УРОК №4
Тема : Складання таблиць додавання і віднімання числа 3 . Задачі на збільшення і зменшення числа на кілька одиниць .
Мета : Формувати вміння складати таблиці додавання й віднімання числа 3 ; продовжити роботу над складанням задач на збільшення й зменшення числа на кілька одиниць ; розвивати математичне мовлення ; виховувати культуру оформлення письмових робіт , інтерес до навчання .
Обладнання : комп’ютерний проектор, проекційний екран , комп ‘ютерна підтримка зі слайдами виставленими на ручне управління з дистанційним керуванням , роздатковий матеріал
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організація класу .
Слайд № 1
У художній майстерні художника жив Олівець – Малювець . Довгий час він був вірним помічником свого майстра . Ось одного разу він сам вирішив помалювати . Намалював павича , але розфарбувати забув .
Коли павич поважно вийшов в сад , то всі почали з нього насміхатися , говорили , що він не гарний.
Слайд № 2
Побіг наш поважний птах до фонтану , глянув у воду . І справді – всі казали правду . Та раптом з води випливла Золота рибка . Вона пожаліла павича і пообіцяла йому допомогти . Але натомість він повинен виконати завдання . Тоді Золота рибка перенесе його до будиночка фарб .
Ну що , допоможемо павичеві ?
ІІ. Повторення вивченого матеріалу .
Слайд № 3
Гра « Крапелька»
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()


![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()


Слайд № 4
10-1=*-2=*+1=*-2=*-1=*-1=4
9-2=*+1=*-3=*+2=*-4=3
- Ми справилися із завданням . Золота рибка виконала обіцянку і павич опинився біля будиночка фарб. Але двері не відчиняються . Вони зачинені чарівним замком . Щоб його відкрити , ми маємо розв’язати задачу.
Слайд № 5
Спочивали в холодку .
А вечірньої пори
Білка ще принесла 3 .
Так до ранку пролежали .
Скільки всіх горішків стало ?
Слайд № 6
Скрекотіли , скрекотіли ….
Глянь ! Он три іще летять ,
Скрекотух вже стало ….
Слайд № 7
Їх пасе мала Маруся .
7 гусей ще біля броду ,
3 вже увійшли у воду .
Ми попросимо дітей ,
Полічіть усіх гусей !
- Молодці , діти ! Ви правильно розв’язали задачі і чарівний замок відкрили .
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом .
Слайд № 8
- Що побачив павич біля будиночка ? ( Галявину з квітами і над ними літали метелики )
- Скільки метеликів він нарахував ? (3)
Із промінцем метелик встав ,
Крила сонцю показав .
Як поглянеш добре ти ,
То побачиш цифру 3.
- Запишемо рядочок цифри 3 .
( Учитель показує зразок написання цифри 3 на дошці і на слайді ).
Слайд № 9
Он летять до годівниці.
Скільки птахів , підкажіть ,
Будуть вдячні за обід ? 1+3=4
Слайд № 10
Посідали на вагони ю
Чих – пах , ту-ту-ту .
Скільки птахів разом тут ? 2+3=5
Слайд № 11
На лужку – ще три овечки .
Полічи окремо цих .
Скільки разом їх усіх ? 3+3=6
Слайд № 12
На обід гриба знайшов .
Під березою – чотири,
Три грибочки – під дубком .
Скільки їх було разом ? 4+3=7
Слайд № 13
Змалювала вмить Олена .
І спитала : « Скільки в мене
Тут усіх дерев зелених ?»
Полічить вона не може .
Хто Оленці допоможе ? 5+3=8
Слайд № 14
Шість берізок , три дубочки .
Рахувати сам не вмів
І зозулю попросив .
Почала вона літати ,
Почала вона кувати ,
Та не може полічить .
Нумо , ви допоможіть ! 6+3=9
Слайд № 15
7 бичків і 3 телички .
Хай вони поп’ють води ,
Полічи теляток ти . 7+3=10
- Зверніть увагу ! Другий доданок у кожному прикладі незмінний , а перший доданок збільшується на 1. Що відбувається із сумою чисел ? ( Вона теж збільшується на 1 ).
Слайд № 16
Із прикладу на додавання діти складають приклади на віднімання . Малюнки на слайдах . Діти записують приклади у зошит.
- Прочитайте кожний приклад . Порівняйте із числом від якого відняли 3 .
Фізкультхвилинка .
З павичем ми крокували ,
Дружно вправи розв’язали ,
Відпочити час настав .
Вліво , вправо , поверніться ,
Нахиліться й підніміться !
Руки вгору , руки в боки ,
І зробіть чотири кроки .
Веретеном покрутіться .
Раз-присядьте , два-присядьте
І на місце тихо сядьте .
Фарбам так сподобалася фізкультхвилинка , що вони одразу пофарбували павичеві голівку і грудки в червоний колір .
Слайд № 17
- Знайдіть приклади з відповідями 4; 6 ; 9 .
- Яке число стоїть між 7 і 9 ?
- Прочитайте приклади з такою відповіддю .
Слайд № 18
За вашу гарну роботу отримав павич нагороду . Жовтий колір на крильця і дзьобик .
Слайд № 19
- Прочитайте тільки відповіді кожного стовпчика ( у першій таблиці відповіді становлять числа від 4 до 10 , а в другій – від 1 до 7 .)
- Порівняйте з таблицями додавання й віднімання 1 і 2 .
Висновок . Кожна наступна таблиця на один приклад коротша.
- Затуліть лінійкою відповіді першого стовпчика . Прочитайте приклади від початку і до кінця , називаючи відповідь .
- Затуліть лінійкою відповіді другого стовпчика . Прочитайте приклади з кінця до початку , називаючи відповідь .
Фізкультхвилинка ( Пальчикова гімнастика « Курочка» )
Вийшла курочка гуляти , ( Плескаємо руками по колінах )
Свіжої травички поскубати ,
А за нею малята - ( Ідемо пальчиками )
Жовті курчата,
Ко-ко-ко , ко-ко-ко,
Не ходіть далеко ! ( Погрожуємо пальчиком )
Лапками гребіть , ( Загрібаємо ручками )
Зернята шукайте . ( Клюємо пальчиками зернятка)
З’їли товстого жука , ( Показуємо руками , який товстий жук )
Дощового черв’ячка ,
Випили водиці . ( Показуємо , як черпаємо воду і п’ємо )
За яскраву фізкультхвилинку оранжевий колір засяяв на животику у павича .
IV. Закріплення вивченого матеріалу .
(Записуємо в зошит )
- Щоб крильця зафарбувати , треба приклади розв’язати .
- Давайте допоможемо птахові .
Слайд № 20
6+1+3 7-2-3 8-2+3 1+3+3
0+3+3 9+1-3 6-1-3 5+1-3
За вміння вами обчислювати вирази синя фарба пофарбувала частково хвостика .
Складання , розв’язування і запис задач у зошит. Повторення складових частин задачі .
- Колір у хвоста додати , треба задачі розв’язати . Трохи кольору у хвоста додає блакитна фарба .
Слайд № 21


5книг ? , на 3 менше
- Скільки книг лежало на столі ? (5)
- Скільки книг лежало у портфелі ? (на 3 менше)
- Як дізнатися скільки книг у портфелі ? ( 5-3=2)
- Чому виконали дію віднімання ?
- Назвіть відповідь задачі .


2. Слайд № 22

7 яблук ? , на 3 більше
- Скільки яблук у Тані ? (7)
- Скільки яблук у Віті ? ( на 3 більше )
- Чи можемо ми дізнатися скільки яблук у Віті ?
- Яку дію для цього виконаємо ? ( 7+3)
- Чому виконали дію додавання ?
- Назвіть відповідь задачі .
- Що означають слова « на….менше» , « на…..більше» ?
- Чому в першій задачі віднімали ? Чому в другій задачі додавали ?
- Як зміниться розв’язання задачі , якщо слова «на… більше» замінити на слово «на…. менше»?
Пальчикова гімнастика.
Поаплодуємо собі за виконану роботу .
3.Самостійна робота .
Слайд № 23
Залишились ще пір’їнки . Зробіть з павича картинку .
3+3=□ 4-3=□ 4+3=□
8-3=□ 7-3=□ 6+3=□
10-3=□ 5+3=□ 9-3=□
В кінці фронтальна перевірка . Слайд № 23
Ось наш павич став – картинка ! Слайд № 24
4.Робота в парах . Гра « Чарівні фігурки».
- Складіть квадрат із трикутників , ялинку із трикутників .
V. Підсумок уроку .
Павича розфарбували ?
Дуже добре працювали ?
Яку цифру ми писали ?
І які таблиці ми складали ?
Вам сподобалось усім ?
Павич радий кольорам.
Щиро дякує він вам !