*Суд над ворогами здоров*я*.

Про матеріал
Мета:узагальнити і систематизувати знання учнів про негативний вплив тютюнопаління, алкоголю і наркотиків на організм.
Перегляд файлу

«Суд над ворогами здоров’я» 

 

«Підсудні»: Нікотин, Алкоголь, Наркотики.

Дійові особи – учні, які виступають у ролях: судді, , прокурора, адвоката, свідків.
Оформлення судового залу: у центрі класу попереду стоїть стіл судді, справа – стіл адвоката, зліва – стіл прокурора. За столом адвоката – лава для підсудних. Напроти суддів – лава для свідків.
Я. Встати! Суд іде!
Суддя. Прошу сідати!  У відкритому судовому засіданні слухається справа про обвинувачення Алкоголю, Нікотину та наркотиків у злочинних діях проти людини і людства. Вони обвинувачуються  в таких злочинах:

 Спонукання до розбійних нападів, хуліганства, убивств

 У деградації особистості

 Проявах насилля та знущань   . Надається слово прокурору.
 

Прокурор. У матеріалах, поданих на розгляд суду, наводяться незаперечні факти, які підтверджують: обвинувачені нікотин, алкоголь та наркотики є першопричиною багатьох хвороб, вони набагато вкорочують вік людини, спонукають до тяжких злочинів, є причиною моральної деградації, руйнують сім’ї, підривають економіку і добробут, під їх дією скоюються аварії, внаслідок яких травмуються і гинуть люди. Нищаться транспортні засоби та інші матеріальні цінності.
Ваша честь! Я закликаю вас уважно й неупереджено вислухати обидві сторони: обвинувачення і захисту, допитати свідків і всіх, хто захоче висловитися, і на основі почутого винести справедливий вирок. (Сідає)
Суддя. Підсудні Нікотин, Алкоголь та наркотик ! Чи визнаєте ви себе винними у злочинних діях проти людини, ворогами її здоров’я та причиною названих нещасть?
Підсудний.(алког) Ні, ваша честь. Ворогом здоров’я людини та причиною її нещасть є сама людина, яка використовує нас, не враховуючи наших властивостей.
Прокурор. Ваша честь! Сьогодні ми слухаємо справу осіб, які загубили  життя багатьох людей, зробили  нещасними  багато тисяч сімей. Я не буду довго говорити про їх зло, що його принесли людям, а надаю слово свідкам звинувачення.
Суддя. Викликається для свідчень лікар. Чи готові ви говорити правду і тільки правду?
Свідок А. Так, ваша честь.
Суддя. Проти кого з підсудних ви маєте свідчення?
Свідок лікар. Проти Нікотину!
Суддя. Що ви можете сказати про підсудного?
                                                                                                                         1

Лікар. Так, на моїх очах багато людей померло з-за неї. Одна цигарка відбирає 8 хвилин життя. Кожен із 5 курців може не розраховувати на те, що доживе до пенсійного віку. У них часто болить голова, погіршується пам'ять. Виникає склероз судин,   

стенокардія. Це призводить до інфаркту. У курців руйнується зубна емаль, зуби стають чорними. Куріння призводить до гастриту, виразці шлунку. Часто хворіють бронхітом, туберкульоз.У курців рак легенів виникає у 20 разів частіше, ніж у некурящих. Молодий чоловік, викурити за день пачку сигарет, дихає, як людина, старша за нього на 20 років! Пульс під час паління частішає. Куріння скорочує життя в середньому на 5 років!                                                                                                

Суддя. Чи є ще питання до свідка?
Адвокат. Ні, ваша честь.

Суддя. Запрошується хімік.\\\ Чи готові ви говорити правду і тільки правду?
Свідок хім. Так, ваша честь.
Прокурор. Ви чули, до яких  хвороб  призводить  куріння?  Чим можете це пояснити? Таке може бути?

Хімік. Ще й як може! Тютюновий  дим містить в собі нікотин, синильну кислоту, окис вуглецю, оцтову кислоту, радіоактивні речовини, тріокісь миш'яку, вісмут та інші отруйні речовини, які вдихаются разом з димом. Курець отруює не тільки себе, але й оточуючих його людей.

Суддя. Чи є ще питання до свідка?
Адвокат. Ні, ваша честь.

Прокурор. Дякую!

Суддя. Запрошується пожежник. Чи готові ви говорити правду і тільки правду?
Пожежник. Так, ваша честь.
Прокурор. Що ви можете сказати по суті справи, що розглядається?

Пожежник. З вини курців виникає багато пожеж.Із-за  непогашеної цигарки  гине багато людей, інші отримують травми. Люди залишаються без даху над головою.

Прокурор. Дякую!

Суддя. Запрошується вчитель. Чи готові ви говорити правду і тільки правду?

Вчитель .Так, ваша честь.

Прокурор.Вам відома ця особа?                                                                           2

 

 Учитель. Шкода, але це так. У наш час куріння перетворилося в масову «епідемію», яка приносить велику шкоду здоров’ю населення. За даними досліджень визначних медичних інституцій світу, курці живуть у середньому на 6-10 років менше, ніж некурці. Встановлено цілий ряд тяжких захворювань, смертність від яких безпосередньо пов’язана з курінням. До них належать, перш за все. Ракові захворювання органів дихання. Травлення. Печінки та інших органів. У курців у 13 разів частіші випадки стенокардії. У 12 разів – інфаркту міокарда. У 10 разів – виразка шлунка.

Куріння згубно впливає на потомство. У матерів Які курять, частіше народжуються недоношені, мертві діти або з різними каліцтвами, з пороком серця. Діти таких матерів нерідко відзначаються сповільненим розумовим і фізичним розвитком. Деякі учні вважають, що сигарета робить їх старшими, додає авторитет, а насправді вони тільки шкодять своєму здоров’ю ще й привчають інших учнів до цієї згубної звички!

Адвокат. Ваша честь, дозвольте задати запитання свідку.

Суддя. Дозволяю.

Адвокат. Назвіть, будь ласка. джерело названих вами фактів.

Вчитель. Джерело – життя. Прочитала  я це у книзі Комарова «Всё ли мы знаем о курении?»

Адвокат. Чи відомо вам, які великі доходи економіці приносить виробництво і продаж т тютюнових виробів?

Вчитель. Економічні розрахунки, проведені у багатьох країнах, свідчать, що втрати, пов’язані з курінням, у 4 рази перевищують доходи, отримані від тютюнової промисловості.

Суддя. Чи є ще питання до свідка?

Адвокат. Ні, ваша честь.

Прокурор. Дякую!

Суддя. Запрошується потерпілий. Чи готові ви говорити правду і тільки правду?

Потерпілий .Так, ваша честь.

Прокурор. Що ви скажете з цього питання?                                                        

 

 

                                                                                                                    3

Потерпілий. Я - переконаний ворог нікотин. Дійсно, куріння - забава для дурнів.  Я б, перш за все, викорінив рекламу, що закликає до куріння. Замість «Куріть сигарети« Мальборо », написав би палаючими літерами:« Якщо хочете померти на 5 років раніше, паліть цигарки «Мальборо»!  І не називав би цигарки заманюючим назвами «Три богатирі», «Честер», а називав би «Три дистрофіка», «Цвинтарні», замість «Казбеку» - «Інульт», замість «Дойна» - «Інфаркт». І ніяких яскравих обгорток - чорнота, череп, кістки і Напис: «Пам'ятайте, цвинтар недалеко». Тоді, думаю, не кожному курцеві сподобається купувати  сигарети в такій упаковці. І, я вас запевнюю:- число курців обов'язково зменшиться.

Суддя.  Дякую!   Сідайте! Слово надається адвокату.

Адвокат. Слухається справа вельмишановної, для багатьох дорогої, цигарки.. Подивіться на неї,  яка вона гарна, скромна, і це незважаючи на те що у неї було важке минуле. Коли в XV ст.  тютюн завезли до Європи, в різних країнах різний час, курців наказували по-різному.  В Англії їх водили з петлею на шиї, як лиходіїв. У Туреччині - садили на палю . У Росії - цар Михайло Романов видав указ, який забороняв паління і затвердив покарання - биття палицями , відрізання носа за куріння, вигнання в Сибір або смертна кара за торгівлю тютюном. Але сигарета проявила мужність, силу волі, перенесла всі невзгоди і продовжує жити на радість курцям! Шановний суд, у моєї підзахисної багато свідків. Дозвольте їх заслухати.

 Суддя. Дозволяю. .Запрошується історик.\ Чи готові ви говорити правду і тільки правду?

Історик .Так, ваша честь.

 Адвокат. Що ви можете сказати на захист сигарети?

Історик. За даними історії, королева Порту Галії Катерина Медічі страждала від мігренп Вона нюхала порошок з листя тютюну і відчуваючи  зменшення болю.  В Іспанії тютюн спочатку вирощувався, як декоративна рослина, а потім його стали застосовувати, як лікарський засіб

Адвокат. Дякую!

 Суддя.  Запрошується бізнесмен. Чи готові ви говорити правду і тільки правду?

Бізнесмен.Так, ваша честь.

 Бізнесмен. Шановний суд! Громадяни! Не знищуйте її! Що будуть їсти мої діти, якщо люди не будуть курити? Всі мої доходи від продажу сигарет і не тільки мої. Завжди тютюнові монополії давали правителям великі доходи.                                     

Адвокат. Дякую!                                                                                             4

Суддя. Попрошу колекціонера.

Колекціонер. Я давно збираю коробочки з-під цигарок. Яка насолода сидіти, перебирати їх, розставляти їх на поличках, роздивлятися малюнки. Як же я буду поповнювати колекцію, якщо перестануть випускати сигарети? ! Я - проти!

Адвокат. Дякую!        Запросіть головного свідка - завзятого курця.

Суддя. Запрошується курець. .

Адвокат. Ви курите?

Курець. Курив, курю і буду курити. (Кашляє). Заспокою свою нервову систему. Я не товстію, не виростаю. У компанії старших - я рівний. Обіду немає - заспокоюю голод цигаркою!

Адвокат. Дякую. Шановний суд, ви тільки що вислухали дуже правдиві свідчення свідків на користь моєї підзахисної. Усі свідчення дають право на повне виправдання цигарки.

Суддя. Обвинувачена, що ви хочете сказати в своє виправдання?

Цигарка. (дівчинка в костюмі). Мене, сигарету, звинувачують в спокусі молоді, в тому, що я нав'язлива. Ні, ні і ні! Навіть відмовившись від куріння, люди вмирають від раку легенів!

Прокурор. Я обурений (на) відповіддю підсудної! Нехай вона не радіє, в тім , що вона нав’язлива. Курцеві зараз важко кинути тебе, але він обов'язково відмовиться від тебе; як від дурості! Це в його волі.

Курець.

Ох, ці спокусники!

Задумав кинути я курити,

 Щоб серце сильно так не нило,

Спочатку, що й казати.

Зважитися важкувато було                                                  

Але я хотів, але я зумів,

Я прийняв тверде рішення.                                                               5

З тих пір я, навіть, посвітлів

 Але не проходить навіть дня,

 Щоб мене вона не спокушала

 Своєю пишністю дратуючи

Ось ця пані молода.

 Ось і зараз, друзі, не встою,

Востаннє візьму і закурю       (Звучить «Танго смерті», танцюють Сигарета і Курець. У фіналі Сигарета душить Курця).

Суддя. Я уважно вислухала всіх свідків, підсудну  вирішила: підсудна винна!

Не винна  я,

 Він сам мене вибрав!

Сигаретним димом ваблячи,

Хтось знову закурить мене.

 Вибери мене, закури мене,

Мій курець, дай мені вогню!

Ти любив мене без розуму,

 А тепер дивись на мене,

 Ніби я твій ворог,

Немов я твій ворог

 Але повір, що це не так!

Я скажу тобі не тая.                                                                                              6

Ніколи не кидай ти мене.

Я люблю тебе, а ти люби мене,

 Разом будемо до останнього дня.

Суддя.  Винна! Винна!

Суддя: У відкритому судовому засіданні продовжується слухання   справи  про обвинувачення Алкоголю. Алкоголь обвинувачується в таких злочинах:

  • Спонукання до розбійних нападів, хуліганства, убивств
  • У деградації особистості
  • Проявах насилля та знущань

           Підсудному- Алкоголю- близько 3,5 тис. років

Суддя: Обвинувач, вам слово.

Прокурор: Шановний суд! Я від імені жертв алкоголю звинувачую це зло, стверджую, що воно – найнебезпечніше із зол. Його безвинні, на перший погляд, дії низькі за своєю сутністю, але наслідки цих дій жахливі, тому що вони призводять до загибелі незліченної кількості людей, калічать душі, розбивають родини, завдають шкоди всьому, що нас оточує.

Суддя: Якими фактами ви можете підтвердити своє звинувачення.

Прокурор: Прошу вас вислухати свідків звинувачення.

Викликається свідок Лікар- нарколог. (Свідок встає) Чи усвідомлюєте ви обов’язок говорити суду тільки правду?
Свідок Л-Н. Так, ваша честь.
Суддя. Проти кого з підсудних ви свідчите?
Л-Нарк. Проти Алкогольних напоїв.
Суддя. Які факти їх злочинної дії ви можете навести?
 

 

 

 7

 Л-Нарк. Вживання алкоголю веде за собою гостру алкогольну інтоксикацію, яка називається у народі сп’янінням. Вражаючи центральну нервову систему, алкоголь порушує функції організму: послаблюється зір і слух, затьмарюється мислення і мовлення, притуплюється загальна чутливість і здатність реагувати, хода стає невпевненою і хисткою. Саме сп’янілі є суб’єктами і жертвами дорожньо-транспортних аварій. У стані сп’яніння людина може швидко переходити від веселого настрою до приступів люті, вона дезорієнтована у часі і просторі. Такі психічні порушення нерідко супроводжуються агресивною поведінкою, що призводить до призводить до сварок,  бійки, наслідками яких є каліцтва і навіть смерть. Небезпека алкоголю в тому, що часте вживання його викликає потяг до випивання, або алкогольну залежність, з якою дуже важко боротися. Алкоголік – людина, яка не може протистояти цій залежності. Алкоголь спричиняє величезні матеріальні збитки, завдає фізичних і моральних травм своїй сім’ї. Отже, алкоголізм – велике соціальне зло, джерелом якого є алкогольні напої.
Адвокат. Ваша честь, дозвольте репліку.
Суддя. Дозволяю.                                                                                       
Адвокат. Дякую. Дозволю собі зауважити, що свідок говорив про наслідки зловживання алкогольними напоями. Але ж ними можна і не зловживати…
Л-Нарк. Якби алкогольні напої не були шкідливими, не були засобом одурманювання, то й не було б такої проблеми, як алкоголізм з його згубними наслідками.
Суддя. Сідайте. (Викликається наступний свідок -психолог.)
Свідок В. (встає). Чи усвідомлюєте ви відповідальність за все, що буде вами сказано перед судом?
Психолог . Так, ваша честь.
Суддя. Проти кого із підсудних ви хочете свідчити?             8
                                                                                                     

 Психолог. Проти всіх підсудних. Адже і тютюн, і алкоголь  належать до наркотичних речовин. Саме слово «наркотик» означає приголомшуючий, тобто такий, що діє на нервову систему, збуджуючи або пригнічуючи її. У вужчому розумінні слова наркотики – це речовини рослинного походження: опіум, кокаїн, морфін, героїн. Їх я звинувачую в особливій підступності. Це справді вороги людини. Дію наркотиків описує класична тріада: ейфорія, толерантність, абстиненція.
Ейфорія – стан невиправданого об’єктивними умовами піднесеного настрою (відчуття радості, безтурботності). Але цей стан триває недовго.
Другий стан – толерантність – буквально означає терпимість, у даному випадку – витривалість, формується в результаті звикання організму до наркотиків.
Третій стан – абстиненція – характеризується гострою потребою постійного вживання наркотиків. Це стан нестерпних болів, невимовних мук, для припинення яких людина готова на все. Припинити ці муки може тільки наступна доза наркотику, причому більша від попередньої.
По-перше, наркотики – річ дуже дорога. Де взяти гроші? Не дивно, що серед наркозалежних часто зустрічаються злочинці.
По-друге, кожна наступна доза, введена в організм, - це наближення до повної руїни його, це ще один крок до неминучої смерті. Якби все починалося з абстиненції – не було б жодного наркомана. Тому я стверджую, що наркотики – вороги людини і заслуговують не лише осуду і заборони, а й знищення. (Сідає).
Адвокат. Дякую. Ваша честь, прошу викликати свідків захисту.
Суддя. Викликається наступний  свідок Г. (Встає) Чи усвідомлюєте ви відповідальність за все, що буде вами сказано перед судом? 
Свідок Г. Так, ваша честь. Те, що я скажу, відповідає моїм переконанням і не   суперечить правді. Я хочу розказати про прадіда, який не хворів і дожив до глибокої старості, хоча все життя курив, крім постів. Не цурався він і чарки, випивав у великі свята, у гостях або коли приймав гостей у себе. Знав міру, і ніхто ніколи не бачив його п’яним. Дякую (Сідає.)
Суддя. Викликається свідок Д. (Свідок встає.) Чи готові ви говорити тільки правду?
Свідок Д. Так, ваша честь. Усе, що я скажу, - правда. Усім відомо, що алкогольні напої вживалися з давніх-давен. Традиційним є вживання їх на весіллях, іменинах, хрестинах та інших родинних святах. Вони сприяють піднесенню настрою, до певної міри зближують людей і у невеликих дозах не шкодять здоров’ю. У мене все. (Сідає.)                                                                                            9
Суддя. Викликається свідок Ж. (Встає.) Чи відома вам відповідальність за давання неправдивих свідчень?
Свідок Ж. Так, ваша честь.
Суддя. Що вам відомо у справі підсудних?
Свідок Ж. Я хочу засвідчити, що етиловий спирт, складник усіх міцних напоїв, - цінний продукт, який використовуються в медицині, без нього не обходиться фармацевтична промисловість, яка стоїть на сторожі здоров’я людини. Спирт – це засіб дезінфекції при ін’єкціях та операціях, складова частина багатьох лікарських препаратів. Так само і наркотичні речовини здавна використовуються як знеболюючи засоби. У наш час, на жаль, є ще невиліковні хвороби. І тільки введення в організм «приреченої» людини наркотику рятує її від тяжких страждань в останні дні, а може, й місяці життя. Або, уявіть собі довготривалу тяжку операцію без наркозу. Чи могла б людина витримати ці муки?
То що в цих випадках наркотик – ворог людини чи, може, помічник? (Сідає.)

Прокурор: Шановний суд! Ваша честь! Звинувачення вважає, що вина підсудного – Алкоголю повністю доведена у залі суду. Свідки, яких ми заслухали привели нам цілу низку фактів наскільки небезпечним є Алкоголь. Алкоголь – це зашморг на шиї людства. Недарма в народі є прислів’я: «Хто вино любить – той себе губить», а відомий німецький поет Й. Гете колись зазначив: «…Людство могло б досягти неймовірних успіхів, якби було більш тверезим». За останні 10 років вживання в Україні тільки пиво зросло практично у 3 рази. Щоденно зростає кількість підлітків, які вживають алкоголь. Як наслідок, неадекватна поведінка підлітка, правопорушення, а то й злочини. Майже кожне друге пояснення по зареєстрованим правопорушенням починається зі слів «ми з друзями випили…». Ваша честь! Ще у 1975 році всесвітня асамблея охорони здоров’я винесла рішення: «Вважати алкоголь наркотиком, який підриває здоров’я». сьогодні ми ведемо мову за здоров’я не тільки окремої людини, але і за здоров’я нації, суспільства, яке руйнується алкоголем. А виробництво та продаж алкогольних напоїв – це бізнес і власники цього бізнесу підуть на все, щоб забезпечити собі прибутки. Тому звинувачення вимагає винести підсудному вирок – засудити до вічного вигнання та забуття.
    Суддя. Чи є ще бажаючі виступити зі сторони захисту?                               10

Адвокат. Шановні судді, панове присяжні, усі присутні в цьому залі! Може, мій виступ видається декому незвичайним як для захисника підсудних. Незвичайність полягає в тому, що я не заперечуватиму властивості наркотиків. Нікотину, алкоголю, про які говорили свідки звинувачення. Справді, вживання їх негативно впливає на здоров’я людини, є причиною багатьох бід. Небезпечні вони найбільше для юнацтва! І, здається, логічно було б просто заборонити їх виробництво – і проблема розв’язана. Та чи зніме проблему заборона? В історії різних держав уже були випадки запровадження «сухого закону», але бажаних наслідків це не дало. До речі, всі добре знають, що будь-яким лікарством можна отруїтися, якщо вживати велику дозу. А згадайте, скільки всього отруйного виробляє наша промисловість – від гербіцидів і до ядерної енергетики. Чи можемо ми все це заборонити, чи обійдемось без цього? То ж навіть після Чорнобильської трагедії, наслідком якої було отруєння не лише людей, а й усього живого, самої землі, - не заборонили виробництва ядерної енергії, а навпаки: добували нові реактори на Рівненській та Хмельницькій АЕС. Отже, не про заборону потрібно говорити, а про поінформованість та культуру населення.
Хочу звернути увагу високого суду на одну важливу деталь у виступі свідка. Він згадав прадіда, який не хворів, хоча все життя курив і не цурався чарки. Я чомусь упевнений, що отой прадід, як всі мудрі діди й прадіди, ніколи не чаркувався з неповнолітніми. Часто малограмотні або й зовсім неписьменні, вони виховували своїх дітей у кращих народних традиціях. Їхні діти знали, що можна, а до чого треба дорости. Вони добре розуміли, наскільки вразливий до дій тютюну, алкоголю дитячий та юнацький організм, який росте, розвивається, зміцнюється.
Сьогодні чомусь навіть державні керманичі, схоже, цього не розуміють, або ж вони зовсім байдужі до свого народу. Чим можна пояснити представлення багато численних реклам алкогольних напоїв і майже повну відсутність інформації про їх шкідливість навіть у державних засобах масової інформації? Де ті телепередачі, ті фільми, які б заставили підлітка задуматись над загрозою алкоголізму чи наркоманії?
Нікотин, алкоголь, наркотик – це речовини, які, як доведено, приносять і користь, і шкоду. А для чого Бог дав людині, своєму найвищому, найдосконалішому творінню, розум і волю? Для того, щоб розрізняти добро і зло і протистояти злу, яку б личину воно не приймало, не піддатися спокусі. Ми повинні завше пам’ятати, що за порушення законів рано чи пізно настає суд і кара. Тож звертаючись до молодих, я хочу нагадати: перше ніж піднести до рота цигарку, чарку чи дозволити собі наркотик, запитайте у свого розуму, чи потрібне йому затуманення, чи варто ризикувати здоров’ям заради короткочасного кайфу. Якщо у вас є сила волі, якщо маєте людську гідність, то відстоюйте і, як казав наш великий пророк Т.Шевченко, «образ Божий багном не скверніть!» (Сідає)                                                        11
Суддя. . Уважно і неупереджено вислухавши виступи з обох сторін, зваживши на факти й аргументи, які були наведені, узгодивши між собою думки та позиції, присяжні уповноважили мене сказати: володіючи властивостями, здатними заподіяти шкоду здоров’ю людини, нікотин, алкоголь, наркотики все ж не є суб’єктами, а лише засобами скоєння зла, яке чинить людина. Вживати їх чи не вживати – це залежить від людини, від її мудрості, від її сили волі, від її моральності.
Суддя. Перед оголошенням вироку прошу всіх встати!
Суддя. Іменем Української держави… : суд постановив:

  1. Визнати Алкоголь і нікотин  один з найтяжчих людських пороків.
  2. Визнати їх винними у хуліганства, розбійних нападах та інших злочинах, вчинених під їхнім впливом.
  3. Засудити Алкоголь і Нікотин до вічного вигнання та забуття.

Тож, збережіть своє фізичне і психічне здоров’я. Цінуйте життя, у його прекрасних митях.
                                                                                                                         12

docx
Додано
26 грудня 2023
Переглядів
350
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку