатися про історію школи та її традиції. Як ви працювали зараз подивимось на презентації проекту, а потім перейдемо до захисту ваших робіт. Створимо книжку - розкладку і оцінено ваші роботи. Настав час представити результати своєї роботи. Запрошую представників кожної команди.
І команда «Історія заснування Дробишевської школи».
ІІ команда «Традиції моєї школи».
III команда «Мої батьки – учні школи».
IV команда «Випускники школи – видатні люди ».
VIII. Підбиття підсумків. Оцінювання результатів.
IX. Створення сенкана.
1. Перший рядок - тема.
2. Другий рядок – опис теми.
3. Третій рядок – Називає дію,пов’язану з темою.
4. Четвертий рядок – фраза,переважно з 4-х слів,
висловлює ставлення до теми.
5. П’ятий рядок – слова синоніми.
X. Рефлексія (1 хв)
-Чи цікаво було на уроці?
-Які види завдань Вам сподобалися?
-Хто з Вас розширив свої знання про рідну школу?
-Чи справдились ваші очікування на уроці.
- Який висновок нашої роботи ми можемо скласти? (ст..56)
XI. Оцінка роботи на уроці(1хв)
Навчальний проект
Учасники проекту: учні, вчитель.
Клас: 3 клас.
Тема навчального проекту: « Історія та традиції моєї школи».
Мета: Вчити учнів дізнаватися про історію школи. Формувати навички самостійності у пошуках інформації. Виховувати почуття гордості за свою школу.
Проблемне питання проекту:Що я знаю про свою школу?
Провідна діяльність учасників проекту: Дослідницька, пошукова, творча.
Характер координації: безпосередній.
Джерела інформації: музей історії Дробишевської школи, Інтернет, бібліотека, сімейні фотографії.
Характеристика проекту:
План роботи над проектом
Завдання для робочих груп
І команда «Історія заснування Дробишевської школи».
Завдання: дізнатися про історію заснування школи.
ІІ команда «Традиції моєї школи».
Завдання: дібрати інформацію про традиції школи.
III команда «Мої батьки – учні школи».
Завдання: дібрати фото своїх батьків, що навчалися в нашій школі.
IV команда «Випускники школи – видатні люди »
Завдання: показати досягнення випускників школи.