Урок 36. Спільнокореневі слова. Корінь слова. (Вправи 152-155)
Мета. Формувати в учнів уявлення про спільнокореневі слова, корінь слова як спільну частину споріднених слів, уміння добирати спільнокореневі слова, виділяти їх з тексту, визначати корінь слова; розвивати мовне чуття, виховувати шанобливе ставлення до природи.
Обладнання. Мовний матеріал, завдання на картках, опорні схеми «Будова слова».
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Вправа-детектив (вправа 151).
— Назвіть слова, заховані у пропонованих словах вправи 151.
2. Вправа «Вірю — не вірю».
Кожне питання повішається словами «Чи вірите ви, що ...».
✵ Корінь — змінна частина слова.
✵ Префікс служить для утворення нових слів.
✵ Корінь спільна частина основи.
✵ Частина основи між коренем і закінченням префікс.
✵ Суфікс стоїть після кореня.
✵ Основа слова це все слово без закінчення.
✵ Корінь спільна частина споріднених слів.
✵ Префікс служить для творення нових слів.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Мовний клубочок.
— Корінь як у слові зимувати, суфікс і закінчення як у слові зіронька. (Зимонька).
2. Каліграфічна хвилинка.
З 3 333 Зз зз зи им мо оньк зимонька
3. Гра «Аукціон».
Зима, зимувати, зимний, перезимувати, зимівля, зимородок, зимуючі.
— Позначте корінь у словах.
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
— Сьогодні на уроці пригадаємо ознаки спільнокореневих слів, будемо вчитися добирати спільнокореневі слова і визначати в них корінь.
V. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Визначення ознак споріднених слів.
— Давайте пригадаємо, що таке споріднені слова. (Слова, що утворилися від спільного кореня, але мають різні лексичні значення, називаються однокореневими або спорідненими.)
— Прочитайте рядки вірша Марійки Підгіряики, записані на дошці
Квітами квітень всіх привітає, усі садочки порозквітає.
— Знайдіть у ньому споріднені слова.
— Запишемо їх на дошці, додамо ще кілька споріднених. Всі вони означають предмети, поняття або дії, що стосуються квітів, бо походять вони від кореня квіт-.
квітами,
квітень,
порозквітає,
квітка,
квіточка,
квітучий,
квітник,
розквітнути.
— То що таке корінь слова?
Висновок. Корінь — це спільна частина споріднених слів.
Це цікаво!
✵ Корінь — це обов’язкова частина слова.
✵ В українській мові слів без кореня не буває.
✵ Від одного кореня можна утворити декілька слів, різних за значенням.
2. Проблемне питання (за вправою 152).
— Що треба зробити, щоб знайти корінь слова?
— На це питання дамо відповідь, попрацювавши над вправою 152.
— Розгляньте малюнки і прочитайте підписи до них.
— Що означає кожне зі слів?
— Чи є в них спільна частина?
— Як вона називається?
— Як можна назвати всі ці слова?
— Запишіть слова. Позначте у них спільну частину.
Висновок. Щоб знайти корінь слова, намагайтесь дібрати якомога більше споріднених слів.
3. Словниковий диктант.
Економним і орфографічно цілеспрямованим є словниковий диктант, який дає можливість за короткий час записати багато слів на певне правило.
І варіант — Риба, рибка, рибонька, риб’ячий, рибалка, рибалить.
II варіант — Зелень, зелений, зеленіти, зеленка, позеленів, зеленуватий.
III варіант — Воля, вольовий, вільний, поневолити, привілля, воленька.
Перевірка виконаної роботи.
Фізкультхвилинка «Естафета з варіаціями».
Підбігти до дошки і написати слово, наступний учень — визначити закінчення, і т д.
4. Конкурс-гра «Впрошуємо слова».
— Слова, наче ті квіти у квітнику. Спробуйте виростити слова з коренів. Складіть якнайбільше споріднених слів з одного кореня.
1 група
Корінь — мов- (мова, розмова, розмовний, мовити, мовний, мовлення, розмовляти, мовити, замовлення, вимовити, перемовитися, примовка, промова).
2 група
Корінь — квіт- (квітка, квіточка, квітонька, квітковий, квітучий, заквітчаний, квітувати, квітень, розквітнути, квітневий).
3 група
Корінь — їзд- (від’їзд, переїзд, приїзд, заїзд, під'їзд, їздити, приїздити, переїздити, поїзд).
5. Вибіркове списування (за вправою 154).
— Випишіть групами спільиокореневі слова.
— Позначте в них корінь.
6. Тренувальні вправи (диференційовано).
а) Робота в групах.
— Прочитайте слова. Знайдіть і позначте в них основу і закінчення.
Переписування, прочитана, передруковане, гніздечко, дорогенький, подорожник, порожній, суховій, льодяник, льодохід, прибережний.
— У кожній основі слова позначте корінь.
б) Робота в парах.
— Випишіть групами слова з однаковими коренями, спільними за значенням.
Дорога, подорожній, дорогий, дорожній, дорожчий, подорож, подорожчати, дороговказ, дорожнеча, доріжка, доріженька, дорогенька, дорогоцінний, доріг.
VI. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Вправи дія самостійної роботи. (Робочий зошит з укр. мови. 3 клас, с. 26.)
1) Утворіть слова з поданих частин за зразком.
Префікс |
Корінь |
Суфікс |
Закінчення |
за- |
-гад- |
-к- |
-а |
без- |
-хмар- |
-ен- |
-ий |
с- |
-вітр- → |
-ян- → |
-е |
|
-цві- |
-л- |
|
|
-хов- |
-ищ- |
|
2) До поданих слів доберіть спільнокореневі. Позначте корінь.
Переказ — ____________________________________
Школа —______________________________________
2. Робота з картками для поточного та тематичного контролю знань. (С. 26. завдання 1, 2.)
3. Поточний бліц-контроль знань. (Картка 28.)
VII. Підсумок уроку.
1. Вправа-змагання 153.
— Пригадайте, які слова називаються спільнокореневими, або спорідненими.
— Як визначити корінь слова?
— Доберіть по 2-3 ряди спільнокореневих слів.
— Визначте в них спільну частину — корінь.
— Полічіть, скільки різних рядів спільнокореневих слів ви дібрали всім класом.
2. Тест.
1. Корінь — це ...
а) частина слова без закінчення;
б) змінна частина слова;
в) спільна частина споріднених слів.
2. Назвати ряд споріднених слів.
а) гуска, гусеня, гусінь, гусячий;
б) мороз, морозиво, заморозити;
в) ніжка, нога, на нозі.
3. Від якої частини слова можна утворити за допомогою префіксів і суфіксів споріднені слова? Утворіть декілька.
а) по-;
б) -сад-;
в) -ик-.
4. Учитель на дошці написав слова: розписка, писемний, писати. Яку тему уроку він буде пояснювати?
а) спільнокореневі слова;
б) частини слова;
в) правопис префіксів і прийменників.
3. Вправа-гра «Рекламний буклет».
— Вчитель дає учням завдання виготовити рекламний буклет щодо теми уроку для підведення підсумків, узагальнення та систематизації знань.
VIII. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 71, вправа 155.