Слова протилежні за значенням (антоніми).

Про матеріал
Конспект уроку української мови з використанням роботи в групах. Мета: формування предметних і ключових компетентностей (спілкування рідною мовою, уміння вчитися впродовж життя, природнича, соціальна); розвиток уваги, мислення і мовлення, навички письма і співпраці, творчої уяви; спостереження за лексичним значенням слів; вживання у власному мовленні слів різних лексичних груп: синонімів, антонімів; виховання емоційно-ціннісного ставлення до себе, бажання досліджувати рідний край, дотримувати норм і правил етикету.
Перегляд файлу

Урок української мови в 3 класі

Тема: Слова протилежні за значенням (антоніми).

Мета:     формування предметних і ключових компетентностей (спілкування рідною мовою, уміння вчитися впродовж життя, природнича, соціальна); розвиток уваги, мислення і мовлення, навички письма і співпраці, творчої уяви; спостереження за лексичним значенням слів; вживання у власному мовленні слів різних лексичних груп: синонімів, антонімів; виховання емоційно-ціннісного ставлення до себе, бажання досліджувати рідний край, дотримувати норм і правил етикету.

Учні: взаємодіють усно; досліджують антоніми; самостійно складають текст; створюють усні повідомлення; долучаються до діалогу і підтримують його на тему із життєвих ситуацій; виявляють емоції і почуття; застосовують набуті знання під час виконання завдань; дотримують культури спілкування; взаємодіють письмово; добирають антоніми; вживають їх у писемному мовленні; виконують письмові завдання за зразком; висловлюють власні ставлення до змісту записаної інформації; оформлюють власне висловлювання так, щоб воно було грамотним і зрозумілим; дотримують правил письма.

Тип уроку: урок формування компетентностей.

Меседж уроку: «Українську мову вивчай! Лінь у школі проганяй, активність на уроках проявляй!»

Обладнання: плакати з написами, картки із завданнями, зображення овочів, лісу.

(На партах розкладені кленові листочки, вирізані з паперу. Листочки зеленого кольору отримали ті учні, які легко опановують навчальний матеріал, мають творчі здібності.

 

 

 

 

Хід уроку

 

  1. Емоційне налаштування.

-Дзвоник весело лунає,

На урок вас закликає,

Підрівняйтеся швиденько

І сідайте всі тихенько.

А девізом нашого уроку хай будуть такі слова:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Чітко і точно відповідати,

Дружно та плідно працювати.

Каліграфічна хвилинка

     Відгадайте загадку:

Навесні веселить, влітку холодить, восени годує, а взимку гріє. (ліс)

     Доберіть синоніми до слова «ліс». (Гай, діброва, бір, байрак)

     Чи доводилось вам бувати у лісі?

     Якої пори року вам найбільше подобається ліс?

     Ми з вами здійснимо уявну подорож до лісу. Але спочатку пригадаємо як слід поводитись у лісі.

     Які почуття виникають у вас під час прогулянки лісом?

     Складіть про це речення.

     Тим учням, у яких на партах лежать жовті листочки, потрібно скласти спонукальне речення зі словом відгадкою. (Бережіть ліс!)

     А учням, у яких на партах зелені листочки, потрібно скласти речення, яке б відповідало схемі:

--------------  ------------     ----------    -----------     -----------.

(Ліс приваблює нас своєю красою).

     Речення каліграфічно запишіть у зошити. Підкресліть у них граматичну основу.

2.Перевірка засвоєних знань.

Робота у групах.

Завдання групі »жовті листочки».

     Спишіть слова пісні, дібравши найбільш вдалі синоніми.

При долині кущ калини (нахилився, нагнувся, навис )до води.

Ти скажи, скажи, калино, як (прийшла, прилинула, потрапила) сюди?

     Підкресліть звертання.

     Що вам відомо про калину?

     Де росте калина?

     Чому український народ вважає її своїм символом?

Завдання групі» зелені листочки».

     Доберіть слова-синоніми до фразеологізмів:

На сміх брати-….(кепкувати)

Слізьми вмиватися-….(плакати)

Намотати на вус-….(запам’ятати)

Втоптати в болото-… (принизити)

Взяти у тямки-….(зрозуміти)

Шкірити зуби-…(сміятися)

Ні пари з вуст-….(мовчати)

Знайти спільну мову- …(домовитися)

Раків пекти-…..(червоніти)

     Із дібраних слів-синонімів спробуємо скласти міні-вірші.

 

Хлопчикам й дівчаткам

Пораду хочу дати:

Зі своїх товаришів

Не  можна кепкувати.

 

Щоб весело сміятися,

Сльозами не вмиватися,

Із стоматологом всім нам

Я раджу зустрічатися.

 

Запам’ятати прошу

Це правило для всіх:

Слабших і маленьких

Принижувати гріх.

3.Повідомлення теми і мети уроку.

Прочитайте меседж  уроку:

Українську мову вивчай! Лінь у школі проганяй, активність на уроках проявляй!

     Сьогодні ми познайомимося із словами, які живуть в одній чарівній країні. А як називається країна цих слів, ви здогадаєтесь, коли прочитаєте анаграму:

 

                                      ТОАНМИНІ

 

     Антоніми - це слова протилежні за значенням.

     Доповніть речення звертанням. (Учні проговорюють ланцюжком, називаючи ім’я того до кого звертаються).

 

 

 

 

 

 4. Досліджуємо антоніми. Колективна робота.

Робота над прислів’ям.

ПРА              ЧО      ВІ       ГО

         ЦЯ             ЛО      КА        ДУЄ

А           МАР

     ЛІНЬ            НУЄ

(Праця чоловіка годує, а лінь- марнує.)

     Як ви розумієте це прислів’я?

     Яка ваша основна праця?

     Назвіть антоніми, які є у цьому прислів’ї?

     Якщо синонімів у ряду може бути кілька, то антоніми записуються парами і через тире:

             Праця –лінь

             Білий – чорний

Робота з підручником.

     Відшукайте і випишіть іменники-антоніми. (Один учень працює біля дошки, а решта в зошитах).

 

       ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.

 

По двору лелека ходила,

Маленьких діточок учила:

Підніміть крильця, усміхніться,

Ясному сонечку поклоніться,

Крила вгору піднімайте,

Та нікого не займайте.

 

 

 

Гра «Збери прислів’я».

 

(Завдання у конвертах на партах).

Завдання групі «Жовті листочки».

     Із поданих слів складіть та запишіть прислів’я, підкресліть у них антоніми.

1. Май, не, друзів, старих, забувай, нових, а.

2.Росу, пташки, а , ранні, ллють, сльози, п’ють, пізні.

Завдання групі «Зелені листочки».

     Вставте антоніми, визначте до якої частини мови вони належать.

1.Краще…….правда, ніж…..брехня.

2. ……сусід кращий від ……брата.

Творча лабораторія.

     Про кого йшлося у нашій фізкультхвилинці?

     Чи зустрічали ви лелек?

     Що про них знаєте?

     Спробуємо скласти загадку про лелеку, дібравши потрібні слова й антоніми.

 

Птахи ці весною до нас …..(прилітають).

І двір наш вони …..(звеселяють)

Пір’я  (біле) й (чорне) мають,

Від (горя) дім оберігають,

А…..(щастя) до нас закликають.

 

Малюнковий диктант.

     Складіть і запишіть речення за малюнками, які відповідали б схемам:

 

 

 

Завдання групі «Зелені листочки»

---------    --------, а ----------    ------------ .

(малюнки: полуниця, банани, черешня)

Завдання групі «Жовті листочки».

(малюнки: апельсин, лимон, яблуко)

 

Гра «Мікрофон»

 

     До поданих слів доберіть антоніми:

День, ранок, гарячий, далекий , кінець, кричати, літо, радість, фініш, холодний.

 

Мозковий штурм.

 

     Прочитайте початок тексту.

Настала осінь. За школою діти зрубали дерева.

     Чи сподобався він вам? Чому?

     Чи можемо ми якось допомогти в цій ситуації?

(Замінити виділені слова антонімами: «Настала весна. За школою діти посадили дерева.)

 

Завдання групі «Жовті листочки».

     Запишіть речення, замінивши виділені слова антонімами. Над кожним словом олівцем позначте частину мови.

      

Завдання групі «Зелені листочки».

 

     Запишіть речення з антонімами і допишіть кінцівку із кількох речень.

 

5. Рефлексія. «Мікрофон»

     Закінчіть речення:

Сьогодні на уроці ми вивчали…..

Антоніми це-…….

Антоніми найчастіше зустрічаються у….

Мені було легко…..

Я зрозумів  ( не зрозумів), що таке антоніми…

     В зошиті намалюйте смайлик, який показує ваші почуття під час сьогоднішнього уроку.

doc
Додано
12 березня
Переглядів
111
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку