Силует. Малюємо тварин сафарі

Про матеріал
Розробка уроку- сафарі-подорож , стане в нагоді вчителям образотворчого мистецтва при проведені уроків в 5 класі при вивченні теми "Силует", в 6 класі при вивченні теми "Анімалістика"(повторюючи силует), по іншому поданий матеріал може бути застосований в молодших класах НУШ. Певні моменти взяті з розробки були використанні для роботи з дітьми з особливими потребами
Перегляд файлу

                     

Тема уроку:                    «Силует. Малюємо тварин сафарі»       

Мета уроку:                                                     

                                          освітня: ознайомити вихованців із таким видом                                            туризму, як сафарі; актуалізувати знання про силует,                                           ознайомити з елементарною будовою тілдиких тварин,                                           навчити зображуватитварин  за допомогою покрокових                                            схем; 

                                          розвивальна: розвивати  кругозір вихованців,                                            допитливість, спостережливість, фантазію, творчу уяву,                                           конструктивне мислення, уміння точно схоплювати                                            головне і відкидати свідомо другорядне, аналізувати                                            особливості будови тіл тварин і  вивчати їхні пропорції;                                            розвивати бажання творити ;                                           виховна:  прищеплювати любов, ціннісне та дбайливе                                            ставлення до природи, тварин, потребу в спостереженні                                            та вивченні  різноманітних природніх форм та явищ       

Практичні завдання:

-         складання фігурок тварин з печива ;

-         рисунок  тварини  на чорному кольоровому папері; - вирізання фігурок тварин з паперу;

-         створення колективної роботи з вирізаних силуетів

Тип уроку:     комбінований.

Форми організації навчання: парна, індивідуальна, групова. Методи і методичні прийоми уроку:

                                         здоров’язберігаючі -

                                         зняття фізичної втоми і нервово психічних перевантажень,                                           підвищення емоційного тонусу завдяки іграм, художньо-                                           творчій діяльності; перегляду фрагментів мультфільму;                                          наочні методи: ілюстрація, демонстрація, педагогічний                                           малюнок, поданий як майстер-клас, інструктаж;                                          практичні методи: ігри, тренувальні вправи (начерки…)                                           практична творча діяльність: виконання 

                                         колективної творчої роботи;     

                                         словесні  методи: бесіда, розповідь, пояснення;                                            методичні прийоми: аналіз та порівняння, «малювання в                                           повітрі»                          

Матеріали та обладнання уроку:

                                        для педагога: проекційна дошка, проектор,                                          ноутбук, презентація «Сафарі-подорож», 

                                        роздатковий матеріал: покрокові схеми малювання тварин                                          Африки, «квитки»;

                                        зоровий ряд: фотозображення тварин; репродукції робіт                                         відомих художників із зображенням тварин дикої природи,                                         учнівські роботи з методичного фонду,тло для колективної                                          роботи учнів «захід сонця в сафарі»          

 

                                       

Матеріали та інструменти для учнів:

                                       графітний олівець, гумка, чорний кольоровий папір, клей,                                         ножиці, печиво овальної, круглої, квадратної та                                        прямокутної  форм, соломка чи бамбукові                                        палички, серветки, смайлики, 

Міжпредметні зв’язки

                                       українська література,природознавство, біологія, музичне 

                                       мистецтво

Види діяльності учнів на уроці:

                                      інформаційно-пізнавальна (сприймання, інтерпретація…),                                        художньо-творче самовираження.

Словниковий мінімум: сафарі, силует, обрис,контур, начерк….

Формування  життєвих компетентностей:

                     уміння використовувати набуті знання в навколишній                                          дійсності;

                     прийняття нестандартних рішень і здатність                                         творчо мислити; 

                     пропонувати ідеї, шляхи розв’язання творчих завдань;                                      • комунікабельність і контактність, уміння працювати в                                           парі, в команді для пошуку вирішення художньо-творчих                                           завдань;

                     оцінювати і визначати свої сильні  і слабкі сторони,                                            відповідальність за особистий і колективний результат.

 

Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів: 

                                        Знаннєвий компонент: знає, що таке сафарі, елементарну

                                        будову тіла тварин, розуміє послідовність                                          зображення тварин, значення начерку, знає що таке                                         силует

                                        Діяльнісний компонент: створює художні образи тварин                                         на площині, створює узагальнений образ форми, передає                                                пластичну виразність силуетної форми                                         Ціннісний компонент:

                                        усвідомлює відповідальність людини за збереження                                          дивовижних куточків природи, тварин…

                               

Хід уроку І.  Організаційний момент.

Привітання. Спілкування.

При вході в кабінет учні отримують різнокольорові смайлики. 

Діти сідають у парі з тим, хто отримав смайлик такого ж самого кольору.

Перевірка готовності учнів до уроку.

Емоційне налаштування.

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності. 

Оголошення теми, мети уроку.

Педагог.

       Я бачу ваші милі личка

       Та очі з безліччю думок

І знаю, що всі ви творчі, талановиті, неповторні, особливі…Тому я дуже рада бачити вас сьогодні на  незвичному уроці.

Хто з вас відвідував зоопарк?

Вам сподобалось? Чому?

Хотіли б  поспостерігати за екзотичними тваринами, птахами, незвичайними рослинами на відстані витягнутої руки?

А подорожувати ви любите?

Якщо так, тоді я запрошую вас у подорож  і незвичайну, а сафарі-подорож.

Отже тема нашого заняття « Малюємо тварин сафарі. Силует»

ІІІ. Викладення нового навчального матеріалу Чи знаєте ви, що таке сафарі?

Слайд №2

Сафарі – спостереження за тваринами в їх природному місці існування Cучасне сафарі проводиться в національних парках і на території заповідників, де практично не ступала нога людини.

Слайд №3

Східна і південна Африка – найбільш популярні місця для проведення сафарі, саме там жителі мегаполісів можуть відчути себе частинкою невинної природи.

А що потрібно мати туристу, який відправляється в подорож?

Звичайно – квиток. Ну і як же без валізи?! Валізи допомогли зібрати ваші батьки 

(невеличкі коробочки з необхідним приладдям для даного заняття)

image

А щоб отримати квиток  вам необхідно  посміхнутися.

Які у вас чарівні посмішки!

Відкрийте конверти, що лежать на столах і дістаньте свої квиточки. Всі готові.  Тепер сядьте зручніше, заплющте очі, забудьте на хвилинку про негаразди, хвилювання, домашні завдання, уявіть що ви в літаку…

Тепер уявіть, що ви вже  в Африці…

Звучить музика з мультиплікаційного фільму «Король Лев».

Діти розплющують очі і переглядають фрагмент мультфільму. 

Слайд 4

Отже ми в Африці. 

Слайд 5

Далі вибираємо собі транспорт по бездоріжжю. 

Під час піщаних сафарі туристи подорожують на  відкритих джипах, квадроциклах або верблюдах.

Обов’язкове спорядження для сафарі– фотоапарат. Але ми художники,  тому будемо не тільки фотографувати а ще й робити начерки. Для цього відкриємо наші валізи і дістанемо олівець, гумку, блокнот для начерків.

Яких тут тільки немає тварин?!

Педагог задає загадки, діти відгадують і дивляться слайди з тією чи іншою твариною, з озвученням їх голосів та голосів савани. Слайди  7-17

Загадки

Це тварина темно-шкіра,

Товстонога, товстошкіра. Як локатори  - два вуха, Довгим носом спину чуха. Гострі бивні – наче роги… Гей тікайте всі з дороги! Не примара це, не сон

А великий сірий… (слон)

 

Видно навіть на малюнку,

Що цей звір у обладунках. Наче камінь темно-сірий. Ріг великий замість носа

Гордо ця тварина носить,

Та не бачив зроду сніг

Африканський носоріг… (носоріг)

 

Довга шия, як драбина

В чорних плямах  жовта спина,

Листячко з дерев зриває,

В холодочку спочиває, Височенна, ніби шафа, В Африці живе… (жирафа)

 

Цар усіх тварин земних,

У казках – суддя для них,

Клас ссавці, в їжі – хижак, Є такий знак зодіак… ( лев)

 

Має велетенський ротик,

Товстий чималий животик,

У водичці він лежить,

Їсть у ній і навіть спить…

(бегемот)

 

Чорне – біле, чорне – біле У очах аж зарябіло!

Посмугована конячка

Гордо по  савані скаче.

Як драбинка в неї ребра

Хто це, діти? Звісно …(зебра)

      Яких ви ще можете назвати тварин?

      Вигляд тваринного світу Африки безмежно різноманітний. Забарвлення тварин гармонійне і багате на відтінки всіх кольорів, форми еластичні, рухи пружні і швидкі.  Споглядання тваринного світу – дивовижно захопливе заняття і

породжує творчу енергетику. Їх так і хочеться малювати        Як називають художника, який малює тварин?

       Як називають твори мистецтва, на яких зображені тварини?        Слайд18-19

ІV. Постановка практичного завдання

       Давайте і ми  спробуємо зобразити величного лева чи кумедну мавпу, височенну жирафу чи товстого бегемота, незграбного, сірого носорога, чи  прутку смугасту зебру… 

      Малювати тварин дуже цікаво, адже вони, як і люди, мають свої звички, свій характер. Тільки  вони такі непосидючі і не будуть позувати, як ми перед фотокамерою

      Чи важко їх малювати ? Зовсім ні. 

      Перед усім необхідно любити природу, тварин, бути дуже спостережливим і терплячим. Щоб точно зобразити тварину важливо вивчити  її зовнішність, будову тіла. Яку б тварину ви не малювали -  маленьку мавпочку  чи величезного слона - спочатку потрібно уявити її у вигляді простих і зрозумілих форм, знайти схожість з певною геометричною фігурою. Французький художник Поль Сезанн стверджував: «Усі предмети навколо нас вписуються в ті чи інші прості геометричні тіла». 

На яку фігуру схожий тулуб у більшості тварин?

Яку фігуру вам нагадує, наприклад, голова слона?

На що подібні вушка в котика чи білки?

А у вигляді яких фігур ви б намалювали лапки?...

Чи можете ви зобразити хвостик у вигляді геометричної фігури?

Які фігури вам нагадують очка, носик, ротик?

Отже, давайте спробуємо виложити тваринок за допомогою геометричних фігур. А допоможуть  нам  у цьому смаколики, які ви маєте у валізі.  

Як же без них у дорозі?!

Діти дістають печиво різної геометричної форми та працюючи в парі викладають тварин Африки, які сподобались до поки звучить музика . Слайд 20. Молодці! Всі спостережливі  та уважні.  Ви чудово впорались. 

 

 

 

 

 

 

image

 

Зупинка. 

Щось стомились ми сидіти, Треба трохи відпочити. Руки вгору, руки вниз, На сусіда подивись. Руки вгору, руки в боки І зроби чотири скоки.

Гра «Пантоміма» учні рухами передають ту чи іншу тварину Продовження роботи учнями.  

Пропоную фігурку, яку ви викладали, обвести пальчиком, олівчиком у повітрі, уявити як її ліплять, як зафарбовують. Далі поверніть фігуру в уяві в різні положення.

Тепер давайте спробуємо намалюємо звірів на папері.

Але поки ми були в дорозі, милувалися краєвидами, спостерігали за тваринами завершився день. Сонечко сідає за обрій. Тварин не видно, але ми бачимо їх силуети.

Що таке силует?

     Силует – узагальнене, площинне, однотонне зображення постаті або предмета, форма, яких окреслюється тільки контуром. 

      Контур — лінія, що окреслює форму предмета, обрис. Графічне окреслення предмета.

     Силуетні зображення були широко відомі в Стародавньому Китаї, Японії.  В Європі ж мистецтву силуету набуло поширення у XVӀӀӀ ст. завдяки дуже цікавій історії. Якось один бідний французький художник вирішив написати листа генеральному контролеру фінансів Е. де Силуету і попросити у нього допомоги. 

І тільки-но він вивів його прізвище, як перо зробило ляпку. На одну лише мить художник зажурився, а потім його рука швидко перетворила ляпку на тінь, яка нібито впала на папір від постаті міністра фінансів. Лист так і не був написаний,  але малюнок міністр все ж отримав 

З цього часу подібні пласкі однотонні зображення фігур стали називати силуетами.  Силуети малюються чорним кольором на світлому фоні або  білим  - на темному або вирізаються з паперу . Слайди 21-23

Ми будем вирізати  з паперу Але спочатку виконаємо малюнок тварини олівцем на чорному аркуші паперу.

Послідовність виконання малюнку та силуету тварини 

-Оберіть формат (вертикальний чи горизонтальний)

-Легкими лініями намітьте нижній і верхній край зображення

-   Намітьте напрям тулуба

-   Починайте малювати з великих частин. Намітьте тулуб і голову. Якщо не виходить намалювати овал чи коло, намалюйте прямокутник чи квадрат, обріжте кутики тоді  плавно заокруглюйте. Подивляйтесь на ту фігурку, що виклали, вона допоможе зрозуміти, як малювати.

-   Малюйте  менші за розміром  частини: шию, лапи, вуха, хвіст.

-   Плавно лінією з’єднайте фігурки так, щоб тваринка вийшла реалістичною.

-   Потім вирізайте ножицями по контуру силует тварини. 

-   Намастіть клеєм з тієї сторони, де малювали олівцем.   

-   Приклейте на тло заходу сонця.

Свою розповідь педагог супроводжує педагогічним малюнком на дошці

image

 

Інструктаж з техніки безпеки  під час роботи з ножицями.

 

image 

 

V. Практична діяльність вихованців. 

Звучить музика з мультфільму «Король Лев».

Діти та вчитель діляться своїми знаннями про дуже цікаві факти про ту чи іншу тварину.( Жирафи сплять на добу від 10 хвилин до 2 годин на добу…Жирафа – єдиний ссавець, який не вміє позіхати…і т. д.)

Педагог слідкує за практичною роботою вихованців, у разі потреби надає їм індивідуальну допомогу.

VІ. Підсумок заняття

Педагог

Ось і звершилась наша сафарі-подорож, під час якої ми побачили та дізналися багато цікавого… 

Ви молодці. Із завданням впоралися чудово.  

Як бачите, світ тварин  дивовижний  і різноманітний… VІІ. Рефлексія. 

        На завершення, пропоную , якщо вам заняття сподобалось, смайлики, які ви отримали приклеїти на дереві, а якщо не сподобалось, приклеїти у траві, на землі.  

     

image

 

 

 

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pdf
Додано
29 грудня 2020
Переглядів
2124
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку