ТЕМА: Слова близькі і протилежні за значенням.
МЕТА: Розширити уявлення учнів про слова, близькі за значенням, по антоніми. Виробляти вміння добирати синоніми та антоніми з метою вдосконалення зв’язного мовлення. Виховувати інтерес до слова, уміння точно передавати думку.
ТИП УРОКУ: Узагальнюючий.
ОБЛАДНАННЯ: ілюстрації білки, зайця, рака, річки, рибок, водойомів, журавля (птаха і колодязя), кози-дерези, сонечка; казка «Івасик-Телесик»;грибочки червоного кольору та коричневого; плакат з написом ст.66 Конституції про охорону природи.
ХІД УРОКУ
І Організація класу.
(перевірка готовності класу до уроку)
ІІ Оголошення теми, мети, задач уроку.
Сьогодні на уроці ми розширимо уявлення про слова, близькі та протилежні за значенням.
ІІІ Актуалізація знань учнів.
Як ви думаєте, хто зібрався до нас у гості? Вам допоможуть відгадати каліграфічна хвилинка і загадки.
В дуплі її домівка –
Живе, як вільна пташка.
Із гілки на гілку
Шугати їй не важко (білка)
Влітку – сірий,
Взимку – білий (заєць)
(Вчитель вивішує малюнки зайця та білочки)
Так. Сьогодні з нами будуть білочка і зайчик. Що ви знаєте про білку? Що ви знаєте про зайчика? (діти відповідають)
2) Звуково – буквений аналіз слів: білка, заєць.
3) Словникова робота.
Семенко подумав хвилинку і кинувся до матері. (Учні знаходять головні та другорядні члени речення, надписують частини мови).
ІV Закріплення набутих знань.
А ось ще завітав до нас один гість.
Довгі ноги, довгий ніс,
По болоті ходить скрізь (ле ле ка)
( 3 склади, 6 букв, 6 звуків)
Ось найближчий родич лелеки – жу ра вель.
( 3 склади, 8 букв, 7 звуків)
Погляньте – це журавель – пташка, а не – криниця.
Це слово має різні значення.
(Вчитель показує ілюстрації)
Має клешні й довгі вуса
Я і сам його боюся
Він щипає, мов гусак,
І зовуть щупаку…(рак)
( 1 склад, 5 букв, 3 звуки).
Рак жив у ...(воді). У нього довгі...(клешні) і …(вуса).
А я рак – неборак,
Як щипну – буде знак!
(«Коза дереза»)
Діти за допомогою вудочки витягують рибок, на яких є слова. Учні читають їх і добирають антоніми.
(ні, чуйний) ( ні добрий) (ні, сміливий)
Рак дуже вибагливий до чистоти води.
(Знову учні ловлять рибу і підбирають антоніми).
Яка буває річка?
(спокійна) (швидка) (мутна) (брудна)
Струмок (вузький), (мілкий), а річка (широка), (глибока).
Ось насунули сірі хмари, подув холодний вітер, пішов дощ.
- До якої частини мови належить слово пішов
(дієслово)
- Доберіть синоніми (задріботів, полився, засіявся).
І ми побігли до хати.
Маленькі сіні, ясна світлиця
Всюди чистенько, так, як годиться.
Стука у вікна груша крислата
Се наша хата, се наша хата
(Вчитель показує малюнки).
Жито хилиться з краю в край…
Тут моя домівка,
Тут мій рідний край.
(Вчитель показує малюнок. На дошці записані слова, треба знайти зайве слово, пояснити чому).
Радісне, веселе, усміхнене, сумне.
( Бо радісне, веселе, усміхнення – це синоніми, а сумне – антонім).
Фізхвилинка
Сонце спить, небо спить…
Сонечко посилає на землю… промені (гарячі, жаркі, холодні, пекучі).
V Підсумок уроку
- Молодці!