Система уроків з історії України 10 клас.
Тема розділу 2. Українська революція, розпад Російської імперії та постання національної держави -Української Народної Республіки.
Тема уроку: Початок Української революції. Українська Центральна Рада.
Тема уроку: Розгортання Української революції. Генеральний секретаріат.
Тема уроку : Українська Народна Республіка
Під час викладання тем використовую такі методи і методичні прийоми навчання:
1.Інформаційно-рецептивний
- словесні(розповідь,пояснення,опис,бесіда,повідомлення учнів);
- наочний: ілюстрація, демонстрація, робота з картою.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та іллюстрації нових знань, робота з історичними документами.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
Матеріально технічне обладнання: комп’ютер, екран, проектор.
Дидактичне забезпечення: карта, історичні документи,опорні конспекти, презентації,фотоматеріали,відеоматеріали.
Міжпредметні зв’язки: географія, українська література, всесвітня історія
Тема уроку: Початок Української революції. Українська Центральна Рада.
Мета:
дати характеристику історичним умовам, які стали причинами початку Української революції, визначити особливості складу Центральної Ради та її політичної програми, проаналізувати розвиток українського національного руху на початковому етапі революції, ознайомити з політичною діяльністю М.Грушевського, його місцем в Українській революції 1917р.;
вчитипрацювати самостійно з підручником, історичними документами, електронними носіями, візуальними джерелами;
формувати навички виконання випереджаючих й пошукових завдань, удосконалювати навички усного мовлення, вміння з’ясовувати значення понять і термінів, аналізувати і критично оцінювати факти, події, діяльність політичних осіб на основі отриманих знань;
виховувати почуття патріотизму, інтерес і повагу до історичного минулого України.
Обладнання: підручник, комп’ютер, роздруковані джерела для роботи в групах, картки з індивідуальними завданнями, презентація, фотоматеріали, відеоматеріали
Хід уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів вмінь учнів.
Проблемне питання уроку: Чи можна стверджувати, що в 1917 році в Україні починається національно - демократична революція?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Представлення теми та очікуваних навчальних результатів
Асоціативний кущ:
Зміни;
Докорінний переворот;
Зміна влади;
Народне народовладдя;
Хаос;
Кровопролиття;
Боротьба за владу;
Криваві сутички.
Отже, революція – це докорінний переворот, зміни; швидка зміна встановленого політичного, соціального чи економічного порядку суспільства здебільшого насильницьким способом.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Робота з термінами, поняттями та датами
План
1.Причини та рушійні сили Української революції.
2. Початок Української революції. Політичні партії в Україні.
3. Утворення Української Центральної Ради. М.С.Грушевський.
4 .Українізація армії. Вільне козацтво.
Самостійна робота з підручником. Скласти складний план у зошиті (с.46.)
V. Систематизація й узагальнення нових знань і умінь.
Розв’язання проблемного питання уроку, яке було поставлене на початку заняття
Учні висловлюють свої думки.
VІ. Інструктаж з домашнього завдання.
Прочитати §§ 6-7
Скласти хронологічну таблицю подій Української революції
Тема уроку: Розгортання Української революції. Генеральний секретаріат.
Мета:
Виявити особливості Української революції, її основні події, розкрити
зміст І та ІІ універсал;
Розвивати в учнів уміння аналізувати, зіставляти, робити висновки.
Сприяти формуванню національної свідомості учнів.
Виховувати в учнів громадську свідомість, сприяти утвердженню
ідеалів демократії, добра і справедливості. Виховувати вміння формувати й відстоювати власну позицію, вміння робити вибір.
Тип уроку: комбінований
Методи проведення: словесно-діалогічний, наочний, інтерактивний
Порядок розгляду учбового матеріалу: послідовний.
Методико – дидактичний інструментарій уроку: пояснення вчителя, підручник, презентація, фотоматеріали, відеоматеріали.
План уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Опитування домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів. Мотивація. Представлення теми та очікуваних навчальних результатів
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Робота з термінами, поняттями та датами
Автономія –
Універсал —
Самостійники -
План
1) Відносини УЦР із Тимчасовим урядом.
2) І Універсал Центральної Ради (робота з документом)
3) створення Генерального Секретаріату.
4) ІІ Універсал Центральної Ради: (робота з документом)
а) виступ самостійників;
б) загальнонаціональна криза.
V. Закріплення нових знань і вмінь учнів.
Учитель пропонує виконати вправу „Історичний ланцюжок”
VI. Підсумки уроку.
VII. Інструктаж з домашнього завдання. Прочитати §§ 7-8
Продовжуємо складати хронологічну таблицю подій Української революції
Організація учбової діяльності на уроці № 2
|
Робота учителя |
Робота учнів |
|
І. Організаційний момент Вітання. Учитель фіксує присутність учнів на уроці. ІІ. Опитування домашнього завдання. Учитель опитує учнів |
Учні готуються до уроку
Відповідають |
|
ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів. Повідомлення мети, теми та завдань уроку. Мотивація. Учитель задає запитання: Що таке автономія? Чим розрізняються автономія і федерація? Учитель повідомляє тему, мету та завдання уроку Мотивацію здійснюємо через з’ясування очікуваних результатів |
Учні відповідають
Учні занотовують тему уроку в зошит
Учні формулюють свої очікування від уроку |
|
ІV.Вивчення нового матеріалу: Учитель читає текст релаксаційної вправи Пояснення учителя Робота з термінами, поняттями та датами Робота з історичним документом Бесіда Робота зі статистичним матеріалом Пояснення вчителя Проміжний підсумок |
Учні виконують вправу
Учні занотовують у зошит Міркування учнів Роблять аналіз та співставлення Учні слухають
|
|
V.Закріплення нових знань і вмінь учнів. Учитель пропонує виконати вправу „Історичний ланцюжок” |
Учні передають папірець з завданням „Історичного ланцюжка”, ставлячи по одній відповіді від кожного члена команди Перемагають ті, що виявились найрозумнішими й найспритнішими |
|
VI. Підсумки уроку. |
Взаємооцінювання |
|
VII. Домашнє завдання. |
Записують в зошит |
Тема уроку : Українська Народна Республіка
Мета:
Розповісти про перебіг подій в Україні в листопаді—грудні 1917 р.; розкрити зміст і дати оцінку III і IV Універсалам УНР.
Розвивати вміння учнів визначати причинно-наслідкові зв'язки між історичними явищами та подіями.
Виховувати в них почуття поваги до історичного минулого України.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Методи проведення: словесно-діалогічний, наочний, інтерактивний
Порядок розгляду учбового матеріалу: послідовний.
Обладнання: підручник, комп’ютер, роздруковані джерела для роботи в групах, картки з індивідуальними завданнями, презентація, фотоматеріали, відеоматеріали
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Опитування домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів. Мотивація. Повідомлення теми та завдань уроку
Фронтальне опитування
1) У якому Універсалі УЦР було проголошено прагнення українців самостійно «порядкувати своїм життям»?
2) Коли було створено Генеральний Секретаріат і хто його очолив?
3) Хто такі більшовики?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Робота з термінами, поняттями та датами
Більшовики –
Агресія –
Ультиматум -
План
1. Прихід до влади більшовиків у Росії: позиція УЦР.
2. III Універсал. (робота з документом)
3. Внутрішня та зовнішня політика УЦР після проголошення Української Народної Республіки (УНР). (самостійна робота із підручником)
4. Кримськотатарський національний рух. Курултай і Кримська Народна Республіка.
V. Закріплення нових знань і вмінь учнів.
Бесіда за запитаннями
1) Якою була реакція УЦР на більшовицький переворот у Петрограді?
2) Які сили вели боротьбу за владу в Києві на початку листопада 1917 р.? Яким був результат цієї боротьби?
3) Коли було проголошено III Універсал УЦР? Які головні положення він містив?
VI. Підсумки уроку.
VII. Інструктаж з домашнього завдання. Прочитати § 10
Продовжуємо складати хронологічну таблицю подій Української революції
Тема розділу: 4. Демократичне суспільство та його цінності
Тема уроку: Демократична держава
Тема уроку: Громадянське суспільство. Громада
Тема уроку: Школа - простір демократії. Дитячі й молодіжні громадські об"єднання
Тема уроку: Практичне завдання. Якими мають бути правила шкільного співжиття
Під час викладання тем використовую такі методи і методичні прийоми навчання:
1.Інформаційно-рецептивний
- словесні(розповідь,пояснення,опис,бесіда,обговорення, дебати, повідомлення учнів);
- наочний: ілюстрація, демонстрація, робота з джерелами)
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, вільне висловлення думок.
2.Проблемно-пошуковий: що реалізується в активному залученні до проблемного навчання, експериментування, розвитку критичного мислення, самостійності суджень й творчого потенціалу.
3.Активні та інтерактивні методи навчання: рольові та ділові ігри (моделювання ситуацій і процесів, обговорення соціальних проблем і спільне їх розв'язання); робота із джерелами громадянознавчого змісту; аналіз кейсів; проєктування (розробка проєктів (індивідуально та групою); дискусії з актуальних суспільно значимих проблем, обговорення контроверсійних питань, дебати; учнівські конференції, збори, круглі столи (обговорення та прийняття рішень, що визначають основні напрямки діяльності); перегляд та обговорення фільмів; дослідження та презентації; он-лайн спілкування (форуми, блоги);
організація рефлексії учнів (обговорення, твори-роздуми, бесіди тощо).
Матеріально технічне обладнання: комп’ютер, екран, проектор.
Дидактичне забезпечення: джерела громадянознавчого змісту, опорні конспекти, презентації, фотоматеріали, відеоматеріали.
Міжпредметні зв’язки: історія України, всесвітня історія, правознавство.
Організація навчання учнів спрямовуватися на розвиток їхнього самопізнання, аналіз й оцінку ними суспільних явищ і процесів, осмислення власних життєвих орієнтацій на основі загальнолюдських цінностей.
Тема уроку: Демократична держава
Мета: розкрити сутність поняття «демократія», формувати вміння висловлювати власні судження та ставлення до ключових понять «демократія», «плюралізм», «безпосередня та представницька демократія», вибори, виборча система, проаналізувати рівень свободи особистості при демократичному політичному режимі ; розвивати комунікативні здібності учнів,
розуміти та пояснювати демократичні цінності.
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу
Методи проведення: словесно-діалогічний, наочний, інтерактивний, групова робота.
Порядок розгляду учбового матеріалу: послідовний.
Методико – дидактичний інструментарій уроку: пояснення вчителя, підручник, комп’ютер, презентація.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Підготовчий етап
1.1.Організаційний момент
- Оголошення теми ,представлення її змісту й очікуваних результатів
1.2. Актуалізація та мотивація навчальної діяльності
Евристична бесіда
Підтвердіть прикладами
ІІ. Основна частина
2.1. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу
«Мозковий штурм»
Характерні ознаки демократичного режиму
Передбачувані відповіді учнів
а) народ – єдине джерело влади
б) панування закону в усіх сферах суспільства
в) дотримання основних прав людини
д) багатопартійність
е) поділ влади на три гілки: законодавчу, виконавчу і судову
г) відсутність цензур
План
1.Демократична держава. Виникнення і зміст демократії.
2.Демократичні цінності. Загрози для демократії. Демократичні інститути.
3.Конституція та її призначення. Правова держава.
4.Законодавча, виконавча та судова влада в демократичній державі.
5.Вибори і референдум як інструменти демократії.
6.Роль політичних партій в демократичній державі.
Робота з поняттями - демократія, демократичні процедури, плюралізм, правова держава, влада, державна влада, пряма та представницька демократія, вибори, принципи виборчого права, референдум.
Види демократії (робота зі схемою)
Представницька Безпосередня
- Президент України - Вибори
- Верховна Рада - референдум
- представницькі органи - плебісцит та ін.
- місцевого самоврядування
Обговорення питання в класі: «Чи існує ідеальна демократія?»
Робота в групах. (робота з підручником)
1 група (працює онлайн). «Визначте принципи й цінності демократії» робота з таблицею (с.70)
2 група (працює в класі). «Що таке політичні вибори? Назвіть два основні види виборчих систем. Яка виборча система існує в сучасній Україні?» (с.68-71)
3 група (працює в класі). «Роль політичних партій в демократичній державі» (с.71)
Представлення та обговорення результатів роботи
Підсумкове завдання командам – за 5 хв. висловитися щодо
переваг та недоліків демократії
«Викресли зайве»
На дошці записані такі поняття : свобода, корупція, експлуатація, конституція, рівність, цензура, співпраця, конкуренція ідей, закон, ігнорування, соціальний захист, дискримінація, вибори, диктатура, правопорядок, кумівство, президент, багатопартійність.
2.2.Узагальнення і систематизація знань
Робота з таблицею «Місце демократії у Вашому житті»
|
|
Так |
Ні |
|
Чи відчуваєте ви повагу до себе з боку дорослих: батьків, учителів, знайомих ? |
|
|
|
Чи дорослі спільно з вами визначають ваші обов’язки вдома, у вашому класі, в школі ? |
|
|
|
Чи визнають дорослі за вами право висловлювати свою думку та дотримуватися її ? |
|
|
|
Чи дослухаються дорослі до ваших думок та думок ваших однолітків під час вирішення важливих питань у житті сім”ї школи ? |
|
|
ІІІ. Підсумковий етап.
«Закінчене речення»
Закінчити речення «Цінність демократії полягає у …»
Оцінювання роботи учнів відбувалося на всіх етапах уроку. Виставлення оцінок за урок.
Інструктаж з домашнього завдання. Прочитати Розділ 4. Тема 1.
Написати есе «Що треба зробити , щоб Україна стала зразком європейської демократії?»
Тема уроку: Громадянське суспільство. Громада
Мета: сприяти формуванню знань учнів про громадянське суспільство, його структуру і особливості функціонування в сучасній Україні та перспективи розвитку; отримання нових знань шляхом розгляду проблеми з різних точок зору, вибору оптимальних шляхів її розв’язання; виховання почуття причетності до історії своєї країни, поваги до державної влади, законів, Конституції України як Основного Закону держави; розвиток уміння вести дискусію, мати своє незалежне судження, аргументувати його, вміння вислухати опонента.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та умінь.
Методи проведення: словесно-діалогічний, наочний, інтерактивний, групова робота.
Порядок розгляду учбового матеріалу: послідовний.
Методико – дидактичний інструментарій уроку: пояснення вчителя, підручник, комп’ютер, презентація.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Підготовчий етап
1.1.Організаційний момент уроку
1.2.Перевірка домашнього завдання.
Фронтальне опитування по завданнях параграфа
1.3.Актуалізація опорних знань і вмінь учнів. Мотивація.
Актуалізація опорних знань, умінь та уявлень учнів ( Проводиться у формі онлайн-тестування на сайті «На урок» - 2 хв.)
Представлення теми та очікуваних навчальних результатів
ІІ. Основна частина
2.1. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу
План
1.Громадянське суспільство. Ознаки громадянського суспільства.
2. Громада. Роль громади в житті людини, суспільства, держави.
3.Громадянська участь. Роль громадянина у демократизації суспільства. Волонтерство.
Робота з поняттями. Громадянське суспільство — сукупність самостійних і незалежних від держави суспільних інститутів і відносин, які представляють волю та інтереси громадян.
Громада –
Громадянська активність -
Волонтерство -
Складові частини громадянського суспільства ще називають інститутами громадянського суспільства.
До них належать:
Робота в групах. Самостійна робота з підручником
1 група (працює онлайн). Якими є основні ознаки громадянського суспільства ? (с.76)
2 група (працює в класі). Що таке громада? Якими є особливості, функції та значення діяльності місцевого самоврядування? (с.80)
3 група (працює в класі). Що таке саціальна активність? Як соціальна активність впливає на діяльність державних органів?
Представлення та обговорення результатів роботи
2.2.Узагальнення і систематизація знань
Перегляд та обговорення відео – «Волонтерство»
Яка роль громадянина у демократизації суспільства?
Яку роль виконують волонтери в час війни?
ІІІ. Підсумковий етап.
Підведення підсумків уроку.
Оцінювання роботи учнів відбувалося на всіх етапах уроку. Виставлення оцінок за урок.
Інструктаж з домашнього завдання. Прочитати Розділ 4. Тема 2-3-4