Українська мова 5 клас
Тема. Словосполучення. Відмінність словосполученя від слова й речення. Головне і залежне слово у словосполученні.
Мета: дати поняття про словосполучення; формувати вміння утворювати словосполучення та виділяти їх із речень; провести роботу, спрямовану на попередження типових помилок у побудові словосполучень; формувати вміння спостерігати та узагальнювати, працювати з підручником, навички аналізу мовних явищ, розвивати логічне мислення, мовлення, увагу, пам’ять; виховувати любов до навчання
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, картки.
Перебіг уроку
І. Організаційний етап.
Психологічний портрет настрою.
Вчитель: Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
Учитель пропонує підняти кольоровий «смайлик», (у кожного учня на парті по 2 «смайлика» з посмішкою та без посмішки), щоб показати власні відчуття на початку уроку.
- А зараз усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
«Хто швидше?» (Відгадати загадки)
Ми, звичайно, не хитруєм:
Нас і бачать, нас і чують –
Це зовсім не дивина.
Як же наші імена?
(Букви і звуки).
У вимові завжди чисті
Звуки ми ще й голосисті.
Небагато нас, а все ж
Без нас слова не складеш.
(Голосні звуки).
Це усі повинні знати:
Нас не можна роз’єднати.
Відрізняємось ми чим?
Літер дві, а звук – один.
(Дз - дз ; дж - дж ).
Я один в сім`ї такий,
Кажуть, надто вже м’який.
Хоч мовчун, та не дивак,
У слові я – не зайвий знак.
(М’який знак).
Я такий же, як знак розділовий,
і відомий шкільній дітворі.
Та в словах української мови,
я пишусь не внизу, а вгорі.
(Апостроф).
Розподільний диктант
Запишіть слова у 3 колонки : 1) букв = звуків, 2) букв >звуків, 3) букв < звуків
Гіллястий, сплять, голубка, косьба, бджола, дьогтю, дід, сиджу, джміль, сонні, приязно, рясно, шило, коні, дзюрчання, стружка, призьба, щока, очі, долина, жодної, листя, країна, кущ, голод.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Словосполучення. Головне і залежне слово у словосполученні.
Виконати вправу 403
ІІІ. Робота над вивченням нового матеріалу.
Словосполучення називає предмети, їх ознаки і дії точніше, конкретніше, ніж одне слово. Слова у словосполученні пов’язані за змістом і граматично. Словосполучення складається з двох частин: головної та залежної.
Поставити слова, що у дужках, у потрібному відмінку з прийменником чи без нього
Пішов (ліс), подарував (дядько), почепили (гілка), відгадає (загадка), понеси (дочка), купив (заєць), прийшла (світлиця), піймав (лисиця), перекидається (хорт), перекинувся (голуб), просить (цариця), текло (борода).
( казка «Ох»).
Фізхвилинка.
Сильний вітер до землі
Гне дерева молоді, (присідають)
А вони ростуть, міцніють (піднімаються)
Вгору тягнуться, радіють. (встають навшпиньки, руки тягнуть вгору)
Осінній сад;
сон гіллястої яблуні;
соковиті груші;
медвяний запах плодів;
обважнілі гілки;
падають на сиру землю;
братися до роботи;
працювати охоче;
пам’ятний день осені;
відлітають у далекий вирій;
голосно курличуть,
багата осінь,
завзято працювали,
журавлиний ключ,
повертатися з дороги,
садок вишневий,
далекі дзвони,
березовий гай.
ІV. Систематизація й узагальнення знань.
Пошуково-вибірковий диктант
Прочитати текст. Знайти й виписати словосполучення. (Учні отримують тексти на парти)
Нечувана радість запанувала у звірячім царстві. Зараз кинулися робити порядки. Орли та яструби наловили курей, вовки та ведмеді нарізали овець, телят і нанесли цілу купу перед нового царя. Сей узяв часточку собі, а решту по справедливості розділив між усіх голодних.
( Іван Франко « Фарбований Лис»).
1. Подумай
2. Інтерактивна вправа „Мікрофон”
Продовжіть речення:
„На цьому уроці я зрозумів...”
V. Домашнє завдання.
Вивчити правила на С. 176 - 177,
Виконати вправу 408
1. - Утворіть якомога більше можливих словосполучень із поданими словами.
Мова , вивчати, навчитися, користуватися , писати.
VІ. ОЦІНЮВАННЯ
Психологічний портрет настрою.
1