Тема. Шлюб і сімя. Взаємні обов’язки батьків і дітей.
Мета: Дати учням поняття «шлюб» і «сімя», ознайомити учнів з умовами та порядком укладання шлюбу, особливостями укладання шлюбу неповнолітніми, обов’язками та правами подружжя; взаємними правами та обов’язками батьків і дітей; розвивати увагу, пам'ять, мислення, навички аналізу правових ситуацій, вміння висловлювати власні судження; виховувати повагу до сімейних цінностей і почуття власної відповідальності за прийняття важливих рішень.
Види роботи: розповідь; бесіда; робота з текстом Конституції України, витягами з Сімейного кодексу, із підручником; перегляд презентації.
Основні поняття: шлюб, сім’я, майнові та немайнові права та обов’язки подружжя.
Обладнання: підручник «Основи правознавства» для 9-го класу (О. Д. Наровлянський), проектор. Сімейний кодекс України (Київ, 2004 р.); посібник О.Д. Наровлянського «Дидактичні матеріали основ правознавства» (Київ, 1999 р.); електронний додаток до журналу «ШБІЦ – повне видання» (№ 4/2013, №1/2014); зміни до Сімейного кодексу України від 24.12.2015 року; Конституція України; мультимедійна дошка; презентація.
Очікувані результати: учні повинні вміти розтлумачувати поняття “сім’я” і “шлюб”; обґрунтовувати важливість права людини на створення сім’ї; пояснювати, використовуючи положення статтей Сімейного кодексу України, умови укладання шлюбу (зокрема порядок укладання шлюбу неповнолітньою особою); називати окремі особисті немайнові права і обов’язки подружжя, характеризувати їх на окремих прикладах; аналізувати правові ситуації і пропонувати шляхи їх розв’язання на підставі норм сімейного права; висловлювати власні думки, щодо створення сім’ї.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь та навичок
Структура уроку
V. Узагальнення та систематизація знань учнів.
VI. Підсумки уроку.
VII. Домашнє завдання.
Хід уроку
Робота з візуальними джерелами. (Слайд )
(1 та 6. Це колектив учнів та працівників, а на решті зображень – сімя)
Саме на ці питання ми і будемо сьогодні шукати відповіді.
Тема сьогоднішнього уроку «Шлюб і сімя. Взаємні обов’язки батьків і дітей.» (Слайд)
1. Законодавство про шлюб і сім’ю.
(Розповідь учителя.)
— Особливістю законодавства про шлюб і сім’ю є те, що предметом його регулювання є відносини, які переважно мають моральний зміст.
Сучасні сімейні відносини в Україні регулюються: законами, нормативно-правовими актами; за домовленістю між їх учасниками.
Найважливіші акти сімейного законодавства в Україні:
1) Сімейний кодекс України;
2) Закон «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»;
3) Закон «Про попередження насильства в сім’ї».
2. Що таке сім’я.
(Розповідь учителя.)
Сім’я – це маленька святиня для кожного з нас, вона об’єднує в собі біологічні, духовні та матеріальні аспекти.
Сім'я́ або роди́на — соціальна група, яка складається з людей, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв'язками з подружжям, кровних родичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей. (Слайд )
Регулює відносини в галузі сімейного права Сімейний кодекс України.
Робота з правовими документами. (с. 127 – 128 підручника).
(Слайд )
3. Поняття шлюбу та порядок його укладання. Шлюбний договір.
Отож однією із підстав належності до сімї є шлюб. Що означає це поняття? Хто має право на укладення шлюбу?
Шлюб – це сімейний союз чоловіка та жінки, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. (Слайд ) (Визначення учні записують у зошит.)
Для взяття шлюбу необхідна взаємна вільна згода осіб, які одружуються, а також досягнення ними на день реєстрації шлюбного віку. Шлюбний вік в Україні встановлено з 18 років. У випадку, коли шлюб бажають укласти особи, що не досягли цього віку, таке право може надати суд, якщо він визнає, що таке рішення відповідає інтересам неповнолітньої особи. Проте, таке право може бути надане особі, не молодшій 16 років. Існують також передбачені законодавством випадки, коли укладення шлюбу не допускається.(Слайд)
4.Особливості укладення шлюбу неповнолітньою особою.
Право на шлюб мають особи, які не досягли шлюбного віку. За заявою особи, яка досягла 14 років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.
Згідно із Сімейним кодексом України шлюб може бути визнаний недійсним, якщо він був зареєстрований з особою, яка не досягла шлюбного віку.
Згідно із Сімейним кодексом України шлюб може бути визнаний недійсним, якщо він був зареєстрований з особою, яка не досягла шлюбного віку.
Робота з правовими документами.
Робота з Сімейним кодексом України
(Учитель роздає на парти учням заздалегідь заготовлені витяги із Сімейного кодексу України)
— Опрацюйте статтю 26 Сімейного кодексу України і з’ясуйте, в яких випадках укладання шлюбу законом не дозволяється. Опрацювавши цю статтю, вкажіть випадки, в яких особи не можуть перебувати в шлюбі між собою:
— Шлюб реєструється після спливу 1 місяця з дня подання заяви про реєстрацію шлюбу. В окремих випадках шлюб може реєструватися до спливу вказаного строку:
Сімейний кодекс України вимагає, щоб шлюб був зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Релігійна ж реєстрація – бажання молодих. (Слайд )
Укладення шлюбу породжує взаємні права і обов’язки подружжя. Молоді добровільно обирають спільне прізвище.
Перебуваючи у шлюбі, подружжя веде спільне господарство. Це передбачає певні майнові питання. Майно, набуте подружжям за час перебування у шлюбі, є їхньою спільною власністю. У разі розлучення та поділу майна, воно ділиться на рівні частини.
5. Припинення шлюбу та визнання його недійсним.
Припинення шлюбу |
6. Особисті немайнові та майнові права і обов’язки подружжя.
Особисті немайнові правовідносини з участю подружжя це – врегульовані нормами сімейного права відносини з приводу особистих немайнових благ та інтересів осіб, що перебувають у шлюбі.
В основі особистих немайнових правовідносин подружжя лежить правовий статус кожного з подружжя. Під правовим статусом подружжя розуміється забезпечена законом можливість набуття і реалізації особистих і майнових прав подружжя з метою зміцнення сім’ї, виховання дітей і досягнення особистого щастя.
Подружжя має право на майно. Розрізняють майно, що належить дружині та чоловіку на правах особистої приватної власності, і майно, що належить подружжю на правах спільної сумісної власності.
Практичні завдання
(Користуючись витягами із Сімейного кодексу, учитель пропонує учням розглянути і вирішити життєві ситуації.)
Після 6-х років спільного проживання в шлюбі подружжя вирішило розлучитися. За час спільного проживання в них народилася донька і син. Подружжя спільно купило 3-кімнатну квартиру і меблі, мали автомобіль (чоловік придбав його до одруження), грошові кошти (які жінка отримала в дарунок до одруження). Яке рішення має ухвалити суд в цьому випадку?
Рішення суду має бути таким:
1) має бути вирішено питання про місце наступного проживання дітей (з ким із подружжя вони залишаться);
2) стосовно майна суд повинен ухвалити таке рішення:
а) майно, нажите під час перебування в шлюбі, має бути поділене навпіл (у цьому випадку квартира і меблі);
б) майно, яке належало кожному з подружжя до шлюбу (автомобіль чоловіка і грошові кошти дружини), залишається їхньою особистою власністю і поділу не підлягає.
Вправа «Поділ майна»
Робота з правовими документами.
Продовжіть речення:
Розповідь учителя.
Батьки мають рівні права й обов’язки щодо своїх дітей. Це стосується не лише виховання але й фінансового забезпечення. Цей обов’язок зберігається і тоді, коли батьки проживають окремо. У цьому випадку той із батьків, хто живе окремо від дітей, зобов’язаний сплачувати аліменти – кошти на утримання дітей. За Сімейним кодексом України установлено, що розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим 30% за прожитковий мінімум для дитини відповідного віку. Але сплачувати аліменти можуть і повнолітні діти у випадку настання непрацездатності. (Слайд )
Самостійна робота з підручником (с. 137 – 138).
1.Аналіз правових ситуацій.
(Прогнозована відповідь: Дій, що вона вагітна. Чи буде порушено законодавство, якщо працівники РА сно, законодавство допускає зниження шлюбного віку до 16 років, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам, а саме вагітність, поява дитини, .)
(Згідно статті 26 п. 4 Сімейного кодексу України, таке право може бути їм надане за рішенням суду)
Сім’я – це…