УМ 8 КЛАС Тема. Складений дієслівний присудок. Способи його вираження.
Мета: поглибити знання учнів про види присудків, вдосконалювати вміння визначати
граматичну основу речення;
розвивати вміння учнів застосовувати набуті знання на практиці, розвивати логічне
мислення, пам’ять, творчі здібності;
виховувати почуття національної самосвідомості та громадянської активності.
Перебіг уроку
І. Настановчо-мотиваційний етап
- Усміхніться один одному. А тепер погляньте на мене, «спіймайте» уважність, наполегливість, творчість, добро, «пригорніть все до серця» і почнімо роботу. А ось ці смайлики нехай вам створюють позитивний настрій.
ІІ. Актуалізація суб’єктного досвіду
Мені потрібно учитися…
Із хмаринки тегів вибрати слова та словосполучення, які стосуються присудка
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
- Отже, на сьогоднішньому уроці ми продовжимо досліджувати присудок, дізнаємося про ще один різновид складеного присудка, навчимося відрізняти складений іменний присудок від складеного дієслівного та простого дієслівного присудка. Також, виконуючи різні завдання, ми згадаємо історичну подію, яка стала трагедією для всіх українців.
ІV. Сприймання і засвоєння навчального матеріалу
Складений дієслівний присудок складається з інфінітива й допоміжного дієслова. Основним компонентом складеного дієслівного присудка виступає інфінітив (називає конкретну дію). Допоміжне дієслово передає граматичне значення способу, часу, особи, числа.
У ролі допоміжних слів можуть бути:
В тіло почало входити м'яке тепло і півсон (М. Стельмах).
Тепер така пора, що людина мусить людині помагать (І. Франко).
Ця картина приречена стати шедевром.
Василеві соромно згадувати про свій вчинок.
За золоту монету він ладен танцювати хоч до ранку.
Розрізняйте!
Складений дієслівний присудок (один діяч і одночасна дія) – Я хочу спати.
Простий дієслівний присудок (різні діячі або послідовні дії, а інфінітив є обставиною, додатком або означенням).
Дівчина пішла плавати. (обставина, пішла (з якою метою?), щоб поплавати)
Лунає команда рушати. (означення, команда (яка?) рушати)
Вас просили почекати. (додаток, просили (що?) почекати)
Прийшло бажання вчитися. (означення)
Мати пішла готувати вечерю. (обставина)
Батько попросив сина принести води. (додаток)
Багато городян прийшло послухати концерт. (обставина)
Мовне спостереження
Виберіть речення зі складеним дієслівним присудком. Обґрунтуйте відповідь.
1. Батьки пішли копати город.
2. Дід почав копати криницю.
3. Ти будеш копати?
4. Уміння копати криниці передалося мені від прадіда.
ВПРАВА ЗА ПІДРУЧНИКОМ
Вибірково-розподільний диктант
Виписати спочатку речення зі складеним дієслівним присудком, а потім із простим дієслівним.
ЕКСПРЕС УРОК
КУЛЬТУРА СЛОВА СТ. 88 Н
V. Закріплення вивченого матеріалу
Тестові завдання
VI. Підсумок уроку
Рефлексія
VII. Домашнє завдання
Вивчити теоретичний матеріал §10. Скласти міні-твір (5-7 речень) про любов до Батьківщини, використавши подані присудки:
Повинні вивчати, мусимо передати, зобов’язані зберегти, треба змінити.