Тема « Звукове значення букв я, ю, є, ї та щ»

Про матеріал
Мета: а) навчальна: навчити учнів визначати звукове значення букв я, ю, є, ї, та щ залежно від їхньої позиції у слові; б) розвивальна : формувати практичні навички розмежування звуків і букв; розвивати інтелектуальні розвивати увагу; логічне мислення, образну уяву, пам’ять; здібності, вміння аналізувати, зіставляти, порівнювати; в) виховна: виховувати увагу, спостережливість до звуків мовлення, любов до рідної мови.
Перегляд файлу

Тема «  Звукове значення букв я, ю, є, ї  та щ»

Мета:

а)  навчальна:  навчити учнів визначати звукове значення букв я, ю, є, ї, та щ залежно від їхньої позиції у слові;

 

 

б) розвивальна : формувати практичні навички розмежування звуків і букв;  розвивати інтелектуальні розвивати увагу; логічне мислення, образну уяву, пам’ять;

 здібності, вміння аналізувати, зіставляти, порівнювати;

в) виховна:  виховувати увагу, спостережливість до звуків мовлення, любов до рідної мови.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: презентація до теми, музична композиція,картки із завданням.

 

 

 

  1.  Організаційний момент.  Емоційне налаштування учнів

                     Добрий день!

Психологічний настрій на урок

  • Гра «Вибери смайлик»
  • Подивіться уважно на ці смайлики. Який вам найбільше сподобався?
  • Я рада, що більшість з вас обрали саме цей, усміхнений  смайлик. Значить у вас гарний настрій і на уроці ви будете гарно працювати.

Результат пошуку зображень за запитом "смайлики"Результат пошуку зображень за запитом "смайлики"Результат пошуку зображень за запитом "смайлики"

 

Нехай на нашому уроці панує атмосфера доброзичливості, пізнання та успіху. Запорукою ж успіху на уроці є міцні знання.  Давайте ж пригадаємо з вами вивчений матеріал. Д.З.

 

ІІ.  ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

 .Мотивація навчальної діяльності.

 

                                 Тема  уроку непроста , та для вас цікава.

                                      Будуть в ній нові слова, буде і забава.

                                      Ви здобудете знання і нові уміння.

                                       А для цього треба вам проявить терпіння.

Тема нашого уроку «Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв я, ю, є, ї та щ»

 Відкрийте зошити і запишіть число і тему уроку

Мета нашого уроку - навчитися  визначати звукове значення букв я, ю, є, ї та щ залежно від їхньої позиції у слові та відтворювати  звучання слова фонетичною  транскрипцією.

ІІІ.Актуалізація опорних знань,умінь  і навичок п'ятикласників

«Мозковий штурм»

1Як називається розділ науки про мову, що вивчає звуки?

2) Скільки букв в українському алфавіті? (33)

3) Скільки звуків в українській мові? (38)

4) Яку кількість становлять приголосні та голосні звуки? (32, 6)

5)Назвіть голосні звуки.(а,о, е, и, і, у)

6) Яку кількість становлять приголосні та голосні букви ? (23, 10)

 

Метод «Мікрофон»

Діти, що ви очікуєте від уроку?( Я очікую, що на уроці буде цікаво, очікую дізнатись про щось нове, корисне.

Діти,  щоб ваші очікування справдились, треба бути уважними та активними на уроці 

 

ІV. Пояснення нового матеріалу.  Зверніть увагу!.                                                     

Букви я, ю, є позначають 2 звуки і один. Розглянемо, коли  букви я, ю, є позначають два звуки.

я  [йа] яр , олія

ю [йу] юнак,співаю

є  [йе] єдиний,моє

1.На початку слова: яр, юрта, єхидна.

2.Після букви, що позначає голосний звук: армія, заєць,знаю.

3.Після апострофа: м’ята, в’юн, б’є.

4. Після м’якого знака: мільярд, Ньютон, ательє

 

В інших випадках я, ю, є позначають 1 звук і м’якість попереднього приголосного.

я  [а]             диня   [дин’а]

ю [у]            люди   [л’уди]

є  [е]             синє    [син’е]

  • Буква ї завжди позначає два звуки [йі]. Наприклад, їжак – [йіжáк];
  •  Буква щ також завжди позначає два звуки – [шч]. Наприклад, щастя – [шчáс'т'а].
  • Звуковий запис оформляється в квадратних дужках. Й завжди м’який,  тому м’якість не позначається.  

Увага: м'який знак в транскрипції позначається значком м'якості ['].

 

V. Закріплення нового матеріалу.

2.Робота з підручником. ( зачитаємо правило на сторінці 103).

 А зараз вибірково-розподільна робота.. Виконаємо вправу 206

Завдання. Виписати  слова у дві колонки:

а) ті, в яких букви я, ю, є, ї позначають два звуки,

б) ті, в яких ці букви позначають  один звук та м’якість попереднього приголосного.

3.Фонетична робота.

 

1. Пошукова робота.

Відгадайте загадку

 Має повно колючок,

 Мов зелений їжачок,

А в зимові гарні свята

Має ще й прикрас багато.  (Ялинка).

 

Виписати слова,  у яких є буки я, ю, є, ї та щ. Зробити  їх фонетичну транскрипцію  та з’ясувати скільки ж букв і звуків у цих словах (працюємо на дошці)

 

Має  [майе] -3б., 4 зв. ; колючок  [кол’учок]-7б.,7 зв.; їжачок[йіжачок] – 6б., 7 зв.; свято[с’в’ато] – 5б., 5зв.;ялинка[йалинка] – 6б., 7 зв.

 

 Вибіркова робота в групах

 

Збір квітів,  овочів, фруктів.

1 група збирає букет квітів. Випишіть назви  квітів, у яких букви я, ю, є мають два звуки. 1.Троянда, лілія,конвалія.

 

2 група збирає урожай на городі. Випишіть назви  овочів, у яких є букви я, ю, є мають один звук.

 2.Цибуля, картопля,буряк

 

3 група збирає урожай у саду. Випишіть назви  фруктів, у яких  букви я, ю, є позначають один звук.

 3.Вишня,черешня, шовковиця.

 

 3.Фонетична робота.     ( ксерити дітям)

 Вибіркова робота в групах

Збір квітів,  овочів, фруктів.

1 група збирає букет квітів. Випишіть назви  квітів, у яких букви я, ю, є мають два звуки. Троянда, вишня, цибуля, картопля, тюльпан, яблуко, буряк, черешня,  лілія,  конвалія, шовковиця

 

2 група збирає урожай на городі. Випишіть назви  овочів, у яких є букви я, ю, є мають один звук.

Троянда, вишня, цибуля, картопля, тюльпан, яблуко, буряк, черешня,  лілія, 

конвалія, шовковиця

 

3 група збирає урожай у саду. Випишіть назви  фруктів, у яких  букви я, ю, є позначають один звук.

Троянда, вишня, цибуля, картопля, тюльпан, яблуко, буряк, черешня,  лілія, 

конвалія, шовковиця

 

Перевіримо, який букет та урожай Ви зібрали.

1.Троянда, лілія,конвалія.

2.Цибуля, картопля,буряк.

3.Вишня,черешня, шовковиця.

4. Фізкультхвилинка

C:\Users\Сергей\Desktop\-14-638.jpg

 

 

             4. Творча робота.

На уроках української літератури ви вивчили казки ,  у яких дія відбувається в лісі.

Назвіть назви цих творів. (Казка «Ох»,  «Хуха-Моховинка»,«Лис Микита»)

А зараз і ви спробуйте себе в  ролі письменників.

Із словом ялинка складіть сенкан пригадаймо Сенкан –це вірш,що складається з п’яти рядків.

1.Ялинка містить слова теми (іменник)

2.Струнка, висока … Другий рядок – це опис теми ,який складається з двох     

                                    прикметників

3.Росте, дає, радує … складається з двох дієслів

4.Зелена красуня Нового року…..  складається з чотирьох обговорення.

5.Дерево ………..складається з одного слова синонім до першого.

А зараз вибірково-розподільна робота. Звернемось до підручника і виконаємо вправу 193

Завдання. Виписати  слова у дві колонки: а) ті, в яких букви я, ю, є, ї позначають два звуки,

б) ті, в яких ці букви позначають  один звук та м’якість попереднього приголосного.

Малюємо  таблицю за допомогою лінійки та  олівчика

Два звуки                         Один звук

 М’ята                                 рілля

Ясен                                    цілющий

Єдність                               синє

Дбаєш

Мільярд

Об’єкт

Кулінарія

Комп’ютер

6. Гра  «Найуважніший».

На партах лежать сигнальні карточки з цифрою 1, 2. Як ці цифри стосуються нашої теми?

   Увага! Завдання: я називатиму слова, в яких букви я, ю, є, позначають 1 і 2 звуки, а Ви, застосовуючи вивчені правила, зробіть правильний вибір, піднявши вгору карточку з цифрою 1, якщо буква  має один звук, а цифру 2, якщо буква має два звуки.

М’яч, тюльпан, пір’їна, ключ, заєць, полум’я, рюкзак, яблуко,місяць, ясен, зозуля, ательє,  ягня, полуниця, долоня, листя,більярд, українець.

7.Третє зайве (усно: на дошці слова, учні називають зайве, пояснюють)

У кожній групі знайдіть одне слово, яке відрізняється від двох інших кількістю звуків

1.Ялинка,фея, зозуля

2.Мрія, свято, сімя

3.Троянда,пелюстки,листя

 

 VI. ПІДСУМОК УРОКУ

1.Яку тему ми вивчали на уроці?

2.Яка буква завжди позначає два звуки?

3.Скільки звуків можуть позначати букви я, ю, є?

4. Коли букви я, ю, є позначають  два звуки?

5. Коли букви я, ю, є позначають один звук?

 

  • Чи справдилися ваші очікування?
  • Яке завдання для вас було найцікавішим, а яке – найскладнішим?
  • Що нового дізналися сьогодні на уроці?

 

Ось і уроку кінець, . 
Усі дружні й активні були увесь час. 

Виставлення оцінок.

 

VII. Домашнє завдання (за вибором)

Вивчити  правила. Параграф 18

Завдання середнього рівня

Виконати вправу198 (  I  )

Завдання достатнього рівня

Виконати вправу 198 (  II  )

Завдання високого рівня

Складіть тести за темою «Третє зайве».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конец формы 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Фонетика - це розділ науки про мову, який вивчає

Начало формыа) звуки мови й мовлення;
б) значущі частини мови;
в) словосполучення та речення.
 

Конец формы
 

Конец формы3. Чи правильне таке твердження: "Алфавіт - це сукупність букв, розташованих у будь-якому порядку"?

Начало формыа) так;
б) ні.
 

Конец формыНачало формы
 

Конец формы
 

Конец формы9. Позначте рядок, в якому в усіх словах букви я, ю, є позначають два звука:

Начало формыа) мрія, святий, портьєра;
б) м'ята, Софія, приєднати;
в) ядро, духмяний, повоєнний.
 

Конец формы10. В українському алфавіті

Начало формыа) 31 буква;
б) 32 букви;
в) 33 букви.
 

Конец формы 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Бельмега Богдан Богданович
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Нефедова Наталія Миколаївна
    Дякую за гарний урок! Міцногоздоров'я Вам і натхнення!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. потопальська світлана антонівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
11 лютого 2019
Переглядів
154921
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку