УРОК №8
Тема : «Складання таблиць додавання й віднімання числа 5 . Складання й розв’язування прикладів і задач . Задачі на збільшення , зменшення числа на кілька одиниць» .
Мета : ознайомити учнів з таблицями додавання і віднімання числа 5 ; формувати навички розв’язування задач на збільшення й зменшення числа на кілька одиниць ; розвивати математичне мовлення ; виховувати культуру оформлення письмових робіт , інтерес до навчання .
Обладнання : комп’ютер , проектор , проекційний екран , відео фрагментів мультфільму , слайди , таблиці .
Тип уроку: Урок формування умінь і навичок
Хід уроку
І . Організаційний момент .
І сувора , й солов’їна Математики країна ,
Праця тут іде завзята , будем спритно рахувати .
Ледарів у нас немає , всі все вміють , всі все знають .
Вирушаємо у путь , нас цікаві речі ждуть .
Слайд № 1
ІІ. Повторення вивченого матеріалу .
Слайд № 2
- Наш герой кудись поспішає . З’ясуємо , як пролягає його шлях .

5+5 3+6
10-6 9-2
4+4 7-4
8-5 3+2
Показ відео фрагмента .
2.Віршовані задачі .
Слайд № 3
Три в нас курочки живе ,
Два курчатка і собачка ,
Кошеня , сердита качка .
А наш чорний кіт Івась
Все питає : «Скільки нас ?»
Біля тину – дві Христинки ,
Біля річки – дві Марічки ,
А на лузі – дві Ганнусі,
Тих дівчаток – ой , багато !
Порахуйте їх , малята .
3.Гра « Хто швидше».
- Діти ! Наступне завдання – це гра « Хто швидше». Ми маємо виконати його , щоб допомогти Буратіно . Адже він тільки збирається іти до школи . Тому нам потрібно показати , як справжні школярі обчислюють приклади .
( Біля дошки дві команди )
![]()
![]()
![]()
![]()
І- 3+3= +2= -5= +5= +2= -6= 4
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
ІІ- 7-4= +2= -4= +6= -4= +3= =6
4.Робота з індивідуальними картками
Картка 1 Картка 2
а ) Заповнити пропуски :
![]()
![]()
![]()
9= + 7= +
![]()
![]()
![]()
10= + 6= +
![]()
![]()
![]()
8= + 10= +
б ) Поставити знаки >,<,=
4+4*8 3+3*6
3+2*4 6+3*4
7-2*8 5+2*3
- Молодці ! Попрацювали гарно . Отже помандруємо далі .
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом .
Слайд № 4
- Дорогі мої школярики ! Буратіно привів нас на квіткову галявину . Які гарні і пахучі тут квіти.
- Для того , щоб росла квітка , потрібен дощик . Яка краплинка упаде на квіточку з серединкою 5 ?
( Діти називають суму чисел , яка дорівнює 5 )
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
-З яких чисел складається число 5 ?
2. Каліграфічна хвилинка .
Слайд № 5
- Настав час показати Буратіно , що ми вміємо каліграфічно писати цифри .
Ось і вийшла погулять ,
На папері цифра 5 .
Руку вправо простягнула ,
Ніжку бубликом зігнула .
Письмо цифри 5 .
Ця цифра має три елементи . Починаємо писати пряму похилу близько середини верхньої частини клітинки і ведемо до середини . Не відриваючи руки , описуємо правий півовал , який не торкається правої сторони клітинки . Від першого елемента пишемо горизонтальну лінію .
-У давнину мешканці Риму вигадали свій запис чисел , а п’ятірку – саме так .
Відведіть великі пальці кожної руки вбік . Ви помітили – великий та безіменний пальці утворили цифру V.
3 . Повторення про непарні числа .
Слайд № 6
- Яке число 5 ( непарне )
- Які серединки будуть поряд у квіточках ? ( Непарні числа 1 , 3 , 7 , 9 )




![]()
![]()
![]()
![]()
4 . Складання таблиць додавання і віднімання числа 5 .
Слайд № 7
- Буратіно крокував по стежині і прийшов у гості до Мальвіни . Вона дівчинка розумна , вихована , ввічлива .
- Мальвіна хоче навчити Буратіно додавати й віднімати число 5 .
- Він не любить вчитися , часто ледарює , тому в нього виникають труднощі . Щоб допомогти нашому герою , потрібно пригадати компоненти дій при додаванні та відніманні чисел .
ДОДАВАННЯ ВІДНІМАННЯ
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
5+2=7 7-5=2
Доданок доданок сума зменшуване від’ємник різниця
Додавання числа 5 Віднімання числа 5
Доданок : 1 , 2 , 3 , 4 , 5 . Зменшуване : 10 , 9 , 8 , 7 , 6 ,
Доданок : 5 , 5 , 5 , 5 , 5 . Від’ємник : 5 , 5 , 5 , 5 , 5 .
Сума : 6 , 7 , 8 , 9 , 10 . Різниця : 5 , 4 , 3 , 2 , 1 .
Слайд № 8
Он летять до годівниць .
Скільки птахів , підкажіть ,
Будуть вдячні за обід ? 1 +5=6
Слайд № 9
2 горобці – 5 снігурів .
Хто може скласти лік птахам –
Всім горобцям і снігурам ? 2+5=7
Слайд № 10
І шукала жаб собі .
Три - сховались у траві ,
П ‘ять - в осоці молодій .
Скільки жабок заховались ,
Щоб лелеці не дістались ? 3+5=8
Слайд № 11
Подивіться, угорі
На ялинці – снігурі .
Тут-4 і 5 – там .
Дайте лік всім снігурам . 4+5=9
Слайд № 12
У акваріумі в школі
Є 5 рибок золотих .
Ще 5 рибок дасть Микола .
Скільки стане їх тоді ? 5+5=10
Віднімання :
Слайд № 14
10 хлопчиків завзято
Про щось сперечались .
5 покликали до хати ,
Скільки їх зосталось ? 10-5=5
Слайд № 15
По гриби їжак пішов
9 маслюків знайшов.
5 поклав у кошик ,
А на спину решту ноші .
Скільки рижиків усіх
На голках везе своїх ? 9-5=4
Слайд № 16
Якось бігло через ліс 8 кіз
5 були з них білі – білі ,
Ну а решта – сірі-сірі.
Скільки бігло через ліс сірих кіз ? 8-5=3
Слайд № 17
Було у Іринки 7 ягід малинки
5 ягідок з ‘ їли
А скільки лишили ? 7-5=2
Слайд № 18
Я аж 6 троянд зірвала .
5 троянд Лілі дала.
Підрахуйте , діти , швидше ,
Скільки їх у мене стало ? 6-5=1
- Прочитайте приклади І стовпчика від початку до кінця , називаючи відповідь .
- Прочитайте приклади ІІ стовпчика з кінця до початку , називаючи відповідь .
Фізкультхвилинка .
Хто ж там , хто вже так втомився
І наліво похилився ?
Треба дружно всім нам встати ,
Фізкультпаузу почати .
Буратіно потягнувся ,
Раз нагнувся , два нагнувся .
Руки в сторони розвів –
Мабуть , ключик загубив .
А щоб ключик відшукати ,
Треба нам навшпиньки стати .
Покрутитись , повертітись .
Пострибали , пострибали ,
Раз – присіли , другий – встали .
Всі за парти посідали ,
Вчитись знову ми почали .
5 . Робота в зошиті .
- Буратіно вирішив , що з прикладами справиться сам . Подивіться на його роботу . Чи правильно розв ‘ язав ? Знайдіть помилки та обчисліть правильно .
Слайд № 19
8-5=2 10-6+5=8
4+5=10 6-5+6=7
10-5=5 5+3-4=2
( Учні записують приклади в зошит .)
6 . Розв ‘ язування прикладів з коментуванням .
3+5-2 9-5+1 5+4-1 10-2-5
6 . Робота з текстовими задачами .
Слайд № 20
Учитель читає умову задачі . Учні повторюють умову і запитання задачі . Скорочений запис на екрані .
І квітка- 2 м .
ІІ квітка - ? , на 5 м . більше
На першій квітці сиділо 2 метелика , а на другій – на 5 метеликів більше . Скільки метеликів сиділо на другій квітці ?
- Про що йдеться в задачі ?
Скільки метеликів на першій квітці ?
Скільки метеликів на другій квітці ?
Про що запитується в задачі ?
Яку дію виконаємо , щоб розв ‘ язати задачу ? Чому ?
( Учні записують розв’язок задачі та звіряють з екраном )
Слайд № 21
На першому листочкові сиділо 5 сонечок , а на другому – на 3 комашки менше . Скільки сонечок сиділо на другому листочкові ?
- Про що йдеться в задачі ?
- Скільки комах на першому листочкові ?
Скільки сонечок на другому листочкові ?
- Про що запитується в задачі ?
- Яку дію виконаємо , щоб розв’язати задачу ? Чому ?
( Учні записують розв’язок задачі в зошит і звіряють з екраном )
- Порівняйте розв’язання задач .
- Чому першу задачу розв’язували додаванням ?
- Чому другу задачу розв’язували відніманням ?
Буратіно не захотів більше вчитися і почав бавитися . Мальвіна вирішила зачинити його в комірчині.
Пальчикова гімнастика .
Ми ділили апельсин .
Багато нас , а він –один .
Ця часточка - для їжака ,
Ця часточка – для чижа ,
Ця часточка – для кошенят .
Ця часточка – для бобра ,
А для вовка – кожура .
IV. Закріплення вивченого матеріалу .
Слайд № 22
1 . Задача
Коли Буратіно йшов до комірчини , він помітив , що в будиночку Мальвіни 6 вікон , а в комірчині – на 5 вікон менше . Скільки вікон в комірчині ?
- Домалюйте кількість вікон у комірчині . ( Учні працюють в індивідуальній картці . )
2 . Правило .
- Виведемо правило . Яку дію потрібно виконувати за умови :
Більше на ………. Додавання
Менше на ………. Віднімання
3 . Завдання .
Слайд № 23
Щоб вийти з комірчини Буратіно потрібно підібрати правильний ключ . А для цього потрібно правильно виконати наступне завдання . « Постав знаки >,˂, = .»
( Учні виконують завдання і перевіряють правильність виконання на екрані . )
2+2 * 7 4+3*6 9*6-5
4+5 * 4 3+5 * 7 7 * 9-5
4 . Геометричний матеріал .
- Накресліть відрізок довжиною 9 см і другий – завдовжки 5 см .
V . Підсумок уроку . Рефлексія .
Слайд № 24
- Ми справилися з усіма завданнями . Отримали ключика
-І ось Буратіно на волі . А подумки він пригадує події цього дня .
Допоможемо йому ?
- Яку тему Мальвіна пояснювала Буратіно ?
- Повторимо таблиці додавання і віднімання числа 5 .
- Який вид задач ми розв’язували ?
- Що нового запам’яталося на уроці ?
- Ви всі були уважні , активні , тому ми змогли допомогти Буратіно .