Матеріал для роботи методичних комісій, нарад, педрад.
Нова українська школа ставить собі за головну мету – збудити, дати виявитися самостійним творчим силам дитини. Вчитель отримав завдання – виховати і навчити нову особистість, здатну до самоосвіти, саморозвитку, самовдосконаленню, яка вміє
використовувати набуті знання для творчого розв'язання проблем, критично мислити, прагне реалізувати себе, змінити на краще своє життя та життя своєї
держави.
Іноземна мова – це не просто навчальний предмет. На відміну від інших академічних предметів, це ціла галузь, оскільки розкриває перед людиною скарбницю іншомовної культури, нові стилі життя. "Інтеграція України у світову спільноту потребує досконалого володіння іноземними мовами. Без таких знань прилучитися до міжнародного співробітництва буде неможливо." Тому оволодіння іноземними мовами визначене як один з пріоритетних напрямів реформування освіти.
Формування свідомості в процесі вивчення іноземних мов відбувається шляхом розкриття способів мислення.Специфіка іноземної мови як навчального предмету
полягає в тому, що спілкування є не лише кінцевою метою навчання, але й засобом
її досягнення. Саме Вчитель робить все можливе і неможливе для цього.
Творча особистість Вчителя – необхідна умова сучасної освіти.
Сучасний інтерактивний погляд на освітній процес при викладанні англійської мови. Від креативного вчителя до творчого учня.
Учитель… Посадиш зернятка в землю і через кілька зим і літ
Крислате чудо подарує тобі і тінь, і шум, і плід.
Посій добро в дитячі душі,і світла мить життєвих жнив
Бодай на схилі літ зігріє, то недаремний твій засів.
Роздай себе лугам і полю, пташині, звіру, людям, всім
І вічність гляне на нащадків веселим поглядом своїм.
Я щоранку заходжу в клас, на дитячих обличчях - усміх.
Що я, варта, діти, без вас? Ви – натхнення моє, мій упіх.
Щоб любові вогонь не згас, щоб віддать дітям серце і душу
Я щоранку заходжу в клас, я – учитель, я вчити хочу!
Вчити так, щоб очі дітей світилися завзяттям, все хотіли вміти і бажали знати,
буде приємною, святою, вдячною.
Нова українська школа ставить собі за головну мету – збудити, дати виявитися самостійним творчим силам дитини. Вчитель отримав завдання – виховати і навчити нову особистість, здатну до самоосвіти, саморозвитку, самовдосконаленню, яка вміє
використовувати набуті знання для творчого розв’язання проблем, критично мислити, прагне реалізувати себе, змінити на краще своє життя та життя своєї
держави.
Іноземна мова – це не просто навчальний предмет. На відміну від інших академічних предметів, це ціла галузь, оскільки розкриває перед людиною скарбницю іншомовної культури, нові стилі життя. ”Інтеграція України у світову спільноту потребує досконалого володіння іноземними мовами. Без таких знань прилучитися до міжнародного співробітництва буде неможливо.” Тому оволодіння іноземними мовами визначене як один з пріоритетних напрямів реформування освіти.
Формування свідомості в процесі вивчення іноземних мов відбувається шляхом розкриття способів мислення.Специфіка іноземної мови як навчального предмету
полягає в тому, що спілкування є не лише кінцевою метою навчання, але й засобом
її досягнення. Саме Вчитель робить все можливе і неможливе для цього.
Творча особистість Вчителя – необхідна умова сучасної освіти.
Видатний педагог Ян Коменський писав: “Учитель – помічник природи, а не її володар, її будівничий, а не реформатор.” Тільки Вчителю-Майстру можливо це. А щоб стати майстром треба мати дух учителювання, тобто – бажання вчити. «Не забувайте однієї дуже важливої, прозаічної істини: вчителеві треба мати величезний талант любові до дитини, і безмежну любов до своєї праці» вчив нас педагог В. О. Сухомлинський. Підвищення фахової підготовки можливе тільки в творчості педагога. Творчість – це діяльність, яка породжує щось нове, яка відрізняється неповторністю, оригінальністю та суспільно-історичною унікальністю. Технологія формування творчого учня орієнтована на особистість. Структура особистості містить інтелектуальну емоційну та соціальну сфери. Для розвитку кожної сфери та особистості загалом необхідна активізація внутрішніх індивідуальних потенцій особистості, які ведуть до вдосконалення. Так я розумію педагогічну підтримку розвитку особистості.
Учитель, який творчо реалізує свої педагогічні здібності, розвиває й укріплює
внутрішній потяг до самовдосконалення вбачає сенс не тільки в самостійному
творчому пошуку. Під час праці він формує в учнів:
причинно-наслідкових зв”язків;
Оскільки мова залишається єдиною універсальною базою мислення, знання
іноземної мови слід розглядати з погляду вдосконалення інтелектуальних здібностей (пам’яті, уяви, критичного, логічного, критичного мислення).
На основі розвинених інтелектуальних здібностей відбувається процес формування
творчих здібностей, бо творчість є найвищим виявом розвитку людського розуму.
Творча здібність – це здатність дивуватися і пізнавати, вміння знаходити рішення в нестандартних ситуаціях, це спрямованість на відкриття нового і здатність глибоко
го усвідомлення свого досвіду.Завдяки творчій діяльності в дитини розвивається здатність самостійно реалізувати свої можливості. А самореалізація, яка лежить в основі будь-якого творчого процесу, веде до особистісного зростання.
Реалізація ідеї неможлива без розробки та впровадження відповідних технологій навчання . Ця робота представляє концепцію моєї педагогічної діяльності, ціннісні орієнтири , які визначають вибір моделі навчання та реалізацію принципів у технологіях в умовах інноваційного режиму.
Школа має бути не підготовкою до життя, школа має бути життям.
Досягнути цього, на мій погляд можливо, створюючи інтерактивне середовище.
Технологія інтерактивного навчання відповідає вимогам сучасності.
Інтерактивні технології можна представити як різновид активних методів навчання. При інтерактивному навчанні відбувається навчання шляхом взаємодії всіх, хто навчається.
Інтерактивне навчання – специфічна форма організації пізнавальної діяльності, яка має передбачувану мету – створити комфортні умови навчання, за яких кожен учень відчуває свою комфортність, успішність, інтелектуальність, спроможність. Суть інтерактивного навчання полягає в тому, що навчальний процес відбувається за умови постійної, активної позитивної взаємодії всіх учнів. Коли учитель і учень – рівноправні студенти. В результаті організації навчальної діяльності за таких умов у класі створюється атмосфера взаємодії, співробітництва, що дає змогу вчителеві стати справжнім лідером.
Як відомо, учні починають уміти користуватися мовою, коли їх увага зосереджується на передачі та отриманні автентичних послань, тобто послань, що являють собою інформацію, що є цікавою, як для того хто говорить, так і для того хто слухає в ситуації, яка є важливою для обох. Це і є інтерактивність. Як казав Уельс, обмін є основною одиницею розмови. Лінгвістична інтерактивність є спільною діяльністю, що включає в себе “установлення трикутника відносин між відправником, одержу-
вачем і ситуативним контекстом”, де спілкування може бути усним чи письмовим Інтерактивність включає в себе не тільки вираження своїх власних думок, а й сприйняття й розуміння думок інших. Риси інтерактивного навчання :
нових знань. Організація інтерактивного навчання передбачає використання дидактичних і рольових ігор, моделювання життєвих ситуацій, створення проблемних ситуацій.
Інтерактивна технологія передбачає організацію кооперативного навчання, коли
індивідуальні завдання переростають у групові . Кооперативна (групова) навчальна
діяльність- це форма (модель) організації навчання в малих групах учнів, об”єдна-
них спільною навчальною метою. До групового навчання можна віднести роботу в парах, ротаційні трійки, групах змінного складу.
Фрагмент уроку в 10 класі по темі : ”Why DO PEOPLE BECOME ILL ?”
Уявіть собі , що сусід по парті збирається поступати до медичного навчального закладу. Допоможіть йому підготуватися . Повторіть хвороби та симптоми хвороби .
1. What diseases do you know ?
2. What are the symptoms of these diseases ?
Обговорення проблеми “Why do people become ill ?” методом “Акваріум .“
Три або чотири учні сідають перед класом в коло і починають по черзі висловлювати своє розуміння проблеми . Всі слухають , слідкують за ходом обговорення .
P1. I think people ill, because of pollution. Human beings have two environments.
One is the outside world and the other is their own bodies. Pollution is bad for both.
Acid rains, the hole in the ozone layer, traffic in big cities, chemicals in rivers and seas…
They can all make us seriously ill.
P2. I quite agree with you. By the way, many people pollute themselves. Some do it with legal drugs like alcohol and tobacco. Others do it with illegal drugs like cocaine and heroin.
P3. You are right, but there is another question – why do we get diseases? And there are
Three main reasons: 1. We catch them other people( for example AIDS).2. Our own
Bodies develop them…(for example, cancer)
P4. I know exactly that for many people bad health begins with a bad diet.
Some eat the wrong kind of food. Others eat too much or too little.It’snot surprising that
People like this often become ill.After all the human body is a machine – it needs the
Right kind of fuel to work properly.
P5. They didn’t mention stress. You know ,modern life is full of pressure and problems.
Some people can control this.They sleep well, enjoy life and don’t worry very much.
Others are the opposite.Stress is a kind of illnessitself,it can lead to many others.
P6. I think too little exercise is one of the reasons of becoming ill.Exercise is very impor-
Tant for good health.Without it the body becomes slow and fat.
P7. We must remember some rules if we want to be healthy :
P5 . Take a cool\ cold shower.
P 6 . Eat healthy food.
P7 .Never smoke, never use drugs.
p. 8. Take regular exercise.
P9. Clean your teeth every morning and evening.
P10. Smile and all the world will smile with you.
Будова ассоціативного куща розвиває логічне мислення, уяву, пам’ять. За допомогою виразів , учні висловлюють свої думки за темою , і будують все це у
формі куща.
Фрагмент уроку по темі : “Travelling”. Students make a bush using the expressions:
I think…, To my mind…., In my opinion…, It seems to me…
T. I want to draw your attention to the board where the quotation from John Clark is
Written : “ He that travels far knows much”.I think these words can be the motto of our
Lesson. Let’s try to prove that Clarke was really right.What do think about this quotation?How do you understand these words ?What’s your opinion?
P1. I think it’s true.Travelling develop our outlook.
P2. To my mind, if you visit different countries , you get acquainted with traditions
And customs of these countries.
P3. No doubt travelling develops our imagination.
P4. Natirally, travelling is exciting, because it means adventure,and adventure is neces-
Sary.
P5. That’s right. When we travel, we move from one place to another, so travelling
Gives us movement and keeps us from growing stale and old.
P6. I wan t to add that travelling gives us knowledge.
P7. I share your opinion and want to add that travelling helps us to study foreign langua-
ge alive.
P8. To my opinion travelling is great and exciting.You can see a lot of interesting buil-
Dings,castles, monuments and so on.
P9. I support your idea . There is a prover”Seeing is believing “.When I travel, I always
Try to take pictures of places of interest to enrich my album.
P10. Don’t forget, if you travel, you meet different people and make friends. I think it’s
Great to have many friends in foreign countries.
Learn about culture sightseeing
Helps us to study foreign develops our outlook
languages
Helps us to make friends learn about traditions and customs
Develops our imagination gives us knowledge about the
country
Gives us adventure gives us some movement
Mозковий штурм ( brainstorm).
Ця форма інтерактивної діяльності є чи не найбільш цікавою , захоплюючою.
Існує сама “ інформаційна прогалина” в знаннях учнів , і заповнити її – мета учителя.
Яким чином вчитель може це зробити? Він може просто підказати правильну відповідь , позбавивши їх , таким чином , можливості використати наявні в них
знання й бажання спромогтися знайти відповідь самостійно . По друге , він може шляхом питань , натяків , логічних висновків , висловлювань довести їх до самостійного усвідомлення ідеї , факту ,тобто заповнення інформаційної прогалини
Мозковий штурм є незамінним на уроках англійської мови . Схема :
Пасивні знання
Інформація Ставлення Ідеї Аргументи Контраргументи
Питання, поняття , факт, явище
Активні знання
Розглянемо цю схему на прикладі .
Book “ An American Tragedy” by T. Dreiser (11 cl.)
Warm up: Students are offered to listen to the song by Frank Sinatra” New York,
New York”. Then they are asked which period of time in American history this song, in their opinion, belong to and why.
Target answer:
The 1930 in the U.S. were the so called “Jazz Age”, the time before the “Great Depression”, the period of huge economical growth and variety of opportunities for the
“wannabes”. Then they are told the story from this book actually took place 20 years
earlier, although the popularity of the book in the 1930s was enormous because of its
urgency and topicality.
STAGE1 : ANALYZING THE TITLE.
Students are asked what they think the book is going to be about according to the name given to it by the author.
Possible answers :
Target point:
Very rarely students pay their attention to the article “an” in the title of the story, althou-
Gh it plays the key role here.
The students are then asked to find any grammar reference on the usage of indefinite
Artical a \ an in the English lan. And think why the author used this article in the title of
The book.
Target answer :
The indefinite article “an” was used in the title because of its meaning ONE/ ANY
The author wanted to show us that the story was describing a common tragedy of the
American society of that time, although it was done through the example of some particular people, who were the main characters.
STAGE 2. BRAINSTORM
Students are asked to find as many pointa as they can for what in their opinion is
“American dream”.
Possible answers : - plenty of money; - nice house and car;-happy family life with many
Kinds; - some well-paid cushy job ;- being able to afford a lot of entertainment ;
-being accepted in the society ;
STAGE 3. INFORMATION GAP.
Then students are asked if dreams of people from any other countries are different from
Their list?Aren’t they having the same dreams? Obviously,students have missed some
Detail about the American dream that actually makes it American. What is that?
Why not Ukrainian or Russian, or Chinese dream?
Target answer:
The things from the list were absolutely possible to be reached in the U.S.by hard work.
You wouldn’t have to be a bank roober or posses millions to start your own business.
This dream was American because in America it could be reched by anyone who willing to work hard, no matter what social background, family.This was actually shown in the
Book on the example of Clyde Griffiths.
Наступна інтерактивна форма роботи на уроках – це парна робота.
Однією з основних форм парної роботи є “рольова гра “. За наявності ситуації , що
максимально наближає учнів до реального життя , необхідних базових знань та творчого підходу, рольова гра ідеально відтворює інтерактивність під час уроку.
Саме близькість до реального життя стає основним аспектом мотивації під час використання цієї форми роботи. Схема парної роботи є дуже схожою зі схемою
групової діяльності з різницею в кількості та чисельності груп.
Рольова гра на уроці по темі : ”Cinema”
“What Shall We Do Tonight ?
Role1 You have a girl- friend. Invite her to the cinema.
Role 2 You are a girl-friend. You have a bosom friend. He invites you to the cinema.
You don’t feel like seeing a film. Refuse tactfully.
Role-play “Impressions”
Role1 You are a producer. Together with your friend,a film critic, you’ve seen the film
With your favourite actress in the main part. Discuss the film as you leave the cinema.
Role2 You are a film critic. Together with your friend, a producer, you’ve seen a new
Film. Disscuss it as you leave the cinema. You are inclined to criticize it.
Фрагмент уроку по темі : “ My Working day “
Role- play.
T.- Now, pupils, you’ll see a scene of the pupil’s life at home in the morning.
Tanya, imagine that you are a mother. Lena, Sveta and Victor are your children. Vera and Olya will comment their actions. Listen and be ready to answer the questions about your
Working day.
P1. It is morning. It half past seven in the morning. Mother is going to Victor’s room. She is looking at the clock. Victor is sleeping.
Mother: Hello, Victor!
Victor: Hello, mum!
M. It is twenty five minutes past seven. It’s time to get up.
V. Oh, I am getting up.
m. Go and wash your face and hands.
V. All right, mum.
P2. Victor is going to the bathroom, he is washing. He is doing his m. Ex.. Now he is
Making his bed. He is dressing. He is going to the kitchen. Mother and his sisters are there.
V. –Hello, sisters!
S. – Hello, Victor!
V. What are you doing?
S. –We are laying the table.
L. – We are putting plates, forks, spoons, cups.
P1. – Mother is putting bread, butter, milk on the table.
M- Take your seats, children. a cup of tea, Sveta?
S.- No, thank you. I don’t like tea because it is hot.
M. – Oh, children, you are late. It is half past eight. It’s time to go to school.
Ch.- Oh, let’s hurry up. Bye, mum.
На прикладі цієї рольової гри учні практикуються у вживанні в мовленні граматичних структур по темі “Present Continuous Tense.”Діти залюбки приймають участь в таких рольових іграх.
Слідуючий вид інтерактивної діяльності – дискусія. Це активне висловлювання своїх думок. Дуже важливий момент, що дискусія ведеться серед однолітків, учитель контролює тільки її хід, але не сам зміст, тобто вона стає сильним засобом
самовираження, стимулом мотивацією вивчення іноземної мови. Зміст може змінюватися залежно від ситуації, що дійсно має значення – це кінцевий результат- відтворення учнями акту комунікації.
Навчальні ігри це також вид інтерактивної діяльності . Вчитель в ігровій моделі
інструктор, суддя, ведучий.
Урок-гра по темі : “ Відгадай тварину”.
Мета: активізація лексики з теми “ Природа “; формування навичок діалогічного мовлення у зв”язку з вербальною ситуацією; активізація граматичних навичок
(вживання спеціальних запитань); формування і розвиток на матеріалі іноземної мови інтелектуального та емоційного потенціалу особистості учня, його пізнавальних інтересів; виховання почуття любові до природи, зокрема до тварин.
Обладнання: м’яч, картини із зображенням тварин, підручник, презентація.
Т. Today is a special lesson. We are going to play. Today we’ll speak about animals and birds . We’ll have many tasks. Are you ready ? Let’s start .
1/T.We are going to play a ball. I shall explain how to play. I toss the ball and name a number. You catch the ball and name the animal or bird.
One- dog, two – cat , three – hen , four – fox .
WLIONFNHKLOBFG
P1. I can see a lion in the zoo.
TIFRAROTJVCDEM
P3. I can see a parrot in the zoo.
T. look at the blackboard. You can see many pictures of animals here. Please
Name the animals and say what colours they are.
P1 . This is an elephant. It’s grey…
T. Jumble words. Допоможіть літерам знайти своє місце та назвіть одержане
Слово: btriab – rabbit, khecinc – chicken, tnketi – kitten, rabe – bear,
Rqilsrue – squirrel, ogeso – goose, uemso – mouse, frgefai – giraffe.
T. Make up and write down the sentences.
1/ Farm, live, on, horses.
2/ A neck, geraffe, got, very, has, long.
3/ To , grass,cow, eat, likes.
4/ Does, look, how, like, it.
5/ It, where, live, does?
T. Read the poem “ Little Cat “ as a dialogue.
P1. Little Cat, Little Cat,
As you sat on the mat
Did you dream of a mouse,
Or a grey rat ?
P2. Oh, no, Not so!
For I always dream
Of a dush full of fish
And a bowl full of cream.
T. Look at the picture. This is a cat. Try to make up a dialogue about this animal.
Used the questions: What is it ? Where does it live ? What does it look like ?
What does it eat ?
10. Crossword
Across : LION, TIGER, HEN, PIG, KITTEN.
Down : ELEPHANT, SNAKE, RABBIT, MOUSE.
Одним із цікавих форм інтерактивних методів є ПРЕС метод.
Дотримується він чотирьох етапів.
Інтерактивні технології навчання дозволяють забезпечити глибину вивченного змісту. Учні засвоюють усі рівні пізнання . Змінюється основне джерело мотивації
навчання. Воно стає внутрішнім, це інтерес самого учня. Кожна інтерактивна технологія потребує попереднього розгляду і навчання учнів працювати за цією
технологією. Викладач має менший контроль над обсягом і глибиною вивчення,
ходом і часом навчання.Результати учнів менш передбачувальні. Дисципліна на уроці де вчитель використовує інтерактивні методи може бути проблемою для вчи
теля.Інтерактивне навчання потребує повної зміни всього життя класу , а також
значної кількості часу для підготування, як, учням так і вчителю. Вчителю, який
починає переходити до інтерактивних методів треба створити цілий план поступового впровадження ІТН . Спочатку треба використовувати прості техноло
гії – робота в парах, малих групах, мікрофон тощо. Використання інтерактивних технології – не самоціль. Це лише засіб для досягнення такої атмосфери в класі, яка найкраще сприяє співробітництву, порозумінню й доброзичливості, дає можливість дійсно реалізувати особистісно орієнтоване навчання. Вчителю важко переходити до нового, безумовно не всі викладачі “створени “ для інтерактивних технологій.
Проте їх використання дає можливість для фахового зростання, для зміни себе, для
навчання разом з учнями.” Учитель живе доти, доки вчиться, щойно він перестає вчитися в ньому помирає вчитель” , - писав К. Ушинський. Цей девіз використовую в своїй роботі вчителя .
Здійснюючи педагогічну підтримку розвитку особистості, я сприяю повному розкриттю внутрішніх потенцій особистості дитини, її вдосконаленню, самореалізації, становленню та життєтворчому спрямуванню.
У сучасному суспільстві, в епоху загальноевропейського розвитку змінюється й зростає статус іноземної мови як навчального предмета.
З огляду на змінену роль іноземної мови як засобу спілкування та взаєморозуміння у світовому суспільстві, сучасна методика спрямована на досконалення відчутних результатів, що підкреслює необхідність посилення уваги до комунікативних аспектів вивчення мови.
Оцінюючи результати інрерактивного навчання, необхідно враховувати такі умови
Педагогічний процес – вічна діалектика успіхів і невдач. І найбільше та найвище
щастя вчителя - бачити, як в очах учня зароджується іскра думки , коли він пізнає незнане, як вона розгоряється, як цей вогонь переплавляє думку в слово.
І слово знаходить відгук у серцях учителя та інших учнів.
І діти підіймаються на весь зріст, відбиваючи у віршах англійською мовою світ
своїх образів та емоцій, виплескують емоції, почуття в рольових іграх, дискусіях,
відкриваючи у собі все нові й нові якост, здібності та достоїнства – те творче начало, що править світом. І якщо діти подивляться на світ поновому – крізь призму англійської мови , - цей світ заграє яскравими барвами…Якщо творчий порив підхопить дитину й підійме її на висоту, з якої вона побачить більш , усвідомить глибше й почуття її стануть гостріше, - чи не буде це початком нової доби, в якій діти, зможуть все зрозуміти і все перейняти, всі кольори і фарби побачити очами.
1