Склад. Наголос. Основні правила переносу

Про матеріал
Розробка уроку орієнтує вчителя на формування творчої особистості учня. У розробці вміщено завдання , спрямовані на творчу співпрацю, діалог учителя з учнем, створення атмосфери зацікавленості на уроці. Завдання покращують логічне мислення, розвивають творчу уяву, зміцнюють знання з предмету. Окремі завдання можуть бути додані до тематичного оцінювання
Перегляд файлу

 

 

 

Тема. Склад. Наголос. Основні правила переносу

 

Мета уроку:

 - актуалізація знання учнів про мовну систему;

 - удосконалити вміння учнів ділити слова на склади, знаходити наголошений склад;

 - розвивати навики правильного переносу слів;

 - виховувати інтерес учнів до мови.

 

Тип уроку. Застосування знань, умінь і навичок.

Хід уроку

І. З`ясування емоційного стану й готовності до уроку (графічно).

ІІ. Оголошення теми й мети уроку.

Метод передбачення

На дошці висять аркуші паперу, які закривають тему уроку. На аркушах написані слова:

серця    дорога    лі-то    озе-ра 

 

серця    дорога    кві-ти    о-зе-ра

 

Питання стратегії передбачення:

 

  1. Чим  відрізняються однакові за написанням перші пари слів?
  2. Що спричинило таку різницю?
  3. Де ви зустрічались з таким поділом слів? (У Букварі)
  4. Чим відрізняється поділ останньої пари слів?
  5. Яка тема й мета уроку?

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання

“Аукціон питань”

 

Полягає в публічному “продажу з молотка” питань із пройденого на попередньому уроці матеріалу. “Продаж” здійснюється за знаннями-відповідями, а покупцем уважається той, хто останнім дасть правильну відповідь

 

Питання  для аукціону

  1. Який знак називається літерою (буквою)?
  2. Які існують знаки крім літер?
  3. Як називається розділ науки про мову, що вивчає знаки письма?
  4. Які літери завжди позначають два звуки?
  5. Які звуки можуть означати сполучення літер дж, дз?
  6. Який знак не позначає звука?
  7. Коли літери я, ю, є позначають два звуки?

 

 

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Метод дослідження

(Робота в парах)

Проведіть дослідження: поділіть слова на склади, простежте, скільки поштовхів повітря ви зробили, і з яких звуків утворився склад (голосних, приголосних).

   З тобою

Послухай, як струмок дзвенить,

Як гомонить ліщина.

З тобою всюди кожну мить

Говорить Україна.

Послухай, як трава росте,

Напоєна дощами,

І як веде розмову степ

З тобою колосками.

 

Послухай, як вода шумить –

Дніпро до моря лине, -

З тобою всюди кожну мить

Говорить Україна.

 

V. Засвоєння нових знань.

 

(Форма роботи – групова)

Етапи підготовки учнів до навчальної співпраці в групах

 

  1. Об`єднання учнів у чотири групи.
  2. Розподіл ролей між учнями всередині групи.
  3. Роз`яснення учням критеріїв оцінювання якості виконаної ними роботи.

 

1. Опрацювання теоретичного матеріалу

 Пояснення вчителем нового теоретичного матеріалу про склад із використанням опорних плакатів і схем.

 

 

 

 

 

 

 

 

Склад – це найменша вимовна одиниця, елементи якої тісно пов`язані між собою в артикуляційному і акустичному плані.

 

Склад може бути утворений з одного чи кількох звуків, один з яких обов`язково є голосним. Голосні звуки виступають у ролі складотворчих (складових) і утворюють вершину складу.

 

кількість голосних у слові

=

кількість складів

 

 

Решта звуків – нескладотворчі (нескладові).

 

 

СКЛАДИ

закінчуються на

 

 

 

 

голосний

ВІДКРИТІ

 

пе-ре-ко-ти-по-ле, ло-гі-ка

о-са, о-лі-я

 

приголосний

ЗАКРИТІ

 

ман-курт, прин-тер, ар-кан,

вар-тий, пов-зик

 

В українській мові переважають відкриті склади.

2. Кожна група складає матрицю  “Поняття про склад”.

 

Працює техніка номінальних груп (пояснення)

 

  • Вступ. Група сідає навколо стола, на якому є аркуш паперу із чітко сформульованим завданням. На цьому аркуші пізніше записуються пропозиції.
  • Самостійне обмірковування записування питань. Учні самостійно без консультацій записують у зошит свої пропозиції щодо сформульованого на аркуші завдання.
  • Запис ідей у таблицю. Учні записують питання в тому формулюванні, у якому вони прозвучали. Вони мають право відхиляти ті, які вже прозвучали й дописувати нові.
  • Озвучування матриці доповідачем із групи.

 

 

 

 

 

Матриця “Поняття про склад”

Питання до теоретичного матеріалу

Відповідь

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Матриця “Поняття про склад” допоможе учням при повторенні цього матеріалу на наступному уроці методом взаємних запитань або про написанні експресс-диктанту.

 

VІ. Закріплення знань і вироблення вмінь

 

1. Метод розшифровування

 

 Прочитайте подані прислів`я. Що потрібно зробити, щоб це завдання полегшити першокласнику? (Поділити на склади)

 Поділіть кожне слово на склади, користуючись опорними схемами, матрицею й додатковою  таблицею поділу слів на склади.

 (Таблиця поділу слів на склади знаходиться в кожної групи)

 

Поділ слів на склади

 

Хоча здебільшого ми ділимо слова на склади інтуітивно, але поділ на склади не довільний. Пам`ятай: звучність зростає до вершини складу + діє тенденція до відкритого складу + тенденція до милозвучності + впливає наголос. Порівняй:

 

 

 

 

 

Звуки між голосними

Попередній склад

 

Наступний склад

Приклади

будь-який приголосний

а

-

сонорний   а

дзвінкий

глухий    

ру-да, ли-па, ме-ло-ді-я, ча-ри

сонорний + сонорний дзвінкий глухий

а сонорний

-

сонорний   а

дзвінкий

глухий    

мір-ка, тур-бо-та, пор-вав, гар-ний

два дзвінкі або два глухі

а

-

два дзвінкі а

або

два глухі

трі-ска, дру-жба,

 ба-штан

кілька приголосних

перший    

     приголосний

-

решта   а приголосних

ба-шта,

сес-трам, ос-трів, за-здрю

наголошений попередній склад ніби “притягає” один звук

сонорний  / дзвінкий + глухий

а сонорний

     або дзвінкий

-

глухий        а

міл-ко, вез-ти, (порівняй – ве-сти)

глухий /

дзвінкий +

сонорний

а

-

глухий/       а

дзвінкий +

сонорний

ви-шня,пі-сня, бі-гла , ля-гла

подвоєні приголосні

а

-

подвоєні     а

приголосні

зі-лля, зна-ння, е-кра-нний, о-ббіг

 

1-

тінь

слід

три

брат

 і

2-

ри-ба

по-ра

го-ріх

спо-сіб

хо-ча

3-

за-ти-шшя

пи-ща-ти

лі-щи-на

ме-дун-ка

ко-пі-я

4-

ка-ні-ку-ли

не-са-мо-хіть

пе-ре-лі-сок

о-бо-ро-на

за-зда-ле-гідь

5-складові й більше

по-чи-на-ти-ся

по-не-во-лен-ня

пе-ре-су-ва-ти-ся

вій-сько-во-зо-бов`-я-за-ни-ми

 

 

 

1 група. Кра-си-во-ю й ща-сли-во-ю лю-ди-на в пра-ці ста-є.

 

2 група. Не о-де-жа кра-сить лю-ди-ну, а доб-рі ді-ла.

 

3 група. Ма-лень-ка пра-ця кра-ща за ве-ли-ке без-ді-лля.

 

4 група. З доб-рим дру-жись, а ли-хих сте-ре-жись.

 

2. Метод конструктора

 

Картки із завданнями для кожної групи:

 

 

 

1 група.

Конструктор “Слово”

 

 1     3        6       2    5     3     6       2      5      4       3      1

Від, как, бро, ка, не, циф, ви, вун, бо, тус, ра, стань

 

  1. Визначте, який за характером склад: відкритий чи закритий (позначте над кожним із них букву “В” або “З”).
  2. Сконструюйте зі складів слова

(Відстань, кавун, кактус, брови, небо, цифра)

 

 

2 група.

Конструктор “Слово”

 1     4     5       7      2      2     3     2      4,7   5    6   3

 Лі, ра, лам, нім, бук, ва нок, дер, ка, па, ки, ві

  1. Визначте, який за характером склад: відкритий чи закритий (позначте над кожним із них букву “В” або “З”).
  2. Сконструюйте із складів слова

(Ліки, лідер, кара, лампа, буква, вінок, німка)

 

 

3 група.

Конструктор “Слово”

 3,6   1     5     1         2       3      5,6    4     4     2      6    

Зе, зо, по, шит, гонь,  мля, ле, пи, ти, во, ний

  1. Визначте, який за характером склад: відкритий чи закритий (позначте над кожним із них букву “В” або “З”).
  2. Сконструюйте із складів слова

(Земля, зошит, поле, вогонь, пити, зелений)

 

 

4 група.

Конструктор “Слово”

 2     4,5    7     1    5     3     2     4,5, 6     1    3,7    6     

Са, мо, ни, м`я, ні, да, док, тор,  чик, во, ба

  1. Визначте, який за характером склад: відкритий чи закритий (позначте над кожним із них букву “В” або “З”).
  2. Сконструюйте зі складів слова

(Садок, мотор, м`ячик, вода, торба, монітор, вони)

 

 

3. Опрацювання теоретичного матеріалу про поділ слів на склади для переносу             

Метод “Я – тобі, ти – мені”

  • Кожен спікер своєї групи отримує картку з інформацією (правилом) про поділ слів на склади для переносу.
  • Спікер спочатку знайомить із правилом “свою” групу, а потім “чужу”. Переконавшись у засвоєнні матеріалу всіма членами кожної групи, повертається до “своєї”.
  • Члени “своєї” групи знайомлять спікера з набутими під час навчання знаннями.
  • Застосовуючи усне опитування членів груп учитель переконується в засвоєнні учнями даного теоретичного матеріалу.

Картки з інформацією для спікерів груп

 

1 група. Одну букву не залишаємо в попередньому й не переносимо в наступний рядок. Не можна переносити такі слова: око, яма, мрія.

2 група Не можна розривати дж, дз, якщо вони позначають один злитий звук.. Наприклад: гу-дзик (а не гуд-зик), ра-джу (а не рад-жу). Якщо дж і дз  позначають два звуки (це буває на межі префікса й кореня), за переносу їх можна розривати: під-земний.

3 група. Не можна розривати буквосполуки йо, ьо: ма-йор, синьо-го.

4 група. Скорочення за переносу не відриваємо від слів, яких вони стосуються: І.Я.Франко, 2006 р., 10 кг.

 Слова з подвоєними буквами можна переносити так: жит-тя, жи-ття. При подвоєнні літер на межі значущих частин слова можливий тільки один перенос: без-земельний.

 

4. Тренувальні вправи

Прийом «Какографії»  і «Я так думаю…»

Виправте помилки в поділі слів на склади для переносу. Обгрунтуйте виправлення за допомогою прийому “Я так думаю”.

В основі цього прийому лежить інтерактивна технологія навчання “Прес”. Відповідь будується за такою схемою:

Я вважаю, що...

Тому, що...

Отже, таким чином...

 

«Какографія»  для кожної групи

1 група. Знай-омий, сль-ози, жит-тя, від-звук

2 група. Бульй-он, дз-ьоб, настін-ний, ход-жу

3 група. Серй-озний, операці-я, Украї-на, я-скравий

4 група. Гуд-зик, ім`-я, зі-лля, 3-кг

 

5. Опрацювання теоретичного матеріалу про наголос у словах

Мотиваційний момент

 

Учитель читає вірш-загадку Д. Білоуса про наголос.

Хто про себе так говорить?

 

Хто про себе так говорить?

Я всесильний, я могутній,

Хай дізнаються присутні,

Що в крані фонетичній

Я на службі довговічній.

Славний радник Королеви

У палаці кришталевім

Словам значення міняю

Словоформи обираю.

Буде мука чи мука -

 

Визначить моя рука.

Води є, нема води.

Розберись й розсуди

Чи важливий я чи ні

В фонетичні стороні.

 

Питання до учнів:

Хто про себе так говорить?

Чи важливий наголос?

 

6. Пояснення вчителем теоретичного матеріалу про наголос з застосуванням схеми.

 

 

НАГОЛОС

 

 

 

 

Вільний

                                 

книжка

                           ′          

писати

                                         ,

паперовий

Рухомий

               ,            ,

рука – руки (зміна форми)

                    ,                ′                

дорога – дорога (зміна значення)

Подвійний

                            ,

помилка

                    ,

помилка

                    ,

завжди

                                   ,

завжди

Ознайомлення з наголосом в орфоепічному, орфографічному, тлумачному словниках.

7. Прийом «Лови помилку».

Прослухайте оповідання, складене учнем. Неправильно наголошені слова випишіть. Поставте наголос.

                                             ′                                               

  Серед стрімких скель стояв високий лицарський замок.  Його оточував

                                                   ,

 глибокий рів та земляний насип. Дістатися до палацу можна було вузькою

           ,                                                                       ,               

дорогою.  Підніматися нею було справжньою мукою. Дорога петляла між

                                                                               ′ ,

проваллями. Їхнє дно нагадувало справжнє пекло.

 

VІІ. Узагальнення вивченого на уроці

«Лабораторія складу»

Індивідуальне завдання для кожного члена групи.

 

Розгляньте ілюстрації до літературних творів українських письменників. Доберіть п`ять слів, які асоціюються із цими малюнками. Відправте кожне слово до лабораторії складу для дослідження.

Картки для дослідження (індивідуальна робота)

«Лабораторія складу»

Дослідники: група №     П.І. учня

 

Слово

Дослід

 

 

 

Кількість складів

 

 

 

 

Поділ слова на склади

 

 

 

Склади для переносу

 

 

 

Відкриті склади

 

 

 

 

Закриті склади

 

 

 

 

Наголошений склад

 

 

 

 

Оцінка___________

VІІІ. Оцінювання учнів відповідно до результатів засвоєння навчального матеріалу.

Картка

оцінювання роботи учня в групі

Дата:_________________

Прізвище, ім`я:_________________

 

Критерії оцінювання

Самооцінка

Оцінка членів групи

Підсумкова оцінка вчителя

Я спільно з іншими працював над досягненням загальних цілей

 

 

 

 

 

 

Я ретельно сам працював над завданням

 

 

 

 

 

 

Я підбадьорив інших

 

 

 

 

 

 

 

ІХ. Домашнє завдання. Запишіть вірш про мову. Поділіть кожне слово на склади, поставте наголос.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

doc
Додано
4 квітня 2021
Переглядів
1052
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку