ТЕМА. СЛОВА З ПРЯМИМ І ПЕРЕНОСНИМ ЗНАЧЕННЯМ
МЕТА: формувати в учнів поняття про пряме і переносне значення слів;
виробляти вміння визначати значення слова в контексті;
самостійно вживати слова в переносному значенні;
розвивати мовне чуття;
виховувати любов і бережне відношення до природи.
ОБЛАДНАННЯ: 6 кленових листочків, малюнок дівчинка-Осінь, малюнки про осінь, грамзапис "Пори року".
ТИП УРОКУ: урок-подорож.
ПЛАН УРОКУ
ВІРШОВАНЕ ПРИВІТАННЯ.
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Фізкультхвилинка.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
Ейдетика.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
ВІРШОВАНЕ ПРИВІТАННЯ
Дзвоник всім нам дав наказ,
Швидко зайти всім у клас.
Біля парти стати швидко,
До роботи взятись стрімко,
Не даремно мине час.
Попрацюємо? Гаразд?
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Ігровий момент.
Заплющіть очі, схиліть голови. Лунає музика "Пори року".
(Слухати, як шурхотить листя під ногами; як шепоче листя на деревах; дивитись, як листя кружляє і падає).
Давайте підемо до лісу, назбираємо осінніх кленових листочків і зробимо різнобарвний віночок.
І ось перед вами красуня Осінь, вона дарує нам ці красиві листочки.
Але я бачу, діти, вони не прості, а чарівні. Перш ніж взяти листочок, потрібно дати відповіді на запитання.
2. Стратегія: "Розминка".
С – сміливими
Л – людяними
О – обдуманими
В – винахідливими
О – обережними
- Якими ми повинні бути, йдучи лісом?
- Молодці!
1. Каліграфічна хвилинка.
Стратегія: "Асоціативний кущ" (гроно).
Ось листочок і завдання 1.
- Яка осінь ?
красива
золотокоса
сумна осінь
чарівна
багряна
засмучена
О ОС ОСІНЬ
Буква о пішла на прогулянку, а парасольку забула, а тут ще й грім як ударив і утворилася буква
б бі біл білочка
Забираємо листочок (прикріплюємо на другій частині дошки).
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Сьогодні, діти, ми починаємо вивчати невеличкий, але дуже важливий для нас і цікавий розділ: "Слово. Значення слова"
Слово ви вивчаєте з першого дня перебування в школі. Ви вже знаєте чимало слів і можете багато чого сказати про слова.
- Що саме?
Слова складаються із звуків, діляться на склади, служать для складання речень, відповідають на різні питання).
IV. ФОРМУВАННЯ ПОНЯТЬ ПРО ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛІВ
1. Спостереження за мовним матеріалом.
- Казковий сюжет.
Одного разу Максимко з Даринкою пішли до лісу. Краса осіннього лісу їх дуже зачарувала. Ходять діти роздивляються. Раптом назустріч їм іде Вітер-пустунець і говорить:
- Чи бачите як Дуб дивиться на берізку. Хіба так буває? Буває.
- Адже, тільки людина може дивитися на берізку. І завдання 2 виконаємо і отримаємо листочок.
- Діти, хто з них говорить правильно?
- У якому реченні слово дивиться вжито так, як буває в дійсності, тобто в прямому значенні?
(У другому. Людина справді може дивитись на берізку.)
- А де вживаємо перше речення ? (У казці, в художньому тексті).
Забираємо другий листочок, і прикріплюємо поруч. То ж дійсно слово дивиться вжито не в прямому, а в переносному значенні.
Дивитися може людина. І цю властивість людини дивитися перенесено на дерево. Звідти й назва -переносне значення слова.
1. Робота по підручнику:
Щоб отримати третій листочок - слідуюче завдання :
А) виконання вправи 123 (день);
Б) теоретичний матеріал ( с-57 ).
Фізкультхвилинка.
Руки вгору! Погойдали. Це дерева в лісі.
Опустили і стріпнули - збив росичку вітер.
Руки в сторони, змахнули - летимо, мов птахи.
Приземлились, відпочили - руки-крила склали.
В) щоб взяти четвертий листочок слідуюче завдання:
- виконання вправи 124 (диференційовано).
1 група: спиши і підкресли слова в переносному значенні;
2 група: спиши і підкресли слова в переносному значенні і до підкреслених членів речення поставити питання.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
Ейдетика.
Щоб отримати 5-й листочок - слідуюче завдання:
Читаю текст, виділяючи голосом виділені слова.
1. У мого тата золоті руки
2. Бабуся прожила довге життя.
3. Дуб шелестів кучерявим чубом.
4. Лисичка мовила солодким голосом.
- Повторити про себе виділені слова.
- Повторити слова в голос (2 учні).
- Записуємо на дошці.
- Введемо в словосполучення ( в прямому і переносному значенні)
Золоті руки - золота осінь.
Довге життя - довге плаття.
Кучерявий чуб.
Солодкий смак - солодкий голос.
І останній шостий листочок.
- Тепер введемо в речення (в прямому значенні ).
1. Навколо панувала золота осінь.
2. Це плаття дуже довге.
3. У Володі кучерявий чуб.
4. Цукор на смак солодкий.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
- Чи гарний віночок ми сплели?
- І красуня Осінь задоволена.
Він допоміг нам вивчити нову тему.