Наукова стаття
Пилипчук Світлана
Мелітополь. 2019.
Сутнісні характеристики особистісно орієнтованого уроку.
Анотація:
У статті розкриваються аспекти особистісно орієнтованої освіти. Розкриваються цілі створення умов для пізнавальної активності учнів. Аналізуються форми взаємодій всіх учасників освітнього процесу. Засоби досягнення вчителем цієї мети.
Ключові слова:
Освіта, учень, учитель, мета, суб’єктивний, діяльність.
В основі особистісно орієнтованого навчання лежить визнання індивідуальності, самобутності кожної людини, її розвиток не як колективного суб’єкта, а як індивіда, що наділений своїм неповторним суб’єктивним досвідом. Змістом терміна «суб’єктивний» фіксується належність досвіду конкретній людини без оцінки її істинності, науковості, несуперечності з позицій суспільного історичного пізнання. У рамках цього підходу учень цінний відтворюванням не стільки суспільного, скільки індивідуального досвіду. Отже, освіта – це не тільки навчання як виховання, а й навчання як особлива індивідуальна діяльність учня.
Включеність суб’єктивного досвіду в процесі пізнання визначає відмінність таких понять, як «навченність» і «освіченість». Навчити у принципі можна всьому і буть-кого. А ось учитися, щоб стати освіченим, кожний має сам шляхом організації власної діяльності на основі особистих потреб, інтересів, устремлінь, використовуючи індивідуально вироблені способи навчальної роботи і керуючись особистим ставленням до неї.
Занеособлених знань не буває. Слід розрізняти знання й інформацію. Наукова інформація здається через зміст навчального матеріалу. При засвоєння цієї інформвції учень «пропускає» її крізь свій суб’єктивний досвід і перетворює на індивідуальне знання. Іншого шляху формування знання просто немає. Крим того, вчитель, повідомляючи наукову інформацію, висловлює своє ставлення до її змісту, використовує власний суб’єктивний досвід. Відбувається складне узгодження двох носіїв знання – учня і вчителя як рівноправних партнерів освітнього процесу. І. Якиманська відзначає, що, виходячи зі специфіки особистісно орієнтованої системи навчання, якість знань учнів залежить не тільки від організації уроку, а значною мірою від індивідуальних здібностей учня як основного суб’єкта освітнього процесу.
Ураховуючи сказане, слід підкреслити, що особистісно орієнтована система навчання припускає:
Важливими в особистісно орієнтованому підході до освіти є спеціальні форми взаємодії всіх учасників освітнього процесу (учнів, учителів, батьків).
Розглядаючи основні вимоги до особистісно орієнтованого уроку, І. Якиманська зазначає, його ціль – створення умов для виявлення пізнавальної активності учнів. Засоби досягнення вчителем цієї мети такі:
На наш погляд, названі І. Якиманською основні вимоги до особистісно орієнтованого уроку і деякі критерії його оцінки можуть розглядатися як позиції для аналізу і самоаналізу. Наявність або відсутність ціх позицій на уроці може бути оцінена експертами (колегами, адмінестрацією) або самим педагогом.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ