Співвідношення між цілою фігурою і її частинами.

Про матеріал
Сформувати в учнів уяву про поділ фігур на частини; навчити встановлювати взаємозв’язок між цілою фігурою і її частинами;закріплювати навички рахунку в межах 9; порівнювати числа за допомогою пар; розвивати логічне мислення, мову, творчі здібності учнів; виховувати увагу, старанність.
Перегляд файлу

 

 

Тема. Розбиття фігур на частини. Співвідношення між цілою фігурою і її частинами.

Мета: сформувати в учнів уяву про поділ фігур на частини;

навчити встановлювати взаємозв’язок між цілою фігурою і її частинами;

закріплювати навички рахунку в межах 9; порівнювати числа за допомогою пар; розвивати логічне мислення, мову, творчі здібності учнів; виховувати увагу, старанність.

Обладнання: таблиці, кольорові квадрати, кольорові круги, ножиці.

Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

Психоформула

А цікаво вам дізнатись,

Що сьогодні може статись?

Ну то всядьтеся зручніше,

і попрацюємо скоріше.

ІІ. Закріплення і повторення вивченого матеріалу.

  1. Математична розминка.

Усний рахунок.

  • Назвіть сусідів числа 5, числа 6, числа 8.
  • Назвіть числа від 1 до 8, від 5 до 10, від 10 до 5.
  • Знайдіть суму чисел 2 і 3.
  • Знайдіть різницю чисел 8 і 6.
  • Я задумала число, збільшила його на 1 і отримала 7. Яке число я задумала?
  • Зменшуване 4, від’ємник невідомий, різниця 1. Знайдіть від’ємник.
  • Перший доданок не відомий, другий доданок 3, сума 7. Знайдіть перший доданок.
  • Знайдіть закономірність і продовжить ряд на три числа:

8, 10, 12 … , … , … . (14, 16, 18)

  • Що можна сказати про ці числа?

(Це парні числа, написані в порядку зростання, наступне число більше на 2).

  • Назвіть склад числа 9.

(Число 9 складається із чисел 1 і 8; 2 і 7; 3 і 6; 4 і 5; 5 і 4; 6 і 3; 7 і 2; 8 і 1).

  1. Гра «День – Ніч»

(При слові «ніч» – діти закривають очі, схиляють голову на парту і обчислюють приклади. При слові «день» – розкривають очі, піднімають голову і дають відповідь).

9-5-3+4+3-6+5 (7)

     3.Робота з таблицями.

          (Таблиці розміщено на дошці).

          5+…=6         7-…=3

          9-…=6          9-…=1

          …+4=8        …+2=7

          (Міркуємо так: ціле число 6, воно складається з двох частин 5 і 1. Отже, шукане число 1).

  1. Каліграфічна хвилинка.

Зошит свій я відкриваю

Навкоси його кладу.

Ручку я ось так тримаю,

Сяду рівно, не зігнусь.

Буду я писати вправно.

До роботи я берусь.

  • Запишіть ряд чисел від 1 до 9, другий ряд від 9 до 1. Пишіть каліграфічно, старанно.
  1. Складіть вирази на додавання та віднімання.

Зразок: 4+1     3+4   4+2

               1+4

                5-1

                5-4

(Роботу діти виконують самостійно. Після завершення роботи проводиться усна перевірка).

  1. Вставте пропущені числа.

(Діти наводять різні варіанти виконання завдань).

5>3  …=…  <

     - Доведіть одну нерівність за допомогою складання пар.

 

 

 

 

 

 

  • Яке число більше і на скільки?
  • Яке число менше і на скільки?
  1. Задача

У садок до годівниці

Прилетіло три синиці.

Потім ще чотири птиці.

Скільки птиць на годівниці?

  • Скільки птиць прилетіло до годівниці? (7 птиць)
  • Якою дією про це дізналися? (Додаванням)
  • Чому в цій задачі треба додавати? (Шукаємо ціле)
  • Розкажіть , про що говориться в задачі? (Про птахів)
  • Про що ми дізнались в задачі? (Скільки птахів прилетіло)
  • Який вираз складаємо? (3 + 4)
  • Назвіть у виразі ціле і частини. (7 - ціле, 3 і 4 – частини)

Фізкультхвилинка.

Ми з-за парт мерщій встаємо,

Лінькам волі не даємо.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки

І зроби чотири кроки.

Думки наші прилетіли.

Ми за парти тихо сіли.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Постановка проблеми.

Кожну геометричну фігуру можна поділити на частини. З допомогою цих частин утворюємо нові фігури, створюємо візерунки. Як це зробити?

Давайте спробуємо!

  1. Практична робота.

(У кожного учня на парті комплект геометричних фігур: червоний

квадрат, жовтий квадрат, синій круг, ножиці).

  • На скільки частин поділено червоний квадрат?

 

 

 

(Червоний квадрат поділено на дві частини).

  • Розріжте його на дві частини і складіть великий трикутник.

 

  •                                                                                      

 

  • На скільки частин поділено жовтий квадрат? (Жовтий квадрат поділено на 4 частини).

 

 

  • Складіть два маленьких квадрати.

 

 

 

  • Складіть такі фігури.

 

а)                                                      б)

 

            

 

  • Перекладіть одну частинку так, щоб утворилося два квадрати поряд.

 

 

 

 

 

  • На скільки частин поділено синій круг?

 

 

 

(Синій круг поділено на дві частини).

  • Складіть такий візерунок.

 

 

 

  • На скільки частин поділено зелений круг?

 

 

 

(Зелений круг поділено на 4 частини).

-  Складіть із частинок круга свій візерунок.

Висновок: Отже, з частин фігур створюються нові форми, нові візерунки.

Фізкультхвилинка

Вже стомилися ми трішки,

Вийдем,  дітки, на доріжку.

Наші ручки: раз, два, три.

Ось голівонька стомилась,

Вліво – вправо нахилилась.

Раз, два, три.

Будем пальчики стискати,

Будем знову працювати.

IV. Систематизація і закріплення вивченого.

  1. Робота з підручником.

С. 41 № 5

Розгляньте геометричні фігури і запишіть рівності.

                                      

        К          

 

А + Б = К

Б + А = К

К - … = Б

К - … = А

 

… + … = …

… + … = …

  - … = …

… - … = …

(Завдання виконується в підручнику і на дошці).

  1. На основі співвідношення між цілою фігурою і її частинами вставте пропущені букви.

 

А=…+…+…+…

А-Б=…+…+…

…-…=…+…+…

Б+Д=…-…-…

 

 

 

 

 

 

(Завдання виконується у підручнику самостійно з подальшою перевіркою).

  1. Закріплення складу числа 9.

3+1+5=…          9-2-4=…          4+1+3=…

8-5+6=…           7-3+2=…          2+5-8=…

(Перший стовпчик прикладів учні записують на дошці й пояснюють розв’язання. Другий стовпчик коментують з місця, записуючи в зошит. Третій стовпчик виконують самостійно в зошитах із подальшою перевіркою.

  1. «Одягнути» числовий відрізок.

(Ознайомившись із прикладами, діти на числовому відрізку стрілками показують порядок дій).

 

І  І  І  І  І  І  І  І  І  І         8+1-4=5

0        1  2  3  4  5  6  7  8  9

       І  І  І  І  І  І  І  І  І             3-2+7=8

  0  1  2  3  4  5  6  7  8

5. Самостійна робота.

       Обчисліть і розфарбуйте.

 

 

 

 

 

 

 

(Взаємоперевірка).

V. Логічні задачі.

1. Накресліть у зошиті чотирикутник так:

 

 

 

 

 

 

  • Прикладіть олівець до чотирикутника так, щоб він поділив його:

а)  на два трикутники;

б) на два чотирикутники;

в) на чотирикутник і трикутник;

г) на трикутник і п’ятикутник.

2. Задача.

В коробці лежать 5 червоних і 5 синіх кубиків. Яку найменшу кількість кубиків потрібно взяти з коробки, щоб серед них обов’язково був хоча б один кубик червоного кольору? (6 кубиків).

  1. Загадка.

Як складемо ми квадрат

протилежними кутами,

дві фігурки вийде в нас –

можна звати їх братами.

А чому, ти доведи,

Як назвати їх – скажи.

(Трикутник).

  •    Як це складено? Поясніть.
  •    Скільки кутів має трикутник?
  •    Скільки вершин має трикутник?
  •    Чи всі сторони трикутника рівні?

VI. Підсумок уроку.

  •    Що нове було на уроці?
  •    Для чого геометричні фігури ділять, розрізують на частини?

1

 

doc
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
Інкл
Додано
31 березня 2020
Переглядів
1198
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку