Урок з ІК Мистецтво
до підручника Кондратової Л. Мистецтво 7 клас НУШ.
Тема уроку: Сучасні музичні тенденції та дизайн
Мета уроку:
- познайомити з поняттями саунд-арт, звукова скульптура, звукова інсталяція, саунд-скіп, розглянути основні тенденції розвитку сучасного музичного мистецтва, познайомити із прикладами електронної та музики у виконанні музикантів, познайомити із прикладами та різновидами сучасних шоу: фаєр-шоу, лазерне шоу, світлове шоу;
- розвивати вміння учнів уважно слухати сучасну музику та висловлювати свої власні музичні враження від прослуханого твору, визначати характерні ознаки музичного виконання на музичних інструментах та електронної музики, розвивати вміння порівнювати їх, розвивати вміння створювати музичний супровід до пісні, вміння розрізняти зорово та за ілюстраціями види сучасних шоу та надавати їм характеристику;
- виховувати інтерес до слухання сучасної музики, виконання дитячих пісень українських композиторів.
Компетентності школярів, що формуються протягом уроку:
Ключові: уміння вчитися (уміння зосереджено сприймати навчальний матеріал), культурна компетентність (залучення до мистецької діяльності, розвиток творчого самовираження), соціальна компетентність (уміння співпрацювати з колективом), уміння: спостерігати і відтворювати довкілля в художніх образах засобами різних видів мистецтва, відкритість до інновацій і передбачення їхнього позитивного результату, ініціативність щодо участі в мистецьких заходах.
Предметні: опанувати поняття саунд-арт, звукова скульптура, звукова інсталяція, саунд-скіп, розглянути основні тенденції розвитку сучасного музичного мистецтва; формувати вміння емоційно сприймати сучасну музику та аналізувати її; розвивати вміння елементарного музикування; формувати вокально-хорові навички.
Тип уроку: комбінований, урок уведення в тему.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація,
Основні поняття для засвоєння: Тенденції розвитку сучасного музичного мистецтва Саунд-арт, звукова скульптура, звукова інсталяція, саунд-скіп. Світломузика.
Твори, що вивчаються на уроці:
Тенденції розвитку сучасного музичного мистецтва. Відеоролик «Музичні твори, у яких поєднані живий звук та електронна музика»; (фрагменти). Саунд-арт, звукова скульптура, звукова інсталяція, саунд-скіп. Світломузика Відеоролик «Світломузичні твори». Розучуємо пісню «Дитячими долонями» (слова і музика Н. Май)
Хід уроку
|
№ |
Назва розділу уроку |
Зміст |
Кількість хвилин |
|
1. |
Організаційний момент. |
Мотивація до навчання. Поміркуйте, яке воно — сучасне мистецтво. |
3 хв. |
|
2. |
Мистецька грамотність Новий матеріал |
У сучасному мистецтві з’являються інновації та відкриття. Класичне мистецтво поєднується з цифровими технологіями, які вражають нас своїми досягненнями. У XXI столітті активно розвиваються різноманітні музичні напрями, зокрема академічна, популярна, електронна музика. З’явилась світломузика, а за нею яскраві світлові шоу, 3D лазерні шоу під музику та інші явища. На танцювальних майданчиках молодь захоплена ритмами сучасних танців. Цифрові технології змінили світ музики, створивши нові можливості. В академічній музиці XXI століття, окрім збереження традицій класики, спостерігаються нові явища — полістилізм та еклектика, що допомогли поєднати елементи музичних стилів, жанрів. Рок, поп, джаз і танцювальні ритми перетворюються на новітні синтетичні жанри, а класична музика поєднується з цифровими технологіями й мультимедіа. Саунд-арт, або звукове мистецтво, розуміють як нове міждисциплінарне мистецтво (медіамистецтво), матеріалом якого є звук. Найбільш поширеними видами саунд-арту є звукова скульптура, звукова інсталяція, саунд-скейп. Митці міксують шумові звуки (працює фен, закипає чайник, підмітають віником тощо). У вуличних скульптурах звук із труб або незвичайних органів видобувають хвилі (створений архітектором Н. Башичем морський орган на набережній міста Задар, Хорватія) або вітер (створений М. Тонкіним і А. Лю звуковий орган на Пеннінських пагорбах у Великій Британії). Можливо, тобі доводилося чути, що чимало композиторів бачать музичні звуки в кольорі, а художники здатні експериментувати кольорами, зважаючи на те, як вони звучать. Мистецький словничок: Саунд-арт — мистецтво створення поєднань шумових і музичних звуків та їхня візуалізація в звукові інсталяції. Світломузика — мистецтво поєднання музики і світла. Світломузичні роботи можна поділити на такі види: твори для концертного виконання; твори, в яких утілюють візуальні образи за допомогою спеціальних світлових інструментів; світломузичні фільми; автоматичні світломузичні апарати як декоративне оформлення простору. Усі світлові шоу поділяють на фаєр-шоу (з використанням вогню), лазерне шоу (із застосуванням лазерного світла і технологій 3D-графіки), світлове шоу (світлове оформлення простору за допомогою світломузичних апаратів. |
7 хв. |
|
3. |
Сприймання та інтерпретація мистецтва |
Сприймання творів на вибір: 1.Фрагменти музичних творів, у яких поєднано живий звук та електронну музику. 2. Відеофрагмент «Бабин Яр». Аудіовізуальна інсталяція «Дзеркальне поле».Бабин Яр. Аудіовізуальна інсталяція «Дзеркальне поле» 3.Відеофрагмент «Дерево, що співає». Поющее дерево в БарнлиВідеоролик «Світломузичні твори» Світлове шоу | Parc Cinquantenaire, Брюссель Laser projection show on Khortytsya Island, Zaporizhzhia | Expolight |
5 хв. |
|
Аналіз творів мистецтва. 1.Розкажи про свої враження від прослуханих творів. Які почуття вони пробуджують? 2. Які емоції викликає в тебе ця інсталяція? Які шумові звуки ти почув/ почула? Які візуальні образи вони створюють? 3.Аналіз відео. Об'єднайтесь у пари. Обговоріть, які види світломузичних творів ви побачили в ролику |
3 хв. |
||
|
4. |
Мистецька діяльність |
||
|
4.1 |
Вокальна діяльність |
Виконання поспівки за вибором вчителя |
2 хв. |
|
Розучуємо пісню «Дитячими долонями» (слова і музика Н. Май)Пісня «Дитячими долонями» (слова і музика Н. Май) |
6 хв. |
||
|
Виконання пісні під акомпанемент Заспівай пісню з друзями хором, намагаючись рухами передати її зміст. |
2 хв. |
||
|
4.2. |
Творча діяльність |
На вибір вчителя: Робота зі схемою «Тенденції розвитку сучасного музичного мистецтва» Творчі завдання з аналізу музичного твору. Робота з підручником. Перевірка знань з теми. Робота в зошиті |
5 хв. |
|
4.3 |
Фізкультхвилинка |
Виконання рухів під відеоролик
|
3 хв. |
|
4.4 |
Ігрова діяльність |
На вибір вчителя. Гра «Співаки та музиканти» Гра «Сценарист/сценаристка» |
2 хв. |
|
4.5 |
Музикування |
Відтворення ритму пісні |
2 хв. |
|
5. |
Мистецька комунікація |
Обговорення на тему «Сучасні музичні тенденції та дизайн» Оцінювання творчої діяльності та музикування Визначення власних емоцій від творчої діяльності |
2 хв. |
|
6. |
Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія. |
У чому полягає особливість сучасної музики? Які тенденції розвитку сучасного музичного мистецтва ти знаєш? Розкажи про мистецтво саунд-арту та світлові шоу? Що тобі найбільше запам’яталося |
2 хв. |
|
7. |
Підсумок уроку |
Визначення власних емоцій від уроку. Творче завдання за бажанням: Спробуй удома створити малюнок із кольорових відбитків своїх долонь. |
1 хв. |
Опис проведення творчого завдання по перевірці знань з теми. Робота в зошиті.
Учитель: пропонує перевірити свої знання з теми: «Сучасні музичні тенденції та дизайн» та заповнити схему
Надалі вчитель пропонує розгадати ребус і вписати ключове слово
Учні: спочатку заповнюють схему та пригадують основні тенденції, надалі розгадують ребус і пишуть відповідь, діляться враженнями від роботи та взаємозамінюють роботи.
Опис проведення гри «Співаки та музиканти»
Учитель: пропонує пограти в гру та пропонує об’єднайтесь у дві групи: співаки та музиканти. Перша група виконує пісню, а друга — створює ритмічний супровід, плескаючи в долоні. Потім можна помінятися ролями Можна влаштувати конкурс на краще виконання вокальне та ритмічне.
Учні: слухають пісню та потім об'єднуються в дві команди, виконують завдання та міняються ролями.
Опис гри «Сценарист/сценаристка». Робота в зошиті.
Учитель: пропонує пограти в гру «Сценарист/сценаристка». Педагог просить придумати сюжет фільму, який буде озвучений поданою сучасною електронною музикою. Педагог радить розказати про свій сюжет друзям, а вдома відтвори його у вигляді коміксів або серії малюнків
Учні: слухають музику, придумують сюжет фільму, а потім малюють його.