УРОК №7
Тема. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 4. Задачі на знаходження суми та остачі. Кругові приклади.
Мета. Закріпити знання таблиць додавання і віднімання числа 4, формувати навички швидких обчислень, вправляти учнів у розв’язуванні на знаходження суми та остачі;
розвивати увагу, логічне мислення, самостійність, спостережливість;
виховувати інтерес до вивчення математики, формувати навички старанного і охайного письма, здорового способу життя, виховувати почуття гордості за рідну країну.
Обладнання. План уроку в малюнках, таблиця додавання і віднімання числа 4, матеріали для усної лічби, предметні малюнки, сюжетні малюнки ( Євро- 2012», «Талісмани чемпіонату»), схеми задач, геометричний матеріал, «чарівні м’ячі» із завданнями, картки для роботи в групах, мультимедійний проектор, слайди.
Тип уроку. Засвоєння вивченого матеріалу.
Хід уроку
Слайд №1
– Любі діти, до нас в клас
Завітали гості щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
(Діти вітаються до гостей)
– У школі справу хоч яку
Починаємо по дзвінку.
Тож хвилинки не втрачаємо,
І урок наш починаємо.
Думаємо швидко.
Відповідаємо чітко.
Один одному допомагаємо.
Математично - футбольну гру починаємо.
– З яким настроєм ви починаєте роботу? Покажіть це.
II. Мотивація навчальної діяльності
– На малюнку ви бачили, що діти грають у футбол. І ми сьогодні на уроці будемо говорити про незвичайну подію. Наша Україна виборола почесне право приймати у себе чемпіонат Європи з футболу у 2012 році. (Проектуються слайди 3, 4)
– Завдання будемо виконувати ось за таким планом (на дошці прикріплений малюнковий план уроку, до кожного малюнка прикріплений елемент розрізаного футбольного м’яча). Якщо виконаємо завдання з м’ячиком, то отримаємо частину чарівного м’яча і дізнаємося цікаве про грандіозну футбольну подію
III. Актуалізація опорних знань
– Всі спортсмени на тренуваннях роблять розминки. А ми на уроці математики зробимо математичну розминку. Ці завдання вам приніс песик Тимко, що готується стати справжнім футболістом
1. Гра «Гімнастика для розуму»
– Допоможемо песику правильно назвати пропущені числа на м’ячиках. Запишіть числа в зошит.
– Обведіть у м’ячик цифру, що позначає число, з яким ми вивчили таблицю додавання і віднімання на попередньому уроці (4).
Слайд №5
2. Оголошення теми і завдань уроку
– Сьогодні на уроці ми будемо розв’язувати різні приклади, щоб закріпити таблицю додавання і віднімання числа 4 та розв’яжемо задачі на знаходження суми й остачі.
3. Гра «Так - ні». Що ви знаєте про число 4.
– Число 4 позначає три предмети ? (Ні)
– Число 4 позначає чотири предмети ? (Так)
– Сусіди числа 4 – 3 і 5 ?
– Наступне число після 4 – 6 ?
– Наступне число після 4 – 5 ?
– Склад числа 4 – 1 і 2 ?
– Склад числа 4 – 2 і 2 ?
– Склад числа 4 – 1 і 3 ?
4. Гра на увагу
– Футболісти на тренуванні вчаться набивати м’яча. А ви полічіть, скільки разів у песика стрибає м’ячик (4).
– Назвіть число на 3 більше.
– Назвіть число на 2 менше.
4. Завдання у темряві.
– Опустіть голівки, заплющте очі. Слухайте уважно: песик задумав число, яке складається із 4 і 6. Покажіть пальчиками це число (10).
5. Гра «Продовж речення»(гра проводиться з м’ячиком) Слайд №6
– Червоний м’яч більший за …(синій. жовтий)
– Жовтий м’яч менший за…(червоний, синій)
– Справа від червоного м’яча лежить…(жовтий)
– Зліва від червоного м’яча лежить…(синій)
6. Порівняння. Слайд №7
– Чого більше?
– На скільки більше?
ФІзкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
До сусіда посміхнись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть,
Краще спинку ви прогніть
І спокійно руки опустіть.
Розведіть їх в сторони,
Плесніть кілька роз
Й за роботу . Все гаразд!
7. Складання і розв’язування задач за малюнками Слайд №8
Повторення алгоритму:
1) розглядаю малюнок;
2) вивчаю ситуацію;
3) міркую, яке запитання можна поставити до задачі;
4) складаю задачу
– Ви дуже гарно виконали це завдання і отримуєте частинку м’яча та послухайте цікавинку про Євро – 2012. до цієї події в нашій країні підготовлено 4 стадіони. (Проектується слайд 9)
IV. Робота над темою уроку
1. Розв’язування прикладів: Слайд №10
а) повторення складу числа 4;
а) робота в групах
– Футбол – це гра, де панує дружба і взаємодопомога. Ми з вами створювали проект «Здоровий спосіб життя. Рух і здоровя» і ви знаєте, що є й інші види спорту, де грає команда. От і ми з вами попрацюємо в групах і повторимо ще раз таблицю додавання і віднімання числа 4. Треба розв’язати приклади і за допомогою шифру дізнатися, хто ще потрапить у футбольну команду. Слайд №11
|
А |
У |
С |
І |
М |
К |
В |
Л |
С |
Т |
Н |
|
0 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
8-4 4+5 8-4 2+4 5-4
7-4 7-4 6-4 3+4 3+4
1+4 8-4 5+4 4-4 4-4
0+3 4-4 7-4 4+4 6+4
– Ви гарно впорались із завданням і зібрали футбольну команду, до якої увійшли:
мишка Мікі
їжачок Тіма
бегемотик Моті
півник Влас
коник Улан

– Ви отримуєте ще одну частинку м’яча і разом подорожуємо до першого стадіону. Цей стадіон у Києві. Він найбільший, може прийняти 70000 вболівальників.
в) розв’язування прикладів з коментуванням (с.63 пр.2, 1стовп.)
г) самостійна робота (дівчатка розв. 2-й стовпчик, хлопчики -3-й)
д) самоперевірка. Робота з геометричним матеріалом
– Відповіді до прикладів розміщені в геометричних фігурах. Назвіть їх. Визначте, яка фігура зайва. Чому?
– Так, зайвою фігурою виявився круг. У зв’язку з проведенням Євро-2012 в державі вирішили розпочати святкування футбольного дійства раніше, в Новорічну ніч. Тому сцена на головній площі Києва мала вигляд футбольних воріт і величезного м’яча.
– А ми з вами на математиці теж використаємо цю фігуру(круг) і усно розв’яжемо кругові приклади.
е) розв’язування кругових прикладів усно (с. 63 пр. 3)

– Ви гарно рахували приклади. Отримуєте ще одну частинку м’яча. Розповідь про стадіон у Львові. Львів-арена – найменший, може прийняти приблизно 35000 глядачів.
2. Розв’язування задач: Слайд №12
а) розв’язування задачі на знаходження остачі (усно)(ст.63, №1)






Продали Було 6

– Розгляньте малюнок.
– Скільки ялинок було?
– Скільки продали? Складіть задачу. Повідомте її умову і запитання.
– Яка це задача? Назвіть тип простої задачі.
– Ялинок менше чи більше? Якою дією будемо розв’язувати задачу?
6 -3 = 3
Пальчикова гімнастика «Черепаха»
Ішла по полю черепаха
І тремтіла вся від страху
Кусь, кусь, кусь!
Нікого я не боюсь!
б) розв’язування задачі на знаходження суми( ст. 63 , №4)
![]()
У білочки було 5 горіхів і 2 гриби. Вона знайшла ще 3 горіхи.
Скільки горіхів стало у білочки?
– Про кого задача?
– Що збирала білочка? Скільки було горіхів? Скільки було грибів?
– Що знайшла білочка? Скільки таких горіхів?
– Про що питається в задачі?
– А запитується в задачі про гриби? Яке число в умові зайве? Виключимо це число і складемо умову задачі без нього.
– Якщо білочка знайшла 3 горіхи, в неї стало більше горіхів чи менше ніж було?
– Якою дією будемо розв’язувати задачу? Як називається така задача? Запишіть розв’язання у зошит.

– Ви гарно розв’язували задачі і отримуєте 4 частинку м’ячика і послухайте про стадіон у Донецьку. Це Донбас-арена, він найкрасивіший, може прийняти 51000 глядачів.
3. Виконання завдань різного рівня складності.
– А зараз ви візьмете собі завдання, з яким можете впоратися.
4 □ 5 4 + 5 4 + 2 + 3
7 □ 3 7 – 4 7 – 1 – 3
Перевірка правильності виконання.
Ви впорались і з цим завданням, отримуєте 5 частинку м’ячика і послухайте про стадіон у Харкові, що знаходиться найближче до нас. Він може прийняти 39000 вболівальників.
V. Підсумок уроку
– Ось і зібрали ми футбольну команду. Звірята дуже зраділи, що ви їм допомогли. Адже гуртом можна зробити різні справи.
(Звучить мелодія маршу вболівальників)