STEM-урок (інтегрований) "Вода та її властивості"

Про матеріал
Мета уроку: закріпити отримані на попередніх заняттях теоретичні знання та застосувати їх на практиці; формувати уявлення про воду; дати учням уявлення про зміни станів води, про властивості води; розвивати активне пізнавальне ставлення до природи, дослідницький підхід до пізнання властивостей води, сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку молодшого школяра; закріплювати вміння складати і розв’язувати задачі, навички усного обчислювання; виховувати вміння працювати в групах та бережливе ставлення до природоводних ресурсів.
Перегляд файлу

 

«ВОДА ТА ЇЇ ВЛАСТИВОСТІ»

                                                                  Домнікія Трифонівна Брошкова

 

                                                                               Кубейський ліцей з початковою

                                                  школою та гімназією

                                                              імені  О. Теодорова –Балана

                                                           Кубейської сільської ради

                                                     Болградського району

                                            Одеської області

 

Мета. Формування предметних компетентностей: закріпити отримані на попередніх заняттях теоретичні знання та застосувати їх на практиці; формувати уявлення про воду; дати учням уявлення про зміни станів води (твердий, рідкий, газоподібний), про властивості води (розчиняє деякі речовини); розвивати активне пізнавальне ставлення до природи, дослідницький підхід до пізнання властивостей води, сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку молодшого школяра; закріплювати вміння складати і розв’язувати задачі, навички усного обчислювання; виховувати вміння працювати в групах та бережливе ставлення до природоводних ресурсів.

Формування ключових компетентностей:

вільне володіння державною мовою: вміння усно висловлювати свої думки, чітко та аргументовано пояснювати факти;

 компетентності в галузі природничих наук, техніки та технологій: розширити знання учнів про значення води, учити робити висновки з результатів спостережень проведених дослідів, виховувати допитливість, дбайливе ставлення до води;

інноваційність: відкритість до нових ідей;

екологічна компетентність: дотримання правил економного використання води в побуті;

навчання впродовж життя: опанування умінь і навичок, необхідних для подальшого навчання, визначення власних навчальних цілей та способів досягнення;

громадянські та соціальні компетентності: співпраця з однокласниками

для досягнення спільної мети;

культурна компетентність: залучення до видів мистецької творчості.

Інтегративно-асоціативна складова: «Я досліджую світ», «Я досліджую світ»(«Дизайн і технології»),  «Українська мова», «Математика», «Інформатика»,«Образотворче мистецтво». На занятті використано різні форми і методи, щоб сприяти виявленню зацікавленості до поняття про стани води, про значення її в природі і цінність для людини. Робота з інформацією. Медіаграмотність. Комунікативність. Робота в команді. Критичне мислення. ІКТ. Креативність. Підприємливість та фінансова грамотність. Дослідження і спостереження. 

 Обладнання: глобус, прозорі склянки або келихи, чиста вода, кілька паперових рушників (серветки тощо), харчовий барвник, вода, лимонна кислота, сіль, цукор, олія, крейда,пісок,листки пекінської капусти.

Тип заняття: STEM-заняття (інтегрований)

Форма проведення: заняття – дослідження

 

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Вступна частина

1.Організаційний момент

Вітання

Доброго ранку, сонечко ясне!

Доброго ранку, хмаринко прекрасна!

Доброго ранку, повітрячко чисте!

Доброго ранку, джерельна водичко!

Доброго ранку, рослинко, тварино!

Доброго ранку, щаслива людино!

Хай кожного з нас оминають негоди,

Адже ми всі – це частинка природи!

«Вежа настрою» з  цеглинками  LEGO

Покажіть свій настрій цеглинками: зелена — в мене чудовий настрій, жовта - мій настрій  так собі, червона — мій настрій поганий.

Будуємо вежі і порівнюємо, який настрій переважає. Бажаємо кожному гарного настрою до кінця дня.

Технологія «Незакінчене речення»

На дошці написаний вислів : «Немає життя на Землі без _________»

1. Розгадування кросворда. (Слайд 4)

Коли ви розгадаєте кросворд  і прочитаєте слово, то дізнаєтесь, без чого немає життя на Землі.

Запитання до класу:

Червоне коромисло через річку повисло (ВЕСЕЛКА)

Запитання до першої групи: отримує назву «Краплинка»

  1.     З малої хмари великий …   (ДОЩ)

Запитання до другої групи: отримує назву «Крижинка»

  1.     Річку взимку вкриває ….   (ЛІД)

Запитання до третьої групи: отримує назву «Хмаринка»

4) Під час кипіння з чайника йде ….(ПАРА)

Висновок.  Отже, без води життя на Землі не можливе.

2. Повідомлення теми і мети заняття

- Здогадалися, якою буде тема нашої зустрічі? Отже, сьогодні ми вестимемо розмову про воду,будемо досліджувати її дивовижні властивості як розчинника. Обговоримо, у яких трьох станах зустрічається вода у природі.

3. Мотивація діяльності вихованців

(Діти стоять у колі, роздивляються глобус)

Мозковий штурм

-         Погляньте на глобус, який колір переважає? (Блакитний)

-         Що позначають блакитним кольором? (Воду)

-         Більшу чи меншу частину нашої планети вона займає? (Більшу)

-         Де «живе» вода?

4.Повідомлення очікуваних результатів

Вивчаючи тему «Вода» ви знатимете властивості води, у яких станах вода зустрічається у природі, для яких речовин вода є розчинником,зрозумієте, яку роль вода відіграє для людства.

5. Перевірка домашнього завдання.

Бліцопитування

- Де «живе» солона вода? (У морях,океанах)

- Які моря омивають територію України? (Чорне, Азовське)

- Навіщо потрібна вода? ( людям для відпочинку, це домівка для риб, тварин, птахів, для поливу рослин,тощо)

- Де використовують воду? (у побуті, у  кулінарії,  на фабриках, заводах, тощо)

- Молодці! Ви були уважні,маєте міцні знання, запам’ятали цікаві факти.

   «Вернісаж» (організація  виставки малюнків).

- На минулому занятті ви дізналися, де «живе» вода у природі, а саме,у нашому рідному Буджакському степу.

- Хто намалював  озеро Ялпуг? Що ви про нього запам’ятали? (Ялпуг – найбільше прісноводне озеро України. Красиві краєвиди. Є домівкою для риб, раків, птахів.)

 - Хто намалював річки Буджакського степу?  Назвіть їх. (Дунай, Дністер, Кара-сулак).

- Як перекладається назва Кара-сулак? (Чорна вода)

- Яка вода в  річках? (Прісна)

- Хто намалював джерельця нашого села? Хто за ними доглядає, щоб не замулювались? (Мешканці села)

ІІ. Основна частина.

1.Організація висвітлення і усвідомлення нового матеріалу.

А) Розповідь учителя

Вода – одне  з найцінніших багатств Землі, джерело життя всіх живих організмів. Вода вкриває більшу частину поверхні Землі. Земля – єдина з планет Сонячної системи, де є вода. Вода має дивовижні властивості, і сьогодні ми переконаємось у цьому.

Б)   Вправа «Передбачення»

 Припустіть, що станеться:

  • зі шматочком льоду, якщо його нагріти;

    з водою, якщо її продовжувати нагрівати;

    з парою, якщо вона охолоне;

(Учні висловлюють свої міркування)

В) Практична робота

Обладнання:  шматочки льоду, тарілка, чайник, шматок скла

-         шматочки льоду у тарілці нагріваємо;

Висновок: якщо лід нагрівати, він розтане.

-         виливаємо воду у чайник, нагріваємо, над чайником тримаємо шматок скла;

Висновок: якщо нагрівати воду, вона закипить, перетвориться на пару.

-         пару на склі охолоджуємо

Висновок: якщо охолоджувати пару – вона перетвориться на крапельки води. Загальний висновок: Отже,  вода  буває у трьох станах – твердому, рідкому, газоподібному.

Г) Відгадування загадок

- Чи можна спостерігати такі явища в природі? Відгадайте загадки,дайте відповідь на питання.

Завдання для групи «Краплинка»

Тече, тече - не витече,

Біжить, біжить - не вибіжить. ( Ріка – рідкий)

Завдання для групи «Крижинка»

Розсипався горох,

На сімдесят доріг,

Ніхто його не збере. (Град – твердий)

Завдання для групи «Хмаринка»

Мов прозора, біла хмара

Вверх з каструлі летить... (Пара)

- Так чому про воду говорять по-різному: біжить, падає, лежить, літає, як скло?

- коли надворі мороз, вода з рідкого стану переходить у твердий  ( сніг, лід ).

- а коли тепло   ( з твердого у рідкий)

- а коли вода кипить … (газоподібний)

Висновок. Отже, вода має властивість переходити з одного стану в інший.

Вода у природі перебуває в трьох станах: у рідкому, твердому, газоподібному.

- Подумайте, як можна використовувати дощову воду? (наприклад – збирати у каструлі чи бочки та поливати рослини.)

- Як економити воду, що біжить з крану вашого будинку чи квартири? (закривати повністю крани, щоб вода не капала, під час миття посуду не тримати кран постійно відкритим, не мити овочі та фрукти під проточною водою).

Розв’яжіть задачу.

Щоб помити яблуко під відкритим краном потрібно витратити 5 літрів води. Щоб помити у мисці з водою – 1 літр. Який спосіб миття яблука є економним? Скільки води можна зекономити? (Відповідь: можна зекономити 4 л води)

 Руханка

У горі пливе хмаринка (діти піднімають руки вгору).

Унизу росте травинка (нахиляються низенько).

Тварина стежкою біжить (імітують рухи ),

У листі вітер шелестить (піднімають руки й махають).

Ми нагнулись до струмка (всі нахилилися).

– Ой, вода у нім яка!

Миєм руки, миєм личка (імітуємо рухи вмивання),

Акуратність — наша звичка.

 

2.Самостійне виконання дітьми завдань під контролем і допомогою керівника гуртка.

  1.    Дослідження-спостереження. Роботах в групах.

-         Вода як і будь-яка речовина має свої властивості. Зараз ми з вами дослідимо ці властивості.

Завдання для групи «Краплинка».

«Вода прозора».

Матеріали: склянка з водою, різні дрібні предмети.

Діяльність: занурюй різні  предмети у склянку з водою.

Висновок: вода прозора.

Завдання для групи «Крижинка»

«Вода не має форми».

Матеріали: посудини різної форми, вода.

Діяльність: переливай воду в посудини різної форми.

Висновок: рідина може змінювати форму. Вона має форму посудини, в яку її наливають.

Завдання для групи «Хмаринка»

«Вода безбарвна» .

Матеріали: посудина з водою, пензлик, фарба.

Діяльність: зафарбовуй воду за допомогою пензлика з фарбою у різні кольори.

Висновок: вода не має кольору, але її то можна зафарбувати

Висновок.     Вода:  текуча,  не має форми, прозора, без запаху, безбарвна без смаку.

2) Інтерактивна гра «Цеглинки Лего».

Закріпимо наші отримані знання. Підніміть цеглинку лего зеленого кольору, якщо твердження правильне, червоного- якщо помилкове.

-         Вода білого кольору.

-         Вода текуча.

-         Воду можна покласти на стіл.

-         Вода безбарвна.

-         У Чорному морі вода чорна.

-         Вода прозора.

3) Дослідження властивостей води-розчинника.

Тема: Розчинність речовин у воді.

Мета: Дослідити розчинність деяких речовин у воді.

1 дослід

У склянку з водою покладіть:

Завдання для групи «Краплинка»:  сіль.

Завдання для групи «Крижинка»: цукор.

Завдання для групи «Хмаринка»: лимонну кислоту.      Висновок.  Речовини, які розчиняються у воді, називаються розчинними.

2 дослід

У склянку з водою покладіть:

Завдання для групи «Краплинка»: пісок.

Завдання для групи «Крижинка»: крейда.

Завдання для групи «Хмаринка»: олія.

Висновок. Речовини, які не розчинилися у воді, називаються нерозчинними.

Помістіть на дошці картки з назвами речовин, що мають властивість розчинятися у воді. А тепер помістіть на дошці картки з назвами речовин, що є нерозчинними у воді.

Висновок: Ми дізнались, що є речовини розчинні у воді та нерозчинні.

4) Гра «Не помились»

- Які продукти розчиняються у супі, а які – ні. (плескайте у долоні, якщо розчиняються, тупотіть ніжками – якщо ні. )

Картопля, сіль, морква, цибуля, цукор, олія, гречка.

5)Вправа «Юний дослідник».

   Чи є вода в рослинах? А у фруктах та овочах?

 Дослід 1. Вода в овочах і фруктах.

Діти беруть відрізані шматочки яблука, моркви, накривають серветкою і натискають.

 Висновок. Пляма на серветці — це вода, яка є у свіжих овочах та фруктах.

 А як вода потрапляє у рослину? Нумо переконаємося в цьому.

 Дослід 2. Рух води по рослині.

У підфарбовану барвником воду діти кладуть листок пекінської капусти.

 Поспостерігаємо, чи буде пофарбована вода проникати у листя.

Висновок: Листок почав змінювати колір, отже, вода рухається по рослині.

Факти
    Саме так мандрує вода по рослинах. Вони вбирають рідину корінням із землі й завдяки невеликим виступам усередині стовбура доставляють її нагору до листя та плодів. Разом із водою потрапляють і поживні речовини.

3. Організація процесу узагальнення та систематизації нових знань.

1) Рубрика «Скарбничка цікавого». Робота в парах.

- Прочитайте інформацію на картках. Розкажіть один одному про що дізналися.

Людський організм в середньому на 66% складається з води.

Переважно ми потребуємо півтора– два літри води на добу.

За життя в середньому  людина   може випити до 40 т води.

Понад 80% хвороб у світі передаються через воду.

2) Повідомлення вчителя

-Діти, на вашу думку, яка вода  в нашому краї найчистіша? (джерельна)

-Де її можна знайти? (у джерелі, колодязі.)

-Що таке колодязь? (глибока викопана яма, захищена від обвалів.)

-Як ще називають колодязь? (криниця.)

Криниця – це народний символ України. У кожному селі були чоловіки – колодязники. Вони уміли досліджувати, у якому місті сильне джерело. Брали гілку верболозу і казали, що це «палочка-гадалочка». Прихиляли її до землі: де листочки її ворушилися, там копали криницю всім селом. Як докопували до джерела, то викладали в середині гладеньким камінням,

яке возили з річки. Ця частина називалася цямринням, а верхня була з дуба. Верхню частину називали журавель.

У народі говорили, що коли викопати криницю, то на небі спалахне ще

одна зірка. Якщо падає зірка – то джерело замулилося. Щоб зірки не згасали, потрібно оберігати криниці.

Руханка

Я краплиночка маленька кап-кап-кап.

З неба падаю швиденько кап-кап-кап.

Утворився Дощ веселий  кап-кап-кап.

Всі ховаються в оселю кап-кап-кап,

 А  дерева, квіти, трави кап-кап-кап

 Всі сміються від забави.

 

3) Творча робота

А) конструювання

За допомогою цеглинок LEGO побудуйте криницю, створіть свій дизайн.

Б) вправа «Крісло автора»

- Презентуйте  свою роботу.

-Де знаходиться криниця, чим особлива, хто може нею користуватися?

4) Робота в парах за картками

Сполучить прислів’я,прочитайте і поясніть.

Не плюй у криницю,                    для хвороби біда.          

Чиста вода –                                  наша мати.

Сонце – батько, вода –                бо будеш з неї пити водицю.

6) «Математика з другом»

-Діти, складіть задачі усно, по черзі один одному і розв’яжіть їх.

Розв’язування задач природничого змісту. «Куди ми витрачаємо воду?»

Людина за 1 добу споживає до 6 літрів води.

Скільки літрів води споживає людина за 2 доби? (12л)

Якщо з крана постійно крапає вода, то за 1 день марно витікає 7 літрів води.

Скільки літрів води витікає за 2 дні?(14л)

Під час купання затрачається 7 відер води. Під час прання в пральній машинці на 3 відра більше.Скільки відер води витрачається на прання машиною? (10 відер)

7)Робота  за комп’ютером. Створення діаграми.

Збираємо дані про однокласників.

-Підніміть руки, кому подобається гратися під дощем. ( 5)

 -Підніміть руки, хто грається зі снігом.(19)

-Підніміть руки, хто роздивляється хмаринки і бачить у них схожість із тваринами? (18)

-Підніміть руки, хто бачив веселку?(20)

Створення діаграми за алгоритмом і під керівництвом керівника гуртка.

1. Відкрити вікно програми Microsoft Word і натиснути на панелі

    інструментів кнопку Вставка – Ілюстрації – Діаграма, обрати Вид діаграми (Стовпчата)

2. В першому рядку в кожній комірці ввести назви (Дощ,Сніг,Хмарка,Веселка)

3. Під ними у наступному рядку ввести потрібні дані.

4. Дані в першому стовпчику та в рядках з написами 2 і 3 – витерти.

5. Клацнути мишкою за межами діаграми

8)Фронтальна робота. Складання сенкану.

- Ми багато говорили і дізналися про воду. Складемо разом білий вірш (сенкан)

 про воду.

1.Тема – вода

2.Опис – прозора, смачна, джерельна.

3.Дія – біжить, хлюпоче, смакує тощо

4.Ставлення, почуття з приводу обговорюваного. Для всіх корисна і необхідна.

5.Перефразування (синонім) – рідина.

 9) Ментальна карта «Вода»

Отже, давайте створимо схему того, що ми дізналися про воду.

 

37621.005.jpg

 

 

ІІІ. Заключна частина

  1. Повідомлення завдань на наступне заняття.

А) провести досліди з водою,глиною та содою;

Б)дібрати картинки про воду у трьох станах.

2.Підбиття підсумків уроку.

Діти в колі.

Кубик Блума діти почергово передають по колу і  відповідають на запитання вчителя.

  • Назвіть, де «живе» вода? (прісна, солона)
  • Чому потрібно берегти воду?
  • Поясни, чому цукор розчиняється у воді?
  •  як рослина п’є воду?
  • Поділись ідеєю, як зберегти воду?
  • Придумай, як допомогти джерелу, що замулилося чи засмітилося.

Рефлексія.(Діти в колі.)

  • Уяви, будь ласка, що ти найкраща краплинка у Всесвіті.
  • Де ти зараз знаходишся?
  • Що ти  робиш?
  • Чи тобі радіють? Які емоції  ти викликаєш у людей?

Самооцінювання.

Оціни свою роботу за допомогою крапельок.

https://kartinkof.club/uploads/posts/2022-05/1653648625_4-kartinkof-club-p-veselaya-kapelka-vodi-kartinki-dlya-detei-4.jpg       Капелька воды       C:\Users\Санор\Desktop\руханки\images.jpg

Список використаних джерел

1. Большакова І., М. Пристінська «Інтегроване навчання: тематичний та діяльнісний підходи» НВК «НОВОПЕЧЕРСЬКА ШКОЛА» https://www.youtube.com/ watch?v=f2kvqQdQp54

 2. Мартинюк Н.А. Досліди і спостереження – невід’ємна складова навчально-виховного процесу / Н.А. Мартинюк // Рідна школа. – 2008. – №7-8. – С. 75.

3. НУШ. Концептуальні засади реформування середньої школи. МОН 27.10 2016 р.

 4. Омелян В. Організація дослідно-експериментальної роботи в гуртках еколог-натуралістичного спрямування / В. Омелян // Рідна школа. – 2008. – №7-8. – С. 40.

5. Шуховцова С. Дослідництво – невід’ємна складова навчально-виховної роботи з учнями / С. Шуховцова // Рідна школа. – 2008. – №7-8. – С. 41.

 6. https://www.kmu.gov.ua/storage/app/media/reforms/ukrainska -shkolacompressed.pdf

docx
Додано
20 березня
Переглядів
635
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку