Спостереження за авторським вибором слова у творі під час діалогів, описів природи, характеристики героїв:" "Розкажи про Україну!" Ганна Черінь "

Про матеріал
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення учнів, вміння робити висновки з прочитаного; виховувати любов до природи, відповідальність за свої вчинки.
Перегляд файлу

 

Тема.  Спостереження за авторським вибором слова у творі під час діалогів, описів природи, характеристики героїв. 

 

Ганна Черінь “Розкажи  про Україну!”

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення учнів, вміння робити висновки з прочитаного; виховувати любов до природи, відповідальність за свої вчинки.

 

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Мовленнєва розминка.

1.  Фонетична зарядка.

а) вправи на розвиток артикуляційного апарату.

Гра “Зроби як…”

  Як плаче дитина?

  Як сміється?

2.  Чистомовка.

Чистомовки я пишу – шу-шу-шу,

Їх пишу для всіх малят – ят-ят-ят,

Всі говорять залюбки – ки-ки-ки,

Щоб чисте мовлення було – ло-ло-ло.

3. Читання гнізд споріднених слів в темпі скоромовки.

 

Прочитай в темпі скоромовки:

пісня                    спів                   співак

піснярі                 співи                 співачка

пісенька               співати              співучий

пісенний              співанка            співаночка

 

 

  1. Вправи на розвиток мовної догадки (антиципації).

Cт_п_ х     ш_вк_в_     тр_в_,

Т_п_л_      в_л_ч_в_,

Р_к_        сп_в_ч_!

Г_рд_    г_р_ ,   г_стр_    кр_ч_.

Там в степах шовкові трави,

Там тополі величаві.

Ріки там такі співучі!

Горді гори, гострі кручі.

IV. Мотивація навчальної діяльності.

1. Повідомлення теми і мети уроку.

Читання акровірша про Україну:

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай,

Рідніша їм своя пустиня,

Аніж земний в чужині край.

Їм красить все їх рідний край.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батьківщини.

Сьогодні на уроці ми продовжуємо говорити про нашу Батьківщину, її красу,  багатство, велич. Ми ознайомимось із прекрасною поетесою Г. Черень, яка у своїх творах висловлює свої почуття до рідної землі.

 

2. Біографічні відомості про Г. Черінь.

Ганна Черінь – відома дитяча письменниця. Її вірші і оповідання добре відомі маленьким читачам Америки й інших країн, де живуть українські родини (див. додаток 1, додаток 2).

Сьогодні ми ознайомимося із твором  Г. Черінь “Розкажи  про Україну!”

 

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Опрацювання вірша Г.Черень.

Гра “Передбачення”.

– Прочитайте заголовок відповідно до знаків.

Розкажи  про Україну.

Розкажи  про Україну!

Розкажи  про Україну?

 Як ви вважаєте, про що йтиметься в вірші, яке має такий заголовок?

 

2. Вправа “Мікрофон”.

Учні висловлюють свої припущення щодо змісту вірша.

3. Самостійне мовчазне читання вірша  учнями.

– Назвіть головних персонажів оповідання.

4. Словникова робота.

– Назвіть слова, значення яких слів  вам не зрозумілі.

Гра “Буксир”.

Читання стовпчиків слів “буксиром” за вчителем згори вниз і знизу вгору.

 

Міцніло                     гостина

налітали                    безупинну

вривалось                  модерні

поборе                       кам’яниці

Фізкультхвилинка.

Учні імітують дії, які згадуються у вірші.

Хмарка сонечко закрила,

Слізки срібнії зронила.

Ми ті слізки пошукаєм,

У травиці позбираєм.

Пострибаєм, як зайчата,

Політаєм, як пташата.

Потанцюємо ще трішки,

Щоб спочили ручки й ніжки.

Всі веселі? От чудово!

А тоді до праці знову.

5. Вправи на вдосконалення навичок читання.

а) добери риму:

 

Червоні                  свою

Багатий                  сильні

Бою                        круки

Руки                       забрати

Вільні                    у полоні

 

 

б) читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом:

 

 

 сі                лима                люби               свобо

            чі                        ни                      ти                       ди

ві                 отама               носи                наро   

в) вправи на розвиток мовного дихання “Дми на квіточку” (паперові).

 

г) скоромовка:

Дмитро дивився на Дніпро

Дніпро не дивувався.

Чому Дмитро та на Дніпро

Дививсь і дивувався.

Читати очима, губами, потім пошепки, вголос, ще голосніше.

 

д) прочитай піраміду:

  козак                козак

  козаки              козаки

  козаків             козачий

  козаками          козачка

  козацький        козачок

                            козаченько

ж) прочитай слова в трьох темпах:

           

                           и                                           ий            

    Козак                           Козач                      ка

                             ів                                        чок

                                                                         енько

6.  Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

 

   Поезія Ганни Черінь “Розкажи про Україну!” написана у формі діалогу. Назви, хто з ким розмовляє. Про що розмовляють герої вірша?

Знайдіть і прочитайте, як описує територію України Г.Черень.

Про які етнічні групи розказується у  вірші?

– Відшукай у тексті поезії і прочитай, як тато розповідає доньці про:

а) красу України;

б) багатства нашої держави.

– Чому, за оповіддю тата, на Україну нападали вороги? Підтвердь цитатами з тексту.

– Чи вірить герой поезії в те, що Україна залишиться незалежною державою?

 Прочитай, як про це пише Ганна Черінь.

– Визнач основну тему поезії Ганни Черінь “Розкажи про Україну!”

 

7. Читання вірша діалогом.

Вправа “Мікрофон”.

 Продовжте речення:

Для мене Україна – …

VI. Підсумок уроку.

– Як вірш  читали на сьогоднішньому уроці?

– Хто автор цього вірша?

– Чого він нас навчає?

 

 

 

 

 

 

 

 

 Додаток 1

“Прилучитися до

художнього світу Ганни Черінь –

означає скупати душу в золотому

промінні сонця,

осяйній аурі ніжності й доброти…”

Ганна Черінь народилася 29 квітня 1920 р. на Київщині. Писати вірші почала з дитинства. Після закінчення школи вступила на філологічний факультет до Київського університету, але Друга світова війна перервала навчання. Ганна опинилась у Німеччині в таборах для “переміщених осіб”. Під час перебування на примусових роботах у Німеччині друкувала свої твори у часописі “Дозвілля”. У 1949 р. тут вийшла перша збірка її поезій “Крещендо”.

  Літературознавець Богдан Рубчак вважає, що Ганна Черінь як поетеса досягла найбільшого успіху в особистій ліриці, яка вмістилася у першій збірці віршів, “Німецькі сонети”.

У 1950 р. Ганна Черінь переселилась до США. У 1953 р. закінчила факультет лінгвістики Чиказького університету. У 1966 р. здобула другий диплом за спеціальністю “бібліотекар”. Очолила при бібліотеці Чиказького університету відділ обміну з закордонними бібліотеками, зібрала тут велику колекцію україністики, намагалась встановити обмін книжками з українськими бібліотеками. Влітку 1993 приїжджала в Київ. Цього ж 1993 року прийнята до Національної спілки письменників України.

Творчість Ганна Черінь – автор понад 40 книжок. Серед них поетичні збірки: “Crescendo” (1949), “Чорнозем” (1962), “Вагонетки” (1969), “Травневі мрії” (1970), “Небесні вірші” (1973), “Зелень моря” (1981), “Квіти добра і зла” (1991), “Держава” (2001), “Декада” (2001), роману у віршах “Слова” (1980, 1991), репортажів: “Їдьмо зі мною” (1965), “Їдьмо зі мною знов!” (1990),“Дев’яте чудо” (2005) та інші.

 

 

 

 

 

docx
Додано
3 січня 2022
Переглядів
227
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку