«Словосполучення. Відмінність словосполучення від слова, його форми і речення. Головне та залежне слово у словосполученні»

Про матеріал
Урок української мови «Словосполучення. Відмінність словосполучення від слова, його форми і речення. Головне та залежне слово у словосполученні»
Перегляд файлу

Тема: «Словосполучення. Відмінність словосполучення від слова, його форми і речення. Головне та залежне слово у словосполученні»

Мета: сформувати в учнів уявлення про словосполучення, його структуру, засоби зв’язку; навчити учнів виділяти словосполучення у реченні, визначати головне та залежне слово, встановлювати зв’язки між ними, формувати вміння відрізняти словосполучення від речення, розвивати усне та писемне мовлення, прищеплювати любов до рідного слова.

Форми організації             слово вчителя, бесіда, складання діалогу в парах,

навчальної діяльності:     робота з підручником, драматизація, робота в групах,                                                                                               

                                               складання схеми – опори, гра «Чарівна скринька», робота     

                                               над карткою самооцінки, складання синкану.

Обладнання:                       підручник ( Глазова О.П., Кузнєцов Ю.Б. Рідна

                                      мова: підруч. для 5 кл. – К., 2005 ), магнітофон з         

                                      аудіо записом, ребус, опорні   картки  «Знати», «Уміти»;

.                                           схема – опора «Словосполучення», картки з міні – тестами,

                                            картки самооцінки, картки із записами для гри «Чарівна      

                                            скринька ».

Тип уроку:     урок – блок.

Хід уроку:

І   Організаційна частина

ІІ  Настановчо – мотиваційна частина

    2.1 Актуалізація опорних знань

Слово учителя: Діти, ви любите подорожувати? У яких країнах вам доводилось бувати?

Якщо ви любите подорожувати, то приготуйтесь, бо зараз нас чекатиме зустріч з цікавою і чудовою країною.

Тож помандруймо разом!

В добру путь!

Цю землю СИНТАКСИСОМ звуть.

Тож перестрибнувши зі звука на звук,

Зі звука на склад, а зі складу на слово,

Доберімося швидше до краю нам ще не відомого.

Землею тою править ПУНКТУАЦІЯ,

Така колюча, як акація,

Така манірна, вередлива,

Така вимоглива, примхлива.

А ось вже і вона особистою персоною

Тож зустрічайте вельмишановну гостю!

/ Звучить музична заставка, під яку заходять королева ПУНКТУАЦІЯ та СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ. У руках СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ глобус з назвою

« Синтаксис»/

 

Пунктуація:                              Вітаю всіх у цьому класі!

Як затишно у Вас тут і приємно!

А що до мене, я – королева Пунктуація!

У мене все в строгій класифікації.

На кожен знак існують правила,

Без них, мабуть, би я не правила.

Тож люди, певно, мають рацію,

Коли шанують мене – Пунктуацію!

Слово вчителя: Вельми приємно Вас бачити, пані Пункуаціє, а чому ж Вашу землю так називають – Синтаксис?

Словосполучення:

Землю Синтаксисом звуть,

Бо така у неї суть.

Синтаксис – зв'язок, з’єднання,

Побудова і складання.

Синтаксис – це грецьке слово,

Що прийшло і в нашу мову.

Слово вчителя: Тепер зрозуміло нам стало. А звідки ж походить слово «Пунктуація»?

Пунктуація: Можу лише підказати, що ім’я «пунктуація» - німецьке слово, що походить від слова «пунктум» - крапка. Ваші учні і уважні, і розумні, можливо, зможуть, підібравши споріднені слова до цього слова, здогадатися, що означає моє наймення?

Бесіда:  Що означає слово «пунктуація»?

Перевірте правильність ваших відповідей з підручником.

/ Робота з підручником/

Словосполучення:          У нашійкраїні Синтаксичній

У своїй турботі звичній

Різні мешканці живуть.

Хочеш знати, як їх звуть?

Я – поважний мешканець країни.

Щоб наймення моє взнати,

Спробуй ребус розгадати.

 

/ Розгадування ребуса /

Слово вчителя: : Дякую Вам за презентацію, сподіваюсь, що наші гості сьогодні на уроці будуть нам допомагати розібратися в темі нашого уроку

 

2.2 Повідомлення теми та мети уроку

Учні записують у зошити тему уроку.

Вправа «Очікувані результати»

/Учні визначають завдання уроку: що нового необхідно дізнатися, чого навчитися /

Знати:                                                                    Уміти:

 

/ Матеріали додаються /

 

ІІІ Сприйняття та усвідомлення нової теми.

 

  •  Пояснення матеріалу вчителем з елементами бесіди та складання схеми – опори « Словосполучення »    /Схема – опора додається/

 

  •  Робота з підручником

Завдання: Уважно прочитайте матеріал п.5 на стор.63 і скажіть, яку важливу інформацію я випустила?

Бесіда:

  1. Як поєднуються слова  у словосполученнях?
  2. Які важливі ознаки характеризують словосполучення?

 

  • Гра « Чарівна скринька »

! Розпізнайте справжніх мешканців Синтаксичної землі, тобто які із запропонованих поєднань слів є словосполучення і заповніть наступну таблицю

 

           Словосполучення

Інші поєднання слів

 

 

 

 

Цікава зустріч, наше захоплення, зрозуміли завдання, дійшли істини, дуже цікаво, головне слово, залежні слова, прямуємо дорогою, вирушити в подорож, у будинку. На землі, ми прямуємо, морочити голову, у словосполученні, впійматися на гарячому.

  • Складання діалогу

Складіть  невеликий діалог з використанням словосполучень із попередньої роботи про те, як ви навчилися розпізнавати справжніх мешканців землі Синтаксис, тобто словосполучення.

  • Робота в групах ( учні об’єднуються в три групи )

Завдання: Перепишіть запропоновані загадки, напишіть відгадки до них, випишіть всі словосполучення з речень.

І група:

Взимку спить, а влітку шумить.

ІІ група:

Без рук, без олівця, а малює без кінця.

ІІІ група:

Сестра до брата в гості йде, а він від неї ховається.

IV Узагальнення та систематизація знань, отриманих на уроці.

 Робота над карткою самооцінки:

а) Проведення рефлексії

б) Робота над міні – тестом.

V    Підведення підсумків уроку.

Слово вчителя: У нас на уроці були цікаві гості. Складіть на честь гостей синкан.

 

V І   Повідомлення домашнього завдання.

П.5 вивчити, вправа 101 (І група), вправа 102(ІІ група)

 

Додатки

Міні – тест

  1. Визначте варіант, у якому подані всі словосполучення:

А) перевірити за словником; написати у зошиті; підручники і словники;

О) дякувати маму; вибачте мені; я і друзі;

У) цікава зустріч; правильна відповідь; вдала подорож.

 

  1. Визначте, у якому рядку всі словосполучення іменні:

Д) люблю осінь; троє з нас; вільно спілкуватися;

Р) жовто – багряний ліс; ми з – поміж інших; двоє з них;

К) вільно спілкуватися; весело проводити час; товаришувати з нами;

 

  1. Які за будовою словосполучення: «лагідне осіннє сонце», «дуже тепла погода» :

А) поширені;

Б) непоширені.

Ключ: повинно вийти слово «УРА»

 

 

Картка самооцінки

Оцініть себе, як ви засвоїли тему уроку, виставивши такі бали:

0 – не зрозумів питання теми;

1 – частково зрозумів ;

2 – добре зрозумів.

 

1.                                                                      1.

2.                                                                      2.

3.                                                                      3.

 

 

Відповіді на питання міні - тесту.

 

1.

2.

3.

 

 

 

 

Схема – опора з теми «Словосполучення»

Словосполучення

 

Змістовий

та

граматичний

зв’язок

 

docx
Додано
21 лютого 2021
Переглядів
1134
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку