Урок 1
Тема. Складання таблиці множення числа 2. Задачі на множення.
Мета. Ознайомити учнів з таблицею множення числа 2; вправляти учнів у розв’язуванні прикладів і задач на застосування таблиці множення числа 2; закріплювати навички додавання і віднімання в межах 100; розвивати пам’ять, увагу, спостережливість учнів; виховувати працелюбність, старанність, охайність.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: роздатковий матеріал, сигнальні картки, таблиця множення числа 2, таблиці прикладів, короткий запис задач, мікрофон.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Привітання.
2. Перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Контроль та корекція знань і вмінь учнів.
1. Перевірка домашнього завдання.
- Про що розповідалося в домашній задачі?
- Як ви дізналися про масу 6 посилок?
- Прочитайте приклад на множення.
- Прочитайте відповіді прикладів. У якому прикладі дію додавання можна замінити дією множення?
2. Фронтальне опитування.
- Як називаються числа при множенні?
- Що показує перший множник?
- Що показує другий множник?
- Прочитайте на синіх аркушах числа, які є першими множниками; на червоних добутки; на зелених – другі множники.
3. Усний рахунок.
5 + 5 + 5 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6
7 + 7 9 + 6
12 + 2 + 1 4 + 4 + 4 + 4
- Чи всі приклади можна замінити множенням? Чому? Замініть можливі.
- Замініть приклади на множення прикладами на додавання.
5 ∙ 4 2 ∙ 3 15 ∙ 2
4 ∙ 3 6 ∙ 2 23 ∙ 3
4. Гра «День – ніч».
5. Гра «Так чи ні».
(Учні відповідають на запитання вчителя за допомогою сигнальних карток: зелений колір – так; червоний – ні).
ІІІ. Каліграфічна хвилинка.
- Запишіть каліграфічно число 90.
- Складіть два числових вирази, значення яких дорівнює 90.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Повідомлення теми і мети уроку.
- На сьогоднішньому уроці ми будемо складати і вивчати таблицю множення числа 2.
2. Підготовчі вправи.
2 ∙ 3 = 6
3. Пояснення нового матеріалу.
- Знаходити добуток за допомогою дії додавання незручно, а тому треба скласти і вивчити напам’ять таблицю множення числа 2 на 2, 3, 4, 5 і до 9. Складати будемо за допомогою дії додавання. Прочитайте уважно і запишіть перший приклад.
2 ∙ 2 = 4
(Аналогічно проводиться робота з іншими прикладами).
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Читання таблиці учнями (мовчки, ланцюжком).
2. Робота в парі.
(Учні читають один одному таблицю множення числа 2).
3. Порівняння виразів (№ 606).
(Учні порівнюють перші два вирази на дошці з коментуванням, інші два – самостійно).
Фізкультхвилинка.
(Учні обчислюють приклад на картці, результат вказує на кількість відповідних дій).
10 – 5 – стільки разів в долоні плеснемо;
20 – 18 – стільки разів ногою тупнемо;
12 – 9 – ми присядемо стільки разів і піднімемось в той час;
9 – 6 – підстрибнемо рівно стільки, ну й рахунок, гра та й тільки!
4. Робота над задачами.
4.1. Складання і розв’язування задачі за малюнком.
- Розгляньте малюнок. Складіть за ним задачу та розв’яжіть її.
4.2. Розв’язування задачі 605 підручника.
- Прочитайте задачу. Про кого в ній розповідається?
- Яка маса одного кроля?
- Як знайти масу шести кролів?
- Розв’яжіть задачу, використовуючи таблицю множення числа 2.
VІ. Розвиток математичних знань.
1. Самостійна робота (розв’язування прикладів на додавання і віднімання чисел в межах 100, на картках)
2. Робота з геометричним матеріалом ( робота в групах).
- Складіть намальовану тварину з геометричних фігур.
VІІ. Підсумок уроку. Гра «Мікрофон».
(Учні беруть один в одного інтерв’ю, запитуючи про роботу на уроці).
VІІІ. Домашнє завдання.
Вивчити таблицю множення числа 2, виконати № 607, 608.