Конспект уроку з природознавства для учнів 3 класу на тему "Сонце -найпотужніше джерело енергії"
Мета:формувати уявлення про роль Сонця в житті на планеті; довести, що Сонце —
найголовніше джерело енергії на Землі; наголосити на необхідності економного
використання природних ресурсів; розвивати уяву, мислення, фантазію учнів;
формувати інформаційно-комунікаційну компетентність, зв'язне мовлення;
виховувати прагнення буги здоровим і сильним, піклуватися про планету.
Тема:Сонце — найпотужніше джерело енергії.
Мета: формувати уявлення про роль Сонця в житті на планеті; довести, що Сонце —
найголовніше джерело енергії на Землі; наголосити на необхідності економного
використання природних ресурсів; розвивати уяву, мислення, фантазію учнів;
формувати інформаційно-комунікаційну компетентність, зв'язне мовлення;
виховувати прагнення буги здоровим і сильним, піклуватися про планету.
Обладнання: демонстраційний матеріал — м'яка іграшка «Сонечко»; роздавальний
матеріал — картка з текстом для опрацювання (одна на парту); силуетні
зображення сонечка
маски Фіксиків.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Урок розпочинається в колі.
(Учитель тримає в руках невеличку м’яку іграшку «Сонечка»)
Я всміхаюсь сонечку:
«Здрастуй, золоте!»
Я всміхаюсь квіточці –
Хай вона цвіте!
Я всміхаюсь дощику –
«Лийся, мов з відра!»
Друзям усміхаюся –
Зичу їм добра
-Я хочу подарувати вам урок – теплий, ясний, радісний, як це сонечко. Передайте його по колу і візьміть частку тепла.
-Які почуття у вас виникають, коли ви отримуєте подарунок? (Приємні, радісні, вдячність…)
-Я хочу, щоб з таким настроєм ви отримали нові знання!
Діти сідають за парти.
2. Прихід героя із мультфильма « Фіксики»
Дім-Дімич:
-Добрий день, діти! Ви певно мене впізнали! Я – Дім- Дімич. Мої друзі Фіксіки сказали мені, що у вас сьогодні незвичний урок природознавства. У мене завжди є багато запитань. Чи дозволите ви мені бути присутнім на уроці?
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1.Фенологічні спостереження «Синоптична служба»
(Сонце взимку знаходиться низько над землею і не нагріває її так, як в інші пори року. Рано темніє, бо дні короткі , а ночі довші.)
Отже:
Сонечко сьогодні нас (не) радує своїми промінчиками, тож, стан неба безхмарний (хмарний) ( змінної хмарності)
Протягом дня опадів не спостерігається ( опади спостерігаються у вигляді снігу)
Вітер сильний ( слабкий, )
Бажаю, щоб на сьогоднішньому уроці було тільки сонячно, затишно і тепло.
І пам’ятайте: найважливіша погода у вашому домі! Всього найкращого!
2.Зимові прикмети про Сонце.(дошка)
Сонце блищить, а мороз тріщить.
Сонце гріє, сонце сяє — вся природа воскресає
Взимку сонце,як мачуха світить, а не гріє.
.2. Гра « Природничий диктант»
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Дім-Дімич: Мені задали розв’язати приклади , але так не хочеться думати. А навіщо думати, якщо є калькулятор… Дивно, чому він не працює? Мабуть сіли батарейки. Фіксики! Допоможіть!
Сімка: Що Дім-Дімич, не можеш зрозуміти куди батарейку вставляти! Хі –хі –хі! Немає там ніякої батарейки.
Дім-Дімич: Як це немає? А звідкіля калькулятор електрику бере?
Нолик : Сьогодні ми спробуємо про це дізнатися і тобі розказати.
ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.
1.Загадка.
Світ обігріває,
Втоми не знає,
Посміхається в віконце,
А звуть його всі … (сонце)
2.Гра «Дешифрувальники»
- Розшифруйте фразу і ви узнаєте тему нашого уроку.
цеСон – понайнішетуж реджело егіїнер
(Сонце – найпотужніше джерело енергії)
V. Повторення раніше вивченого матеріалу.
1. Бесіда.
- Що ви знаєте про сонце?
- Коли Сонце світить і гріє найдужче (в яку пору року і протягом дня)
- Що Сонце посилає нам щодня?
2.«Довідкове бюро» Повідомлення Фіксиків
1. Люди рано зрозуміли, що Сонце — головне джерело усього життя на Землі,— воно дає тепло і світло, а без Сонця на Землю приходить ніч та холод.
2.Людина, як і вся природа, залежить від Сонця, без нього немає життя на Землі. Вірили, що на ніч Сонце йде спочивати й лягає в море, звідки встає вранці викупане й свіже.
3.А ще Сонце називали оком Божим, або обличчям Бога. Недарма в давні часи поклонялися Сонцю; як богу. Від Сонця залежить наш настрій і самопочуття. У сонячний день хочеться жити, навіть коли на душі сумно, у похмурий — і радість не в радість.
VІ. Фізхвилинка
VІ І. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1.Розповідь учителя
Потужну енергію мають і вітер, і вода, і Сонце. Однак Сонце — головне в цьому списку. Адже сонячна енергія є джерелом енергії вітру, води, тепла морів, живих організмів.
Завдяки Сонцю:
Рухаються хмари
Утворюється вітер
Змінюється температура
Ідуть дощі
З'являється веселка
2.Робота з підручником
Здавна люди мріяли використовувати енергію Сонця безпосередньо, не вирубуючи та не спалюючи лісів. Прочитайте в підручнику(с. 63), який спосіб «збору» енергії винайшли люди. (Учні читають текст про сонячні батареї.)
3.Усвідомлення прочитаного.
- Як же енергія Сонця потрапила в кам’яне вугілля?(утрворилися з решток давніх організмів)
- Де були побудовані перші сонячні батареї?(Франція)
3.Уривок з мультфільму Фіксики (що таке сонячні батареї)
4. Цікавинки.
Де на Миколаївщині встановленно сонячні батареї.
Наприклад:
Опрацюйте текст підручника зі слів «Енергію Сонця використовують…». Зробіть олівцем позначки на полях : «+» - знаю, «-« - не знаю, «!» - викликало інтерес .
- Що в тексті для вас було знайомим?
- Що вас зацікавило?
3.Вправа « Познач послідовність»
VІІІ .ОСМИСЛЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ
Чи добре ми засвоїли матеріал, перевіримо виконавши
Я задаю запиитання а ви відповідаєте
1. Сонячні промені несуть на Землю:
А) темряву;
Б) красу;
В) світло і тепло.
2. Найпотужнішим джерелом енергії на Землі є:
А)Місяць;
Б)Сонце;
В) вода.
3. Сонячна енергія :
А)дорого коштує;
Б) безкоштовна;
4. Батьківщиною сонячних батарей є:
А) Німеччина;
Б) Франція;
Г) Україна.
IX. РЕФЛЕКСІЯ. ПІДСУМОК УРОКУ.
Бесіда
Вправа «Сонячний настрій»
Візьміть паперові сонечка, прочитайте на звороті побажання.
«Посилаю вам свої промені з теплом і любов’ю, щоб усі діти були здоровими, сильними, розумними слухняними!»
Домалюйте сонечко так, щоб показати свій настрій.
X. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
1. Опрацювати статтю підручника « Сонце – найпотужніше джерело енергії»
2. Знайти цікавинки про сонячні батареї, сонячні електростанції.