Стреси на роботі та в особистому житті, емоційна напруга, нервові зриви та психосоматичні захворювання часто стають причиною виникнення численних захворювань, особистісних і професійних деформацій, у тому числі й професійного вигорання.
Синдром професійного вигорання – найнебезпечніше захворювання тих, хто працює з людьми: вчителів, соціальних працівників, психологів, менеджерів, керівників, лікарів, медичних сестер, журналістів, політиків, пожежників-рятувальників тощо - всіх, чия діяльність неможлива без спілкування. Невипадково, перший дослідник цього явища Крістіна Маслач, назвала свою книгу «Емоційне згорання - плата за співчуття».
Для написання даної теми були використані такі сайти:
-https://www.enableme.com.ua/ua/disabilities/emocijne-vigoranna-simptomi-perebig-ta-diagnostika-7417
-https://fizis.net/karjera-i-usvidomlenist/9-oznak-emotsiinoho-vyhorannia-na-roboti/
-https://advice.telegazeta.com.ua/emoczijne-vygorannya-symptomy-fazy-ta-yak-podolaty/
-https://suspilne.media/7544-emocijne-vigoranna-na-roboti-8-sposobiv-vporatisa-z-sindromom/
Емоційне вигорання на роботі.
Чи можливо впоратися з синдромом?
Способи його подолання.
До симптомів емоційного вигорання відносять відчуття зниження енергії або виснаження, дистанціювання від роботи і зниження ефективності. Втома під час робочого дня, як і перманентна втома від усього на світі, знайома кожному. Вона необов'язково пов'язана саме з обставинами, колективом чи обов'язками. Але коли втома накопичується – зникає мотивація, втрачається інтерес до роботи. Зрештою це приводить нас до явища, відомого під назвою "емоційне вигорання".
Термін "вигорання" ввів психіатр Герберт Фрейденбергер. Він порівнював стан "вигорілої" людини зі згорілим будинком: зовні може виглядати цілим і неушкодженим, але зруйнований всередині.
Симптоми емоційного вигорання
1. Почуття виснаження або втоми: призводить до порушення сну, зниження імунітету, проблем із концентрацією.
2. Інтелектуальна й емоційна дистанція з роботою: відчуття негативу та цинізму відносно ситуацій, пов'язаних із роботою, відірваність від колективу, відсутність мотивації, негативне сприйняття реальності.
3. Зниження професійної ефективності: внаслідок цього розвивається відчуття неспроможності, з'являються сумніви у власних здібностях і компетентності.
Першим дослідником емоційного вигорання став Герберт Фройденбергер. У 1974 році він опублікував статтю "Staff Burn-Out", яка була написана на основі його спостережень за волонтерським персоналом (включаючи його самого) в безкоштовній клініці для наркозалежних. Також разом із колегою Гейл Норт Фройденбергер склав причини, перелік фаз емоційного вигорання та фактори його розвитку.
Емоційне вигорання на роботі. 8 способів впоратися з синдромом
Емоційне вигоряння настає не просто через те, що ми занадто багато працюємо. Насправді воно обумовлене тим, що наш графік, обов'язки та інші чинники стресу переважують задоволення від роботи.
Що спричиняє стан емоційного вигорання:
- тривала робота в напруженому темпі,
- високі навантаження, зокрема емоційні,
- важкий колектив і контингент людей,
- відсутність належної винагороди за роботу,
- криза цінностей.
Всесвітня організація охорони здоров'я вважає роботу корисною для психіки, але негативні умови праці можуть призвести до проблем із фізичним й емоційнии здоров'ям. Стежити за своїм психічним станом вкрай важливо, навіть якщо розглядати проблему з точки зору економічного впливу: щороку світова економіка недоотримує 1 трильйон доларів через втрату продуктивності внаслідок депресій або вигорання.
Ранні ознаки емоційного вигорання:
- розчарування, з
- зростаюче стомлення,
- нудьга,
- прокрастинація,
- відчуття безвиході.
Наслідки емоційного вигорання
Хронічний стрес у людей з синдромом вигоряння негативно позначається на навичках мислення і спілкування, а також перевантажує нейроендокринну систему. Згодом наслідки вигорання можуть привести до проблем з пам'яттю, увагою та емоціями.
У людей з емоційним вигоранням прискорюється витончення префронтальної кори головного мозку – відділу, відповідального за когнітивну діяльність. Кора стоншується природним чином в процесі старіння, але у тих, хто відчував емоційне вигорання, ефект був виражений більш помітно.
Ризику піддається не тільки мозок. Вигорання значно збільшує ймовірність розвитку коронарної недостатності.
Що робити? Як впоратися з емоційним вигоранням
1. Узяти перерву: найочевидніший, але дієвий варіант.
Емоційне вигорання – це, перш за все, виснаження інтелектуальне, емоційне та фізичне.
Навіть якщо у вас досить ненапружена сидяча робота, щоденна рутина без світла в кінці тунелю може призвести до вигорання. Навіть якщо ви обожнюєте свою роботу і щоранку прокидаєтеся з думками про неї, перерва потрібна всім. Повноцінна активна відпустка може допомогти.
2. Піклуйтеся про себе: люди бувають нестерпно дратівливі та несприйнятливі до хороших порад, тому ви маєте самостійно знайти найбільш дієвий спосіб позбутися стресу на робочому місці за 5 хвилин. Ми писали про способи, які допомагають нам – можете ознайомитися та користуватися на здоров'я. Випийте чашку трав'яного чаю, послухайте улюблені пісні, займіться медитацією, уважно прислухайтеся до власних відчуттів. Пам'ятайте, що робота – не вовк, від позачергових трьох хвилин спокою Земля не зійде з осі.
3. Частіше займайтеся улюбленою справою: ви й так весь час завантажені? Повірте, заняття приємним хобі добре допомагає уникнути вигорання. Адже головне в цьому процесі — не лише уникати стресових ситуацій, а й навчитися відновлювати сили, заряджатися енергією.
Емоційне вигоряння – це стан, проти якого ні в однієї людини немає імунітету. Тому не звинувачуйте себе, якщо ваша енергія раптом вичерпалася.