Підготувала музичний керівник Наталія Шабатівська
Сюрприз із Країни музичних інструментів.
Домінантне заняття з елементами методики Карла Орфа для дітей старшої групи.
Мета:
• прививати любов та повагу до народної музики та музичних інструментів; познайомити з українськими народними інструментами-символами: сопілка і скрипка, використовуючи художнє слово (загадку);
• активізувати сприймання музики дітьми, використовуючи різні прийоми гри на скрипці (вібрація);
• вчити уважно слухати музичний твір у виконанні музичного керівника, характеризувати його;
• вчити грати на музичних інструментах;
• продовжувати вчити відтворювати ритмічний малюнок за допомогою різних частин тіла;
• навчати ритмічно правильно передавати характер музики, відображаючи в русі ритмічну пульсацію, і простий ритмічний малюнок;
• розвивати відчуття ритму та творчі здібності дошкільнят;
• розвивати спритність, уважність, уяву та увагу дітей;
• створювати позитивний емоційний настрій;
• розвивати самостійність, впевненість, доброзичливість один до одного; заохочувати вихованців до співпраці в колективі;
• виховувати інтерес до народної творчості;
• виховувати дружні стосунки між дітьми.
Матеріали:
- різнокольорові кульки;
- цеглинки LEGO;
- склянки і тарілочки;
- дитячі музичні інструменти (свищик, бубон, сопілка, маракас, кастаньєта, дзвіночок, металофон, ложки, деркач, клавесин, барабан, скрипка);
- листок білого паперу;
- музичні інструменти: сопілка і скрипка;
- аудіо записи;
- дидактичні ігри «Долоньки твої, Україно!» і «Знайди тінь (музичні інструменти)» (для дитини з ООП);
- рукавиця;
- маски-наголівники;
- рукавичка маленька;
- 6 малих мішечків;
- 1 великий мішок;
- лист
- емблеми – веселі нотки і скрипічний ключ;
- картки із завданнями.
Хід заняття
Діти сидять на стільчиках
Музичний керівник: Добрий день, шановні друзі! Рада вас усіх вітати.
Тож у нашім колі дружнім Дозвольте захід наш розпочати.
За захист і спокій під час проведення нашого заходу ми дякуємо нашим Захисникам і Захисницям. Але на превеликий жаль, не всі з них повернуться додому живими. Схилімо голови перед їхнім подвигом і вшануймо хвилиною мовчання їхню світлу пам'ять.
Музичний керівник:Кожна наша зустріч із вами розпочинається із привітання.
Тож давайте привітаємося.
Добрий день, ручки – плесь-плесь-плесь.
Добрий день, ніжки – туп-туп-туп.
Добрий день, вушка – дзінь-дзінь-дзінь.
Добрий день, щічки - Добрий день!
Добрий день, губки – плям-плям-плям.
Добрий день, зубки – клац-лац-клац.
Добрий день, язичок – клацання язичком.
Добрий день, носик – пік-пік-пік.
Добрий день, очки – кліп-кліп-кліп. Добрий день, дітки! Усім привіт!
Музичний керівник:У нас сьогодні незвичайний день.
Прийшло багато поважних гостей.
Давайте з ними привітаємось. Гарного настрою побажаємо.
Діти:Добрий день, добрий день, добрий день усім! (плещуть у долоньки)
Раді ми гостей вітати, (тарілочки) Радість дарувати всім! (сердечко)
Музичний керівник: Діти! А який у вас настрій?
А чи любите ви себе? А чи подобаєтеся ви собі?
Самомасаж «Я – чудовий!»(гладять себе по голові) Я - добрий!
Я – розумний!
Я – талановитий! Я – просто чудовий!
Музичний керівник:Давайте познайомимося з нашими гостями.
Розкажемо кожен про себе.
Я – Наталія! На-та-лі-я! (оплески на кожен склад)
Музичний керівник:Діти! А яка зараз пора року?
Діти:Зима
Музичний керівник:А що приносить нам зима?
Діти:Сніг, свята, подарунки…
Падав сніг на поріг, Кіт зліпив собі пиріг.
Поки смажив, поки пік, То пиріг водою стік.
Кіт не знав, що на пиріг, Треба тісто, а не сніг.
Стук у двері. За дверима великий мішок, з маленькими мішечками всередині, і лист з емблемами (веселі нотки і скрипічний ключ).
Добрий день, дітки! Я – королева із Країни музичних інструментів. Дуже хотіла б, щоб ви завітали до мене у гості. Добратися до моєї країни можна тільки літаком. Але, на превеликий жаль, через ситуацію в Україні, зробити це поки що неможливо.
А щоб вам не було так сумно, передаю невеликі мішечки-подаруночки. На кожному мішечку є цифра. Щоб мішечок розпакувати, потрібно загадку відгадати.
Не сумуйте! Скоро зустрінемося! До побачення!
Мішечок №1.
Кольорові ці дивинки у торбинці я тримаю.
Можна з ними дружно гратись:
Можна стежку прокладати, можна й дім побудувати.
(кубики та цеглинки LEGO)
(з кольоровими кубиками)
Музичний керівник:Дуже добре! Із завданням із кубиками ви впоралися. Але це ще не все. Пропоную виконати вправу із кольоровими цеглинками LEGO.
(з цеглинками LEGO)
Ми підемо всі направо - 1-2-3.
Ну, а потім всі наліво - 1-2-3.
Ми у коло всі зійдемось - 1-2-3.
Ну, а потім розійдемось - 1-2-3.
Ручки вгору підіймаєм - 1-2-3.
Ну, а потім опускаєм - 1-2-3.
Трішки сильно покружляєм - 1-2-3. І легенько пострибаєм - 1-2-3.
Музичний керівник:А зараз наступне завдання.
Мішечок №2.
В лісі звірям всім на втіху, Щось згубив старенький дід.
Влізли мишка, туди й жабка, Заєць, лиска, вовк, ведмідь.
Ще й кабан-іклан. Будь ласка. Пригадайте, що за казка?
(“Рукавичка”)
Ішов дід (бубон) лісом.
Подував морозяний вітерець (свищик)
Рипів під ногами сніг (папір)
А за дідом (бубон) бігла собачка. (сопілка) Та й загубив дід (бубон) рукавичку.
От біжить Мишка-шкряботушка (маракас) Улізла в ту рукавичку, та й сидить.
Коли скаче Жабка(кастаньєта)та й каже:
– Хто, хто в рукавичці живе?
– Я Мишка-шкряботушка! (маракас) А ти хто?
– А я Жабка-скрекотушка.(кастаньєта)Пусти і мене.
- Заходь
І стали вони жити разом. Ось уже їх двоє.
Аж тут раптом біжить Зайчик (дзвіночок) та й каже: – Хто, хто у цій рукавичці живе?
– Мишка-шкряботушка,(маракас)
- Жабка-скрекотушка. (кастаньєта)А ти хто?
– А я Зайчик-побігайчик! (дзвіночок)Пустіть і мене.
- Заходь
І стали вони жити разом. Уже їх троє.
Коли це біжить Лисичка (металофон) – Хто, хто в рукавичці живе? – Мишка-шкряботушка, (маракас)
- Жабка-скрекотушка (кастаньєта),
- Зайчик-побігайчик. (дзвіночок) А ти хто?
– А я Лисичка-сестричка (металофон). Пустіть і мене.
- Заходь
І стали вони жити разом. Уже їх четверо живе.
Незабаром біжить вовчик: (ложки) – Хто, хто в рукавичці живе? – Мишка-шкряботушка,(маракас)
- Жабка-скрекотушка,(кастаньєта)
- Зайчик-побігайчик,(дзвіночок)
- Лисичка-сестричка. (металофон). А ти хто?
– А я вовчик-братик! (ложки) Пустіть і мене.
- Заходь
І стали вони жити разом. Уже їх п'ятеро.
Коли це раптом де не взявся біжить Кабан (клавеси) – Хро-хро-хро! Хто, хто в рукавичці живе?
– Мишка-шкряботушка,(маракас)
- Жабка-скрекотушка,(кастаньєта)
- Зайчик-побігайчик,(дзвіночок)
- Лисичка-сестричка. (металофон).
– А я Вовчик-братик! (ложки) . А ти хто?
- А я Кабан-іклан. (клавеси). Пустіть і мене.
- Ой, лишенько. Куди? Тут і так мало місця!
- Та я скраєчку! - Ну, добре! Заходь От їх уже шестеро.
Раптом чують: кущі тріщать,(деркач), дерева гнуться(деркач). Вилазить Ведмідь: (барабан) – Хто, хто в рукавичці живе? – Мишка-шкряботушка,(маракас)
- Жабка-скрекотушка,(кастаньєта)
- Зайчик-побігайчик, (дзвіночок) - Лисичка-сестричка, (металофон) - Вовчик-братик (ложки).
- А я Кабан-іклан. (клавеси). А ти хто?
– А я Ведмідь-набрід! (барабан). Пустіть і мене в рукавичку.
- Та куди? Тут і так мало місця!
- Та нічого! Вже якось влізу.
Заліз і Ведмідь. Ось-ось рукавичка лусне.
Коли це Дід (бубон) з Собачкою (сопілка) повертається.
А Собачка (сопілка) попереду бігла. Бачить, рукавичка ворушиться.
Собачка (сопілка): «Гав-гав-гав!»
Звірі злякалися. Як вирвуться з рукавички та й усі порозбігалися лісом.
(звучать усі музичні інструменти разом) Ось і казочці кінець, а хто слухав - молодець!
Мішечок №3.
Не каструля і не миска, Не горнятко і не горщик. Насипають в мене кашку, Наливають в мене борщик. (тарілка)
Маленька, кругленька і скляна. Всі її цілують щодня. Сік у неї наливають, Із великим задоволенням попивають. (склянка)
Музично-ритмічна вправа із скляночками і тарілочками.
Мішечок №4.
Дерев'яна, а не полінце. Шість дірочок має, весело співає. (сопілка)
Музичний керівник:Сопілка - це український дерев'яний духовий музичний інструмент. Виготовляли її із гілки калини, ліщини, бузини та очерету. Сопілка має довжину 30-40 см і 4-6 дірочок у нижній частині. Концертна ж сопілка має 10 дірочок. Музикант, який грає на сопілці називається сопілкар.
Мішечок №5.
Як смичок струни торкнеться, Вона піснею озветься.
Дуже ніжну душу має, Що сміється і ридає. (скрипка)
Музичний керівник:Скрипка - це український струнно-смичковий музичний інструмент. Має 4 струни. Звук видобувається за допомогою смичка.
Скрипка дуже схожа на людину. Вона має голівку, вушка-кілочки, шийку, корпус-тулуб, ефи, підставка і всередині - душа.
Музикант, який грає на скрипці, називається скрипаль.
Уже вечір надворі. Пора спати дітворі. Хто це там іще не спить? Хто м'явчить і муркотить?
(Анатолій Камінчук)
Чечір-вечір, чечір-вечір. (“тарілочки”)
Хтось воркоче біля печі. (оплески в такт) Чорні лапки, вуса, ротик. (сплески по колінах)
Чечір-вечір - (“тарілочки”)
Чорний котик (оплески в такт)
Музичний керівник: Окрім того, що скрипка і сопілка виконують музичні твори сольно, вони можуть ще грати в дуеті.
Музичний керівник:Коли закінчиться війна,
Мине зима, минуть морози,
У матерів обсохнуть сльози...
Засяє сонце, заясніє І Україна всі зрадіє.
І будуть всі маленькі діти
Найщасливіші в цілім світі.
На закінчення гри: “Нам потрібна ПЕРЕМОГА!”
Мішечок №6.
Музичний керівник:Ну ось і закінчується наша зустріч. Всі завдання виконані.
Але у нас залишився ще один мішечок. Цікаво! Що в ньому?
На інструментах вправно грали, Чудові ритми вибивали. А за усі ваші старання,
Смаколики на пригощання.
Усі діти отримують смаколики