Таблиця множення числа 5. Розв’язування прикладів і задач на застосування таблиці множення числа 5.

Про матеріал
Розробка уроку з математики 2 клас. Таблиця множення числа 5. Розв’язування прикладів і задач на застосування таблиці множення числа 5. Також додаю наочний матеріл до уроку, для полегшення підготовки вчителю!
Перегляд файлу

Урок з математики

Тема. Таблиця множення числа 5. Розв’язування прикладів і задач на застосування таблиці множення числа 5.

Мета: - ознайомити учнів з таблицею множення числа 5 і її практичним                                          застосуванням;

- формувати вміння розв’язувати задачу та приклади на множення;

- розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, уяву, зв’язне мовлення, каліграфічне письмо; 

- виховувати жагу до знань, любов до математики.

Обладнанння: таблиця множення числа 5, скорочений запис до задач, картки усного рахунку, тітонька сова.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

-         Доброго дня, дітки, мене звати Аліна Олегівна.

-         Сьогодні я проведу  у вас урок математики.

-         Пропоную взяти в додачу на урок 1 кілограм активності, 1 літр доброзичливості, 1 склянка поваги та 1 метр бажання.

-         Учні, я не дарма сказала, щоб ви взяли із собою активність, доброзичливість, повагу та бажання, все це нам неодмінно знадобиться, адже до нас на урок завітала дуже поважна гостя – тітонька Сова. Тому всі гарненько всміхніться її. Вона буде стежити за тим, як ви вмієте гарно та точно відповідати, як вмієте рівненько сидіти, піднімати гарненько ручку і відповідати.  І так розпочинаємо роботу.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

          В. -  В 1-му класі ви вивчали дію додавання і віднімання.

В. - Яку нову дію ви вивчали на попередніх уроках?

Д. - Дію множення.

В. - Що таке множення?

Д. - Множення – додавання однакових доданків.

  1. . Усний рахунок

Зараз тітонька Сова хоче перевірити як ви засвоїли табличку множення та ділення числа 4.

4*3+25(37) – добуток чисел 4 і 3 збільшити на 25              

36:4+27(36) – частку чисел 36 і 4 збільшити на 27

60+4*8(92) -   до шістдесяти додати добуток чисел 4 і 8               

56-24:4(50) – від п’ятдесяти шести відняти частку чисел 24 і 4

4*7-10(18) – добуток чисел 4 і 7 зменшити на 10           

32:4-7(1) –  частка чисел 32 і 4 зменшити на 7

Молодці ви добре засвоїли таблицю множення на 4.

2.2. Задачі на мислення.

Нам надійшов лист від тітоньки Сови. А у ньому задачі на мислення.

1. Змерзли троє поросят,

зіщулилися і тремтять.

Щоб їх відігріти,

скільки валянок купити?

(4*3=12)

2. По шосе йшли дві машини,

Шур, шур, шур – під ними шини.

Не спиняючи машин,

Полічи-но, скільки шин.

(4*2=8)

3. 4 ведмеді – на велосипеді,

п’ятий пішки біг.

А ви швидко полічіть,

скільки у них ніг.

Молодці дітки, тітонька Сова рада, що ви дуже добре та швидко мислите.

2.3. Каліграфічна хвилинка.

(Звертаю увагу дітей на запис записаний раніше на дошці)

5,10,15,20, 23, 25,30,35,40,45.

Будьте уважними! Погляньте на ряд чисел, та знайдіть «зайве»  число.

В. – Зверніть свою увагу на те, на скільки збільшується кожне наступне число?

Д. – на 5.

Правильно, ми запишемо каліграфічно в зошитках число 5. Тому, сіли всі рівненько. Давайте пригадаймо, як зошит відкриваємо:    

Зошит свій я відкриваю:

Навскоси його кладу.

Ручку я отак тримаю,

Сяду  рівно, не зігнусь,

Буду я писати вправно

До роботи я берусь.

- Отже, зошит ви розгорнули пропускаємо чотири рядочка донизу і записуємо сьогоднішню дату. Сьогодні в нас 22 лютого класна робота. Спинки рівненько, пишемо охайно, каліграфічно, адже за вами спостерігає тітонька Сова. Вона принесла зразок числа 5, щоб ви згадали як правильно його писати. Починаймо писати число 5. Ви знаєте, що ми починаємо писати в другій повній клітинці, через клітинку, пишемо каліграфічно. 

- Молодці дітки, тітонька Сова мені прошепотіла, що помітила найкращу каліграфічну роботу учня(учениці)….

 

 

 

 

 

 2.4. Математичний диктант.

А наша гостя спостерігає за нами і бачить, що ви стараєтесь. Отож, вона для вас має ще завдання: математичний диктант.

Записуйте у зошит тільки результат

13+4*6  = 37 – до 13 додати добуток чисел 4 і 6

4*5 – 8 = 12 – добуток чисел 4 і 5 відняти 8

4*9 – 6  = 30 – добуток 4 і 9 зменшити на 6

8+4*8=40 – до 8 додати добуток чисел 4 і 8

4*4+15 = 31 – добуток чисел 4 і 4 збільшити на 15

20+4*7 = 48 – до 20 додати добуток чисел 4 і 7

Тітонька Сова хоче перевірити, як ви виконали математичний диктант.

(Учень зачитує результати)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Діти, сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати таблиці множення. І складемо таблицю множення на 5.

ІV. Вивчення нового матеріалу  (с. 99)

4.1. Підготовчі вправи

Розгорніть свої підручники на сторінці 99 і погляньте на номер 647. завдання нам каже: додай, а потім заміни додавання множенням.

- Яке число додаємо?

4+4+4 

Скільки разів у нас повторюється число 4? (3 рази)

То як замінити це множенням? ( по 4 взяли 3 рази)

Правильно.

5+5+5+5+5+5

Скільки разів у нас повторюється число 5? (6 разів)

То як замінити це множенням? ( по 5 взяли 6 разів)

Правильно.

 

4,2. Складання таблиці множення числа 5.

А зараз, ми будемо складати таблицю множення на 5 вперше. Як ви думаєте, який доданок буде повторюватися? (5)

Знаходити добуток додавання  не зручно. Треба скласти і вивчити таблицю множення на 5.

 Отже, діти, сьогодні ми з вами будемо робити дуже важливу роботу - складемо таблицю множення на 5. Ви вже знаєте, що додавання однакових доданків можна замінити множенням.

5+5                                                                           5*2=10

5+5+5                                                                       5*3=15

5+5+5+5                                                                   5*4=20

5+5+5+5+5                                                               5*5=25

5+5+5+5+5+5                                                           5*6=30

5+5+5+5+5+5+5                                                       5*7=35

5+5+5+5+5+5+5+5                                                   5*8=40

5+5+5+5+5+5+5+5+5                                               5*9=45

Поглянемо на дошку, тут зображено дві таблиці, на першій таблиці додавання числа 5, на другій – множення числа 5. Розглянемо перший завдання.

В. – 5 додати 5 скільки буде?

Д. - Буде 10 .

В. - А тепер подумаймо всі і скажіть, як цей приклад можна замінити множенням?

Д. – П’ять помножити на два.

В. – Правильно. Тому, що число 5 взяли двічі, і вийшло 10.

(Відкриваю результат).

Д. – П’ять додати п’ять додати п’ять скільки буде?

Д. - Буде 15.

(Відкриваю)

В. - А тепер подумайте, як цей приклад можна замінити множенням.

Д. – 5 помножити на 3

В. - Яке число повторяється?

Д. - Число 5.

В. - Скільки разів?

Д. - Повторяється 3 рази.

В. - Кожний наступний отриманий результат збільшуємо  на 5.

В. - Як можна одержати добуток наступного виразу?

Д. – Потрібно збільшити попередній добуток на 5.

Молодці дітки. Тітонька Сова вражена, як легко ви справилися із цим завданням.

4.3. Вивчення таблиці множення

А зараз наша гостя хотіла б почути, як ви зачитуєте табличку множення числа 5 ланцюжком.

1. Читання ланцюжком.

5 на 2 – 10

5 на 3 – 15

5 на 4 – 20

5 на 5 – 25

5 на 6 – 30

5 на 7 – 35

5 на 8 – 40

5 на 9 – 45

2. Вибіркове читання таблиці

Отже ми з вами склали таблицю множення числа 5.

Скажіть скільки буде:

5 помножити на 2 – (10),

5 на 5 – (25),

1-й множник 5 – 2-й множник 3 чому дорівнює добуток?

- Д. – 15

- В. – Добуток, яких чисел дорівнює: 25, 35?

- Д. – Добуток числа 25 дорівнює 5 на 5. Добуток числа 35 дорівнює 5 на 7.

V. Закріплення і систематизація знань

5.1. Розв’язування прикладів.

Зараз ми попрацюємо із підручником. Відкриваємо на сторіночці 100. І дивимося на номер 650. Нам потрібно користуючись таблицею множення числа 5 розв'язати вирази.

Пропускаємо від попередньої роботи одну клітинку і з краю в другій повній записуємо вираз перший.

Так , а до дошки вийде …

Записуй: добуток чисел 5  і 3  збільшити на 12 (5*3+12=27)

То  скільки буде?

Д. - Так буде 27.

Пропускаємо кліточку до низу і в другій повній записуємо наступний вираз.

А до дошки вийде …

Записуй: добуток чисел 5 і 7 зменшити на 23 (5*7-23=12)

То скільки буде?

Д. - 12

Наступні вирази ми з вами будемо записувати у другий стовпчик. Від першого прикладу відраховуємо 4 клітинки і в 5 починаємо писати наступний вираз.

А до дошки вийде ……

Записуй: до добутку чисел 5 і 9 додати 50(5*9+50=95) 

То скільки буде ?

Д. - 95. 

Пропускаємо донизу клітинку і записуємо наступний вираз.

До дошки вийде …

Записуй: від добутку чисел 5 і 8 відняти 14 (5*8-14=26)

Д. - Буде 26.

Молодці впоралися.

 

Фізкультхвилинка

 

Кіт збирався до роботи (потягуються)

Та завадили турботи: (розводять руки в сторони) 

Треба висушить хвоста, (показують "хвіст")

Накрутити вуса,

Почесати живота. (гладять живіт)   

І помити писок.

Цілий день такі турботи, (лічать пальцем)

Що не встигнеш до роботи! (розводять руками, крутять головою).

Присідайте тихо діти,

Домовляймось не шуміти!

Дивимося з вами далі на задачу під номером 651.

Послухайте уважно задачу.

Садівник посадив дерева в 4 ряди, по 5 дерев у кожному. Скільки всього дерев посадив садівник?

-                     А тепер прочитайте мовчки, тобто самостійно.

(вивішую скорочений запис задачі)

 

Ознайомлення зі змістом задачі.

-                     Про кого розповідається в задачі? (про садівника)

-                     Що робив садівник? (посадив дерева)

-                     Скільки рядів дерев посадив садівник? (4 ряди)

-                     По скільки дерев у кожному ряді? (по 5 дерев у кожному ряді )

-                     Що запитується в задачі ? (Скільки всього дерев посадив садівник?)

Ілюстрування задачі і скорочений запис

-                     Погляньте на скорочений запис задачі (показую указкою)

-                     Що ми знаємо про число 4?(що в 4 ряди посадив садівник)

-                     Що означає число 5?(по 5 дерев у кожному ряді посадив садівник)

-                     Яке головне питання задачі?(Скільки всього дерев посадив садівник?)

 

Аналіз розв’язання задачі

-                     Чи можемо ми одразу дати відповідь на запитання ? (так)

-                     Яким чином, що потрібно зробити?(5*4)

-                     Що ми цим дізнаємось?(Скільки всього дерев посадив садівник)

Запис розв’язання задачі.

-         По центру робочої сторінки з великої літери записуємо слово задача 651.

-                     Пищимо перша дія. То що ми запишемо  (5*4=20 (д.))

-                     Записуємо відповідь: 20 дерев посадив садівник.

Робота над відповіддю

-                     Яке було питання задачі? (Скільки всього дерев посадив садівник)

-                     То скільки всього дерев посадив садівник? (20)

-                     Ми дали відповідь на питання задачі? (Так)

Діти, ви бачите, що садівник робить хорошу справу він садить дерева. Він турбується про наше довкілля. Тому дітки переймете естафету. Коли прийде весна, ви обов’язково посадіть з батьками у саду деревце. Щоб воно зростало на користь природі, і радувало ваше око.

VII. Підсумок.

Давайте повторимо те що вивчили на уроці. Погравши гру «Знайди помилку».

5*6+20=30(50)

5*5+15=45(40)

5*9-26=10(19)

5*8+25=70(65)

5*4-5=19(15)

5*7+32=67(67)

Давайте ми закріпимо таблицю множення числа 5. Я буду казати вам добуток, а ви мені вираз.

10 – (5*2)

15 – (5*3)

20 – (5*4)

25 – (5*5)

30 – (5*6)

35 – (5*7)

40 – (5*8)

45 – (5*9)

Молодці дітки, ми сьогодні добре з вами попрацювали. Тітонька Сова вирішила вам вручити грамоту за старання на уроці математики.

VIII. Домашнє завдання.

Відкриваємо щоденники і записуємо домашнє завдання: номер 655, 656.

 

doc
Додано
12 березня
Переглядів
1090
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку