10 клас
Урок №2
Дата:
СУЧАСНА ПОЛІТИЧНА КАРТА СВІТУ ТА ОКРЕМИХ РЕГІОНІВ.
ГОЛОВНІ ОБ’ЄКТИ ПОЛІТИЧНОЇ КАРТИ.
Очікувані результати НПД: учні читають політичну карту світу, називають головні об’єкти політичної карти, розуміють їх зміст.
Розвивальна та виховна мета: формувати вміння аналізувати навчальний матеріал, самостійно знаходити причиново-наслідкові зв’язки (робити висновки); узагальнювати та систематизувати; виховувати уважність, зібраність.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручники, атласи, політична карта світу.
Опорні та базовіпоняття: політична карта, регіон світу, територія, акваторія, держава, країна, залежнатериторія, монархія, республіка, унітарна держава, федерація, конфедерація.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЧУТТЄВОГО ДОСВІДУ Й ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Пригадайте, щотакерегіонсвіту. Назвіть та покажіть на картіосновнірегіонисвіту. Якігеографічніоб’єктивідображені на політичнійкартісвіту?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
«Мозковий штурм»
Учитель пропонуєучнямроздивитисяполітичну карту світу в атласах та сформулювативизначенняпоняття «політична карта світу». Усіваріанти, ідеї, ключові слова вчительзаписує на дошціабоплакаті. Далівчительпропонуєвиокремитиіззаписанихнайбільшпідходящіфрази, ключові слова. Урезультатіформуєтьсядекількавизначень. Які з них є правильними?
Повідомлення теми, цілей і завдань уроку
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Політична карта світу
У суспільній географії поняття «політична карта світу» використовують у вузькому і широкому сенсі. У вузькому розумінні політична карта світу — це географічна карта Земної кулі, на якій відображені всі країни і держави світу, їх кордони і столиці, деякі інші географічні об’єкти, що мають важливе політичне значення (поселення, шляхи сполучення тощо). У широкому розумінні політичною картою називають сукупність різноманітних даних політичного змісту про країни і регіони світу. Політична карта є об’єктом вивчення політичної географії, яка є галуззю суспільної географії, що пов’язана з політологією.
2.Головніоб’єктиполітичноїкартисвіту
Робота з політичною картою світу
-Територія— цечастиназемноїповерхні, щомаєпевніпросторовімежі та географічнеположення.
Згідно з нормами міжнародного права на Землівиділяютьтериторіїтрьохвидів: території держав, залежнікраїни і території, води відкритого моря і територіюАнтарктиди.
Запитання. Пригадайте, яка різницяіснуєміжпоняттями «держава» і «країна».
-Країна— цетериторіяізвизначеними кордонами і власнимнаселенням, що в політичномувідношенніможе бути як суверенною (незалежною), так і залежною.
-Держава — сувереннеполітичнеутвореннясуспільства, щозаймаєпевнутериторію, на якіймає всю повнотузаконодавчої й виконавчоївлади, і організуєгосподарськудіяльністьнаселення. Держави є головнимелементомполітичноїкартисвіту.
Державний кордон відділяєтериторіюдержавивідтериторійсусідніхкраїні від вод відкритого моря, щоперебуває за межами територіальних вод (12 морськихмільвідморськогоузбережжя; одна морська миля становить 1852 м у напрямку моря чи океану). Відкрите море є нейтральним для судноплавства і польотів над ним літаківрізних держав. Особливий статус у ньомумаєекономічна зонадержави — морський район, щоприлягає до їїтериторіальних вод і поширюєтьсянавідстань 200 морськихмиль (370 км) відбереговоїлінії.
Залежнікраїни і територіїперебуваютьпідполітичною і військовоювладоюдержав. Вони поділяються на: 1) колонії (зараз у міжнароднійпрактицівживаютьпоняття «володіння», «залежнатериторія», «заморський департамент» тощо) —не маютьполітичної та економічноїсамостійності; 2) протекторати та асоційованікраїн — маютьвідноснувнутрішнюнезалежність; 3) підопічнітериторії — тимчасовопередані ООН під контроль незалежних держав унаслідоквиникненняпевнихполітичних умов.
Завдання. Знайдіть на політичнійкартісвітуприкладизалежнихтериторій.
На сучаснійполітичнійкартісвітуіснуєкількадесятківволодінь і залежнихтериторій. Власникамиволодінь і територій у наш час є 11 держав (найбільшимиметрополіями за кількістюволодіньзалишаютьсяВеликобританія і Франція. Особливийтериторіальний статус має Антарктида — нейтральна демілітаризована (беззбройних сил і військовихоб’єктів) територія. Водами відкритого моря мають право користуватисявсі народи і держави, зокрема й внутрішньоконтинентальні.
Невизнані та часткововизнанікраїни — територіальніутворення, які не маютьзагальногоміжнародноговизнання (Абхазія, ПівденнаОсетія, Косово, Тайвань, Палестинська держава тощо).
Політична карта дужединамічна, адже на нійвідображаютьсякількісні (об’єднанняаборозпад держав, територіальнінадбання та втрати) і якіснізміни (отриманнясуверенітету, зміна державного устрою), якіпостійновідбуваються в світі.
На ційкартітакожпозначаютьдержавнікордони, столиці держав і найважливішімістакраїн. На сучаснійполітичнійкартісвітублизько 230 країн і територій,з них — 194 держави (остання — Південний Судан, 2011 р.).
3. Форми правління та адміністративно-територіальний устрій країн світу
Завдання. Знайдіть на політичній карті приклади монархій і республік, унітарних та федеративних країн.
У світі існують дві основні форми правління — монархія (абсолютна, конституційна) і республіка (президентська, парламентська, змішана) У наш час існує 29 монархій, шість із яких — абсолютні. Більшість із них розташовані в Азії (Бруней, Катар, Об’єднані Арабські Емірати, Оман, Саудівська Аравія). Різновидом абсолютних монархій є теократичні (Ватикан, Саудівська Аравія).
Залежно від особливостей адміністративно-територіального поділу сучасні країни світу є або унітарними, або федеративними.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Пояснітьвідмінності, щоіснуютьміжпоняттями «територія», «акваторія»,«країна», «держава», «залежнатериторія».
2. Назвітьосновні форму правління в сучасномусвіті та їхознаки.
3. Чим федеративнідержавивідрізняютьсявідунітарних?
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Підручник, опрацювати § 2.
2. З’ясуйте, якііснуютьмоделіфедералізму. Чим вони відрізняються?
3. Спрогнозуйтеможливіякісні та кількіснізміни на політичнійкартісвітуу май бутньому.
1