Метою даного уроку є ознайомити з елементарними поняттями гірські породи, корисні копалини (горючі, рудні, нерудні); сформувати уявлення про значення гірських порід у природі і цінність для людей; формувати уміння розрізняти тверді, рідкі й газоподібні корисні копалини, окремо горючі, рудні, нерудні; розвивати уяву, мовлення, спостережливість; виховувати повагу один до одного, бережливе ставлення до природи.
Тема. Гірські породи. Корисні копалини.
Мета: ознайомити з елементарними поняттями гірські породи, корисні копалини (горючі, рудні, нерудні); сформувати уявлення про значення гірських порід у природі і цінність для людей; формувати уміння розрізняти тверді, рідкі й газоподібні корисні копалини, окремо горючі, рудні, нерудні; розвивати уяву, мовлення, спостережливість; виховувати повагу один до одного, бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення: усний журнал.
Обладнання:усний журнал, картки для гри «Що зайве», 4 картки для індивідуальної роботи, кросворд, тест, колекція корисних копалин, картка для роботи в групах, банки з водою, пазли, сигнальні картки(зелений, синій, червоний кружечок), слова-блискавки з назвами корисних копалин, малюнок берізки, листочки березові.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
От і ми часу не гаймо,
Урок свій починаймо.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Сторінка «Погода у рідному краї».
Сторінка «Цікаві завдання для природолюбів».
А) Гра «Що зайве» і чому?
Сонце, місяць, зорі, береза, ґрунт.
Липа, калина, зоря, соловей, єнот.
Морква, телефон, стіл, книга, сорочка.
Пара, кефір, туман, газ.
Олія, молоко, оцет, повітря.
Сік, залізо, лід, олівець.
Б) 4 учнів працюють з індивідуальними картками.
Сторінка «Кросворд ».
В) Розгадування кросворда.
1.Г |
Р |
А
|
Д |
|||||||||||||||||||||||
2.М |
І |
С |
Я |
Ц |
Ь |
|||||||||||||||||||||
3. Т |
Е |
Р |
М |
О |
М |
Е |
Т |
Р |
||||||||||||||||||
4.С
|
О |
Н |
Ц |
Е |
||||||||||||||||||||||
5. К |
И |
С |
Е |
Н |
Ь |
|||||||||||||||||||||
6.К |
А |
Р |
П |
А |
Т |
И |
||||||||||||||||||||
7.З |
А |
П |
О |
В |
І |
Д |
Н |
И |
К |
|||||||||||||||||
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Сторінка «Новинка ». (Діти ознайомляться з термінами: гірські породи, корисні копалини, горючі, рудні, нерудні, родовище, кар’єр, свердловина, шахта.)
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Сторінка «Будеш книги читати, будеш все знати».
1. Опрацювання матеріалу у підручнику на с.98-101.
Сторінка «Тест».
2. Тестування по прочитаному.
1. Природні тіла, які знаходяться в Землі або на її поверхні – це:
а) молекули; б) корисні копалини; в) гірські породи.
2. Гірські породи, які люди видобувають у природі і використовують у своєму житті – це:
а) гірські породи; б) корисні копалини; в) опади.
3. Усі корисні копалини поділяються на:
а) холодні і теплі; б) світлі і темні; в) рудні, нерудні, горючі.
4. Копалини, які добре горять і виділяють багато тепла – це:
а) нерудні; б) горючі; в) рудні.
5. Корисні копалини, які видобувають і використовують без переробки - це:
а) рудні; б) нерудні; в) горючі.
6. Залізна руда, мідна руда, алюмінієва руда – це:
а) горючі; б) нерудні; в) рудні.
7. Місце, де залягає багато корисної копалини називається:
а) морем; б) родовищем; в) свердловиною.
3.Робота в парах. Взаємоперевірка тесту.
1. В 4. Б 7. Б
2. Б 5. Б
3. В 6. В
Сторінка «Геологи.».
3.Робота в групах. Практична робота. Дослідження властивостей корисних копалин.
І група – торф, ІІ – кам’яне вугілля, ІІІ – нафта, ІV – нафта, V – крейда,
VІ – залізна руда.
(Кожна група отримує корисну копалину, посудину з водою, картку-план визначення властивостей корисної копалини).
Картка-план
1. Корисна копалина - __________.
2.Стан (твердий, рідкий, газоподібний).
3. Блиск: є, немає.
4. Крихка, не крихка.
5. Легша чи важча за воду.
6. Розчинна чи нерозчинна.
7. Горить, не горить.
8. Рудна, нерудна, горюча.
4. Представлення своїх досліджень.
ІV. Фізкультхвилинка.
Сторінка «Розваги.».
V. Узагальнення та систематизація знань .
Сторінка «Завдання від мудрої сови.».
1. Робота в групах. Гра «Склади пазли». Про використання корисних копалин у житті людини.
2. Гра «Мовчанка».
Вчитель показує назву корисної копалини, а діти піднімають сигнальну картку певного кольору - - горюча, - рудна, - нерудна.
V. Підсумок уроку
1. Закінчи речення.
На уроці я … .
Корисні копалини бувають … .
Корисні копалини потрібно … .
2. Дерево вражень –
- урок мені сподобався;
- на уроці мені було не цікаво
1