Способи творення прислівників.

Про матеріал
Основні способи творення прислівників на основі діяльнісного підходу, виробляти вміння та навички визначення способу творення прислівників
Перегляд файлу

Тема. Способи творення прислівників.

Мета: поглибити знання з теми «Словотвір», опрацювати основні способи творення прислівників на основі діяльнісного підходу, виробляти вміння та навички визначення способу творення прислівників, здійснення словотвірного та морфологічного аналізу; розвивати аналітичне мислення, спостережливість, удосконалювати мовленнєві вміння, навички самостійної та самоосвітньої діяльності;
пробуджувати інтерес до мовних явищ, виховувати любов до мови, рідного краю, поваги до батьків.
Формувати життєві компетентності учнів (пізнавальну, комунікативну, самоосвітню).

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, буклет з теми «Прислівник».

Епіграф: Батьківщина, мова, мати – нас повік не роз’єднати!
                                                                                         М. Сингаївський.

 

                                                      Хід уроку

   І. Мотивація  навчальної діяльності:
      1.Слово вчителя:
- Продовжуємо вивчати тему « Прислівник », поглиблюємо знання про цю частину мови, це повинно допомогти при вивченні правопису прислівників, що, безперечно, поліпшить грамотність та мовленнєву культуру взагалі.
  ІІ. Актуалізація знань
           1. Перевірка Д/З
         а) розповідь учнів  про ступені  порівняння  прислівників  на основі буклета  до теми;
         б) взаємоперевірка д/з (робота в парах), корекція та самокорекція;
         в) відповідь на проблемне питання;
       -  Які прислівники мають ступені порівняння?
   2. Вибіркова самостійна робота: з поданого тексту виписати прислівники, утворити (де можливо) ступені порівняння.

  • Як парость виноградної лози, плекайте мову.
    Пильно й ненастанно паліть бур’ян.
    Чистіша від сльози вона хай буде.
    Вірно і слухняно нехай вона щоразу служить вам,
    Хоч і живе своїм життям.
                                                            М. Рильський.

3. Колективна  перевірка, висновки
 

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
     1. Створення  ситуації успіху.
        а) Бесіда:
               -яка наука вивчає способи словотворення?
               -назвати способи словотворення;
               -який спосіб використовуємо при утворенні вищого й найвищого ступенів;
              -який спосіб, на вашу думку, найбільш продуктивний у творенні прислівників ?

IV. Вивчення навчального матеріалу.

      1. Слово вчителя
      2.  Самоосвітня робота з таблицею підручника (с.206) : ознайомитись, визначити кількість способів словотворення, їх особливості, від яких частин мови утворюються прислівники, який спосіб може викликати труднощі.
      3. Розповідь учнів про способи творення прислівників та заповнення буклета (метод «Мікрофон»)

Корекція та коментар вчителя, Звертаємо увагу, що від іменників, прикметників, числівників, займенників, прислівники утворюються шляхом злиття прийменників зі словами цих частин мови.
Прийменники в таких словах стали префіксами і пишуться разом.

V. Виконання тренувальних вправ.
      1. Робота в групах
                І група – впр.№ 376
                ІІ група – впр.№ 377
                ІІІ група – впр.№ 378
      2. Творчий диктант. Замінити словосполучення прислівниками й назвати спосіб словотвору.
       Кожного понеділка – (щопонеділка)
       кожного року – (щороку)
       з далеких країн – (здалеку)
       в усіх місяцях – (повсемісно)
       не зовсім прокинувшись – (спросоння)
       три рази – ( тричі)
       голими рукам – (голіруч)
       українською мовою – (по-українські)
       з правої руки – (праворуч)
       дуже давно – ( давним-давно)
       по обидва боки – (обабіч)
      зі злим наміром – (зозла)

    3. Колективне виконання впр. № 379(у)
Після виконання кожного завдання коментар вчителя та висновок учня: «Після виконання цієї вправи я зрозумів(ла) …»
 

VІ. Закріплення та узагальнення вивченого на уроці.
     1. Робота в парах.
          Ігрова ситуація «Хто важливіший, продуктивний суфікс чи префікс

    2. Словотворчий та морфологічний розбір прислівників. Визначити всі, розібрати два (роздрук тексту на партах)
               Скільки б не судилося страждати,
               Все одно благословлю завжди
               День, коли родила мене мати
              Для життя, для щастя, для біди.
              День, коли мої маленькі губи
             Вперше груди мамині знайшли,
             День, що мене вперше приголубив
             Ласкою проміння із землі
                                                   В. Симоненко.
3. РЗМ. Твір-мініатюра на тему: «Україно моя – рідна земля, я для тебе на світі живу!» або за епіграфом уроку з використанням прислівників: варто, давно, навіки, вперше, зворушливо, недавно.

VІІ. Підсумок ( рефлексія)
     1. Після цього уроку я зможу ...
     2. Оцінювання

VІІІ. Домашнє завдання: вивчити пар.11, закінчити роботу над твором на тему «Україно моя – рідна земля, я для тебе на світі живу!», впр.378 за підручником, повторити відомості про типи, стилі мовлення.
 

    


            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

docx
Додано
5 січня 2023
Переглядів
856
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку